Rodičák 2020 - jak to nakonec bude?

natysnovec
6. črc 2019

Holky jen dotaz...jal to tedy bude s tim rodicakem???🙂😶Dekuju

tercasv
6. črc 2019

Pokud vím, tak zatím není nic schváleného 🙂

natysnovec
autor
6. črc 2019

Ale uplne to nezrusily ne??Alespon o tom nikde nepisou...

tercasv
6. črc 2019

@natysnovec to myslím, že ne🙂 tě to teď musí projít schválením a tak🙂 četla jsem, že musí začít hned jednat, aby se to stihlo do konce roku🙂

zuzineckah
6. črc 2019

@natysnovec padl určitý veřejný příslib. Nicméně schváleno není nic a rozhodně bych s ničím nepočítala dokud nebude.

laloogrey
7. črc 2019

Viděla jsem tento týden ve zprávách, že příští týden by to měli začít řešit a poslední sezení ohledně tohoto bude koncem září...

lachtanice86
7. črc 2019

@natysnovec není to schválené, podepsané. S ničím nepočítám

makronka222
7. črc 2019

Pocitej s 220ti

natysnovec
autor
7. črc 2019

@makronka222 pocitam...

hanamu
13. črc 2019

Dobrý den, kdyby navýšení schválili.....nevíte někdo ,jak to bude v případě, že již máme první dítě ( RP do 3 let, 3 roky budou v dubnu 2020- takže splňujeme ty podmínky- nevyčerpany RP a dítě do 4 let), ale v březnu 2020 se má narodit druhé dítě... to o to navyšení, když to řeknu narovinu, skrz to, že je termín porodu v březnu a ne třeba až v půlce roku 2020, přijdeme? děkuji za informace 🙂

kackaw
14. črc 2019

@hanamu pokud to schvali v te variante, ve ktere zacali schvalovat, tak urcite z RP na prvni dite nevycerpate celych 80k - zalezi na tom, zda a kdy budes nastupovat na MD a taky zda a jakou vysi MD jsi pobirala - maximalne na tolik si muzes rodicak navysit, aby si vycerpala vo nejvic....

dzogobela
14. črc 2019

@hanamu pravdepodobne ano. Zazadat o zvysenk bys mohla az v lednu, tedy s ucinnosti od unora. Zalezi, kdy mas termin, ja mela 13.3. a na MD jsem sla nejpozdejsi mozny termin 30.1. Ale ty mozna jeste termin presny ani nevis ne? 🙂

hanamu
15. črc 2019

@kackaw
@dzogobela
... děkuji 🙂 no dle poslední menstruace asi spíše začátek měsíce 7.-9. 3. .... no jako, nevím teda... samozřejmě je jasné, že děti se nedělají skrz peníze, ale ted bude každý přemýšlet , tak aby to vybral... a posouvat si, jak rodičák tak i otěhotnění s druhým dítětem ... a já se i ted přistihnu, jak si říkám, proč jsme trochu lépe neplánovali a 2-3 měsíce nepočkali ...vím zní to blbě, ale prostě ty myšlenky mám no :/.. přijde mi to všechno postavený na hlavu popravdě... mají to dát bud všem, jak to udělali u dvojčátek nebo to přidávat každý rok nějak postupně (dle inflace, průměrné mzdy atd...)... páč co si budeme povídat, je to velký obnos peněz...a hodí se každé rodině, že...🙂

leymea
15. črc 2019

@hanamu ja zas nechapu proc to davat vsem. Ja mam sice termin v lednu, ale nenapadlo me resit, ze jsme meli pockat kvuli penezum (a to mi jeste nejaky penize propadnou, protoze to nestacim vybrat). Ja spis resim aby to nakonec schvalili a na druhe dite jsem mela vyssi rodicak 😀

hanamu
15. črc 2019

@leymea jj taky pravda 😉 😃 já akorát když to slyším kolem sebe, jak všichni začali počítat, kdy můžou otěhotnět do kdy si protáhnout to a to, aby stihli vybrat vše či co nejvíc.atd.. tak jak jsem ve znamení Váha, prostě totálně ve všem váhavá... jsem se nechala jednu chvilku ztrhnout tím "humbukem" kolem ... a prostě mě tyto debilní myšlenky pohltili ... no jako měli to už navýšit ted v červenci těch 40 tis a pak v lednu dalších 40 tis. a možná by se ušetřilo tohle "bláznovství" kolem...

kackaw
15. črc 2019

Holky, no uprimne, my zeda cekame prvni, rodit budu v srpnu a nemuzu rict, ze by me ta puvodne navrzena varianta - miminka narozena od ledna - nemastvala😂 jako dite jsme nedelali kvuli tomu, to je jasny😂 zvladneme to k bez toho, ale v cem ten muj prvek bude potrebovat min penez nez prvek o 4 mesice mladsi...? Prislo by mi nejspravedlivejsi proste tech 80 tisic rozdelit 36 nebo treba 48, to uz je jedno a tem starsim miminkum a detem prislusnou castku od tech 80k odecist... ale
fakt nevim, proc, az si v lednu pujdu pro rodicak a potkam se tam s nejakou spoluobcankou tmavsi pleti, by ona mela pro svoje v lednu narozene miminko, protoze narozdil ode me nemaka a nema narok na MD, dostat celkove o 80k vyssi prispevek k rozpocitani, nez ja😂
@leymea
@hanamu

hanamu
15. črc 2019

@kackaw souhlasím... jako mě jde taky jen o ten princip... taky bych řekla, že by se to mělo dělat trochu víc logicky a hlavně s rozmyslem (klidně rozpočítat dle těch měsíců do 4 narozenin nebo nějak, ale jako že někdo bude mít vše a druhý nic, třeba jen skrz to, že si některé maminky vybrali RP dříve aby mohly jít dříve do práce ale mají třeba dvouleté...proč by měli "ostrouhat" jen skrz to ... )... tento postup mi přijde hodně urychlený ..s prominutím jim hoří koudel u zadní části a potřebují to schválit a bojím se trochu, že z toho bude opět pěkný binec - a pro některé se mohou děti stát bohužel trochu "mašinou" na peníze...hlavně by se i RP měl navyšovat dle inflace, průměrné mzdy či tak, jak je to u důchodu...někteří politici myslím i podávají návrh aby navyšování probíhalo postupně, aby se opět nestalo, že 12 či kolik let se RP nezvyšoval ...

zelenaesmolda
15. črc 2019

@natysnovec
Jak to mame vedet,kdyz se jeste nic neschvalilo?Dokud to neni schvalene tak s navysenim nepocitej.

kackaw
15. črc 2019

@hanamu uspechany je to hrozne a tojle ty tydyty mohlo napadnout, no...
Prijde mi pitomy, ze treba dve mamci se stejne starejma detma kterejm bude v lednu treba 3 a 3/4, vycerpaj kazda jinou castku, protoze pobirali jinak vysokou MD.,,,

nebo at klidne misto toho zvednou danovej bonus na deti, jak se tim vsude vsichni ohanej, ze je to smysluplnejsi... ja s tim nemam problem, je mi jedno, jak se k nam ty kacky dostanou...😂 je to proste problem, jak to vsechno vyvazit a vymyslet, aby neostrouhaly maminky samozivitelky a zaroven se to nezneuzivalo, no.....

dzogobela
15. črc 2019

@hanamu ale vsak ty nemas byt proc "nastvana". Tebe to prece s tim druhym nemine... To by mel byt nastvany i kazdy, kdo ma dve deti a na to starsi uz vybral rodicak? To uz je uplne postavene na hlavu. Kdo vsechnl by to podle Tebe mel dostat? 🙂 jako nic proti, ale ten statni rozpocet neni nafukovaci ze....

leymea
15. črc 2019

@kackaw to by me samozrejme taky nastvalo. Nebo porodit 31.12.2019 😀 ale s tim, ze pokud si nekdo rodicak uz vybral a chodi do prace tak nevim proc by se mu melo vyplatit 80 tisic. Jsem zvedava jak to dopadne. 🙂

hanamu
15. črc 2019

@dzogobela já naštvaná nejsem 🙂 já si rodičák nevybrala a k 1.1. 2020 budu RP na první dítko stále pobírat a 4 roky budou malé až v roce 2021... a jako vyšli jsem do ted vyjdeme i dál..jen mě jde o princip no...jsem tím chtěla říct, že prostě teď hodně lidí to řeší tak, že prostě na další dítko plánují počkat třeba půl roku( i když kdyby tu nebyla ta možnost peněz navíc, neřešili by to no), aby jim to vyšlo... tohle mi přijde trochu utažené za vlasy, že to tak trochu tlačí lidi, přemýšlet skrz peníze či si stále prodlužovat rodičák atd...ano a s tou prací je fakt, že lze pobírat rodičák( když je dítěti do 4 let)a vlastně chodit i do práce...tak jsem asi naivně myslela, že by tu mohla být třeba nějaká možnost toho dočerpání (když jsou splněné podmínky co se všude teď uvádí- DÍTĚ DO 4 let a k 1.1. 2020 NEVYČERPANÝ RP) ...... Přesně uvidíme, jak to dopadne 🙂děkuji za názor

astyna88
15. črc 2019

Co mely rikat nase matky,ktere ani rp nemely ...a pak ho najednou zavedli...jeste ze v te dobe nebyl fb. By padl.

puhelin
15. črc 2019

@astyna88 Mely materskou

puhelin
15. črc 2019

Uvidime, jak dlouho vlada vydrzi a kdo o tom nakonec rozhodne 🙂

kackaw
15. črc 2019

@puhelin jj, ja se obavam (i kdyz teda vlsstne ny ti nebylo tak spatny😂)ze vlada nam padne...
Ale tak lehislativni proces uz bezi, podporu to ma, tak uvidime.... bylo by to prijemny, nebudu rikat, ze ne, po mas je to 2,5k mesicne navic...

puhelin
15. črc 2019

@kackaw My cekame ted na srpen, takze pro dvouletou uz nedostaneme, ale pro druhe miminko by se penize navic hodily.

jancastromska
15. črc 2019

Nemůžeš pobírat mateřskou a zároveň rodicak

kejt29
15. črc 2019

@hanamu a pujdes pak s druhym na rodicak nebo materskou?

astyna88
15. črc 2019

@puhelin

Ja mluvim o rp. Materskou mela moje mama 6 mesicu,pote sla do prace...

puhelin
15. črc 2019

@astyna88 Ale je to obdobna forma podpory.
Moje mamka mela materskou 4 roky, pak se narodila segra a znovu pobirala 4 roky materskou.
Asi jsme kazda jina generace.