Zavádění příkrmů = bolavá nalitá prsa! Co s tím?

apocalypsa
24. srp 2010

Mám hloupý dotaz ohledně zavádění příkrmů. Co dělat s bolestivými nalitými prsy? Když budu odsádat, budu produkci mléka stále stimulovat, ale to už přeci není vhodné. Nebo se mýlím? Když ale nic neudělám, vykouzlím si zánět nebo nějakou jinou nepříjemnost.
Dětský lékařka nám nakázala příkrmy, ale ne v poledne, ale na noc. Syna kojím přes den co dvě hodiny, příkrmem krmím před sedmou večer - tzn. že poslední kojení je cca v 17 hodin z jednoho a v 15 hodin z druhého prsu (kojím vždy jen z jednoho) ... no a syn se mi pak v noci budí nejdřív kolem půlnoci, někdy taky až ve tři. Ta prodleva je šílená, i 12 hodin - co s tím? Prosím poraďte nebo mi snad explodují prsa. Nebo přijdu o mléko ☹

paulie
25. srp 2010

@apocalypsa Dobré ránko 🙂 O mléko určitě nepřijdete 😉 Pokud pociťujete nepříjemnou bolest a tlak na prsou, můžete si pomoci ručním odstříkáním třeba ve sprše - to spolehlivě uleví a nebudete si zároveň stimulovat tvorbu mléka. Za několik málo dní se vám laktace sama upraví podle nové situace a budete mít o mnoho lepší pocit 😉
Pokud byste měla pocit horkých prsou, určitě je večer chlaďte, v případě bouliček doporučuji masáž v co nejteplejší sprše (krouživě od stran ke středu) a zase zchladit.
Za pár dní to bude v pořádku 😉 Držte se 😉

bufina
25. srp 2010

@apocalypsa A proč musíte dávat příkrmy? S tím mlíčkem se to srovná. Když mně malej začal spávat celou noc, tak třeba taky jedno prso neviděl i 14 hodin a to mu byly 3 měsíce a kojíme doteď, když mu je 8m. Taky sem kolikrát v noci trpěla, už sem ani nemohla ležet ne boku jak to bolelo a říkala sem si, že ho snad vzbudím, aby to vypil. Ale za pár dnů se už mlíčka tolik nedělalo a když se začal zase v noci budit častěji, tak se ho pak dělalo víc. Ale určitě se mlíčko neztratí.

mmmk
25. srp 2010

@apocalypsa Mne radila dula vzdycky po nakrmeni prikrmem jeste dokojit. Laktace se tak upravi, ale neztrati se.

kackaaaa
25. srp 2010

Také vždy po příkrmu dokojím. Malá si vypije podle své potřeby a prsa pak tolik netlačí

apocalypsa
autor
25. srp 2010

Děkuji za rady. Jen pro upřesnění doplním, že nám dětská "nařídila" příkrmy zeleninové, kaše ještě ne. Chtěla, abych hned začala s bramborem a mrkví - dohromady. Jsem sice matkou prvně, ale něco jsem měla načteného o zavádní zeleninových příkrmů a tohle se mi příčilo. Navíc jsem se bála, že každou zeleninu zvlášť by pak třeba odmítal atd. Tak jsem prvně zkusila dát jen mrkev a kupodivu, nebo spíš díkybohu, synovi chutnala a hned na poprvé snědl cca 100 ml a možná by ještě jedl, ale víc jsem neměla připraveno. Další dny už dávám mix s bramborem a šmakuje mu taky, sní i 180 ml.
Důvodem zavádění příkrmů bylo, že syn měl více jak měsíc průjmovitou stolici. "Míchaná vajíčka" jsem v pleně prostě nenašla a co stolice (2-4x denně), to převlékání, protože mu to protékalo kolem nožiček a na záda. Po několika neúspěšných způsobech léčby (enterol, smecta, rýžový odvar, kulíšek) a negativních odběrech doktorka usoudila, že zřejmě už nevystačí s mlékem a že by to taky mohla být hladová stolice - syn měl v 5. měsících téměř 8 kg/70 cm, takže tělíčku už zřejmě něco chybělo. Navíc se mi začal budit v noci, zpravidla počínaje půlnocí, co dvě hodiny na kojení. Do té doby to bylo tak 2x za noc.
Skutečně se po zavedení zeleniny okamžitě stolice upravila a noční buzení rovněž. Jen mi doktorka kladla na srdce, ať večer před spaním dávám příkrmu málo, aby se ještě vzbudil kolem 22.hodiny na kojení a že mi už určitě vydrží až do ranních hodin na další kojení... Syn se mi do té doby nikdy nevzbudil dříve, než po půlnoci, kojení před půlnocí jsem neznala. Po zavedení zeleniny se asi 2x nebo 3x skutečně před půlnocí na kojení probudil, ale teď už je to ve starých kolejích - probudí se třeba ve 3 a pak v 5 a v 7 atd., tím si najede ten svůj 2hodinový denní kojící rytmus ...
Leda bych tedy zkusila před spaním trochu mléka odsát. Ale co s ním? V mrazáku bych za chvíli měla mléka pro několik dětí ... do příkrmu mu ho dávat nechci, když ho baští s chutí i samotný a kaše v nejbližších týdnech taky ještě nehrozí. Už jsem sice uvažovala, že mu budu dávat zeleninu v poledne a večer nemléčnou rýžovou kaši rozdělanou v mém mléce. Ale abych mu zbytečně nezařadila do jídelníčku příliš mnoho příkrmů. Ještě mu není ani 6 měsíců.

ladida.l
25. srp 2010

Já jsem teď ukončovala noční kojení, prsa se mi nalévala asi 4 dny - vždy jsem je ráno odstříkala ve sprše a sprchovala jsem se vlažnější vodou. Pátý den se mi laktace sama upravila a vše je v pořádku.
Taky bych doporučila po zeleninovém příkrmu krátce dokojit... Ono se uleví, i když dítě vypije třeba jen 30 ml...

apocalypsa
autor
25. srp 2010

@ladida.l já jsem zkusila i dokojit, ale pozdvracel se. Vypadá to, že ce nacpe do sytosti, prso vezme pak jen ze zvyku. Sotva párkrát natáhul a už ho nechtěl. A pak se pozvracel, po samotné zelenině nikdy.

bufina
25. srp 2010

@apocalypsa A v kolik ti chodí večer spát? Náš malej kolem půl osmé. Dělám to tak že po šesté mu dám kašu, pěkně hustou, ze lžičky a před usnutím si ještě trochu cucne mlíka. Vždycky chvílu tahá, pak se ke mně otočí zádama a usne. Tak to prso aspoň nemám na noc tak plný a když se vzbudí, tak dostane z druhýho, to je kolem čtvrté a z toho co pil před spaním pije zase kolem sedmé, jak vstává.

apocalypsa
autor
25. srp 2010

@bufina malej už kolem šesté je ukňouranej, někdy dokonce usne. Krmím ho po půl sedmé, kolem sedmé koupu a při oblékání do pyžamka mi zpravidla už usíná ... no a pak se probudí ve dvě nebo ve tři v noci a od té doby jede tu svoji dvouhodinovou metodu. To už asi nezlepším, těžko mu to budu prodlužovat. Ikdyž asi nemusím vysvětlovat, jak je to nepraktické v mnoha ohledech, už třeba jen kvůli nákupům a tak. Ale v kočáře, když usne, vydrží někdy i 3hodiny, ale to je hodně výjimečné. Ale jsem ráda, že můžu kojit. Je to to nejlepší, co mu můžu dát 🙂
O kaši taky uvažuji, nějakou nemléčnou a míchat ji do svého mléka, ale ještě tak 14 dnů počkám. Jednak si pořádně zvykne na zeleninu, přidám mu ještě nějaké nové druhy a pak už mu bude i půl roku. Nebo je lepší hned začít dávat kaše mléčné, co se dávají do vody? Jaké máte zkušenosti, co je lepší?

bufina
25. srp 2010

@apocalypsa Já mu kupuju ty s mlíkem. Jednou sem koupila tu nemléčnou, že mlíko odsaju, ale nějak se nedařilo, odsála sem sotva 50 ml a přitom když sem pak malýho přiložila tak úplně hltal jak to mlíko teklo. Pokud se ti bude dařit odsávat, tak kup tu nemléčnou, aspoň se zbavíš svýho mlíka, který by malej jinak nevypil. Mně se kolikrát taky stane že si dá malej jen kašu a spí. Když toho třeba odpoledne moc nenaspí, tak je upruděnej, jdu ho vykoupat, pak se nají a hned usne a vzbudí se třeba až kolem druhé. Teď se nám to v noci taky hodně rozhodilo. Dřív spával od té půl 8 třeba až do pěti, nebo půl šesté, ale teď rostou první zoubky, tak se občas stane že je vzhůru už o půl jedné.