2,5leté dítě téměř nemluví. Dá se mluva nějak podpořit?

aneta16
10. led 2015

Synovi jsou dva a půl roku a na svůj věk mluví velmi málo. Věty nepoužívá, jen slova. Pasivní znalost je podle mě vysoká, ale téměř nemluví. Dá se mluva nějak podpořit? Čtu mu, zpívám...

xmarg04
10. led 2015

Z moji zkusenosti a i co vidim v okoli, tak neda. Ale hlavne je to strasne promenliva zalezitost, mam stejne starou dceru, před 2 mesici nemluvila skoro vůbec, dneska pusu nezavre a mluvi dokonce ve vetach, byt jednoduchých. Dej mu cas, kluci jsou pomalejsi...😉

ada22
10. led 2015

Číst zpívat a mluvit na něj. Mám holčičku a ta se rozmluvil az ve třech a kousek a stále se zlepšuje. Ve dvou a pul to byla pěkná bída.

v82
10. led 2015

ahoj, tak my jsme na tom podobně 🙂 Anežka má 22 měsíců a s mluvením je to teda bída. Ve své řeči si brebentí pořád, to pusu nezavře. Jinak používá víceméně jen citoslovce, pár slov, která hodně zkomolí a když po ní chci aby něco zopakovala nebo řekla tak opakuje nenene a jen se směje.... rozumí všemu, udělá všechno co jí řekneme, pomáhá... čteme pohádky, básničky, zpíváme, posloucháme písničky.... všemu rozumí jen nechce zatím mluvit. Tak už s manželem netrpělivě čekáme kdy to přijde.

ratatooy
10. led 2015

určitě mu pořád čti a zpívej,vytváříš tim jeho slovní zásobu,jinak každe ditě je jiné,kamaradce malej špatně mluvi do 3let a pak se rozkecal

alisek
10. led 2015

mrkni k nám do diskuze https://www.modrykonik.cz/forum/volne-diskuze/maminky-nestandardnich-deti-poruchy-komunikace/
Opravdu běžné to není a radím neposlouchat řeči typu, on se rozmluví, atd. Mám sama velké srovnání s běžným dítětem nyní 20měs a se synkem s opožděným vývojem, první syn takém skoro nemluvil a když tak spojil max dvě slova, slovní zásoba taky slabá. Nyní syn 20měs. ten mluví hodně, má celkem širokou slovní zásobu, zopaku skoro každé slovo co mu řeknu a spojuje dvě slova.

Synek mojí sestřenky takhle nemluvil do 3 let, nechali to být a až od 5 let navštěvuje logopedii a ikdyž je mu teď 5apůl tak mu není vždy rozumnět.

pavlapl
10. led 2015

Já jsem dělala všechno možné a syn stejně nemluví. Jsou mu 4 roky a jeho slovní zásoba čítá 20 slov. Jsem s ním v únoru objednaná k psychologovi a ta mi řekne jestli je to vývojová vada nebo je to v normě. Rozhodne jestli ho mám dát do normální školky nebo do speciální logopedické. Nenechávej to dýl jak do 3 let. Když nezačne mluvit do 3 let tak začni jednat a nenech se odbýt tím že se ještě rozmluví.

janik01
10. led 2015

Syn ve třech letech uměl jen pár slov, dcera ve třech letech nemluvila skoro vůbec. Měla jsem s oběma úplnou hrůzu jít na tříletou prohlídku, neboť všechny stejně staré děti v okolí už mluvily velice pěkně. Po třetím roce se to najednou zlomilo, cca během půl roku se oba rozmluvili, do zhruba 4 let se úplně srovnali s ostatními dětmi v okolí. Takže z mé zkušenosti bych to asi nějak nehrotila, začala bych to řešit až po tom 3 roku věku /dcera má dnes ukončenou vysokou s červeným diplomem a syn střední školu s maturitou/.

sara84
10. led 2015

Nas syn ve dvou a pul mluvil v celych vetach, stejne stara dvojcata mluvi jen velmi bidne jeste ted ( 3,5) ale zase uz jezdi na kole, sami se oblekaji atd.nas lechon tak akorat prijde a vysvetli mi, proc si to sam obleknout nemuze, neumi atd...a co je lepsi? Kazdy sikovny svym smerem 🙂

klarina_f
10. led 2015

Syn, dva a půl roku, nemluví. Zvládá ma, ta, ba, ha, pa, mňam, částečně slovo ne, ale třeba máma/mama neřekne, táta taky ne. Ha znamená haf... prostě slabota. Čtu knížky, sem tam zpívám, pohádky v TV jdou česky, prakticky pořád nějak mluvím, ale taky mu nechávám prostor pro odpověď a nic. Nechala jsem to tak, potom prosila, doufala, brečela, křičela... nic.
Okolo jsou děti, které už mluví, i ty mladší, dokonce i kluci. Často slyším: "Je to kluk. Oni jsouu pomalejší.", "Počkej, ve třech se ti rozmluví." a další kecy na které jsem už vážně hodně alergická.
U dr. jsem si řekla o postup. Foniatrii máme za sebou - sluch má v pořádku, to vím i bez vyšetření, aktuálně jsme objednaní na neurologii. Během té doby budu hledat nějakého fajn logopeda.
Už jsem v takovém stavu, že sama nevím. Ještě nedávno jsem říkala, že má čas, pak jsem to sváděla na lenost a teď nevím. Tak či tak, logopeda a podporu do řeči bude potřebovat.

Rozumí co říkám, poslechne, chápe i složitější a delší rozkazy, povídání si... , ale on neřekne prakticky nic.

frami
10. led 2015

Můj starší syn ve 2,5 letech také používal pouze citoslovce a k tomu si vytvořil vlastní znakovou řeč. Jelikož bylo vidět, že rozumí a snaží se o komunikaci, rozhodla jsem se to neřešit a počkat na školku, šli jsme ve 2 letech a 10 měsících, pak jsem byla rozhodnutá to začít řešit. Naštěstí nebylo potřeba, po měsíci ve školce se začal krásně rozmlouvat a do Vánoc už mluvil velmi obstojně. Samozřejmě, že děti v okolí mluvily lépe, ale pokud se člověk soustředil pouze na synovy pokroky, byla to nádhera. Na logopedii jsme začali chodit až teď v pěti letech, a to jen kvůli r a ř. A hlavně musím říci, že některé dotazy okolí byly opravdu výživné, jako třeba: A čtete mu? Mluvíte s ním? Pak jsem jen odpovídala, Ne, nic takového neděláme, když přijdeme domů, tak ho zavřem do skříně a necháme ho tam 😀 Ale jinak musím říct, že je to samozřejmě důležité, ale každé dítě má tu řeč nastavenou jinak, a ne vše jde ovlivnit. S mladším synem jsem dělala sotva půlku toho, co s tím starším. A ten ječel mamí ještě mu ani nebyl rok. Věty skládal už v roce a půl. Já osobně bych to tedy řešila od tří let. 🙂

lukza
10. led 2015

tak za sebe musím říct starší syn mluvil brzo mlačcí byl na to lenoh ve 2,5 roku ještě pořádně nemluvil jako chapal znal ale nemluivil a pak najednou měl necele 2,7měsícu a začal hrnout a rovnou věty prostě se mu rozvázal jazyk ze dne na den až sem žasla a kolikrát si přála aby nemluvil rano otevřel oči a hrnul než je večer zavřel tedka je mu 3 roky a dva měsíce a frne stále asi musí dohnat to dobu kdy se mu nechtělo🙂)

edeltraut
10. led 2015

Můj syn začal první slova, tak kolem dvou a půl, od čtyř let jsme navštěvovali logopedii a po roce, jsme veškeré vady odstranili... já osobně bych řekla, že je to dost individuální.... slovní zásobu měl velmi dobrou, četla jsem mu, zpívala.. stejně nemluvil... 🙂. Zato byl velmi fyzicky zdatný a manuálně zručný (přitom se říká, že jemná motorika je spojena s řečí) oproti vrstevníkům 🙂

maudn
10. led 2015

Náš má 2 roky a 9 měsíc (2 mesice predcasne narozeny, další 3 měsíce strávil po nemocnicích), mluvit se snaží, ale rozumíme mu hlavně my doma, věty dělá o dvou slovech, třeba místo vlak říká gak, pak slovní spojení máma příjde říka jako máma šíše..... jinak se na něho mluvíme neustále, myslím,že jednoduchým příkazům rozumí dobře, samozřejmě nás to moc trápí....................................................... pár slov zas říká hezky např. pusa, auto, máma, táta, babi.... kolik zná slov ted neodhadnu,ale 50 určitě, opakovat se slovo snaží,ale nejde mu to,ale třeba na druhých naroninách neznal ani jedno slovo, takže oproti tomu obrovský uspěch...

lu777
10. led 2015

poradila bych vydržet a zpívat, vyprávět, číst...
slýchám, že tohle bývá u kluků do 3 - 4 let... ale! nepodceňovala bych to, nikdy člověk neví jestli to je opravdu jen věkem a doroste do toho až bude připravený nebo bude mít motivaci víc třeba mluvit ve větách a nebo jestli tam není nějaký skluz... 😉
jinak kluci nemusí být pomalejší... náš syn plus asi tři kluci okolo naopak v jazyku velmi napřed.... spíš mi přijde, že mezi kluky jsou větší rozdíly než mezi holkami.... náš syn opravdu byl o rok napřed s mluvou, i to měl zapsané ve zprávě od doktorky... ale znám i kluky, kteří ve 4 letech skoro nemluvili.... u holčiček jsem si tak velkého rozptylu zatím nevšimla...

nestresovala bych se, ale nenechávala bych to ani plavat...
v pedagogicko psychologické poradně ho zdarma vyšetří a poradí Ti...
doporučuju, my tam byli ve skoro 6, syn sice mluvil velmi brzo (ve 2 letech necelých tvořil věty česky i anglicky), ale byli jsme tam kvůli tomu, že je bilingvní a taky kvůli držení tužky...
mám s tím výbornou zkušenost 😉 vše bylo navíc v klidu, velmi laskavé 🙂 prošli jsme grafomotorický kurz, logopedii a trpělivá práce denně půl hodiny synovi velmi pomohla... hodně jsem chválila...

jinak já mám děti velmi mluvné (království za minutu ticha 😀!), ale když děti nechtěly mluvit s tatínkem anglicky, tak aby on s nimi nemluvil česky (přece jen nemluví až tak dobře a oni by se to od něj mohly naučit), tak jsme vždycky čekali až něco chtěli - přečíst pohádku, jít ven, koupit zmrzlinu atd.... a dokud to neřekli (nejdřív slovo, pak minivěta a pak věta jak má být, podle věku), tak to nedostali.... to je motivace největší - když přiletí babička, tak mladší se velmi rychle naučila říct prosím koupíš mi zmrzlinu? prosím mohla bys mě vzít do bazénu? .... 😉 rok předtím říkala jen prosím zmrzlina nebo bazén babi apod.... rok ještě předtím dělala že neví o co kráčí (přitom rozuměla, ale odmítala mluvit prostě anglicky) a časem jsem si všimla, že si ráda hraje na miminko... člověk nikdy neví co za tím nemluvením je...

@edeltraut tak u nás to byl opak - fyzicky nic moc, až třeba v 5 letech začal střídat nohy do schodů a ze schodů nebo jezdit na kole, běhat s chutí apod... zato mluvil dvěma jazyky a oběma velmi brzo a dobře, počítal atd... opačný typ - já tomu říkám roztržitý vědec... 😀 do určité míry se to pak srovnalo časem - růstem a taky vlivem sestry, která je zase velmi motoricky zdatná... (zas má jiné slabší stránky)

kammka
10. led 2015

mám doma něco podobného.. nějaká slova používá, ale třeba doteď nepojmenuje starší sestru.. zná a používá zvuky hospodářských zvířat.. ale jinak nic moc... vlastně jsou to skoro všechno citoslovce.. docela dobrou má jemnou motoriku, rozumí skoro všemu.. ale houká, chrochtá.. rozhodně se neoblíkne, nic, ani kalhoty od pyžama.. na nočník zahlásí, když se mu chce, ale obvykle je mu to buřt.. dr. mi na něj řekla, že je naprosto v normě, on teda i pohybově byl dost pozadu, sám se na břicho otočil až dost po půl roce..chodit začal taky maličko později, než je průměr..
na logopedii se chci vypravit s dcerou, tak kluka vezmu s sebou, snad mi dr. napíše žádanku na konzultaci, nechci něco zanedbat, i když mně okolí uklidňuje, že je to normální, že kluci jsou pomalejší..
podle všeho mám doma Ládíka od edeltraut , ale její Adélka mně přivádí k šílenství, podobně jako Matylda jiné kamarádky, která je o 4 dny starší než Tonda a když se na ni nedávno sápal, aby jí zlíbal, řekla mu s ledovým klidem a naprosto srozumitelně Tondo nech mně bejt.. a on jen houkal..

zmrzka89
10. led 2015

všechno co děláte (zpěv, pohádky) dělejte dál, to je jedině dobře a nedá se tím nic zkazit... Otázkou je, jaká je komunikace v běžných situacích - pokud má dobrou pasivní znalost jazyka, dá se zkusit "Chceš ke svačině jablko nebo banán?" Chceš modrou nebo červenou čepici - dávat na výběr, ale neukazovat předmět, aby mu nestačilo si jen ukázat. Dát na výběr hračku atd. U obrázkových knížek, pokud se říkají stále stejné věty (většinou u básničkových) udělat mezeru, aby dítě mohlo doplnit, pokud pohádku zná a ptát se na popis obrázku - co má v ruce, co na hlavě, kam jdou atd.
Většinou jen dítě nemá potřebu mluvit, protože stačí jen pomyslet a vše mu je splněno, případně stačí říci jen jedno slovo, udělat zvuk, kterému rozumí jen matka... Pokud by to nepomohlo, vyhledala bych pomoc. Opožděná řeč bývá spojena s motorickým vývojem.

nadja73
10. led 2015

Tak ja mam stejny "problem"s mladsi dcerou, holcickou, ktera by podle "norem" mela mluvit. Vsecho zacala delat hodne brzy. Zacala chodit v 10. mesicich, na odrazedle jezdi od roka jak drak, sklada puzzle o 50. dilcich, rozumi absolutne vsemu od roka, ale rposte nemluvi. Rika mam, tata, baba, haf, sefre Andrejce rika " Dá!,....a pod. Slysi vyborne. Kdyz ji reknu, at to po mne zopakuje, tak to proste neudela. Prijde mi jako by se stydela mluvit. Kdyz nahodou mi chce neco rict, tak to rika potichu jako by se fakt stydela. Podle doktorky se rozmluvi, ze to je v pohode, tak budeme cekat. Rikam, ona je strasne sikovna ve vsech smerech i co se tyce sebeobsluhy, jen to mluveni ji nebavi.

zuzka3112
10. led 2015

Ahojky, ještě jsem to tu nepročetla, ale nehrotila bych to... já jsem si prý vystačila sama se sebou do cca třech a půl let určitě.. prostě jsem si občas drmolila pro sebe...ovšem pak najednou jsem začala mluvit a hubu jsem nezavřela doteď 😀 😀 😀

libara
10. led 2015

Hlavně žádnou paniku. Můj prostřední syn nemluvil do 3 let. Ještě k tomu vždy byl a je o hodně větší než jeho vrstevníci. Chodit začal v 11 měsících. Dovedete si představit, co jsme si vyslechli za připomínky. Dokonce ho paní doktorka při přijímací prohlídce v nemocnici ve 2,5 letech popsala jako bojácné, nemluvící batole nosící pleny...jevící známky zaostalosti!!!Potom najednou rozvázal a nemohli jsme ho zastavit. Dneska je mu 13 let a má samé jedničky. Sportuje na vysoké úrovni. Nechte malého ať se rozmluví sám. Určitě mu pomáháte jak můžete. Prostě každé dítě to má nastaveno jinak. Buďte v klidu a užívejte se navzájem. A hlavně se nedeptejte okolím a řečma typu ta sousedovic Kcenka, je ji rok a tak pěkně povídá. NO A!!!!

andelka
11. led 2015

Taky jsem pro nepanikaření. U prvního syna jsem byla v jeho 2,5-3 letech fakt už na nervy a frustrovaná, že ač děláme všechno možné, tak stejně má pár svých slov, tak tři slovesa, zbytek citoslovce a fertig. Že by utvořil větu ani náhodou. Ve 3 letech jsme dostali žádanku na foniatrii, ve 3,5 na logopedii. Začali jsme tam chodit když měl 3r a 8měsíců (dneska má o rok víc), ukázal kde co, pojmenovával spíš citoslovci (auto tů, kráva bů, jídlo ham), ale aspoň jsme už logopedku našli a začali jsme, ulevilo se mi že nediagnostikovala žádnou vážnější poruchu (podezírala jsem ho na dysfázii i horší věci), jen prostý opožděný vývoj řeči. Prostě že mu pomaleji a později dozrává CNS. No a uběhly 3 měsíce a malej se rozkecal, že jsem nestíhala. Během měsíce věty, souvětí, velmi obsáhlá slovní zásoba..jakoby všechno jen vstřebával, a jakmile to secvaklo, automaticky začal všechno používat. Ve 3,5letech nedal dohormady kloudnou větu a ve 4 letech se s ním dalo debatovat. Pořád má špatnou výslovnost, momentálně trénujeme měkčení hlásek a skloňování podstatných jmen. Ale během roku obrovský vývoj. Tak nezoufej. Mladší syn bude mít v březnu 3 roky a je to samé v bleděmodrém. Taky má málo slov, sloves používá pár a věty žádné. Ale už jsem poučená, a sice jsem obezřetná (u logopedky jsme domluvené že ho kdyžtak vezme taky), ale dávám mu čas. vím že má ještě skoro rok, protože může mít stejný vývoj jako bráška.
Samozřejmě jsem od okolí slyšela už kdeco. A sama jsem ve 2 letech mluvila, zpívala, ve 3 vyprávěla pohádky..no každý jsme jiný no.

jana3110
13. led 2015

My máme 27 měsíců a zásoba nám čítá asi 12 slov toď vše, ted se začala malá rozkecávat že si brouká nebo mrmle pro sebe nesmyslné zhluky slov ale snad se to brzy rozjede už mě taky chytá stres z toho že stejně starý kamarád už mluví o 100% lépe a více, za to jak tu bylo psané se umí sama nádherně obléct, najíst, napít, uklidit po sobě, ale prostě to mluvení je problém 🤐

slunicqqo
13. led 2015

tak se mi ulevilo, že v tom nejsme sami, syn bude mít za měsíc dva roky a mluvení děs, ale rozumí všemu a chytrej je až až ale mluvit nebude, jsem z něho už na nervy, dcera v roce a půl mluvila krásně ve větách , on prd, řekne mami, tati, babi, haji, papa, diky ,zavola na kočku čiči a psa haf a slepice pipi a to je uplně všechno tak čekám kdy ho to přestane bavit a začne konečně mluvit, je to děs. přitom doma slyší nás mluvit celej den, dcera pusu nezavře, mluví krásně , od tří let uměla dobře r i posléze ř, tak uvidíme

emisekkk
13. led 2015

Dle mého - klukům to většinou dýl trvá. Já mám dva a ve dvou letech - řekli pár jednoduchých slov, rozuměli všemu. Dcera v 1,5 roce mluvila, ve dvou letech v rozvitých větách a od té doby pusu nezavřela... 😀 A se všemi jsme mluvila stejně...

barka79
1. únor 2015

Ahoj, dcera taky nemluvila do 3 let. Pouze spojila dvě slova, slovesa pasivně, o sobě mluvila ve 3. osobě... fakt děs. Tak jsem to nevzdala, dala logopeda, psychologa. Hlavně netlačit na pilu, však to půjde 🙂 během půl roku kdy začla chodit do školky se krásně rozmluvila, a já teď nevycházím z úžasu když mi řekne celou větu o více slovech. Tak držím moc palce ať se to u vás povede, vím jaké to je pro mámu když dítko málo mluví. Hlavně si nenech namluvit že je to tvá vina, já si to zažila, obvinění že kdybych se jí více věnovala, bylo by to jiné.

nelala
13. dub 2015

No já bych taky nečekala, až se rozmluví. Jak tady píší holky, je důležité nic nenechat náhodě. Rozhodně bych navštívila odborníka a on posoudí, jestli je jedná ještě o běžné opoždění řeči nebo ne. Existuje spouta logopedických pomůcek, ať už na úpravu výslovnosti, tak pro děti, které zatím nemluví. Náš malej nemluvil do 4,5 let, zavedli jsme komunikaci pomocí obrázků a po půl roce už mluví normálně verbálně. Pomůcky prodávají třeba tady: http://www.ucimeseradi.cz/neverbalni-komunikace...
Držím palce!!

zo_ja
13. dub 2015

Radši někam zaít včas - zjistit si dobré pracoviště.
Na druhou stranu to nemusí nic znamenat, mám dva chlapečky, jeden do dvou let skoro nemluvil, používal pár slov a druhej v roce říkal věty. Starší se rozkecal, až začal mluvit na mladšího, někdy kolem 2,5. Prostě nějak neměl potřebu nebo motivaci, co potřeboval, to si zařídil, stačilo mu pár slov a znaků. Ale když chce kibicovat mladšího... to jsou přednášky. Ale taky mu "čte" z knížek, vysvětluje, co je co a od 3-3,5 mám občas předášky z fyziky, kterým vůbec nerozumím. 😉
Jsou jinak založený a mladší vyslovuje spoustu písmen mnohem dřív v dřívějším věku... nakonec možná bude dřív mluvit líp... ale taky má mnohem větší motivaci a hlavně na něj někdo mluví skoro pořád, ale on je prostě takovej kontaktní, sociální, starší je samorost. Ale aby zopakoval hodně dlouhý, těžký slova o hodně slabikách s těžkýma písmenama na výslovnost, tak to zas musí mít i trochu dáno.

Tak dobře pořiďte.

teriszek
19. dub 2015

Mam ten samy problém maly 2,5 roku řekne máma, auto, baba, Děda, Bus a pak to svoje hatla patla.Doktorka říká časů dost.Jak ho motivovat??Snažím se mu tu věc nedat ale on bud na jídlo vyplazne jazyk (znak jídla u něho),na piti ukazuje prstem do pusy a tak ty svoje znaky má skoro na vše a mluvit nechce.achjo

vrtelka
20. dub 2015

Mi máme taky problém máme dva roky a ani nažvatláme nevym jak ho donutit ,aby mluvyl?

vilkas
11. říj 2017

@klarina_f dobrý den.Máme stejnej problém.už jsme byli u psychologa ,ta zřekla ze nic špatného nevidí,18.10 jdeme na vyšetření pravecho ucha(už sme byli par krát).My jsme s manželem cizinci,mluvíme rusku,ukrajinskou,český.Malému je 2,8 nemluví zatím nic,jen svoje řeči.všechno rozumí,všechno ukáže co chce.známí říkají že to přijde.jesce problém nechci jíst a nechci vánočním,nebo. záchod.jesce chodí vě plenkách.provádíte něco??

klarina_f
11. říj 2017

@vilkas dobrý den. Příspěvek je starý dva roky. Syn má pět let. Chodí na logopedii, nechce se mu spolupracovat, dost slov polyká, huhňá, je lenoch. Proběhlo vyšetření na orl skrz nosní mandle a máme nějaký sirup na zmenšení nosních mandlí. Pokud se to nezlepší, půjdou ven. Ve školce se mu občas věnuji učitelka, já se taky snažím a prostě doufám, že to bude lepší a lepší.