2,5 leté dítě na týden u babičky. Je na to vhodný čas?

marjama
25. čer 2011

Ahoj holky, jenom by mě zajímalo, v jakém věku dítěte jste ho nechaly na hlídání např. u babičky a dědy na delší dobu, tzn. třeba na celý týden? Naší malé je 2,5 roku a byla u babičky max. na jeden den a jednu noc. Teď o prázdninách plánujeme, že bychom ji nechali u babičky celý týden, ale pořád si nejsem jistá, jestli to není dlouhá doba 😒 Babičku i dědu má ráda, je s nima naprosto v pohodě, ale pořád se to ve mně "pere" a nevím, nevím. I mně by se asi šíleně stýskalo. A asi i pro naše by to byl docela záhul, hlídat malou celý týden. Napište prosím Vaše zkušenosti, ať se můžu líp rozhodnout. Předem díky.

skurinka
27. čer 2011

No ja myslim kdyz je u babicky a dedecka spokojena tak neni co resit 🙂 moje mala byla s moji mamkou tyden v Tunisu a mela presne 2 roky a myslim ze byla spokojena 🙂
a jak tady nekdo pise ze b vubec nedal myslim ze je to blbost deti si musi zacit trosinku zvykat..ve skolce taky nejsou z maminkou 🙂

kammka
27. čer 2011

řeknu ti to takhle: co kdybys tam prcka dát MUSELA?
jen ji tam klidně dej..aspoň bude v klidu a budeš v klidu i ty, pro případ, že by nebyla jiná možnost...můžeš být třeba nemocná, ona stačí chřipka, která tě úplně vyřadí.. nebo z pracovních důvodů.. nastane čas, že budeš muset jít do práce, ona to není sranda, když jsi v práci pár týdnů a dítě začne mít nudli u nosu. poprosíš babičku, a vyhnete se tím nějaké horší nemoci, třeba v období chřipek je fajn mít zálohu, malá se ti nebude zdát úplně fit, tak ji nemusíš dát do školky mezi uchrchlané děti, a neboj, že by to nezvládli. kolik jim je?? možná je podceňuješ. přeci vychovali nějaké děti, budou na ni dva...
ale na jednu stranu tě chápu, já musela používat babičky, musela jsem občas do práce, kvůli hypotéce, jinak bychom s chalupou nehli a když se pokazí auto a je třeba zaplatit v servisu 20tisíc, tak je člověk rád, že má nějaké hlídání a do té práce pro nějakou korunu může zajít 😉 teď třeba taková nutnost není, ale štěstí přeje připraveným, když to nastane, budeš v klidu a dítko taky... a ujišťuju tě, že teď to zvládne mnohem líp, než kdyby to poprvé bylo třeba až za rok nebo dva.. to by bylo s řevem a tobě by bylo ještě o dost ouvej.
prarodiče tvého drobečka milují, není se čeho obávat...

mkr
27. čer 2011

malá ve 2,5 letech byla taky na prázdninách u babičky, má je ráda a tak si to všichni užívali, oni ty děti to zvládají mnohem líp jak my 🙂 rozhodně bych dítě nedržela jen doma, znám takový, co mají děti, jejím třeba 5 let a ještě ani nikde nenocovali :(

ssimmikk
27. čer 2011

Ahoj, no je to docela těžký, vím o čem píšeš, malá byla taky zvyklá být furt se mnou, občas jsem někam vypadla a hlídal tatínek nebo někdo z rodiny, k rodičům byla zvyklá jít třeba na noc a hotovo, taťka je furt pryč pracovně a mamka chodí do práce každej den, takže si někdy potřebuje i odpočnout....pak jsem od kamošky jako rozlučku se svobodou dostala dovču na týden, jela jsem s hroznýma obava, pak sjem si vyčítala, že jsme vůbec jela, ale na druhou stranu si říkala, nejsem otrok, taky potřebuju vypnout a mít chvíli od všeho klid-tím nemyslím dítě, ale vše co člověk dělá běžně....malá byla s tatínkem, ale s tím to nezvládala a tesknila po mně, pak si jí vzala babička a bylo to ok 😉 ptala se na mě, těšila se, ale nic co by bylo šílenýho, že by plakala nebo něco, to ne a bylo jí přesně 2.5roku, tak jako vaší malé....být tebou dám ji k babičce třeba na 4dny a postupně bych dosáhla toho týdne 😉

petronuska
28. čer 2011

Ahojky. Ja dala maleho na hlidani na 3 tydny loni v lete nasim, malemu byl 1,5R. Letos bude u nasich sam bez nas 4 tydny. Hlavne je to tim, ze nebydlime v Cr. Ja chci, aby si nasi maleho uzili, on se ucil cestinu a hlavne i pro nej to tam bude daleko lepsi o prazdninach, nez tady. Chodime s pritelem do prace a malej na hlidani. No a nasi se na nej taky nemuzou dockat.
Chybet nam sice bude, ale aspon si s R odpocineme, trosku relax, zajdeme si nekam sami a pod. S malym jsme loni byli kazdy druhy den na skypu a letos planujeme to same.
Na nazory tady v okoli jsem si zvykla, ale necham je vypovidat a jdu dal. Tady totiz nejsou zvykli, ze by deti nechavali nekde na prazdniny, skoro ani ne jen na vikend.... Ja jezdila k babicce na prazdniny od malicka a milovala jsem to :o)

ia.
28. čer 2011

ahoj, tak my dávali malého do 1,5 roku občas tak na jednu noc, když jsme šli na nějakou oslavu, nebo do kina, min. víkend šel poprvé na dvě noci a byl nadšený. Babi s dědou totiž na něho mají čas, jsou na něho dva, neustále se mu věnují, já musím vařit, uklízet atd a nemůžu se mu věnovat pořád. Myslím že pokud je dítě rádo u prarodičů a oni jsou rádi s dítětem, nijak ti nenarušují režim, který jsi nastavila a akceptují Tvoji (vaši) výchovu, tak proč ne?

olicek
28. čer 2011

Pokud je na dědu s babí zvyklá, tak jí tam určitě dej. Já mého syna (5 let) moc nedávala, protože nechtěl, max. tak na 1 noc a teď mám docela problém. Nechce chodit už ani na 1 noc, vždycky jen s maminkou. Dneska mi odjel na týden na dovču s babičkou ☹ , tak jsem zvědavá, jak to zvládne, ale už musí. Začnou jezdit do ŠVP a co potom?

beata.n
28. čer 2011

Určitě bych dala.Babička a děda mají na dítě dobrý vliv.My dávali malého na hlídání kdykoli si o něj babička řekla-tchýně.Opravdu jí věřím,dodržuje naší výchovu i stravování tak proč ne???Malej je u babičky moc spokojenej a poprvé s ní byl na týden ani né ve dvou letech a užili si to všichni 😉 Teď pojede zase.Mě přijde kolikrát až přehnaný některý reakce.....Babička s dědou mají na dítko taky určité právo,navíc ty děti to obohatí,než být jen s maminkou za zadkem

ratatooy
28. čer 2011

tak to taky řeším ale ne natýden ale na jeden den a noc s tím že tam budu taky ale chtěla bych ho dát spát a jít na pouťovou zábavu,jenže se bojím že se vzbudí,a bude řev sice bych byla za 5 min doma kdyby něco ale i tak to řeším,možná jsem blázen ale ůplně tě chápu ty maminkovský obavy máme všechny jsou to naše zlatčka a bojíme se o ně.

usounek25
28. čer 2011

ahoj, já být tebou bych neváhala. Pokud je u vašich malá spokojená, nemá problém se spaním ani s jídlem, tak bych jí tam šoupla. Třeba ne na týden, ale ze začátku jen na 3 dny a za čas to můžete prodloužit. Já bych byla šťastná, kdybych prcka mohla odložit 😉 na víkend. Jednu babičku máme doma - ta pohlídá ráda a bez problémů kdykoliv potřebujeme, ale dávat malýho spát o jedno patro výš je celkově o ničem, že. A druzí prarodiče se bohužel zatím nijak neangažují - bydlí od nás cca 10 km, takže kdyby byl problém mohli by jsme si pro malýho kdykoliv zajet. Sice k nim jezdíme aspoň 1x do týdne, ale to je tak všechno. Chápu, že oba chodí do práce a ani po nich nechci aby mě prcka hlídali víkend co víkend, ale občas bych uvítala, kdyby projevili trošku zájem a vzali si ho třeba třeba aspoň přes den. Ale zatím se tomu nestalo a mrzí mě to tím víc, že se jedná o moje rodiče. Malej na ně tím pádem není nijak extra zvyklej, přes den by asi vydržel, ale nevím jak v noci. No snad se to časem změní až prcek povyroste a budou projevovat větší zájem. A když ne, tak se nedá nic dělat, některé děti nemají žádnou babičku a taky to přežívají 😉

eleonora
28. čer 2011

dala bych.Naše děti jezdí k babičce a k dědovi na noc pravidelně (už od malinka) a spokojenost na obou stranách. a teď co jsem nastoupila do práce a nemáme školku pro holku tak jsou u babičky skoro pořád. Přes léto to bude stejný spíš si je budeme půjčovat mi od nich 🙂.
Taky nám hodně pomohli když jsem byla na operaci a MM musel do práce. Děti si musí zvyknout, že není jenom maminka, i ta je jenom člověk a potřebuje si oddychnout a nabrat novou sílu

jajik25
28. čer 2011

Ahoj,podle mě bys to mohla zkusit zatím jen na dva tři dny a třeba za dva týdny to prodloužit,je to dobré jak pro dítě tak i pro tebe že si můžeš i odpočinout,nabrat nový síly a malá si tak začne zvykat i na jiný lidi než jen na mámu 🙂 🙂 ,já osobně bych to uvítala
Babička si je chce vzít oba na týden,tomu nejmladšímu je něco přes rok a půl,je na mě hodně fixovaný a já budu ráda že si na chvíli odpočinu ikdyž se mi po nich bude stýskat,sama si říkám že si jich ještě užiju 🙂 🙂 🙂

sylvka
28. čer 2011

ahojky,martínek byl prvně na noc u babičky asi před měsícem.to zvládl.teď si ho chtěj naši nechat dýl,ale taky se trošku bojím.on je takovej,že musí bejt zaměstnanej,jinak se nudí a kníká.no ale řekla jsem si,že mu není rok a že je na čase aby byl trošku samostatnej...takže kníkání nekníkání pomaže k babičce 🙂

jankatr
28. čer 2011

Jde o to co máte mezitím v plánu vy - pokud není zvyklá tak na vašem místě bych to napřed zkusila tak že ji tam dáte v době kdy vy jste doma aby v případě nejhorší krize jste pro ni mohli přijet - i když je to tak trošku bič na vás samotné - protože když zjistí že to funguje tak to možá příště zkusí zas. Moje zkušenost je ta - že i když děti při odchodu plakaly - tak po 5 minutách (možná dýl 😉 ) už byly v pohodě a ani se neptali. Ony ty děti vás zkouší jestli je tam fakt necháte nebo ne.
A taky záleží na tom jak moc se s nimi vídá - jiné je to pokud se vidíte co týden a jiné zas když je vidí třeba jednou za dva měsíce.

mysiiickaaa
28. čer 2011

já bych ji tam dala s tím, že za 3 dny bych tam zajela a nechala na dítěti jestli tam ještě zůstane nebo pojede domů 😉 , moje teta nám bratrance dávala na prázdniny když měl 2 roky a zvládal to skvěle, pokud je mezi tebou a rodičma telefonické spojení tak bych to vůbec neřešila, vždy si můžete pro dítko zajet 🙂

knuffel
28. čer 2011

Ahoj, pokud je malá u babičky spokojená, babička bude hlídat ráda, potom nevidím vůbec žádný problém 🙂 .
My jsme malou dali na týden k babičce nějak těsně po roce, před prvními narozeninami jen tak na dva dny. Neřeš to zbytečně a užij si volno 😉 .

petule246
28. čer 2011

ahoj, já bych na to prcka zvykala postupně - nejdřív přes noc, pak třeba 3 dny a časem se dostat i na ten týden. Náš malej byl zaatím max. na 2 noci, o prázdninách se chystám vyslat ho na dýl. Obě babičky zbožňuje, ale myslím, že hned týden je docela dlouhá doba.

verundost
21. črc 2011

Syn byl u mých rodičů týden na prázdninách už v 15ti měsících a klidně by tam byl i dýl. Dva dny po návratu se ptal jen po babi. Ale on na mě nevisí, navíc jsme už odmalička jednou měsíčně k našim na týden jezdili (bydlí daleko-220km od nás), takže byl na ně zvyklý-babi prostě miluje. Samozřejmě, že mi bylo smutno a párkrát i slzičky byly, ale on je tam šťastný a spokojený, tak proč mu týden "rozmazlování" nedopřát. Pro babi s dědou je to teda náročné, ale mají vše naplánované a zvládají to na jedničku. Děda dělá doma zázemí-vaří, nakupuje, a babička si hraje se synem.

andy80
21. črc 2011

Úplně v klidu, syn byl u babičky ve dvou letech na týden, dcera poprvé v roce a osmi měsících. Nevidím v tom problém. Bylo mi smutno, ale člověk vypne, odpočine si, načerpá nové síly a jede dál. Teď děti jezdí 2x do roka k babičce na týden, přes vánoce na týden a o prázdninách obě děti týden, pak já týden s nimi bez manžela, pak si vezu dceru dolů a syn tam ještě zůstává, dokud chce. Jinak na přes víkend hlídala moje mamka děti úplně od malička, takže jsou zvyklé a nejsou to žádní mamánci. Taky jsem neměla problém se synem ve školce, od začátku se mu tam líbilo, nikdy nebrečela a myslím, že od září s malou to bude stejné. Je lepší, když děti nejsou pořád jen s maminkou, jak pro maminku, tak pro dítě. Všichni si od sebe potřebujeme jednou za čas odpočinout.

klara.t
21. črc 2011

Diskuzi jsem nečetla, ale přidám svou trošku do mlýna. Já původně chtěla dát malou na noc až ve dvou letech. Ale teď se zase s naší partou z VŠ jelo na vodu (to jsem měla vždycky ráda). Kvůli malé jsem dva roky vynechala, teď jsem zase těhotná, tak vím, že příští rok zase nepojedu, tak jsem se rozhodla letos jet a dát malou na hlídání k našim. Přesně když jí bylo 1,5let. Naši si pro ní přijeli a měli jí na pět nocí. Vůbec se jí nestýskalo, nebrečela ani jednou (jen při ukládání do postýlky, ale hned po uložení přestala - tzn. tak 1-2minutky za den). Mě se nakonec taky nestýskalo tak, jak jsem myslela. Naopak. Bylo to jako bych se vrátila o 3-4 roky zpátky, na VŠ, do bezstarostné a bezdětné doby a moc jsem si to užívala. Dokonce jsem na ní občas na půl hodiny nebo hodinu zapomněla. Prostě jsem si odpočinula hlavně psychicky. Každý den jsem jim sice volala jak se má, ale nebrečela jsem steskem. Jen jsem si občas představovala jak se mi pak vrhne kolem krku...to se nekonalo. Prostě jen řekla máma a usmála se, ale přijít jsem za ní musela já. Pro naše to taky bylo náročné, ale věděli, že to není na furt, že si pak odpočinou až odjedou. Oni hlavně chtěli, abych si odpočinula já. Já byla naopak ráda, že jí mají, pže od sebe bydlíme 100km a tak si jí mohli užívat. Kdyby jí měla tchýně s tchánem, tak tolik v klidu nejsem, spíž by mě to žralo. Vidí jí totiž téměř každý den. Naši už říkali, že jim jí tam zase můžu šoupnout, když si budu chtít odpočinout. V září jdem na svatbu, tak jí zase budou mít na 2 noci. A já už se na to těším.

sanies
23. črc 2011

Ahoj. Já jsem pro! Obě moje děti jsou hned po odstavení kojení hlídané a uplně v poho... Mame jen jednu babi,kterou miluji a skvělou hlídací tetu.Jsou s nimi šťastní a vždy jim to něco dá, mají zase nějakou změnu.

andelka
23. črc 2011

Já bych byla taky pro. Možná bych napřed zkusila víkend a pak teprve celý týden.
Dany byl hlídaný postupně, jak to šlo kvůli kojení. Od 8měsíce klidně na celé odpoledne, někdy v 10měsících 8hodin a v 15měsících bude s babičkou celý den (od 5h ráno do 22h), jedeme s mužem na výlet jen sami dva. Kolem roku a půl bych ho dala hlídat přes víkend, plánujem zase společný. Takže pěkně postupně. Na babičku je zvyklý, takže není problém, třeba u tchánovců bych ho moc nenechávala, tam zvyklý tolik zatím není.

mrazulka
23. črc 2011

Taky jsem to řešila, ale nakonec z pobytu na chatě nic nebude, ale bude teď 4 dny u babičky na baráku. Poprvé byl beze mě 5 dnů, když měl 5 měsíců, protože mě skolila poměrně hnusná chřipka, ještě to bylo přes Vánoce, já brečela každý den, Honzík u babičky taky, řekli mi to ale až teď, ale nedalo se nic dělat.. Nicméně všichni jsme to přežili 🙂 Teď od ani jedné babičky nechce domů. Posledně jsme ho tam prostě nechali a jeli domů. Jen nám zamával 🙂 Včera jsem ho nechávala u našich, jeli s ním dneska na výlet, a když viděl, že se balím, tak volal - domů nejedu! ahoj mami 🙂 dal mi pusu a já jsem v klidu odjela.. Je zvyklý jak u našich, tak u manželových rodičů, teď jsem podruhé těhotná, je mi dost špatně, takže se na těch pár volných dnů příští týden těším.. Takže, já bych se nebála, pokud je tam malá zvyklá, tak v klidu 🙂 Ale sama přiznávám, že by mi bylo smutno.. Vždycky mi je, ale vím, že je o něj dobře postaráno, a že je spokojený. Jinak těch 5 dnů byl jen jednou, zatím jsem ho déle nedávala.

romantika
17. únor 2013

urcite podle vlastniho uvazeni, take zalezi jak je na babi zvykla. My mame obe 300km daleko a vidi je max. 5 krat do roka. Kdyz jsme potrebovali zarizovat svatbu, tak jsem spis mela babi u nas a zkouseli jsme odejit na vecer. Zvladla to v pohode. Ted ji je pres 2,5 a nevadi ji mit tu babi a spat s ni v pokojiku a maminka pekne do loznice at neotravuje. Ale osobne k babi bych ji nedala, protoze sama jeste nikde nebyla a 5krat rocne videt babi tak to vidi casteji souseda. U nas to vidim na nikdy nikdy, az si proste rekne sama.
Ale opravdu to je o situaci kazdeho, jestli vase mala je na babi zvykla, kazdy tyden nejak ji vidi, neco s ni dela, babi se o ni zvladne postarat - uvarit a tak tak bych to zkousela spis uz prubezne treba na 2 noci a tak a zvysovala.

medvidek
17. únor 2013

Také se připojím. Byla jsem podruhé těhotná, nečekaně jsem předčasně porodila a protože to bylo rychlé, nechali jsme starší dítko - dceru (tenkrát, bez pár měsíců tři roky) u manželovi babičky, tedy mé tchýně (akorát u nich byli na nedělní návštěvě a já odpočívala doma). Byla tam asi tři dny a dodnes se z toho nevzpamatovala a nechce u nich spát. Byla na nás hodně fixovaná a tím, že nebyla předem připravená na to, že bude spát u babí - tchýně, tak to těžce nesla. S mojí mamkou to bylo a je v pohodě. U nich spí, ale nejraději je, když jí hlídá babička u nás doma. A syn je od malička zvyklý na lidi, takže je mu to jedno, tím že jsem ho nekojila, hlídali všichni okolo, když jsem si potřebovalo něco obstarat a třeba i v noci.

elu
17. únor 2013

tak ja bych nedala...mam takhle starou dceru a ještě nebyla nikde na noc natož na týden...takže za mě ne..ale podle mě se neřidte, já jsem dost magor v tomhle 😀

dripik
17. únor 2013

2,5 leté dítko je už dost staré na to aby to u babičky týden v pohodě zvládlo.
Naše malá je zvyklá spát u mých rodičů od roka, to tam bývala třeba na 2 noci v týdnu, sice ne hned po sobě, ale na střídačku a jinak od 1,5 jezdí ke svému tátovi a bydlí u babičky a jezdívala na týden, hůř jsme to nesla já, ale to je jiná kapitola...
Extrém je moje švagrová od bráchy, která má mé rodiče hned vedle domu a jejich malý, kterému je 6let nikdy nespal nikde jinde než doma s maminkou...ti kdyby měla jít do nemocnice tak se zblázní protože ted asi 2x zkusili ho nechat u obou babiček a v 9h večer si pro něj museli jet pač tam řval jak tur, že tam bez maminky nebude, to mi přijde už zase přehnané, dítě to nenaučit a pak od něj očekávat v takovém věku zázraky....

radka35
17. únor 2013

loni tříletá u tety o prázdninách vydržela 4dny a pak pro pláč jela domů.Když si ji chtěla druhá babička vzít na týden do CHorvatska nedala jsem ji,těžko bych tam pro ni mohla jet a navíc máme děti dvě,tak budˇobě nebo žádné.Ale na výlety jezdí v pohodě na celé dny.A druhou babičku a dědu nezkousla ani na hodinu ani jedna,moc je neznají.Jak psaly holky nahoře,nechte to na babičce a prckovi,budou v pohodě,nejlíp víte jak dobře se znají a jakou mají povahu .A když bude nejhůř,dá se vyzvednout dřív....

kika22228711
22. únor 2013

ja som maleho nechavala u babicky este nemal ani 1rok myslela som ze bude plakat a skor mne bolo uz po tyzdny smutno ale mali rad chodi k babicke a za necely mesiac ide zase a uz mu je 18m