17měsíční dcera nestojí a nechodí

alena36
12. srp 2013

Ahoj, chtěla bych najít někoho, komu děcko ještě v 17 měsících jen lezlo. Moje dcerka Verunka (bude jí 17 měsíců za 3 dny) jen leze, ale ještě vůbec nemá tendenci si stoupat. U gauče si klekne, zvedne se, ale jen klečí. Leze jak drak krásně po čtyřech, sedí převážně ne s nohama dopředu (maxmálně s jednou), je to takový ten křížový sed nebo si sedí na patách nebo mezi patama. Všichni mi v okolí říkaj, že nemám plašit, ale začínám být už dost nervózní. Na RHB říkají, že má do roku a půl čas, tak se zatím nic neděje. je fakt, že je slabá, teď váží asi 8 kg (měli jsme hrozné problémy s jídlem). Je pravda, že dítě které leze, bude i chodit? Díky moc za povzbuzení.

petulka26
12. srp 2013

@alena36 Vůbec se neboj, mě se Elenka v 17-ti měsících jen plazila po břiše. Pak prakticky ze dne na den si začala rovnou stoupat (lezení po čtyřech úplně vynechala) a pak za nějakou dobu začala chodit sama 🙂

ivular
12. srp 2013

@alena36 17 měsíců ještě žádný extrém není. Hlavně jí k tomu stoupání nijak "nepomáhejte" - však ona k němu dospěje 😉

paulia
12. srp 2013

Ahojky,každé dítě bude dříve nebo později chodit 😉 Nestresovala bych se,i když já tento problém u dětí neměla,ale dcera měla 8 kg v roce a od 13 měsíců chodila,tím to nebude,ale každé dítě je jiné a každému vyhovuje něco jiného,až se jí bude chtít,vstane a začne běhat,neboj.Pokud tam není nějaký zdravotní problém,ale malá vypadá spokojeně,takže to asi nebude.Měkteré děti vynechají lezení a ze sedu hned vstanou a chodí 🙂 Je dobře,že malá leze,zpevňuje si zádové svaly,určitě do toho měsíce bude capat 🙂

kamila297
13. srp 2013

Dobrý den, náš syn začal chodit ve 20 měsících, stoupat k nábytku si začal ale už v 9 měsících. Taky to byl pro nás stres, zvláště když byl neustále srovnáván se svou sestřenicí, která začala chodit již v 11 měsících. Myslím, že byste to měla konzultovat s pediatrem, který vás možná pošle na cvičení Vojtovky, což je bezvadná metoda. Našemu synovi taky pomohla, zlepšilo se držení svalů a on se nebál se pustit a jít po zhruba 2 měsících cvičení (2-3x denně). Konzultaci u lékaře raději zbytečně neodkládejte, u těhle prcků, když je nějaký problém, tak by se měl řešit co nejdříve. Nebojte se, všechno dobře dopadne, máte krásnou zdravou holčinku 🙂

popellka
13. srp 2013

Vůbec bych se nestresovala, naše malá začla chodit kolem 16. měsíce (kdy si stoupla už si přesně nepamatuju, to bylo dřív) a u takových dětí mně přijde, že dlouho nic a pak je to ze dne na den. U nás to bylo spíš z minuty na minutu, žádný takový to vytahování dítěte za ručičky - jééé ono chodí,...kdepak. Přišla si na to pěkně sama, bez chodítka a jiných pomůcek a my všichni koukali, jak to pak vzala hopem!

jimmy1
13. srp 2013

Syn (3,5r) první otočka na břicho 8m, plazení 10m, lezení 14m, stoupat si začal až kolem 18m, opravdu samostatná chůze až od cca 23m (od 20m bravurně chodil za jednu ruku a ušel dloooouhé trasy, od 22m jsme zrušili kočár úplně), hrubou motoriku má méně obratnou než vrstevníci dosud, ale zlepšuje se to 😵
Ale teda chodili jsme na RHB, cvičili reflexní cvičení a pak už jen motivační. Sedával zásadně tak, jak je to na úvodní fotce.

zuzanka26
24. srp 2013

Ahoj holky,
taky mám trápení se synem Davídkem, už mu byl rok. Do šesti měsíců se začal přetáčet, pak se to zpomalilo, v 8 měsících odeslán na rehabilitace, protože byl pořád jen na bříšku a jen rotoval. Byl hodně nemocný během svého prvního roku života, měl 5x antibiotika na různé nemoci pochytané od starší sestřičky ze školky, takže částečně to mohlo být tím to zpomalení. V 10 měsících pak kontrola na neurologii, kde byl moc pochválený, doktorka říkala, že je mírně hypotonický v horní části těla, ale že je velmi chytrý, psychicky na úrovni ročního dítěte, velmi šikovný ale zároveň líná povaha. Týden po 10 měsících se začal plazit a to mu vydrželo do teď. Když ho pokládám, je na kolínkách a chvilku si péruje, pak se rozplácne. Když ho posadím, tak sedí už rovně a vydrží, ale vím, že ho nemám posazovat. Ze sedu se dokáže dostat do kleku a to je vše.
Když je na bříšku, zvedne se buď na rukách ( někdy i odlepí břicho), nebo zvedne zadeček, ale nechá lokty na zemi.
Chodíme na rehabilitace, pravidelně cvičíme Vojtovku, ale nějak se mi zdá, že to moc nepomáhá, přitom prý cvičím dobře.
Tak to na mě občas padne. Všichni pořád říkají, neboj, všechno dožene. Ale někdy si říkám, jak dlouho to bude trvat a mrzí mě samozřejmě když se někdo diví, jakto že ještě ani neleze. Jinak je moc šikovný, umí pápá, paci paci ( u toho říká pa pa pa), umí jak dělá pejsek a kočička, má hrozně moc slabik, vypráví pořád hodně, jen ten pohyb.
😕

zuzanka26
24. srp 2013

@alena36 jinak podle fotky vidím hezkou a chytrou holčičku, tak bych neměla strach, že ještě nechodí.
Jelikož mě snad - zřejmě čeká něco podobného, nebrala bych ten rok a půl jako nějaký mezník, pokud vše dělala později, tak má asi své tempo, všude se po čtyřech dostane, tak asi sama nepociťuje potřebu zatím chodit.
Ale byla bych si jistá, že to brzo příjde.

evina401
20. zář 2013

holky prosim vas vidim ze mate starsi deti nasi male bude 17 mesicu az ted 29.9 prosim vas zacinam byt na nervy nechce totiz mluvit ani mama....jen to jeji zvatlani..

alena36
autor
27. zář 2013

@evina401 s mluvením tě uklidním, starší začal trochu mluvit až po 2,5 letech....a ani teď ještě nemluví obstojně, vše opakuje, snaží se tvořit věty. Dlouho bylo vše "ťeťe" 🙂

januzza80
27. zář 2013

Ahojky holky,samozrejme pro klid na dusi,pokud mate strach tak to radeji bezte resit s doktorkou,ale ja vzdycky rikam,ze kazde dite je jine a ja mela taky stres,protoze muj nejstarsi syn zacal mluvit az v 5letech a ve vetach az v 6.Chodil brzo,lezl brzo,ale jen ta rec a moje dcera,zase zacala mluvit normalne,ale zase zacla chodit az v 18mesicich.Taky jsem mela strach a doktorka mi rekla,ze pokud nezacne chodit do 2let veku,tak se to pak bude resit a ona hned po tydnu od kontroly se rozchodila,jen mela strach kdyz padala.Nechtela se pustit.Nektere dite bud nechce nebo ma strach a rec,to je ruzne,muze to byt dedicne nebo proste nechteji.U nas to je zpusobene i tim,ze na ne se mluvi 3jazykama,tak v tom maji zmatek a zacatek byl hroznej,ale ted uz s tim problem nemaji,vi,ze ve skole anglicky,s maminkou cesky a s tatinkem italsky.Jinak ja mela jen jeden jazyk a sla jsem do skoly o rok pozdeji,protoze jsme nemluvila a rozpovidala jsem se az v 7letech

iveta107
27. zář 2013

@alena36 malá je krásná holčička 🙂 neboj určitě chodit bude a pokud si kleká tak to bude už brzy, neporovnávej jí s ostatníma každé dítě je jiné a ten 18m neber jako důležitý mezník kdy musí chodit.Co se týká Vojtovky ze mě nedoporučuji, malá se v půl roce nepřetáčela, začala jsem s ní chodit na rehabilitaci, přetáčet se začala potom velmi brzy, ale nějaké lezení nebo plazení tak to velmi dlouho neuměla, až po roce konečně začala, první krůčky udělala 16m, takže měla prostě svoje tempo a cvičení bylo k ničemu, jen nás to obě stálo pěkné nervy ☹ jako určitě pro některé děti je to potřebné cvičení které jim pomůže, ale u naší malé se pan doktor minul úsudkem 😠 to sem píši hlavně proto aby každá maminka hned nebláznila když dítě něco nedělá- rychle na rehabilitaci, honem cvičit nebo nikdy nebude chodit.......prostě každé dítě je originál 🙂

evina401
28. zář 2013

@alena36 jo tak totětě mame ted taky🙂))

vilimi
8. říj 2013

Malá je hezká holčička a vypadá spokojeně. Vůbec bych se neznepokojovala a pokud mám nějaké pochybnosti, konzultovala bych je s pediatrem. Mám 18náctiměsíční holčičku. Ve dvou měsících jsme začali cvičit vojtovku, protože malá neudržela hlavičku ve středu - diagnostikovaná asymetrie. Po týdnu ji krásně držela. Ve třech měsících se sama překulilla na bříško. V pěti měsících sama lezla a v šesti měsících nádherně sama seděla. V sedmi měsících už krásně sama stála v prostoru bez opory a v devíti měsících chodila. Momentálně v osmnáciti měsících mluví a učí se mi básničky z knížek, které si čteme. Ona je prostě miluje.
V tomto je vidět, že každé dítě je individuální a k dovednostem musí dozrát. Závidím maminkám, kterým dítě chodí později i později začíná mluvit. Já už jsem z toho zoufalá protože malá od rána nezastaví pusu a je to rošťák, kterého musím každou vteřinu hlídat, protože nemá v ničem zábrany. Spadne ze schodů a udělá to stejně znovu.

pavcabor
1. led 2014

Dobrý den, paní Alenko, chci se zeptat jak to dopadlo? Mám syna a úplně to samé....

snupik
6. únor 2016

Taky mě zajímá, jsme na tom podobně!!!

riga
6. únor 2016

Nevšimla jsem si, že reaguji na neaktuální příspěvek.

kackabo
12. črc 2016

Jsme na to obdobně, Natálce je 14,5 měsíce v půl roce se začala přetáčet na bříško cca o 2měsíců později to uměla i opačně ze zad na bříško pak se až do roka točila na bříšku kolem dokola na místě těstě před 1. narozeninami se začala plazit a plazí se do teď ale už si sedne sama (mimo teda na zemi tam jí to nejde ale všude jinde ano) a kleká si v postýlce jsme sledovaní na neurologii a chodíme na rehabilitaci už nemusíme cvičit vojtovku a doktoři říkají že je to prostě lenoch že je pohodová a to ona teda fakt je.