Antibiotika jsou dnes předepisovaná na všechno

knobloska
22. srp 2009

Ahoj,

taky vám připadá, že dr dávají ATB na všechno? Já jsem jako dítě byla také nemocná, ale ATB jsem měla poprvé až v 17 při angíně. Naše malá má teplotu, kašel, rýmu, včera jsem s ní byla na ORL a máme Klacid. Přitom výtěry má čisté, CRP do 10. Řekla bych, že takové normální nachlazení. V krku má zduřelou sliznici, pokrytou hlenem, ale bez breberek. Hlavně děti teď podle mě cpou ATB hned, jak jsou trochu zahleněné. Chápu, že ATB mají své místo a často jsou nezbytná, ale někdy mi to připadá zbytečné.

Co si o tom myslíte?

kacka79
22. srp 2009

Knobloska, tak náš Fík měl ATB zatím 2 x , ale pokaždé měl ošklivou hnisavou angínu, kterou chytil ode mě ☹ Já na to totiž dost trpim. Ale jinak naše mudr se ATB dost brání - radši je nasadí později, když už není jiná možnost.. Já zase tý naší věřim, že je malýmu dá jen když je to nezbytný..

Já jsem zase jako dítě měla ATB pořád a na každej prd - záleží fakt na doktorce

romankav
22. srp 2009

knoblosko: zkus požádat lékařku, která ti chce předepsat antibiotika, aby nejdřív zjistila CRP(C reaktivní protein) v krvi. Tak se pozná bakteriální infekce a podle toho se nasadí/nenasadí ATB. Naše dětská lékařka má ten přístroj přímo v ordinaci, dítěti se píchne do prstu, kapička krve se nasaje do takové trubičky a dá se to do přístroje a hned MUDr. ví, jestli předepsat ATB. My jsme je měli jen jednou, v ostatních případech to byla viróza (a na viry ATB nezabírá). V naší ORL vyšetření CRP z krve taky dělají na počkání. Pojišťovna OZP toto vyšetření hradí, nevím, jak ostatní, ale nebude to nějak vysoká částka.
Je známé, že časté nasazování ATB má svoje vedlejší účinky: ničí se "hodné" bakterie ve střevech (vznik průjmů), existuje riziko poruchy zubní skloviny a v neposlední řadě vzniká rezistence na dané antibiotiku (čili potom už ATB nezabírá ani na bakterie). V případech těžších bakteriálních zánětů je ATB nenahraditelné, ale určitě se nesmí dávat na všechno, tak jak píšeš!

knobloska
autor
22. srp 2009

Kacka to ano, na hnisavou angínu určitě. Moje dětská je také nerada dává, ale včera nás poslala na ORL a tam byla taková bába, trvalo jí všechno děsně dlouho, a šup, tady máteATB a na kontrolu už sem nechoďte. Mají narvané čekárny a ATB většinou zaberou a děi se tam už nevrací. Mojí kamarádky malá je bere celou zimu, to mi hlava nebere. Nikdo jí pořádně nevyšetří, nacpou jí ATB a hotovo.
Jinak já se musím přiznat, že jsem jí je zatím nedala, čekám, co bude do večera, když se nebude lepšit, dám jí je. Zatím to ale vypadá, že začíná odkašlávat, teplota je kolem 37. Do nosu dostala takový mix Gentamicinu, Nasivinu, Vincentky, to jí na tu rýmu zabírá dobře, to máme vyzkoušené. Snad, když zlikviduju rýmu, nebude jí to stékat do krku.
Připadalo mi, že moje dětská se na ten Klacid také moc netvářila, ale je jasný, že nic neřekne.

knobloska
autor
22. srp 2009

Romanka CRP má do 10.

romankav
22. srp 2009

knobloska: už si to moc nepamatuju, ale myslím, že 10 je na bakteriál. infekci málo (ale někdy je přístroj jinak nasatvený atd.). Zatím bych ATB nedávala a pro jistotu si zašla v po na kontrolu, jestli to nestoupá. Pokud se jí onemocnění nezhoršuje, uši jsou v pořádku a má do 38, ATB mi přijdou zbytečný. Ale samozřejmě, to má určit lékař... Určitě bych změnila ORL ordinaci.. My jsme měli zánět stř. ucha, vysoké horečky a o s ORL lékařkou jsme se dohodli na ATB, když nebude do 2 dnů klesat horečka. Ta neklesla, takže jsme Klacid nasadili (bylo to přes víkend). CRP si nepamatuju, ale bylo hraniční.

romankav
22. srp 2009

Jo a když se dávají ATB, tak na kontrolu se musí! To nejsou kapky do nosu... To je fakt děsnej přístup...

romankav
22. srp 2009

Tak na to koukám: hnisavá angína CRP na 40, bakteriální zánět krku nad 35. http://web.practicus.eu/Archiv/practicus03-08p.pdf
knobloska: vypadá to, že u tebe CRP 10 bude určitě virové.

knobloska
autor
22. srp 2009

Romanka je to fakt děsný přístup. Tohle byla naše první návštěva ORL, příště půjdu k jiné dr, moje ségra chodí ke skvělé, takže příště tam. Ta naopak co nejvíce věcí řeší inhalacema. Sice to trvá dýl, ale necpe do nich ATB.
Romanka CRP má méně než 10, máme přímo napsané "do 10". Uši jsou OK, má 37, max. 37,5.
Rýma z ní tedy teče brutálně, dávám ty kapky, odsáváme, čaj na kašel a Hedelix. Uvidíme. Když bude večer hůř, nasadím je.
K té malé mojí kamarádky...od 2 měsíců měla rýmu, kašle, bere jedny ATB za druhými, vždycky má něco ve výtěru. Nikdo jí nikdy neudělal vyšetření na alergii. Jen jedna jediná ORL dr si ho vyžádala, ale na alergologii jí řekli, že je moc malá a musí počkat do 3 let. No a tak je to pořád dokola, ATB bere jako bonbonky. V zimě brala šestery. Jo a to ta blbá dr, co jsme u ní včera také byli, jí napsala Klacid 2x po sobě.Musela jí na to upozornit. Děsný, fakt. Ono dětí, co se léčí se sníženou imunitou a alergií je opravdu hodně a někdy mi připadá, že to nějak nechtějí dotáhnout do konce a na všechny infekty šup ATB.

romankav
22. srp 2009

To je těžký, někdo si třeba myslí, že ATB jsou zázrak, na všechno apod. Neví, že když se poškozuje dětem střevní mikroflora, působí tím i na střevní a potažmo slizniční imunitu, která se právě do tří let rozvíjí.
Jestli má tvoje dcera jen zvýšenou teplotu, rýmu a kašel, CRP do 10, tak nechápu proč ATB. To je přeci u malých dětí normální viróza- odsávat nos, kapičky na noc, hedelix příp. mucosolvan na vykašlávání a do tří dnů se to zlepší. Upřímně si nemyslím, že se to do večera zlepší, to je otázka spíš 3-5dní, ale nemělo by se to zhoršovat (horečka nad 38). Syn měl taky přes zimu rýmu a kašel, je to zimní dítě, vždycky jsem běžela k naší doktorce, ta mi vždycky řekla to samý (mucosolvan, odsávat..), je to rozumná lékařka, už jí taky rukama prošla několikátá generace dětí 🙂

knobloska
autor
22. srp 2009

Romanka děkuju za odkaz.
Mám trochu strach, že jsem jí ta ATB nedala, ale věřím, že to zvládneme i bez nich. Naše dětská je v pohodě, tu ORL je třba vyměnit 😠 . Malá také už měla kašlík s rýmou, nikdy ATB nedostala, až teď, a to je snad nedostane také 😉 . No dostala mě tím, že na kontrolu už tam chodit nemáme, jinak řečeno, už tady nezaclánějte, mám plnou čekárnu lidí.

petja
22. srp 2009

není nic jednoduššího než atb odmítat.Mnoho doktorů jsou fanatici do atb,kolikrát už médii proletěly zprávy o tom,že mudři dostávali prachy za co nejvíc receptů atb vypsaných na pacienty,tak proč by to nemohly být děti?! Přece každý rodič ve vlastním zájmu musí mít aspoň zíkladní pojem o tom,co se dítěti doktor chystá podat a proč

milik75
22. srp 2009

Ahoj, naprosto souhlasim, ze v CR se davaji ATB na vsechny, coz je velka chyba!! Muj syn 23mes mel v zime nabeh na lehci bronchitidu a ceska dr. mu hned predepsala ATB. Ja s tim nesouhlasila a tim, ze zijeme castecne v Rakousku, tak jsem hned zasla k detske dr. i zde a ta nejakym super pristrojem pouze z kapky krve na pockani zjistila, ze se nejedna o bacil, jen o virus, takze ATB timpadem nepredepsala a dala pouze obyc. kapky a nemoc byla do tydne fuc. Bohuzel tyto pristroje jsou velmi drahe a v CR jich ma jen mininum pediatru, takze se lekari bohuzel sichruji ATB a to skoro na vsechno.

kacka79
22. srp 2009

Tak naše mudr má tenhle přístroj taky, vyšetření z kapičky krve stojí myslim 120 CZK, což není nijak velká suma... Snad se to trochu víc v ČR rozšíří

knobloska
autor
23. srp 2009

Ahoj, naše pediatrička ho má, ta ORL dr věděla hodnoty CRP a přesto ATB napsala. Musím říct, že jsem se s manželem rozhodla jí je nedat. Včera večer jsem si jí nechala na pohotovosti prohlídnout ( trochu jsem neřekla všecho, chudák české zdravotnictví 😀 ), má prý virózu, poslechově v pořádku, uši OK, jen kašle a chraptí. Bere Stoptussin, zvlhčujeme vzduch a pije čajík na kašlík. Ještě jí nainhalovali, kdyby to byl začátek laryngitidy, v noci byla bez teplot a dnes už také.
Jsem opravdu ráda, že jsem jí ten Klacid nedala, brala by ho úplně zbytečně. I kdyby laryng měla, tak na tu ATB stejně nejsou, už jsme si tím 2x prošli a sirůpek to napravil. Příště půjdu na ORL jinam, tahle bába byla hrozná.

Petja já tomu věřím, že mají za každá předepsaná ATB bonusy, je to jako s antikoncepcí, pokaždé mě dr podrobí výslechu, proč jako nechci.

kacka79
23. srp 2009

Knobloska podle mě jsi udělala dobře, nemá cenu na virozu ládovat děti atb, když to stejně nezabere... Já uznávám, že ATB mají určitě svoje místo, ale zbytečné užívání akorát škodí 😖

S těma bonusama je to bohužel pravda 😒 a je škoda, že pro některé lékaře je to větší motivace než to, co je nejlepší pro pacienta, ale to už asi jiné nebude

gilotek
23. srp 2009

Moje dětstká doktorka malému psala ATB 2x bez jakéhokoliv odběru krve - CRP v ordinaci neměla.....
Po ATB taky žádný odběr.....
Změnila jsem za jiného doktora, který má ordinaci lépe vybavenou a už 2x ve stejném případě, kdy by malému doktorka ATB stopro dala jsme se jim vyhnuli právě díky CRP které měl malej jednou 10 a podruhé 16, takže viroza a ATB úplně zbytečná. Jsem moc ráda, že jsem doktora vyměnila. Věřím mu a to je hlavní.

knobloska
autor
23. srp 2009

Taky věřím naší pediatričce. Asi ale nemohla nic říct, když nám na ORL dala ATB. No nebo mohla, ale nechtěla 😒 . Malá měla CRP do 10, takže viróza, teď to má manžel 😀 . Máme fakt krásnou dovolenou. ☹
Prý se ATB i ničí ledviny. Mám se na dětským tvářit, jakože jsem jí je dala, nebo jim přiznat, že ne. Aby se na mě nenaštvala.

kacka.va
23. srp 2009

já musím zaklepat, že zatím jsme nenarazili na to, že by nám ATB dali zbytečně. Teď nám ušní i čekala, jestli budou potřeba dát a nebo ne, abychom je zbytečně neužívali.

llllucka
24. srp 2009

Já mám zase pocit,že když jsme byli děti my,tak na všechno dávali ATB.

kacka.va
24. srp 2009

knobloska: spíš bych přiznala, že jsem ATB nedala, jinak příště budou brát, že už ATB měla. Nám se rýma vrazila do ucha a bylo to dost nepříjemné.

lena27
24. srp 2009

nám mudra jen tak ATB nenapíše

nikka.vo
25. srp 2009

Tak já jdu s opačným příběhem. Syn ještě nikdy antibiotika nepotřeboval a neměl je, ale už dva měsíce nám kašle přes noc, po asi týdnu nebo 10 dnech se z toho vyklubala laryngitida, ta byla pryč po pár dnech, ale noční kašel pokračuje už druhým měsícem. Během prázdnin za naší lékařku zaskakovalo pár jiných doktorů a paní doktorka to řešila stále stejným sirupem na sklidnění a že má prý zadní rýmu a to ho dráždí. Ptala jsem se na anitibiotika a ona mi odsekla, že na to antibiotika néééé a já sklapla. Pak když už po takové době nevěděla co, tak nás poslala na ORL a tam nám okamžitě dali antibiotika, že se s tím sám nepopere a hrozí, že se mu zase objeví laryngitida. Mohli jsme si ušetřit minimálně měsíc nevyspání všechn třech 😠

Jo to zase v Německu jsou frajeři, protože tam nedávají antibiotika skoro vůbec a to kolikrát i na dost závažný věci a je tam strašně moc v kurzu homeopatie. Já proti tomuhle stylu léčení nic nemám, pokud nejde o závažnejší onemocní, například průdušek apod 🙄 To mi zase hlava stojí, že to dítě se tam nelepší a pořád jen homeopatika 🤐