15m. a stále chodí po kolenou. Čím nebo jak motivovat?

mufffinis
15. led 2015

Dobrý den a ahoj, mám 15 m dceru, které se nechce chodit.. od cca 9 m stojí, obchází nábytek jako drak, poslední měsíc velmi často stojí bez opory (v prostoru, drží něco v rukách nebo tak), dokáže se postavit sama v prostoru už taky dobrý měsíc a půl ale stále preferuje chůzi po kolenou. Tj. je vzpřímená, ale na kolenou a ne na patách. Jediné, co nám fyzio řekla je stavět ji k rovné stěně a lákat k chůzi. Což o to, ona přejde celý pokoj ale pouze z náruče do náruče a to se jí musí opravdu chtít. Že by to bylo každý den to vůbec. Sama udělá max. 3 kroky např. od gauče ke stolku, když chce něco odtamtud.

Podotýkám, že nikdy nespadla nějak moc nebo tak něco, že by z toho mohla mít blok, nenutíme jí, nevodíme za ruce, ale už je to čekání dlouhý. Pro okolí začíná být ,,opožděná", když v roce nezačala chodit, přitom je hodně duševně bych řekla napřed (umí snad 40 slov, řekne si že má žízeň, ráno pravidelně na nočník, hlásí číí (zatím do plíny), umí poslechnout, nají se vcelku i sama atd...)

Nemáte někdo nějakou radu, jak jí motivovat k tomu, aby začala chodit sama? Rady typu ,,počkej" prosím ne, na to tu nemusím zakládat diskuzi...(a stejně mi nic jiného než čekat (a možná právě motivovat) nezbyde..) Nebo co pomohlo u vás k přeměně chůze na kolenou k normální chůzi? ...

kajalka
15. led 2015

Opravdu ti nic jinýho nezbyde. Dítě samo nejlíp ví, kdy má připravený pohybový aparát k samostatné chůzi. Kdyby po tobě někdo chtěl zvedat 40 kg závaží, taky to bez tréninku nezvedneš. A nebo zvedneš a můžeš se pochroumat. Stejně tak to ber u dítěte. Za rok už nerozeznáš, který dítě začlo chodit v roce a který v roce a půl.. a řeči okolí hoď za hlavu, jsou to hlupci.

morgan
15. led 2015

No tak jestli nechceš slyšet rady typu "počkej", tak se obrň trpělivostí, protože to ti tu napíšou asi tak 100x 🙂
Píšeš, že pokud něco chce treba ze stolku, tak těch pár kroků udělá, se synem jsem to dělala tak, že jsem právě tu hračku házela z jednoho gauče na druhý a on tam vždycky šel a takhle pořád dokola a byla to pro něj jakoby hra a tímhle se mi rozchodil docela rychle, bylo mu 15,5 měsíce. Zázračnou radu ti tady nedáme, ale zkusila bych hodně motivovat na tu hračku a tím trénovat, hodně štěstí 😉

partyzanka91
15. led 2015

@mufffinis: ahoj, já jsem prý jako malá holka chodia až na roce a půl. Byla jsem líná a do té doby jsem jenom lezla. Vím to z vyprávění. Vše osttatní jsem zvládala, mluvila jsem prý pěkně atd... jen ta chůze byla dost opožděná. Tak teď uvidím co holka zda bude po mě. Zatím je dost aktivní tak to nevypadá, neustále se vrtí, kutálí a dělá letadlo, na zádech už nepoleží. Taky už umí lízt ale zatím jen dozadu, dopředu se někdy dokmitá.Jistě i u vás ta chůze příjde, přeji hodně štěstí

P.S. znám ještě z okolí maminku s 11ti měsíčním klukem co ještě neumí sedět a ni neleze. Jen se obrací z břicha na záda. Paní je z toho nešťastná z dokotorkou to řeší ale prý je to jen lenost, je možné že se pak naučí vše naráz.

andrrriiik
15. led 2015

Moje dcera začala chodit v 15 měsících,do té doby se bála.Pediatrička mi řekla,že dítě může začít chodit i v roce a půl a nevadí to.Neboj,chodit začne.Třeba ještě dnes 🙂

betelgeuzz
15. led 2015

Starší na tom byla podobně, v 10 měsících si stoupla, tak jsem si myslela, že bude brzo chodit, ale ona do 15 měsíců chodila po kolenou. Taky jsme dělali takové to „posílání si“ ode mě k manželovi, lákali jsme ji na různé věci a postupně se rozchodila. Taky jsme pořídili aktivní chodítko, myslím, že u dítka, které už v podstatě chodí, jen se mu nechce do prostoru, to ničemu nevadí. Akorát je to investice na krátkou dobu a rozchodí se i bez toho.

romantika
15. led 2015

mam to samy, nam uz je 18m, je videt ze se boji a ze proste musíme počkat, az bude chtit sam. nejdriv mne to stresovalo, ted si ot uzivam. Starsi byla zase napred stala v pul roce a na nic nas nepotrebovala, tak to beru, ze kazde dite potřebuje svoje. Pokud neuro rekla ze je vse ok tak je. Mne moje rekla, chodit bude ale kdy to si rozhodne sam 🙂))))Obvykle se povazuje za zlomovy 18m.

lrg
15. led 2015

Sice to nechceš slyšet, ale ono ti fakt nic jiného než jí nechat být nezbyde. Vím o čem mluvím, dcera je nesmírně bystrá a šikovná, ale v hrubé motorice je už od začátku hodně zpožděná. Převalila se na břicho v 9 měs., posadila se ve 14 měs., nikdy se nenaučila lézt, ale šoupala se po zadku a první krok udělala v 18 měs. a chodit sama začala v 19. Kam jsme přišli tam jsme byli za exoty, všechny gatě prodřený, v kočárku být nechtěla, chodit neuměla, no děs. Máme super neuroložku, která nám neustále opakovala, že je mentálně v pořádku, neurologický nález nemá, cvičení nebo rehabilitaci nedoporučovala, že by jí to akorát traumatizovalo. K chůzi jí fakt ničím nenamotivuješ, vím, že je to dlouhé, ale když stojí sama v prostoru, to už je otázka chvilky. Naše Ema udělala první kroky na sedačce, věděla, že spadne do měkkého 🙂 Manžel si sednul na druhou stranu a napřáh ruce a ona se pustila a doběhla (no spíš dopadla) k němu. Teď je jí 22 měs a nezastaví se a nikdo by neřekl, že před třemi měsíci ještě nechodila. Myslím, že je hlavní, že má hlavičku v pořádku.

mufffinis
autor
15. led 2015

Já to všechno vím, fakt už jsem přečetla co šlo.. Jen už je to čekání dlouhý, vlastně půl roku stojí a pořád nic! Navíc jsem těhotná, 4.mes. A tím pádem víc unavená a jejích cca 12 kg se sakra pronese... Proto jsem založila diskuzi, abych,, slyšela,, tipy jak rozchodit dítě 🙂

kacikaci
15. led 2015

@mufffinis u nás to samé - dvojčata 18 měsíců a stále nechodí, oba se staví v prostoru, obchází nábytek jako draci, ale sami ještě nic..snažím se je motivovat, aby šli za mnou..nic jiného mě nenapadlo, a nemyslím si, že by něco existovalo, prostě musíme počkat..
pro nás je to taky už dlouhé, ještě pro to, že jsou dva a oba mají skoro 15 kg, takže já už si začínám hledat ortopeda kvůli zádům, které mám zničené z jejich neustálého nošení 😒 a už i přestávám snad věřit, že se to někdy naučí 😖 a ještě poslouchat řeči okolí jsou taky bezva..

vetyver
15. led 2015

@kacikaci to bych byla asi mrtvá úplně. Bydlíme ve 4.patre bez výtahu a tahat nabaleny jedno ddítě je za trest ale tahat dvě to by byla sebevražda... Holt musím vydržet no.. Tobě preju taky pevné nervy, já to mám jak na houpačce, jednou mi to nevadí a podruhy tu brecim, že to pořád není...

v2e2rka
15. led 2015

@mufffinis u nás to doteď vypadalo podobně-malý 14 měsíců, já 5 měsíců těhotná a samostatná chůze nikde. Sám si v postýlce stoupl v 8 měsících, seděl, lezl, chodil kolem nábytku, pořád mi podával ruce, že chce někam jít, případně si mě vedl za nohavici, ale sám ani za nic. Občas se mu povedlo, že vzal nějakou větší hračku do obou rukou a to pak šel, prostě měl pocit, že má oporu. A najednou se to v 14,5 měsících zlomilo a už měsíc ho nemůžu zastavit =)

kacikaci
15. led 2015

@vetyver my sice výtah máme, ale nevejde se nám do něj duo kočárek, takže je nosím už od narození po domě..
taky přeju pevné nervy 😉 😉

agi20
17. dub 2017

Můžu se zeptat zakladatelky jak to s dcerkou dopadlo?Moje malá má 16.měsíců a chodí jen vzpřímeně na kolenech.Ujde sama i pár kroků bez problémů ale vždy se vrátí zpět na kolena a ťapat moc nechce. Má je otlačený,suchý a bolavý ale prostě vždy jde na kolena protože v nich má větší jistotu. Nožičky má prkenný a jednu nožičku vytáčí dovnitř.Zádíčka má prohnutý a já mám strach co bude.Sama si nestoupne jen s oporou. Nejhorší je že mi začala dělat to že se na kolenech odrazí a takhle na nich skáče a ty otřesy jsou strašný.Naše doktorka řekla ať vydržím že jak si stoupne chodit začne jenže ona sama ještě nestojí tak chci hned zítra poprosit ať nás někam pošle protože se bojím co to bude dělat do budoucna. ☹

mamitom
17. dub 2017

Náš prcek si začal stoupat kolem nábytku v 8 měsících a chodit začal ve 13 měs. A to i dr. říkala, że bude chodit tak v 10 m. Taky se pořád bál a pak najednou přešel skoro celou kuchyň a od té doby běhá jako šílený... Takže opravdu vydržet 😉

jednaholkaa
27. dub 2020

@agi20 Muzu se taky zeptat jak to dopadlo? Resite ted nejake problemy pohyboveho aparatu? Me hoka taky zacala chodit po kolenou, je to tak tri tydny, zitra jdeme k fyzio to resit.

macinka1989
27. dub 2020

@jednaholkaa ahoj...náš malý taky chodil po kolenou mezi lezením a obcházením nábytku (zhruba mezi 10-14M)..popravdě mě ani nenapadlo řešit to s dr., natož s fyzio a že by to mohl být nějaký problém...samozřejmě neznám okolnosti u Vás😉 Pak se rozjel u aktivního choditka cca v těch 14ti měsících a v 15ti měsících se pustil a od té doby je jak neřízená střela 😁 V červnu mu budou 2 roky a až nedávno jsem právě slyšela, že to chození po kolenou maminky řeší...

zelenaesmolda
27. dub 2020

@mufffinis chodite na fyzioterapii?Videl ji neurolog?Pokud je zdravotne v poradku tak to nehrot,dcera ma 2 a jeste nechodi,max kolem nabytku

jednaholkaa
30. dub 2020

@macinka1989 Take lezla cca pul roku a obchazi nabytek a ted zacala po tech kolenou. Problem to je, samozrejme, ne ze by se pak nenaucila chodit, ale hrozi nohy do x, vypoulene bricho a dalsi problemy v budoucnu. My ted budeme dochazet kazdy tyden na fyzio a mame za ukol dvakrat denne cvicit.

legelata
30. dub 2020

@mufffinis Dcera po kolenou chodila až do 18 měsíců... Pak se postavila aběhá doteď :D Mívala je úplně modrá, kalhoty prodřené... My to teda moc neřešili. Dnes je jí 5 a půl a opravdu žádnou vadu nebo tak nemá 🍀

jednaholkaa
30. dub 2020

@legelata 5 a pul je jeste opravdu brzo, ma cely zivot pred sebou 🙂 Kamaradka byla hodne v choditku jako mala a az ted ve 45 bude muset na operaci kycle.. Samozrejme dobre, ze jste v poradku. Jen pro me osobne to uklidneni bohuzel neni. Take otazka, pokud jste neresili chuzi po kolenou, co treba neresite (prehlizite) dnes.. to vubec nemyslim zle..

zuzita15
30. dub 2020

@jednaholkaa mne teda dcera nechodila po kolenou, ale chodit se ji take moc nechtelo. Kazdy vecer jsme si ji a manzelem posilali mezi sebou, to ji hrozne bavilo mezi nama chodit. Pak u toho zacala delat opicarny, ze se tesne prede mnou zastavila, otocila a bezela zase za tatinkem. V prostoru se nepostavila sama. No a postupne to zacala zkouset i sama, ale kdyz nekam chela rychle, sla na ctyri. Kdyz jsem ji rekla “nene, pekne tapi tapi”, tak se zvedla a sla. Bylo ji 17m (ale je o 6 tydnu narozena driv). Na fyzio jsme chodily, je hodne rozumna a deti necha, pokud mozno, rozvijet samotne, max je trochu nejakym cvikem namotivuje, Vojtu si nechava az jako posledni moznost. Kdyby dcera nezacala chodit tusim do 18m korigovane, nasadila by ji Vojtovku (u ni v ordinaci treba 1-2x tydne). Je mozny, ze je dite treba linejsi, jenze kdyz roste vaha a dite se nepostavi na nohy a neposiluje je, tak pak bude mit cim dal vetsi problem se postavit a udrzet, protoze bude mit slabe nohy....

legelata
30. dub 2020

@jednaholkaa Já si prostě nemyslím, že když dítě v roce a půl nechodí, je hned nutné to považovat za problém, pokavad se vyvíjjí normálně. Ostatně ani nejsou žádná měřítka, že v roce a půl už dítě chodit musí.

jednaholkaa
30. dub 2020

@legelata Souhlasim, ze nechodi problem neni. Ze chodi po kolenou ano..