13měsíční dítě nestojí, nechodí. Kdy začne?

markettka1
18. říj 2015

Chci se zeptat , kdo to mel podobne jako my, ze mu dite skoro v 13m poradne nestalo a nechodilo, jen lozi rychle po 4 , stavi se na kolena, seda si pritahuje se jen do kleku a jednu nohu zkousi zapirat uz, tak kdy vam zacalo dite chodit? Jedna se o holcicku , je dost dlouha vsude vidi z kleku , dekuji 🙂

lu777
18. říj 2015

osobně s tím zkušenost nemám, ale vím, že do 18 měsíců se to považuje za začátek chození v normě 😉

pokud je jinak v pořádku, tak prostě vydrž... až bude připravená, tak chodit začne 🙂

mojí kamarádky syn začal chodit v necelých 18 měsících... a druhé dítě dokonce o měsíc později...
na páteř je zdravější když začnou chodit později... spíš jde o to vydržet v klidu a nenechat se nějak stresovat okolím, které to třeba řeší

katyxq
18. říj 2015

Neboj, není nijak opožděná ... podle tabulek má čas na první krůčky v prostoru do 18. měsíce. Lezení a pak chození do boku podél nábytku, to je to, co potřebuje 🙂
https://www.modrykonik.cz/motoricky-vyvoj-ditete

pavly
18. říj 2015

obě děti mi chodily až na 17m, syn na 10 měsících teprve pásl koníky a dohnal to.....
Neposazovala jsem dřív, nevodila za ruce.....nekoukala na okolí 🙂

siiia
18. říj 2015

kamarádky syn začal ve 12 měsících teprve lézt po čtyřech, dnes má 18m a teprve se začal stavět o nábytek... dle doktorky jejich je to v pořádku a já si taky myslím, že to brzy dožene 🙂 každý má prostě své tempo 🙂 mě třeba dcera začala chodit na konci 10.měsíce za to bude mít za měsíc 2 roky a nechce zase mluvit 😀

veri0007
18. říj 2015

@markettka1 kamarádka má syna, stojí snad už od šesti možná sedmi měsíců, teď má rok a chodí kolem nábytku, do volného prostoru zatím asi neee... Já mám dceru. Poprvé se přetočila ze zad na bříško v sedmi a půl měsících, poprvé postavila dva a půl měsíce na to. Teď jsou na tom ve stejném věku chlapeček a moje holčička stejně, chlapeček o chlup líp, ale v podstatě ho dohnala... Nevěš hlavu, za týden to může být jinak. Vím že je to otřepaná fráze ale tak to prostě je: každé dítě je jiné a individuální. A ve třech letech už na tom dítěti nepoznáš jestli se postavilo v devíti měsících nebo v patnácti. Bude to fuk😉

markettka1
autor
18. říj 2015

Dekuju za prispevky, vim ze jednou chodit bude, jen si to uz neumim predstavit 🙂 a rikam si kdy ? 🙂

peanutczt
18. říj 2015

naše holka má teď čerstvě rok a taky nechodí, obchází nábytek zvedá se, ale když ji vezmu za prstíky u dělá dva kroky a klene si. Zatím to neřeším má ještě čas... chodit bude celý život 🙂

eficenka
18. říj 2015

@markettka1
pokud Tě to uklidní, jsem dětská fyzioterpautka a první dcerka začala chodit ve 14 měsících a durhá ted - na 16 měsících... do 18 měsíců je času dost - zhlediska odborníka - čím déle leze dítě po 4, tím lépe!!

jamia
18. říj 2015

Dcera má 14 měsíců a se vším si dávala na čas, přetáčení, lezení, atd. Poprvé se do stoje vyškrábala o gauč ve 12 měsících a od té doby zvládá obcházet nábytek. Jediné, co mi vadí, je neustálé vysvětlování rodině, že je vše v pořádku 🙂 dcera je jinak veselá a hodná a psychomotorický vývoj má, jak říká kulantně paní doktorka, v pásmu širší normy 🙂 vůbec se tím nestresuj, každé dítě má své tempo.

loc
18. říj 2015

@markettka1 chozeni sice podobne nemam, ale ve vsem, co tomu predchazelo, byl syn mirne pozadu. Prvni se pretacel z bricha na zada, protoze na brise proste nechtel byt, ze zad na bricho az v necelych 6 m. Plazit se zacal az v 9 m a lezt az v 11 m. Sedet se naucil az v roce. On chtel uz od 6 m na nohy, ale o sprusle se nechtel prithovat sam (asi by to ani neumel, kdyz nelezl a nesedel), ale kdyz jsme mu v lehu dali prst do dlane, pritahl se do stoje uplne sam. Od 8 m chtel chodit, samozrejme za obe ruce a motal se, ale proste chtel. A stat a chodit kolem nabytku zacal az v 10 m, ve 12 m za jednu ruku, uz by zvladl sam, ale bal se pustit a pustil se ve 13 m. Ted je mu 14 m a lita jako drak. A dr. mi na jeho opozdeni v kojeneckem veku rikala, ze ma velkou hlavu, je hodne vysoky a vse se mu proto dela hur, ale ze to rozhodne neni na vojtovku a ze to do 1 roku dozene. A mela pravdu. Takze se neboj, mala ma jeste cas, jiste vse dozene, proste ji je zatim blizsi to lezeni nez chuze 😉

eficenka
18. říj 2015

@markettka1
jo a ještě jedna odborná rada - NIKDY NIKDY NIDKY nevod dítě za ruce, ani za jednu ruku..
ono samo si najde zpsůsob - budto bude před sebou něčím šoupat a nebo se rozchodí ze dne na den!

markettka1
autor
18. říj 2015

Ty dotazy , zda uz mala chodi, me taky vytaci :( no kaslu na lidi hlavni je , ze je zdrava , a tesi me odpoved od fyzio , ze cim dele lozi tim lepe 🙂

markettka1
autor
18. říj 2015

@eficenka no vidim kazdy den maminky jak vodi deti za ruce , takze to je spatne? Uz jsem o tom neco cetla

sedmiteckas
18. říj 2015

Dcera měla teď 14 měsíců a také stále nechodí - anebo spíš bych řekla, že se jí nechce nebo se bojí. Doktoři prý často razí teorii, že holky se víc bojí, jsou opatrnější, a tak i s chozením...no těžko říct🙂 Pár kroků, když má lepší den, v pohodě udělá, balanc udrží, není to, že by spadla na zem, prostě z dřepu vstane, rozejde se, udělá třeba 4 kroky a zase si jde přes klek na čtyři. Po čtyřech lozí bravurně, nábytek obchází, všechno. Nějak mě to zatím nestresuje, spíš bych fakt řekla, že to je o tlaku okolí. To navíc prudí ještě s tím, abych jí koupila pevnou kotníkovou obuv, protože "určitě ještě nechodí sama proto, že nemá oporu v noze" 🙂))

eficenka
18. říj 2015

@markettka1
dokud dítě samo nechodí, nesmíš vodit za ruce, jinak mu zaděláváš na veliký problémy v době dospívání, kdy rychle roste páteř.
dítě má chodit po 4 - centrují se kyčle, obchízet bokem nábytek - posilují se svaly, které drží páteř! pak občas krok do prostoru - ujasnění stability a pak až volná chůze.
pokud rodiče vodí děti za ruce 1. - malé svaly okolo páteře nemají možnost se zapojit, sice dítě "chodí v prostoru" ale je mu odebráno, aby se svaly vyvíjely přirozeně. zatím to na nich nepoznáš - to právě až v období rychlého růstu v pubertě, kdy se páteř nemá o co opřít a zbortí se.
2. působí to špatně na vývoj kyčlí i ramenních kloubů...
kdyby příroda chtěla, aby se dítě učilo metodou pokusu - omylu a tak si zpevnilo celé tělo..

markettka1
autor
18. říj 2015

@sedmiteckas ten tlak je fakt desny ale aspon ti uz trosku chodi a to prijde 🙂 at se každý stara o sebe 🙂

sedmiteckas
18. říj 2015

@markettka1 Já si, konkrétně z tohoto, naštěstí moc nedělám, pouštím jedním uchem tam, druhým ven, vím, že pár kroků stabilně zvládne, jednou přijde na to, že chození je fajn 🙂

markettka1
autor
18. říj 2015

@eficenka dekuji za odpovedi 🙂 no jen mi prijde ze jsme v tom dost pozadu oproti jiným detem , ale zase kazde dite je jine a ona je zase vyjimecna v jinych vecech 🙂

markettka1
autor
18. říj 2015

@sedmiteckas ja taky ne co s tim muzu delat nic , tak jen cekam , kdy to prijde , a neumim si to predstavit , ze konecne nekdy bude tapkat vedle me 🙂

ladyhacek
18. říj 2015

Zkušenost nemám,ale co slýchávám tak bych do 16m neřešila 🙂 > každé dítě začne až bude samo chtít a pokud je vše ostatní v pořádku tak buď ráda pak si budeš říkat, kde jsou ty časy když ještě nechodila :D

lemur
18. říj 2015

Hlavu vzhůru a neposlouchat okolí ! Moje starší dcera začla chodit (trošku) až v 18 měsících, do 15. měsíce jen lezla, ani se nestavěla, lezla ovšem krásně a rychle-fyzioterapeutka nám řekla, že fáze lezení je hodně důležitá. Za ruku jsem nevodila. Jak se postavila, tak jsme brzy nabídli odstrkovadlo, takové to, jak ho nedřív tlačí před sebou, toto se zalíbilo, bez odrážedla jsme pak nedali ani ránu 🙂 Do školky nastupovala už běhající jako drak, dnes (1O let) sportuje a neposedí. Nejhorší je zvládnout hloupé řeči okolo 🙂

miska229
18. říj 2015

Ahoj, moje zkušenost je taková, že syn začal chodit až v 17 měsících ( od roku chodil kolem nábytku ) Moc dobře si pamatuju, jak to neustále řešila celá rodina i okolí, že ještě nechodí. Dětská doktorka nás v 16 měsících poslala na neurologické vyšetření a tam mi doktorka řekla, že by dítě mělo začít chodit nejpozději v 18 měsících a že se nemám stresovat. Synovec i neteř začali taky chodit až v 17 měsících, tak to máme asi v rodině🙂

millyh
18. říj 2015

Užívej si. Nám druhý synáček ve třech měsících se otáčel v pěti byl na čtyřech a seděl a v sedmi stál a začínal obcházet. V roce jezdil na odrážedle a my si vůbec neužili miminko ...
A to všecho dělal sám bez toho abychom ho nějak posazovali či mu pomáhali... Ono na něj vedle té první živule nebyl ani čas...

renabelly
18. říj 2015

Hlavně nečíst tabulky, nekoukat na okolní rychlejší dítka 🙂 Já se taky už stresovala, resp. moje mamka se stále ptala a divila se, jakto, že malá na 10 měsících ještě nesedí, atd. Už se nestresuju, zkrátka každé dítě má své tempo ;) dokonce jsem tu viděla fotku holčičky, která v roce a něco stavěla kostky a ležela u toho na boku 🙂 neseděla, nestála.. a taky je ok!

ladyhacek
18. říj 2015

@renabelly no to moje mamka ho pořád posazovala na klín a já toho prý nadělám no teď už mhouřím oko a dělám to na klíně také jinak ho prostě neudržím už má 7m a ,,neposedí´´.Teď začal zvládá krásně šikmý sed nebo polosed (na modelku-to dělá už déle lehne si na bok opře o jednu ruku a přehodi a pokrčí nohu > fakt modelka :D) a dnes jsem se dozvěděla, že nesedí protože mu vadí látková plena a kdyby měl pampersku tak si sedne ??? Jsme zvědavá kdy začne chodit a co si zase vyslechnu, ale nemá se vodit za ruce, ale za hrudníček - když už dělá sám první krůčky > a to chci dodržet a bude zlá 😉

lajla
18. říj 2015

@eficenka jak to myslis nesmis vodit za ruce???
Když kolikrát vidím kymacejici se děti e jejich rodiče jak je tahají za ruce tam to chápu...
Ale můj je pevný drží stabilitu nekymaci se a prostě mu tu ruku nebo malíček k podpoře dam...sám se boji...a hlavně bylo mi to i doporučeno chodili jsme cvičit...nebo taky říkala vzít jednu dvě varecky ať se dítě drží a získá jistotu

korin
18. říj 2015

Moje děti začaly obě zhruba v roce lézt 🙂 Syn udělal první krok do prostoru někdy v 16 měsících, od 18 měsíců se venku přesouval jen chůzí (do té doby ještě popolízal). Cvičili jsme vojtovku kvůli slabé hypotonii. Dcera se rozchodila v 16 měsících, do té doby dlouho obcházela nábytek, venku lozila. U syna mě stresovalo, že jeho vrstevníci dávno běhají, s malou už jsem byla v klidu. Myslím si, že nemáš důvod k obavám 😉

jamia
19. říj 2015

@lajla Však eficenka píše "pokud dítě samo nechodí", což zjevně není váš případ ;)

pety91
19. říj 2015

Já také myslím, že je úplně v pohodě. U nás to bylo podobné asi ve 14-15 měsících.

m21elis
19. říj 2015

co bych za to dala :D dcera začala chodit v 10 měsících, teď jí bude 17m, běhá a leze všude, ještě nemá rozum, tak jí musím být furt za zadkem, klidně vyleze i na jídelní stůl a je schopná skočit dolů :Dpodle mě, čím dýl začnoutím víc už pak mají rozumu co je nebezpečnýa co ne
nijak sme jí nepomáhali, lezla po 4 už od 6 m a od 7 obcházela