Kapky na prdíky, co byste mi doporučily?

kaczuska
15. bře 2013

/Holky potřebovala bych poradit, mám doma 1,5 měsíce starého chlapečka, který trpí na prdíky. Defakto od začátku mu dávám kapky Espumisan - nejdříve 5 kapek před každým kojením, pak po domluvě s dr. jsem mu dávala 3x denně 15 kapek - potom to bylo ještě horší, tak jsme se vrátili k předchozímu dávkování. Bolení bříška měl min. 1-2x denně, vždy při odcházení prdíků pláče a asi ho to bolí. Posledních 14 dní mu dávám probiotické kapky Bio Gaia (5 kapek/den) a já beru Espumisan tbl. Několik dní to vypadalo, že bolení bříška ustoupilo, ale zase to začalo... Znovu jsem tedy probírala situaci s dr. a ta mě doporučila kapky Baby Calm 5-10 kapek místo Espumisanu, to mu dávám 2 dny a bolení je podle mě ještě horši, defakto při každém kojení se kroutí, pláče... Mám Baby Calm dát ještě pár dní šanci, vrátit se k Espumisanu nebo vyzkoušet ještě něco jiného? Co by ste mě doporučily? Už nevím jak mu pomoct...

ivca2409
15. bře 2013

@kaczuska ježiš, to mě mrzí ☹, že se tak trápí, drobeček ☹ píšeš, že ho kojíš, nehltá moc? že by spolykal u toho kojení moc vzduchu?
Dívej, něco jsem našla:
✽ Pokud dítě pije hltavě, často je uklidňujte a občas krmení i přerušte. Tím se omezí dráždivost. Jestliže krmíte savičkou, zkontrolujte otvor v ní – když ji obrátíte a mléko stéká nebo padající kapky mléka mají mezi sebou delší interval, není to správné. Zkuste si říkat jednoduchou formulku: „kap kap“, a tak je to v pořádku.
✽ Miminko nepřekrmujte (a překrmit jde i kojené dítě), jídlo nabízejte podle jeho požadavků a chuti, nejkratší interval by měl být 1,5 hodiny a nejdelší přes den 3,5 hodiny (do šesti týdnů věku). Kojit byste neměla více než 20 minut.
✽ Vylučte ze svého jídelníčku luštěniny a všechno, co nadýmá. Co vadí vám, bude vadit také vašemu miminku.
✽ S děťátkem pohybujte – noste ho v šátku, houpejte v kočárku, kolébejte ho, chodťe na cvičení s miminky. Každý pohyb mu dělá dobře a pomáhá rovněž prdíkům, aby se dostaly snadněji ven.
✽ Nezapomínejte na tělesný kontakt – je doporučováno jemné poplácávání po zadečku. Pomáhá i změna rytmu, a pohyb má být až hypnotizující.
✽ Masírujte – aromaterapeutické masáže kojenců jsou skvělá věc, když se to naučíte, svému miminku jenom prospějete. Masáž vždy provádějte krouživým pohybem po směru hodinových ručiček, pomalu a teplýma rukama. Vyzkoušet můžete také pohankový polštářek na bříško.
✽ Nic nezabralo? Zkusit můžete i léky, ale nejdříve začněte s homeopatiky (Colocynthis, 5 granulí rozpuštěných v malém množství mateřského mléka nebo vody, podáváme 3x denně). Na homeopatika nevěříte? Pak si kupte kapičky Sab Simplex nebo Calm, které se podávají po lžičkách. Prdíkům pomůže z těla ven i šetrné zavedení rektální rourky – to ale nezneužívejte, dítě by si na ni zvyklo a museli byste ji používat stále.

kaczuska
autor
15. bře 2013

No dost hltá, ale dafakto všechno co jsi tady napsala, taky děláme... 😒

monad
15. bře 2013

a má prdíky nebo bolení??? mě pomohla jen ta rourka hned v kombinaci s kapičkama

mm_mm
15. bře 2013

My začli dávat Espumisan a hodně jsme mu věřili, zbytečně. I přes poměrně vysoký dávkování nezabral. Doktor nám předepsal Sab Simplex, bylo to malilinko lepší, na pár dní, ale pořád špatný. Pak jsme začli dávat Baby Calm a zase to chvililinku vypadalo na zlepšení, ale nebylo. Nakonec jsme začli dávat Infacol a bylo po problémech. Jedinej Infacol zabral, stejně jako miminkům mých kamarádek. Kdybych ho dala hned, ušetřili jsme si týdny trápení...

siskin
15. bře 2013

@kaczuska ještě bych počkala, jestli přece jen nezaberou ty probiotické kapky BioGaia, někdy to může trvat i 3 týdny, než se střevo osídlí přátelskýma bakteriema. My jsme si tím prošli taky a můžu z vlastní zkušenosti říct, že Baby Calm nebo Sab Simplex je úplně nanic, Espumisan občas pomohl, Lactobacílky nezabraly, až ty probiotické kapky, které vlastně přímo působní na střevní prostředí, ne jen pomáhají tělu zbavit se přebytečného spolykaného vzduchu. Někdy je totiž spíš větší problém než spolykaný vzduch to, že ve střevě zatím nejsou ty potřebné bakterie.

kaczuska
autor
17. bře 2013

Tak já jsem nakonec probírala tuto situaci s dětskou doktorkou a po prbrání mé stravy jsme se dostaly až k tématu délky kojení a když jsem jí řekla že ho v posledním týdnu kojím nejméně půl hodiny a že má furt hlad, tak se pomalu zhrozila a doporučila mi, abych kojila max. 15-20 min. a abych u toho vytsřídala obě prsa. Že je to bolení pravděpodobně způsobené tím, že on se napije tzv. hladového mlíka, kterého nezasytí. Může se stát, že mléko během prvích měsíců (nejčastěji během šestinedělí) není ještě tak vydatné jak by bylo potřeba a že to bude taky s největší pravděpodobností můj případ... Ve zkratce on se přepije toho mléka které ho nezasytí, má ho plné břicho a pak je to jak u dospělých když se přejí a je jim pak špatně. Takže od té doby kojím 10 min z každého prsu, mezi tím nechám odříhnout a je klid s bolením. 🙂 Jen se pak ještě budu domlouvat zítra s doktorkou ohledně případného dokrmu... zatím to vypadá, že mu to stačí, ale někdy se může stát v budoucnu, že mu to stačit nebude...
Pak jsem s ní rozebírala účinné látky v kapkách:
- laktobacily od Swissu jsou stejné jako Bio Gaia (Bio Gaia je jen drahá cca 700 Kč)
- u Espumisan, Infacol a Emulips je stejná účinná látka
Tak snad vám to nějak pomůže, pokud by jste řešily stejné problémy jako já =)

maryyyp
18. bře 2013

Asi to chce vyzkoušet, co komu sedne. Já nejdřív zkoušela fenyklový čaj, různé masáže a zahřívání bříška, ale pomohlo to jen zřídka. Doktorka mi poradila Espumisan a musím říct, že u nás zabral na jedničku s hvězdičkou!!! 🙂

siskin
20. bře 2013

@kaczuska to je dobře, že vás bolavé bříško už netrápí 🙂 ... ale přijde mi divné to, že ti doktorka řekla, že aby se zamezilo pití tzv. hladového mléka, máš střídat obě prsa. Protože je to přímo naopak. Hladové mléko teče ze začátku z každého prsu, je míň výživné a mělo by zahnat žízeň miminka. Po nějaké době se za hladovým mlékem teprve spustí husté výživné. Takže pokud je podezření, že dítě pije hodně hladového mléka (třeba málo přibírá...), doporučuje se právě prsa při kojení nestřídat, pít jen z jednoho. Když brzy vystřídáš obě prsa, dítě se napije jen toho předního hladového mléka z obou, k tomu zadnímu výživnému se nedostane, napije se dostatečně toho předního.

xsenova
20. bře 2013

Kombinacia Babycalm pred kazdym kojenim + bio gaia vecer pred spanim nam velmi pomohla

kajjinka
21. bře 2013

@kaczuska ahojyk, dávala jsem také espumisan,a el ybl oto ještě horší, anvíc se přidalo nazelenalé kakání, koupila sjem probiotika (biogaiu ale jsou i levnější, teď jsem objednala od firmy Valosun) a koliky se zmírnily na 1-2 denně, jen je třeba nezapomenout a dávat +- ve stejný čas 😉

kajjinka
21. bře 2013

jinak BioGaia má tu výhodu, že laktíky jsou vykultivované údajně přímo z mateřského mléka...nám tedy ještě pomáhá přímo v té kolice i za řevu rozmasírovat s olejem od eone a pak zabalit do zavinky a prohřát, většinou do 5min klid 😉

25jaja
6. říj 2014

My jsme dáváli Espumisan (8 kapek před každým kojením) v kombinaci s probiotikama (1x denně)...dávali jsme prcka na bříško a přitahovali nožky k bříšku - a prdíky šly pěkně ven...
Teplo a zavinovačka na uklidnění a spaní - to také fungovalo dobře.

breadfish
20. říj 2014

Určitě Espumisan, já dávala 5 kapek před kojením a pomohlo nám to při pravidelném užívání do týdne. 🙂

marketinkakopretinka
12. lis 2014

zkus tymianovy krem od Justu, říká se mu i prdikovy 🙂) navíc srazi teplotu, když je a je prevenci nachlazeni hornich cest dýchacích, v prip.malych deti je tento viceucelovy krem neocenitelny 🙂

januchovic
12. lis 2014

Ja davala bio gaiu, pozor musi sd davat minimalne 3 tydny bez preruseni, aby nastoupil efekt, nam ale hodne pomohly, mala je brala do 4 mesice.

jana_ul
18. lis 2014

Zdravím, také jsme začínali s Espumisanem, pak jsme zkusili Baby Calm, ale nakonec nám zabraly až ty probiotické kapky BioGaia.

breadfish
8. pro 2014

@maryyyp Fenyklový čaj jsem pila já, do mrňouse jsem to nedokázala dostat, zřejmě mu nechutnal (a ani se mu nedivím). Ale bez kapiček Espumisan by asi samotný čaj byl na dvě věci. Dávala jsem Espumisan preventivně skoro do roka a zabíral skvěle. 🙂

slaninovaz
22. pro 2014

Tak my jsme opravdu poctivě masírovali bříško,to dělalo prckovi moc dobře...cvičili nožkama...to mu pomáhalo...Já jsem se ovládala v jídle,nic nadýmavého a na doporučení dr.jsem opravdu pravidelně kapala prckovi Espumisan kapičky,5 kapek před každým jídlem resp.mlíčkem až do 8 měsíce...a super!!!

lucienn5
11. pro 2015

V některých případech jsou ale koliky způsobený intolerancí laktózy a v tom případě nejsou fenyklový čaj, masáže bříška a podobně rady úplně užitečné. Nám pomohla až paní doktorka, která nás na tohle upozornila a doporučila kapky Coliprev, které dodají tělu chybějící enzym a děťátko pak žádnými bolestmi netrpí.

bledulka84
11. pro 2015

@lucienn5 to slyším poprvé, a v tomto případě maminka nemusí držet bezmléčnou dietu?

rsr
11. pro 2015

nám pomohl Infacol

lucienn5
14. pro 2015

@bledulka84 Ona je to tady novinka, znám je od kamarádky ze Slovenska, kde jsou zcela běžné. A právě že přitom mamka dietu držet nemusí. Navíc i když ji drží, tak stejně je děťátko krmené mlékem a nějaká mléčná složka tam bude, stejně tak jako v případě UM. Vše je s přídavkem mléka. A s těmahle kapkama se nic takového řešit nemusí. Jestli chceš, tak mrkni na jejich web, maj to tam pěkně vysvětlené - http://www.detskekoliky.cz/

bledulka84
14. pro 2015

@lucienn5 tak to je super, já jsem na dietě i kvůli sobě, od 15 let mám IGg protilátky na mléko (není to alergie, ale imunologický probém), ale věřím, že spoustě maminek a mrňouskům by to mohlo pomoct a nám třeba teď se zaváděním UM do stravy. Doteď jsme jely na Nutrilonu AC - jen na kaše, jinak kojím. Zkusila jsem normální UM před pár dny a malá v noci šílené bolesti bříška, tak jsem přešla na rostlinné, ale takhle bych to mohla znovu zkusit. Díky moc za info 🙂

lilliana32
5. led 2016

Jo, kapky ColiPrev už taky známe. Před týdnem přišly a jsou fakt super! Škoda, že jsem je neobjevila mnohem dřív, protože má malej Sebík problém s mlékem a bylo to docela peklo. Nic nezabíralo nebo jen na chvíli. Tyhle kapky ale řešej příčinu a to je super, ne jako většina léků, která odstraňuje jen následky.

zzanetka
10. čer 2016

ahojj opravdu nejúčinější je rourka mám tří měsíční holčičku která po příchodu z porodnice už trpěla kolikami dávala jsem jí jednou denně probiotické kapky a pří každém kojení espumisan zdálo se mi že se to celé zhoršílo po měsíci jsem vysadila espumisan a dávala pouze probiotika a celé to je lepší hlavně nepřestávej kojit to je názor nějakým maminek aby si to ulehčily moje holčička taky hltá a kolikami už netrpí držííme moc palce 🙂

mississka11
23. únor 2017

Tak obnovuji částečně diskuzi. Mám chlapce, v pátek 10 týdnů a od porodu je to peklo. Má pupeční kýlu, k tomu šílené bolesti bříška. Kapky ColiPrev jsem tady vyhrála, což jsem hrozně ráda, protože dát skoro čtyři stovky za něco, co by nefungovalo... a bohužel nefungují. Navíc malý (plně kojený) měl po nich tuhou stolici. Teda měl v ní takové větší bílé cucky. Hůř se mu vyprazdňovalo. Na to jsem hledala alternativu za Bio Gaia kapky a zkusila ApoLaktík. Tak bere zatím ten. I kdyz ty ceny jsou dost podobné. Zatím ale rozdíl nevidím. Máme Espumisan a Infacol a zabírá jen Infacol, což trochu nechápu, protože je to stejná účinná látka a v Infacolu jí je míň. Jsem zvědavá na tu Bio Gaia. Už aby nám konečně něco pomohlo...

g_m
23. únor 2017

@mississka11 Nam pomohl taky Infacol, jeste je Baby calm, ktery si hodne chvali, ale malou z neho bolelo moc brisko ☹ A nejvic pomohly homeopatika...

babuna
23. únor 2017

@mississka11 my měli Baby Calm ( @g_m mimochodem jsou to homeopatika) a pomohl - vysadila jsem jej cca v 5 tém měsíci kdy malá začala lozit a nebyl třeba .... dále jsem dávala do mlíčka probiotika Bioprom Baby ... na vyprázdnění je dobrá na lačno, ideálně ráno lžička či dvě teplé vody .. jde to rychle ....

BioGaia měla malá v UM mlíčku (u nás to dělá BeBa my máme polský NAN) a moc to nepomáhalo ...

Espumisan - sice přestala ,,prdět,,ale nijak to nepomohlo, zvracela mi a přišlo mi jako by ji pálila žáha ...

koncita
23. únor 2017

@babuna Baby calm nejsou homeo 🙂 jsou tam opravdu výtažky z bylin, ne jen milionkrát naředěná kapka čehosi 😀
@mississka11 u nás se vyzkoušelo více druhů probiotik a zatím dobře fungují lactobacílky swiss, dávám 2 kapsličky denně

babuna
23. únor 2017

@koncita to si vyřiďte v lékárně a pěkně to sdělte dr. kteří mi to potvrdili, že se jedná o homeo .... 😀 mi je to už jedno ...