2,5leté dítě do školky, jak to snášelo?

pajuska_hajkova
27. pro 2014

Dobrý den. chtěla jsem se zeptat zda je tu nějaká maminka co dala dítě už ve dvou a půl do školy, Jak to snášelo, dali jste ho hned od začátku na celý den nebo třeba na měsíc jen dopoledne a potom na celý den. Děkuji za vaše zkušenosti tipy a rady 🙂 Zvažuji dřívější návrat do práce a dítě do školky ...
Pavla

monik1
27. pro 2014

Muj syn se narodil v lednu 2011 a v zari 2013 zacal chodit do skolky, sla jsem uz do prace, v te dobe mu bylo 2 roky a 8 mesicu. Bylo to narocne, ale zvladli jsme to super.

ivanka8485
27. pro 2014

@pajuska_hajkova Je to velmi individuální. Moc záleží na dítěti. Některé to zvládne hned od prvního dne, některé plače, ale nejspíš by plakalo i ve třech letech. Těžko takto radit. Ale když jsme nastupovali my do školky, ředitelka nám radila, aby ti nováčci malošci nebyli hned na spaní. Pro některé děti znamená spát - noc a těžko to nesli. Měli jsme i adaptační režim, kdy si tam chodíval malý jen hrát, na besídku a tak. Aby nebyl takový šok. Záleží taky jak je dítě šikovné, jak zvládá být bez plen, najíst se a tak. Čím víc toho umí, tím menší stres pro něj. A taky na učitelkách, jaký mají přístup k malým dětem. V soukromých školkách je zcela běžné, že chodí děti i od roku a půl, ve státních je to spíše rarita před třetím rokem, zejména v dnešní době, kdy je přetlak dětí. 🙂 Takže moc jsem nepomohla, ale určitě to lze 🙂

slivci
27. pro 2014

Dcera měla 2,7 roků,šla do školky nejdřív na 3 hodiny a úplně v pohodě,chtěla sama zůstat déle,líbí se jí tam....záleží hodně na povaze dítěte 🙂

lenicka07
27. pro 2014

@pajuska_hajkova Dávala jsem ve 2 letech a 8 měsících, řekla bych že to proběhlo dost v pohodě. Ale zatím jen na dopoledne. Dcera je docela samostatná, není na mě silně fixovaná, zajímá jí nové prostředí a kamarádi. Známá dávála do naší školky holčičku ve 2 letech a 4 měs. a taktéž úplně v pohodě. Záleží na dítěti - některé to tomto věku zvládne krásně, jiné o dost starší s většími problémy - např. kamarádka dávala holku až od 4 let, dřív to bylo neúnosné.

thesun
27. pro 2014

@pajuska_hajkova dcerka šla do školky coby 2 a 3/4tě letá. zpočátku to dávala dobře, ale čím déle chodila, tím to bylo horší. Po měsíci jsem ráno ze školky odcházela a dcerka mi visela na nohavici a plakala. Tyto stavy vybičovala až do vysokých horeček. :( chodila do soukromé školky a nevím, ale něco ji tam prostě nesedlo - celý rok prostonala, týden ve školce a tři doma a ob měsíc ATB. Další rok jsme školku i z důvodu stěhování změnili a vše bylo v pohodě....

pajuska_hajkova
autor
27. pro 2014

holky syn se narodil v červnu 2012 a konečně začal chodit na záchod i s bobkem 🙂 a tak by mohl už do školky, sám říká že se tam už těší 🙂 a já bych se mohla vrátit do práce, popravdě se tam už docela těším 🙂
Syn se téměř už zvládne sám obléct, nají se sám lžící i vidličkou, napije se z hrníčku, řekne si když potřebuje na záchod. Je hodně fyzicky šikovný, dobře mluví tak v tom by asi problém nebyl. Trošku mám ale strach aby moc nebrečel, ale když se mu někdo líbí tak i když ho vidí podruhé v životě je v pohodě tak snad mu učitelky ve školce sednou :D Např. svého pradědečka vidí cca 5x do roka a do 5 minut co jsme u nich si vezme dědu a jdou si spolu hrát a já tam nemusím vůbec být 🙂 tak uvidíme ... zatím to spíše jen zvažuji tak uvidíme. Syna chci dát do soukromé školky, do města kde pracuji. Přístup učitelek u nás na vsi a celková kvalita školky se mi moc nelíbí a i pracovní doba mi bude více vyhovovat ve městě kde pracuji. Mají menší kolektiv tak snad i z toho důvodu to snad zvládne lépe než u nás ve vsi kde je skoro 30 dětí různého věku ... no uvidíme ...

filipatereza
27. pro 2014

Mám tříletou dcerku a na školku mi přijde stejně brzy...🙂 Chodí na kroužky do DDM takže v kontaktu s dětmi a učitelkami je, ale stejně mi přijde, že mámu ještě hodně potřebuje... Neříkám, že bych občas nezatoužila jít do práce... V jejích 18 měsících jsem šla na 2 dny do práce... Ted mám synka 5 měsíců a jsem zcela doma... Až bude mít rok a něco půjdu na ty dva dny a nechám to tak a uvidíme... Takhle malí už vícekrát nebudou a budou nás potřebovat čím dál tím méně... Takže myslím, že ve 2,5 letech to dítě zvládne ale osobně bych ho tam dala na celou dobu jen v krajním případě...

cermi77
27. pro 2014

@pajuska_hajkova mela jsem materskou na dva roky, s tim, ze jsem u zamestnavatele pozadala o zkraceny uvazek na 5 mesicu, takze od dvou do 2. a 5 mes. dcera chodila na pul dne a ja taky, pak jsem nastoupila do nove prace a dcera do skolicky na celych 8,5 hodin, zvladla to skvele, je od narozeni spolecenska, pratelska, extrovert, ty dva roky jsme si uzily spolu naplno a vedela jsem, ze je pripravena, kdyby byla zavisla a plakala, rvalo by mi to srdce. Urcite bych se na povahu ditete ohlizela 🙂.

elischka
27. pro 2014

syn šel ve 2 letech a 3 měsících, dal to výborně - týden na dopoledne, poté už standardně i se spaním celý den. Záleží na učitelkách a počtu dětí - tady 1 uč. a 1 pomocnice na 12 dětí, když se sejdou všechny. V menším kolektivu je i ta nemocnost menší a není tolik doma. My jsme si za celý rok donesli ze školky domů pouze neštovice 😀, přeji ať je Tvá volba ta nejlepší .o)

emisekkk
27. pro 2014

@pajuska_hajkova já pracovala doma, první rok se to dalo. Poté zaměstnavatel chtěl, abych na 2 dny v týdnu byla v kanclu - takže jsme to vykryli babičkou. Po, stř,pá - práce z domu s dítětem, úterý a čtvrtek v kanclu a hlídala babička. V 2 letech se nedalo už ani to - takže babička zůstala a malá začala chodit do školičky na 2 dny v týdnu dopoledne. V 2,5 letech se už nedalo ani to, bylo to nedostatečné, protože já seděla u PC a malá demolovala byt 🙂, takže jsem se musela rozhodnout buď nechat práce a nebo jí dát do soukromé škoky a nebo se zbláznit. Takže začala chodit 3x týdně pravidelně do školky na celý den a 2x týdně babička. Ze začátku to yla pohoda,pak už to bylo horší. Ale myslím, že to bylo tím, že se tam nudila, protože tam byly dost malé děti, kterým se tety musely věnovat víc a starší si tam jen tak na volno hrály. Od září (v září měla 3 roky)chodí do normální MŠ a je blažená. Myslím,že jí i vyhovuje, že celý týden chodí do školky a neže se střídá babíčka a školička. I když babička se jí max venovala a byla s ní spokojená, ale měla v tom hokej.
Jak už to tady zaznělo, záleží na dítěti. Já bych se toho ve 2,5 letech nebála a šla bych do toho po hlavě - prostě rovnou na celý den a pravidelně. Mám pocit, že všechny mé děti si takto lépe zvykly, když v tom byla pravidelnost. A bylo jasné, že je to prostě na celý den a hotovka.
Ale nevím jak u Vás, ale tady Mˇsehnat je kumšt ve čtyřech letech natož v 2,5. Myslím tím státní.

tina74
28. pro 2014

Syn chodí do (soukromé) školky od necelých dvou let. První tři dny jsem tam byla s ním, pak už chodil sám. Od prvního dne tam byl i na odpolední spaní a usínal v pohodě (první tři dny se mnou, pak už s učitelkama). První týden, když jsme odcházeli, chviličku pobrekával, pak už to začal brát jako naprostou samozřejmost. Je teď dost často nemocný, což bych ale nepřičítala tomu, že by tam byl nespokojený (do školky chodí velice rád), ale je prostě najednou v kolektivu dětí, kde je víc nejrůznějších virů a bakterií než doma s mámou a tátou.

verik19
28. pro 2014

Naše malá začla chodit do školky ve 2 letech a zvládá jí úplně v pohodě.Školku zbožňuje,je tam teda jen na dopoledne ale určitě by zvládla tam i spát a být tam i odpoledne.Ale ona je takový živel, jí nevadí být někde jinde.Strašně moc záleží na povaze dítka.

pindruzka
28. pro 2014

maly šel také na 2 a pul letech a rekla bych, ze si zvykl moc dobře, samozrejme nejake slzičky byly, ale to by bylo i na 3. dokonce si zvykl lepe nez nektere deti 3lete. sel rovnou na cely den i se spaním, aby to bylo jasne od zacatku, stejne jsem sla do práce na cely uvazek, takze nejake po obede nepripadalo v úvahu. sel teda do vesnicke skolky, je tam trida smisena. znal uz spoustu deti z vesnice i starsich, tak to pro nej bylo také lepsi

noprecejaef
28. pro 2014

Syn sel do soukrome skolicky v 1 roce, na tri dny v tydnu. Dcera se k nemu v 10 mesicich pripojila. Oba byly naprosto spokojeni. Jsou spolecensti, neboji se, umi se v ramci moznosti s ostatnimi podelit o hracky.. Synovi byly ted v zari 3 roky a mazal na cely den do normalni skolky, bo platit za dve deti skolku soukromou uz bylo docela narocne. Prechod naprosto bez problemu. Synek zamava a zmizi v davu deti. Myslim, ze je tam spokojeny, ja stiham praci, ktera me bavi a cele odpoledne se pak uz venuji jen detem na 100%. Takze muj nazor? 2 a pul roku uz je skoro pozde 🙂 e se. V porovnani s nekterymi i starsimi detmi je taky uplne v klidu, kdyz jdeme rano do skolky. Zadny stres, zadne sceny... Doporucuji.

kocour1
29. pro 2014

Znám spoustu dětí, které chodí od dvou let a zvládají to dobře...asi spíš záleží na povaze dítěte a také na tom, jaký bude ve školce kolektiv, pí učitelka apod...ale nebála bych se toho. Ono možná paradoxně to mladší dítě to zvládně lépe, než čtyřléte, které už si více uvědomuje.

werunqa
29. pro 2014

Moje neteř je narozená leden 2011 a září 2013 šla do školky a v pohodě 😉

sarihy
25. únor 2015

Mladší dcera nastoupila do školky 2L a 5M - měsíc chodila domů po obědě, pak už tam každý den spala..a bylo vše v pohodě, ani jednou nezaplakala, zapojovala se od začátku do všech činností...Ale ono je to o povaze dítětě - starší dcera nastoupila ve 3L a zvykla si až třetím rokem školkové docházky...