11měsíční holčička ještě nepovídá, jak ji to naučit?

sarka151212
8. lis 2013

Ahoj mám skoro 11-ti měsíční holčičku, říká jen občas baba, abu, a když něco spadne tak bum..Baba říká skoro každé osobě, jiné děti už od půl roka řikájí máma, táta..děda..Nemá někdo takový problém a jak jí to naučit?

vera_vila
10. lis 2013

a měla by??? Já nevím, ale já mám ročního kluka a "kecá" o 106, ale nedává to žádný smysl, aby "řekl" mama, tata nebo baba, o tom si můžu nechat zdát... A vím, že až přijde ten správný čas, tak se dočkám... Teprve před pár dny se naučil, jak dělá pes a když nějakého vidí, vydá ze sebe "ba ba?" (ano, i s tím otazníkem 😀)... Pak ještě dokáže identifikovat kačenu a spustí "da da da da da"...
Neřešte to, každé dítě má svůj čas a jak tu psaly ostatní - důležité je, zda rozumí... Pokud ano, pak je to v pořádku a až příjde její doba, tak spustí... Jinak neznakuju - jediné, co znakujeme je "mlíko"...
Podle toho, co jsem slyšela, tak dítě sbírá prvně slovní zásobu, i když se neumí zatím vyjádřit, až přijde jeho čas, začnou jeho zvuky a pazvuky dávat smysl... Mladší syn je "ukecaný", ale smysl ty jeho zvuky, pazvuky a všemožné slabiky opravdu zatím nedávají (ony možná dávají, ale my jim prostě nerozumíme)...
Starší syn začal opravdu mluvit až ve 2,5 letech - ale tak, jak do té doby neříkal téměr nic, tak pak nezastavil pusu - ráno ji otevřel a zavřel, až šel spát - podle logopedky to bylo pozdě, ale ve 3 letech měl prý slovní zásobu 6letého dítěte (dle učitelek ve školce) - od roku jsem mu večer co večer četla pohádky, jinak předtím jemu, stejně i tak teď tomu mladšímu - všechno komentuju - co dělám, co vidím, co vidí dítě, když to nemluvím, tak to zpívám, chodíme se synem do "krůčků k hudbě", kde máme spoustu jednoduchých říkanek a zpívánek, které doplňujeme pohybem, rytmikou a myslím, že to je taky super...
Takže žádný stres, ono to přijde...

kammka
10. lis 2013

můj 15ti měsíční syn nechodí, nestřílím se z toho, jeho slovní projev je následující: pap pap když vidí jídlo...ha ha ha když vidí psa nebo jakékoli zvíře, krom morčete a kočky , to dělá chrrrr chrr (nevím proč..) ani mama, ani tata.. pouze ségra je podle něj baba 😀 😎 😎 😎 😉 😉 😉 😀 😀 😀 😀 😀

takže buď v klidu.. časem budou vzácné chvilky, kdy bude smysluplně mlčet... 😉 😉

olusenka
10. lis 2013

myslím, že Tvoje holčička je naprosto v normě, nenech se vyvést z míry od příbuzných, od nikoho. Náš syn měl třeba možná větší slovní zásobu už před 1.narozeninami (ale zase začal dlouho chodit), ale zase teď před 2.narozeninami poměrně ve vývoji řeči stagnuje, jo, a znakuju s ním od 7.měsíce. Říkala jsem si zrovna, že denně začneme číst pohádky, snad to bude mít efekt. Každé dítě je jiné, jedno dříve mluví, druhé dříve chodí apod. Nedělala bych si žádné starosti. Pro zajímavost můžeš mrknout na články uživatelky sisstin, hlavně na ten v odkaze, kde upozorňuje, že zdravé dítě od 9 do 15 měsíců má hlavně ukazovat na to co ho zajímá, to předchází řeči. Ten odkaz dávám skutečně pro zajímavost, já jsem si ho před časem taky se zájmem přečetla a dozvěděla se spoustu nového, ne proto, že bych v tobě chtěla vzbudit nějaké pochybnosti nebo tak něco, to ne.
https://www.modrykonik.cz/blog/sisstin/article/kdyz-dite-nemluvi-aneb-vyvojova-dysfazie/

monad
13. lis 2013

buď v klidu, mám rok a půl starou holčičku a ta začala mluvit teď, ALE JEN PÁR SLOVÍČEK 🙂 ajejí starší sestra mluvila už od 8m.. je to hrozně individuální

skavenka
11. pro 2013

Já mám doma ted skoro dvou a půl ročního klučíka. On byl ve spoustě věcí lenost sama,do 10 měsíců neseděl, napřed si raději stoupl,,pak si dal na čas s chozením. Ano myslím si,že kolem 7 měsíce z něj vypadlo něco ve smyslu tata a mama,ale dle mě srkz to,že to slyší a fakt se mu to líbí a ne,že by z toho měl tenkrát rozum. Později to bylo sem tam něco a vše začalo nabírat na obrátkách těsně před druhým rokem a šlo to skokově, napřed jednodcuhá slovní spojení, pak zničehonic věty a pořád přidává slova. Co pro prcka můžeš udělat je,že s ním budeš mluvit,popisovat mu činnosti( v obchodě jsem mu povídala a povídám co nakupujeme k čemu to je,lidi se na mě dívají ,že jsem asi cvok,zvykla jsem si). Ale jak se tu píše nechtěj po něm zázraky,každý se vyvíjí svým tempem tak si to užívej,mateřství není o tabulkách 🙂

nikollita
11. pro 2013

Můj syn říká asi od 7 měsíců jen TATA a to všem. Já jsem taky tata 😀 pak říká brm brm a to je auto, kolo, autobus, odrážedlo, kočárek,....a pak taky mama a ham a to je označení, že mám chystat jídlo, že má hlad, případně chuť 🙂 a to je všechno 🙂
Takže buď v klidu 🙂

marticep
31. led 2014

Musím se přidat k zástupu udivujících se a uklidňujících Tě, taky jsem neslyšela žádné půlroční dítě takhle mluvit a je to opravdu jen snaha rodičů něco slyšet.Sama taky samozřejmě "čekám" na to naše první slovo, malému bude 13 měsíců a v podstatě nic, ale neřeším to, mluvím na něj a pozoruju,jak každý den- dva rozumí víc a víc slovům a to je myslím v tomhle věku důležitější.

avantgarda
12. kvě 2014

Také se přidávám k názoru, že v 11-ti měsících je na mluvení ještě brzy. Náš syn začal s prvními "slůvky" až kolem 14. měsíce. Teď je mu 19 měsíců a postupně si rozšiřuje slovní zásobu. Důležité je, že dítě vám rozumí a domluvíte se s ním. Na mluvení je v 11 měsících fakt brzy.

vrtelka
21. čer 2014

Náš syn má 15.měsíců a ještě nikdy neřekl ani slabiku jen ječí,ale ba,ma vůbec nic . ☹

kaaaczenka7
21. čer 2014

Buďte v klidu, naše 11-měsíční holčička žvatlá podobně a myslím, že je to úplně v pořádku 🙂 Já to tedy neřeším vůbec, všechno má svůj čas, a jednou nám budou ještě uši zaléhat až se pořádně rozmluví 😀