13ti měsíční syn nechce na nohy. Mám si dělat starost?

natalia3
22. črc 2008

Cau holky, uz jsem fakt zoufala. Tobi ma 13 mesicu a porad se jen plazi a sedi. Vubec se mu nechce na nozky, ani se neslazi postavit v postylce nebo tak. Od 10 do 12 mesice jsme cvicily vojtovou metodu, pak se Tobi zacal plazit a bylo mi receno, ze je uplne v poradku a ze ted musi najit svou cestu sam. Ale my jsme porad zustaly u toho plazeni - co mam delat, jsem fakt zoufala. Umi stat na 4 ale z mista se nechne a radeji se hned posadi. Jak ho mam motivovat, co delam spatne???? Predem dik Nat

ria80
22. črc 2008

A od té doby jste byli ještě na rehabilitaci?Kdyžtak tam zas jdi a porad se s nima.

jabber
22. črc 2008

A co třeba ho zkusit dát k nějakým dětem, co stojí, chodí? Děti jsou dost opice, třeba to trošku okouká a začne to zkoušet taky 😉 . Naši známí, kterým chlapeček taky ještě pořád nestál, nám po jedné návštěvě u nich asi za 3 dny psali, že se postavil - prostě to okoukal od naší dcery 🙂 a pravda je, že jí pořád pozoroval a zjevně o tom přemýšlel a vrtalo mu to v hlavě 😀

karot
23. črc 2008

Natali,...............tak pokud se udrží na všech čtyřech,tak mu podsouvej nohy pod tělo a ruce vpřed.Taky před nim lezte po čtyřech,aby to mohl pochopit.Já kdybych Adama nechala jít vlastní cestou,jsme na tom stejně jako Vy. 😅
Ale určitě bych se poradila s mudrou,................děti by měli do 14.měsíců chodit. 🤐

lendy1
23. črc 2008

karot, do 18.měsíce, ne 14 😉
ahoj nat, já si vzpomínám, co jsi tu psala již dříve o Tobíkovi, jak se nechtěl přetáčet, pak vám zjistili trupovau hypotonii, cvičili jste...atd. myslím, že jsme si psaly i nějaké IP. Já na tvém místě bych to rozhodně nenechávala být a nespoléhala se na to, co řeknou na rehabilitaci. Raději bych zašla k více dr. a hlavně k neurologovi, které přece jenom je větší odborník než rehabilitační pracovníci nebo pediatr. Do roka by měli zdravé děti lézt a lezení je opravdu hodně důležité jak pro chůzi (jak dítě začne správně lézt střídavým pohybem, tak je to známka toho, že bude chodit), tak pro správnou funkci obou hemisfér mozku. Plazení není vývojově důležité, spíš to lezení. Možná ti tu maminy budou psát, že jejich děti nelezly a rovnou si stoupli atd.., ale v tvém případě bych na takovéhle věci moc nehleděla, protože si myslím, že nejste klasický případ vzhledem k potížím, co už Tobi měl dříve. Ale záleží na tobě, píše jen, jak bych to řešila já.
Jak motivovat pro lezení už se tu někde řešilo v diskuzi v Kojencích.
Zkus mu dávat do cesty když se plazí různé překážky (krabice, svoji nohu...), jakmile uvidíž, že je na 4 a chtěl by lézt, ale jde hned do plazení, tak ho zkus na těch 4 přidržet a pomáhat mu takto s lezením.
Možná nemá ještě posílené správné svaly pro lezení, zkus ho dát na 4 na velký gym. balón a posouvat s balonem do stran a dopředu a dozadu.
Jestli si sám sedne, dostane sa sám na 4 a houpe se na nich, plazí se střídavým pohybem, tak je to fajn a lezení přijde, ale jak už jsem psala, ve vašem věku bych chtěla znát názor neurologa případně jeho stanovisko co s tím dělat a určitě bych pořád chtěla chodit ne rehabilitace. Pokud vím, tak se rehabilitace ukončuje až když dítě právě začne správně lézt.

vojtisek2007
23. črc 2008

Ahoj holky,
nás Vojta se narodil ve 37.tt - a v papírech má napsáno "hraničně donošený novorozenec" - chvíli jsme pobyli na JIP a už od miminka cvičili Vojtovu metodu, na to aby dával ruce nahoru, aby otvíral pěstičky, pak se nechtěl přetáčet apod...cvičili jsme poctivě - pak jsme měli kontrolu u neurololožky (do té doby jsme chodili jenom na rehabilitaci) a malej nechtěl dávat obě ruce současně před sebe (jako když si má prohížet hračku před očima) a doktorka říkala - ať vynecháme vojtovku a jenom ať prostě víc se snažím upoutat hračkou jeho pozornost aby ty ruce vstahoval a tak - naučil se to a neuroložka řekla,že žádný vojtovo cvičení nepotřebujeme,že je prostě línej - že kdyby bylo něco špatně,tak se to takhle nenaučil - takže už jsme nerehabilitovali a všechno bylo prostě trošku dýl - teď má 1rok a 5 měsíců a teprve před 14dny začal chodit - do ničeho ho netlačíme ani nenutíme, jenom pomáháme....a jde to taky 😉 Tak hodně trpělivosti

amina
23. črc 2008

Přesně, prckové by měli sedět do roka a do 18 měsíců chodit.
My to se sezením stihli pár dní před ročníma narozkama (aby si sám krásně sedl a nebyl opřený, neklátil se - umělé posazování moc neuznávám) a chodit jsme začali v 15 měsících.
Takže klid.

sisstin
23. črc 2008

amina: tak tos mě uklidnila...pže my taky furt nesedíme..a už mi to přišlo divný 😝

amina
23. črc 2008

Siss,
já už si zvykla, že nám trvalo všechno kapku déle. Musela jsem jen vydržet ty připomínky v rodině: proč ho neposazuji, nevodím za ruce, nemá chodítko atd. V devíti měsících se tím netrap.
Uvidíš, že pak bude hodně stabilní. Válení sudů, lezení tělíčko zpevní.
Pepíno se rozběhl úplně sám v těch patnácti měs. a chodil krásně rovně, nepadal, žádné kývání jako kačena, i lékařka chválila.
A taky jednu výhodu to "zpoždění" má, já třeba vůbec nezažila to bezcílné lítání někam z mého dosahu, dobře chápal, kam může, nesmí, kdy se má zastavit. V klídku si vždy vypiju kavčo, přečtu časák. On je to rozumbrada, všechno obejde, pomalu odevšad sleze.

lendy1
23. črc 2008

no tak k tomu sedu: to je to samé jako plazení-vývojově není důležité kdy se dítě posadí. Náš David si třeba v prostoru sám nesedne (udělal to zatím snad 3x, jinak se posazuje sám přímo z kleku) a neurolog to také neřeší, jelikož je důležitější, že správně leze. Máme hypotonického nedonošence a lezl po 11.měsici a za pár dnů si rovnou stoupnul a začal chodit kolem nábytku. Stejně ale budu ráda, když si do 1,5roku poleze a pak začne chodit.

Dítě, které je zdravé, klidné, pohodové, větší, těžší a ještě k tomu kluk-tak tyhle děti bývají ve vývoji o něco pomalejší, ale pomalejší znaméná +2měsíce. Něco jiného je, když něco není úplně v pořádku jak by mělo být a vývoj buď stagnuje nebo je o několik měsíců opožděn.

Jak jsem napsala, osobně bych raději měla jistotu a pořád chodila na rehabilitace a poslechla si názor neurologa, než pak litovala, že jsem něco zanedbala a moje dítě bude mít nějaké potíže 😉

natalia3
autor
23. črc 2008

Ahoj holky, dik za rady. Tobias si sedne sam, plazi se, vali sudy a posunuje se na zadecku a jelikoz mam v byte parkety tak mu to ulne staci. Rada bych zasla jeste jednou k neurologovi, ale nas detsky lekar mi musi dat prevodku a ten tvrdi, ze je to zbytecne. Tak fakt nevim co mam delat. Tobi je presne takove dite jak pises,klidne a porad ma cas. Od si rad sedne a neco pozoruje nebo si s necim dost dlouho hraje. No jo uvidime, ted v patek jedem na dovolenou k mori na 14 dni no a pak se uvidi co budem delat dal. Treba si to do te doby Tobi rozmysli a zasne neco delat - Cau a dik Nat

kupinka
23. črc 2008

Naty-znám osobně děti,které po čtyřech vůbec nechodily a rovnou začly chodit po dvou...a třeba můj bratranec začal chodit až ve dvou letech...už je mu přes třiceta má dceru,která je ve všem napřed 😅

pajajana
11. bře 2013

Ahoj, vůbec se nenervuj. Malej začal lézt až v 11 měsících a stát u nábytku začal až ve 14 měsících. Sám se pustil a vyrazil prozkoumat svět až téměř v 16 měsících. To dítě si na to opravdu musí přijít samo! Jestliže je vše v pořádku (plazení a lezaní), není se čeho bát. Mě doktoři řekli, že do 18 měsíců má dítě čas začít ťapat samo.