Zatvrdnuté prso při kojení. Jak ho vyléčit?

ludmilad
7. únor 2011

Prso je zatvdrnuté nahoře a bolí. Zatvrdlo po noci, kdy malý měl mezi krmením 8 hodin. Polohu miminka, aby mělo bradičku k místu zatvrdnutí nelze, masírovat jsem zkoušela, teplé obklady taky, odsávačku taky. Mohlo by pomoct třeba kojit teď jen z tohoto prsu? Měly jste někdo podobný problém? A jak jste ho vyřešily?

vysocanka
7. únor 2011

Ahoj zkousej nadale obklady, a odsavackou zkus co nejvice z prsa odsat, ja jsem to takhle taky parkrat mela ale vzdy to pomohlo
urcite bych kdyby to neprestavalo vyhledala mudru aby jsi neprisla o mlicko, to by byla velka skoda. Zkus si treba dat i horkou vanu, jestli jeste nejsi v sestinedeli.

dolda
7. únor 2011

Zkus horkou sprchu. Taky se dává tvaroh na prsa, přes to sáček a teplá plena 😉

kubaka
7. únor 2011

Jedině hodně odkojovat, dítě to dokáže vytáhnout nejlépe, jakoukoliv polohou, hlavně že odsaje mléko z prsa, to se pak uvolní Nemasírovat, nehmoždit, hlavně kojením dostat mléko z prsu.
Pokud by se začalo místo zapalovat, babský recept: tvaroh na kapesník nebo na nějakou vložku, do podprsenky, bezvadně vytáhne horkost.

misa1982
7. únor 2011

ja jsem si dala na bolave prso nahraty peckovy polstarek a pomohlo to a muzes i paralen 🙂

zamilovana
7. únor 2011

mala a bol z toho dosť zlý zápal. V noci treba prsníku ulavovať, aj ked má malý dlhšiu pauzu, lebo by to nemuselo dobre dopadnúť... Hlavne to masíruj a čo najviac vytláčaj, nech sa prsník úplne vyprázdni. Pomáhajú aj kapustné obklady, kapustný list pokvapkáš olejom a naklepeš aby sa trošku "rozbil" a priložíš na bolavé miesto a necháš pôsobiť, ja som si na list dala igelitový sáčok a na to podprsenku a nosila aj hodinu a to mi fakt pomohlo 🙂, tiež pomáha ja tvaroh. Pokial ti to neprejde tak treba nahrievať a vystriekať, najlepšie pod sprchou pustiť na prsník najhorúcejšiu vodu akú vydržíš aby sa mliečko uvolnilo a vystriekať, Ak by ti to pretrvávalo dlhšie, nedajbože by sa pridružili vysoké teploty, chod ku gynekologičke, dá ti antibiotiká.

coxa
7. únor 2011

Měla jsem tento problém několikrát, pomohla dlouhá teplá sprcha před kojením, rozhodně nekojit jen z toho prsa - bude se v něm dělat o to víc mléka a mezi kojením ledovat, ledovat, ledovat. A omezit přísun tekutin. 😉

babulinkab
7. únor 2011

ahoj, já si taky myslím, že dítě to vysaje nejlépe. Měla jsem stejný problém, dcera mi začala spát celou noc, předtím jsem kojila několikrát za noc, ráno prsa tvrdá a bolavá, po několika dnech už je to ok.

evita_ij
7. únor 2011

Určitě odkojit, nejlíp miminkem, zkoušet i několikrát, než nastane úleva. Jinak i odsávačkou, ale jen do úlevy, aby se mlíčko zas netvořilo pak příliš. Pokud by nechtělo miminko, tak prý i tatínek může zastoupit, kamarádce tak její přítel několikrát ulevil (nemusí to pít 😉 ), u nás to byla odsávačka (nejlíp elektrická!) a nebo to miminko. Tak držíme palce! Jinak hodně super rad najdeš na kojení tečka net.

marecek4
7. únor 2011

promasírovat,nahřát před kojením,nakojit a ještě případně odstříkat do úlevy,kojením z jednoho prsa by sis zadělala na to samé s tím druhým

kamilakop
9. únor 2011

teplá sprcha, masáž a odstříkání

mapurka
9. únor 2011

Mi pomáhalo pár kapek eukalyptového olejíčku na teplý kapesník. Dost jsem na to trpěla a toto jediné pomáhalo.

elviie
9. únor 2011

v porodnici doporučovali 30 minut před teplou sprchou vzít paralen, ve sprše promasírovat a pak odsát, funguje to, jen odsávačku jsem od porodnice nemusela 😝, doma jsem se tomu snažila předejít, ale jednou jsem to musela řešit i doma, jen s odsáváním mi pomohla malá 😉

teddyx2
10. únor 2011

vždy když jsem cítila, že mám prso bolestivě nalité, před každým kojením jsem si dala teplou sprchu a ve vaně odstříkala tzv. do úlevy. prsa bys měla střídat během jednotlivých kojení. Pokud budeš cejtit, že se to zhoršuje nebo budeš mít teplotu, tak mě vždy zabral obklad z měkkého tvarohu. já bych neodsávala nic navíc, protože čím víc odsaješ nebo odstříkáš, tím víc mlíka se ti bude dělat. postupem času se ti tvorba mlíka upraví a bude se ti dělat jen tolik, aby to miminko vypilo 😉 aspoň tak to mám z časopisů a z praxe 🙂

michala_z
12. únor 2011

Ahoj, já měla stejný problém a nejvíce mi pomohl zábal se slivovicí. Na kapesník kápnout slivovici, dát na tu hrudku, zakrýt igelitovým pytlíkem a omotat plínkou a pořádně to nechat zapařit. Než budeš z toho prsa kojit, tak omýt. Taky mi nejvíce pomáhalo kojit v leže nebo na fotbalistu. Poradila mi to porodní asistentka a vždycky se mi ulevilo. 🙂

nikol1989
12. kvě 2018

Ja jsem mela taky problem se zatvrdlym mlekem v prsou. Jednoho dne jsem sla kojit a proste to neslo. Nic z prsa nevychazelo. Nebolelo me, protoze tam jeste nebyl zanet. Jen jsem si nahmatala nekolik bouli. Syn mi u toho prsa kricel jak kdyz ho na noze berou, pak uz i vzdal sani a proste se odtahoval. Tak jsem sla do sprchy, masirovala to pod horkoz vodou a pomohlo to. Pumpou jsem to vytahla. No ale za 3 hodiny jsem mela ten samy problem. To uz pumpa nevzala. Presvedcila jsem ale prcka a on mi to pomohl vytahnout. Ovsem pri dalsim kojeni ta sama pohadka. Byla jsem zoufala z predstavy, ze nekolikrat za den si to prso budu drasat masazema pod sprchou. Zeptala jsem se nasi detske sestry (tady ve Svedsku doktory moc casto nepotkame  ), co mam delat, ze mi to prijde nejak moc casto to tvrdnuti. A ona odhalila chybu, kterou jsem delala. Ja jsem totiz kojila jen v jedne poloze. Meli jsme ze zacatku problem se spravnym prilozenim, tak jsem byla rada, ze jsme se to konecne naucili, ze jsem jinou radsi ani nezkousela. Ta sestra mi ale rekla, ze malej pri te porad stejne poloze stimuluje jen urcitou cast prsa porad dokola a v tech zbylych castech to proste tvrdne. Zacala jsem stridat polohy (nejlepsi se mi osvedcila fotbalova, ale obcas kojim i vleze na boku nebo ze ja me maleh lezi) a vazne to funguje. Pred kazdym prilozenim prso trochu promasiruju. Malej pije a kdyz se zastavi, dam mu stejny prso v jine poloze a vzdycky jeste neco vytahne. Obcas je musim jeste nahrat pod sprchou nebo pouziju raselinovy obklad nahraty v mikrovlnce, ale to vetsinou jen, kdyz jsem nekojila treba 4 hodiny a prsa mam tvrda. Jeste pro uplnost - synovi jsou 4 tydny. Omlouvam se za takovy roman, ale treba to nekomu pomuze  Kazda rada dobra. Ja jsem z toho byla uplne zoufala a tohle vazne zabralo