Jak podávat diazepam miminku? Rozdrtit do mlíčka?

raculka
21. led 2007

Máme horečky a tak na noc máme dát miminku diazepam.DR na pohotovosti mu strčila něco do zadečku(paralen čípek a asi i ten diazepam),ale předepsala nám obyčejné tabletky diazepam.Jinak my pořád kojíme.Tak nevím,můžu to rozdrtit do mlíčka nebo dát se sirupem na horečku? Máte někdo zkušenosti? díky.

georgine
21. led 2007

ahoj to jsem jeste nezazila dávat miminku diazepam.. kdyztak dithiaden.. sice nejsem doktor ale radsi bych diazepam urcite nedala.. podle me neni ani v cipkách nebo jine forme.. a mela bych strach i co se dávkování týče..
Normálne by melo stacit, treba panadol cípky, nebo sirupek, a nebo nurofen.. ale diazepam.. no nevim nemám s tím zkusenosti.. ale miminu bych to rozhodne nedala..

raculka
autor
21. led 2007

Georgine,opravdu se občas ve velice malých dávkách dává,když jsou vysoké horečky,pro prevenci křečí z horečky a na sklidnění.Dali mi to na pohotovosti,ale jen 1,4 prášečku mu mám dát-jen když bude vysoká teplota.Tak uvidíme,jak se to večer vyvine,ale samozřejmě pokud to nebude nutné,dávat ho taky radši nebudu.My jsme i po zábalech a sirupu měli ráno přes 40 C... ☹

raculka
autor
21. led 2007

oprava 1/4 prášku samozřejmě 😀

georgine
21. led 2007

hmmm, tak to zkuste snad 1/4 neublíží.. nevim jak velkeho más bobíska, já bych to rozdrtila a dala do trosicky cajicku.. nebo to s troskou vody rozdrtit na lzicce a supnout do pusinky.. nebo injekcní strikackou(odmerkou) rovnou do pusinky..

lucisa
21. led 2007

raculko, my taky dostávali proti křečím z horečky diazepam, ale měli jsme dávat jen 1/8. Jinak já to rozdrtila mezi dvěma lžičkami, z prsa odstříkla mléko, zamíchala a šupla do pusiny a hned na to prso, holky to spolkly a nikdy problém nebyl 😉

raculka
autor
22. led 2007

Tak sice jsem ho dát nechtěla,ale nakonec to bylo nutný,teplota zase stoupala a vůbec nechtěl spinkat,jen plakal a vztekal se,což horečce moc neprospívá 😖 Taky jsem mu ho rozdrtila lžičkama,ale právě jsem nevěděla,jestli můžu s mlíčkem,tak jsem dala radši jen trošku kojenecké vody.(V lékárně mi nebyla schopná říct,jak to miminku podat,prý mi to měla říct DR 😠 ). Vím,že některým lékům vadí užití s mlékem,tak jsem se toho bála.I když mateřské mléko je přece jen jinší 😀
Nakonec jsme teda spali celou noc,tak to asi zafungovalo. 😉
Lucisa-a kolik bylo dětem,když jste dávali 1/8 ? Nám tu 1/4 předepsala pro 7 kg kluka při teplotě od 38 C na noc. Ale stejně část lžičky skončila vedle, takže to ani 1/4 nebyla 😀

georgine
22. led 2007

tak vidis raculko, stejne jste to zvládli.. to jsou ty virozy.. tedka to rádi jako blázen.. ☹

jita2
22. led 2007

a to vám nepomůže klasický paralen nebo panadol pro děti?? než dávat takové hrozné prášky pro dospělé?

sarkaa
22. led 2007

jita2:Mám takový pocit,že ten diazepan se dává miminkům proto,aby neměli t horečky křeče...

lucisa
22. led 2007

jita2: vždyť jsme to tady psaly, diazepam se nedává jen tak z plezíru. Samozřejmě, že dáváme také dětský paralen (čípky, tablety), nebo nurofen, Brufen, co prostě dr. doporučí, ale ten diazepam je právě kvůli křečím, které malým dětem z vysoké teploty (nad 38 st.) hrozí. Dětský organismus se neumí křečím bránit jako dospělák. A proto mu také stačí jen malá dávka.
raculka: osminku jsem dávala asi do 1,5 roku. Ale je fakt, že to se týkalo i dithiadenu, který jsme zase dostávali při silných záchvatech kašle, dithiaden to tlumil, aby dítě aspoň trochu spalo a v noci se nedusilo.
Pokud ti to ale tak dr. napsala, tak nemusíš mít obavu, ona tvé dítě zná, neboj!

bibinka
23. led 2007

ahojte, keď mal môj malý 10 mesiacov, dostal z horúčky febrilné kŕče.Predtým sme boli na pohotovosti a tam nám dr. dala aj diazepam 2mg tabletky,aby sme dali na noc.lenže v noci mal záchvat(nič príjemné) a ja som mu vo svojich ústach rozhrýzla tabletku a nasilu vopchala do pusinky.účinkovalo to okamžite, hneď sa prebral.Keď prišla záchranka,povedali, že lepšie sú také tubičky s gélom (5mg),ktoré vytlačíte do zadočku ako čípok(ako prvú pomoc pri ďalších záchvatoch, dieťatku tá dávka neublíži). Lenže to predpíše detský dr.len vtedy ak už tie kŕče dieťatko malo.A kým neprejde horúčka, mal by sa dávať diazepam 2mg dvakrát denne ako prevencia.Tak nám to vraveli.Len sa už rozchádzali v názore, či dávať od 37 alebo až od 38 st.V nemocnici nám vraveli, že radšej dávať už od 37, lebo nikdy neviete kedy tá horúčka vyskočí hore. Poznám prípady, kedy boli kŕč už pri 37.5. Tak my to dávame už od 37 a aspoň máme istotu.Dávame to max.2 dni, ešte sa nestalo aby to dostával viac dní.
raculka - takže sa neboj a dávaj to tak ako ti predpísala detská lekárka.

raculka
autor
23. led 2007

No já myslím,že lepší dát v menší dávce takovýhle lék,než aby mělo děťátko febrilní křeče- to je vzkaz pro jitu2
U nás už ty vysoké horečky ustoupily,takže jsem ho dávala jen 1x na noc.Včera jsem ho už nedávala a noc byla celkem krušná,snad už to dnes bude lepší. 😒
bibinka-to muselo být pro vás děsné,teď už se vám to snad nestane 😉

bibinka
23. led 2007

raculka- nám dr. vravela, že tá dávka 2mg vôbec nieje pre dieťatko toxická. V RZP nám povedali, že sa nemáme báť dať aj napr.2mg večer a ak v noci príde febr. kŕč, tak tých 5mg do zadočku ( v kŕči má pusu pevne zovretú).
nám sa to stalo presne o polnoci, malý sa pretočil na bruško a zrazu sa natiahol a začal sa neprítomne dívať na nočnú lampu a nedýchal. strašne sme sa zľakli, že umrel ☹. ja som v šoku v stotine sekundy strčila ten diazepam a muž volal rzp a chudák ani nevedel čo má vravieť. Ja som tušila niekde v mysli, že ten záchvat prejde sám od seba(niekoľkokrát som sa o tom učila a robila skúšky 😠 ), len som nebola schopná si uvedomiť, či mám s ním triasť aby sa prebral.ako zázrakom som nepodľahla panike(inštinkt matky alebo zdrav.sestry?).našťastie malý spal s nami, takže som ho mala hneď poruke. Teraz sme hotoví pri každej chorobe, že čo ak. Ale po 5. roku života sa to už nevyskytuje, lebo mu dozrie v mozgu centrum pre reguláciu teploty.

jita2
25. led 2007

Máte pravdu holky, nedomyslela jsem to.. 😔

kutcher
29. říj 2009

Zalezi na stari ditete a vysce horecky, detem do 1roku a do 39st. 1/8 nad 39st 1/4 nad rok 1/4 - 1/2 my vsak ze zasady pouzivame diazepam rectal tube do zadecku - rychle zabira a pri jiz vzniklych krecich jediny zpusob aplikace - my nikdy nekrecovali, ale riskovat to fakt nechci!

shaula
29. říj 2009

Diazepam od 37 nebo 38 stupňů?! To myslíte vážně? Ten bych rozhodně dala až v krajní nouzi např. přes 40 stupňů - vždyť teplotu do 38 - 38,5 stupně není třeba srážet vůbec, tak proč rovnou diazepam?!

kutcher
29. říj 2009

Ja davam diazepam pri 38,5 po odecteni, pri 40 stupnich uz je opravdu pozde! 70% deti nachylnych ke krecim maji potize od 38,5, 39 stupnu

berenika39
29. říj 2009

nevím, diazepam je diskutabilní. preventivně rozhodně ne. pokud jsou k febrilním křečím nějaké předpoklady, třeba už se to někdy stalo, tak jasně ano, ale běžně bych to nedala. Jinak se toho samozřejmě taky bojím, moc.

Orrganismus sám má schopnost se s horečkou vyrovnat a musí se to naučit, při preventivním podání diazepamu se tomu zabranuje, takže vlastně je to na škodu 😒 😒

soanpe
29. říj 2009

shaula
přes 40°C ??? 😲 to bych fakt s nervama nevydržela

kutcher
29. říj 2009

berenika39: tak, vis ze jsem mela podobny nazor jako ty? Ale podivej se, co na netu fnuka maminek, ze nechtely davat diazepam kvuli tomuhle a tam tomu a pak jio dite z nicehoz nic hodily oci vsloup, zacaly sebou hazet a ony si vzpominaji, ze to byl nejhorsi zazitek v jejich zivote, videt bezvladne telo jejich ditete a ze kdyby vedely, jak to opravdu vypada a probiha, tak by je tim diazepamem narvaly. Ja si jen myslim, ze mi ty potize za to nestoji a ze vecer, kdy malej myva pro nemocech nejvetsi horecky, mu striknu preventivne 2,5ml do konecniku, tak se prdlaz stane, doktor me pochvali, jaka jsem svedomita a ja budu mit klid a budu vedet, ze jsem pro prevenci udelala maximum!

berenika39
29. říj 2009

dobře, vždyt jo, tohle si musí každá mamča sama.

kulimka
30. říj 2009

Já jsem diazepam taky nedávala, taky mám strach, u nás v rodině nikdo křeče neměl, takže asi předpoklady moc nejsou. Když se mě pak doktor ptal jestli jsem ho dávala, malý měl 3 dny 39,5, a já mu řekla, že ne tak mě seřval. Ale asi bych mu ho zas nedala, když bude mít teploty...

anta
30. říj 2009

Ahoj, my jsme diazepam museli použít, máme ho doma. Malej měl děsný teploty a byli jsme s ním na pohotovosti a tam nám řekli, ať mu dáme myslím půlku, no tak jsme to rozpůlili a dali jsme mu to normálně do pusinky a byl pak klid. Honzík byl předtím jak hadrová panenka, to bylo děsný ☹ . Po tom diazepamu bylo pak vše v normálu. Holky, nebojte se toho a nenechte to dojít nikam daleko, doktoři vědí, co říkají 😉

kutcher
30. říj 2009

anta: presne tak jsem to myslela

martimarti
30. říj 2009

Kutcher, pokud jsi to tak myslela, tak nerozumím tomu podávat ho UŽ od 38,5 😕 To se mi zdá brzy, tak nevím 😕
Malá měla včera odpoledne po odečtu 38,8 /je nachlazená/, ale podat diazepan mne tedy ani nenapadlo, hicovala hodně, tak jsem jí dala opatrně pod vlažnou sprchu, pak dala Nurofen sirup a do 2 hodin to spadlo na 37,5. Ale třeba je to individuální.

martimarti
30. říj 2009

Ještě musím říci, že jsem měla strach, že teplota bude k večeru stoupat, tak jsem volala doktorce a ta mi řekla, že jinak mám použít po třech hodinách čípek Panadol /ale to už nebylo zapotřebí/. Ale pokud by stoupala až k 40 st, stejně bychom jeli na pohotovost a tam by nám ho možná taky dali, ten diazepam.

berenika39
30. říj 2009

Diazepam ale není lék na snížení horečky! S horečkou jako takovou nesouvisí, jen tlumí svalové napětí,křečové stavy,epileptické záchvaty, je výhradně na předpis.
Hodně jednoduše, pokud nastanou křeče, diazepam uvolní svalové napětí a vše se vrátí do normálu, pokud křeče nejsou, lék utlumí normální svalový tonus, to znamená, že mimčo je vláčné, ospalé, klidné,může muto způsobit potíže s dýcháním, srdce je taky sval!!!
Prostě bezdůvodně, jen tak,preventivně, je tototální nesmysl, dokonce nebezpečnější, než vysoká horečka.

kutcher
30. říj 2009

Srdce je taky sval, to jo, ale ono to tak nepusobi na svaly, jako na CNS a s tim podavanim pri 38,5 stupnich to mam narizene z nemocnice, u nas to bylo hodne z duvodu jiz 1,5 mesice trvajiciho zapalu plic, ale i tak by se to melo podat pri 38,5.. pro nas to nic neni, ale pro male dite to je vic namahave, i kdyz to vypada uplne naopak. 38,5 uz je horecka, zadne zvyseni teploty a diazepam se podava pri horecce.

beruska2x
30. říj 2009

Vubec, nechapu jak muze nekoho vubec napadnout takovej driak diteti dat 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

berenika39
30. říj 2009

a na rýmu je peniciclin.