20 měsíční syn nemluví, jsem špatná maminka?

denisj
16. črc 2012

Ahoj maminky.Jsem úzkostlivá a moc se bojím o našeho syna.Bude mu za 14 dní 20 měsíců a strašně bych chtěla aby už mluvil.On my rozumí a já jemu.Venku se dívá na lidi,děti,směje se.Jen prostě nemluví.Jen takto: mámámámá,tátátátátá,dědědědědě.Chtěla bych slyšet máma,,táta,děda,bába...jinak výská směje se nahlas,tleská,opakuje zvuky zvířátek,indiána.Když mu něco ukazuju tak se někdy podívá,někdy se vzteká a nekouká se.Venku neposlechne,chce chodit jiným směrem a když ho dohoním otočím okamžitě si lehá na zem jak když nemá nohy a tak ho nechám a on vstane a třeba 5 x se to opakuje.Je to normální? Vyvíjí se v pořádku?Jinak na koupáku třeba bere dítěti jídlo,ale zase jinému ho dává kousnout.Když ho krmím tak mě taky chce krmit 🙂.Každý mi říká,že ho nemám pozorovat,že je v pořádku.Jinak mi nosí věci,tak mu hned říkám co to je a ukáže na nos,pupík,prsa.Kamarádky mi říkají,že je vše ok jen se zbytečně trápím. 🙂 Pěkný večer maminky.

petrusew
16. črc 2012

Já si myslím, že rozhodně nejsi špatná máma! Tohle si vyžeň z hlavy. Každé dítko je jiné a já osobně si myslím, že je v naprostém pořádku! Kdyby to tak nebylo, určitě by tě na to upozornila i dětská lékařka. Anet nepásla koně, ale ve čtvrtém měsíci se otáčela na bříško a na bok sama..každé má jinou rychlost vývoje a to co neumí teď bude umět za pár dní či týdnů. Znám dvou a půl leté dítko které krásně mluví ve větách, ale taky čtyř leté, co neumí skoro vůbec mluvit.

velkaholka
16. črc 2012

Jsem stejného názoru že nejste špatná matka .Já se starala rok o neteř a byla něco podobného .Sestra na to neměla nervy tak šla na rok místo mě do práce a já byla za ní na jako na mateřské .Chce to trpělivost a děti se rádi učí a poznávají svět .Naše malé princezna je do toho dos paličatá .Ted jsou jí 3 roky a dohnala všechno .Každé dítě je opravdu jiné .A ted od září pujde do školky a moc se těší na děti

maximka33
16. črc 2012

nevidím ve výchově žádný problém. myslím,že syn bude trochu živější a temperamentnější. máme doma něco podobného. a musím říct, že v jeho roce a půl jsem chtěla utéct do práce. ale od dvou let se to začalo lepšit 🙂

kludsisek
16. črc 2012

😀 ty jsi dupa prý špatná máma...to je období vzdoru vše si chce udělat sám a po svém a jinak s tím mluvením neboj se on se rozmluví je to kluk a těm to prostě trvá 😅 nastav mu hranice za které nepůjdeš a když sebou hodí o zem na veřejnosti tak odstup kousek od něj a dělej že jdeš dál sama tento nezájem mu přehodí výhybku 😎

ange_de_la_morte
16. črc 2012

Vlastní dítě sice terpve čekáme ale po přečtění titulku mně tato diskue zaujala, avšak po přečtění ůvodního textu sem naprosto nepochopila proč bys měl a být špatná máma 🙂 🙂 vůbec se takovýma myšlenkama nazabývej, on toho určitě vyroste. A podle toho co popisuješ tak za své období kdy sem dělala chůvu sem se teda potkala s mnohem, mnohem problematičtějšími dětmi ...

aideen
16. črc 2012

Co tě to napadá prosímtě? 🙂 Malá má 26 měsíců a nemluví. Napodobuje, ale moc se jí nechce. Dle lékaře je naprosto v pořádku a je jen otázkou času, než tu pusinu nezastaví 🙂 A ta chůze tam, kde se mu chce? Tak tos ještě nezažila pořádnou scénu. Ta naše dokáže histericky ječet pokaždé, když není po jejím. Jako třeba dneska, když jsme kvůli dešti odcházeli z dětského hřiště 😀 Děťátka zlobí a díky bohu za to. Lepší, než kdyby apaticky seděli přikované na jednom místě 🙂

vera_vila
16. črc 2012

rozhodně špatná máma nejsi... syn začal mluvit opravu hezky ve 2 letech, ale to pak jel jak lokomotiva... a strýc má dítě, kterému budou teď 4 roky, rok už chodí do školky a pořád jen baba mama tata haha (na psa), prostě neřekne žádný kloudný - tam bych se až začala pozastavovat - ale tam moc není v čem, protože tam je evidentní selhání rodiče (bohužel)... a že se vztekne a mrskne s sebou o zem? typický vzdor? my to měli taky a prostě jsem šla dál a ono ho to brzy přešlo 🙂 jsi dobrá máma, nepozoruj tolik, užívej si to, kdyby bylo něco v nepořádku, určitě si toho všimne i dětská dr... a jestli máš obavy, tak za ní zajdi a určitě ti potvrdí, že je to tak, jak to má být...

timbouctou
16. črc 2012

@denisj buď v klidu, to je jako bych četla o našem starším 😀 ten skoro do dvou a půl říkal jen ATA, někdy to rozvedl na ATATA 😀 a pak jako když do něj střelí, asi tři měsíce předtím, než se narodil mladší, tak se rozmluvil a ve dvou a půl, když si vyřvával, že chce do místní miniškolky, tak tam na ty dva dny v týdnu už klidně mohl a ještě se tam pěkně rozmluvil. Teď žvaní pořád, někdy mám pocit, že mi upadne hlava, fakt tu pusu od rána nezavře 😠 A taky dělal to, co popisuješ, jen k tomu přidal vzteklý řev. Ale udělal to asi třikrát, pak ho to přestalo bavit, protože jsem se vždycky otočila a šla pryč 😀 Mladší to vydržel dělat podstatně dýl a častěji a hlavně mu vůbec nevadilo, že odcházím, klidně tím bavil i okolí 😒

berenika39
16. črc 2012

Kdyby to nebylo přesně tak, jak píšeš, bylo by to špatně. Takhle je všechno v naprostém pořádku. Krásné, zdravé, chytré dítě. Jak jsi přišla na to, že je něco špatně? U prcka není není nic v nepořádku, možná u tebe, a nemyslím to špatně. Nech jeho vývoj plynout, nic neuspěcháš, i když budeš moc chtít. Příroda je mocná. Jistě, nějaké patologie jsou možné, ale podle toho, co píšeš, to u vás fakt nehrozí. Tříleté dítě teprve "mluví", ano, některé melou dřív, ale je to jen a jen na nich. Válení se po zemi je správný krok ve vývoji. Vzdor prostě byl, je a bude.
Klid. Užívej si a neřeš. Ano, zbytečně se trápíš a kazíš si to krásné období, které přišlo.

katerinanov
17. črc 2012

Ještě si budeš říkat, jak to bylo fajné když nemluvil 😀 Brácha se naučil mluvit z ničeho nic ale až ve třech letech, teď má 5 a tu pusu nezavře.

palma111
17. črc 2012

ach jo... taky prcka pozoruju, ale zas až tak moc ne 🙂 nech ho svobodně žít... třeba se právě učí něco jinýho a tak na mluvení nemá čas, ono to přijde. prostě některý děti dřív mluví, některý dřív kreslí, některý dělají jiný věci... všechno chce svůj čas. po tobě taky nikdo nechce, aby ses učila 10 věcí najednou a vynikala v nich. prostě ho přestaň pozorovat. je úplně v pořádku 🙂
a ohledně toho utíkání, braní věcí... to je taky normální. hledá sám sebe, snaží se prosadit svou. to zase přejde - jen nastavit mantinely, aby věděl, co jo a co už ne. taky to teď doma máme 🙂 projde si tím každé dítko.

denisj
autor
17. črc 2012

Ahoj maminky,moc Vám děkuji za Vaše komentáře,podporu a pohlazení po duši! Jste báječný a budu se snažit,abych byla v klidu a pohodě 🙂 Pěkný večer Vám všem 😉

luccii
18. črc 2012

kamaradky maji pravdu... proc diskuzi zakladas? abys slysela, ze jsi dobra maminka? sama vis, ze to neni tvoje chyba, ze jeste nemluvi... dej mu cas, nemusi se prece rozvijet jako nejake jine deti, ktere znas

naomi6
24. črc 2012

@denisj děti mají na mluvení čas do tří let, pak se to začíná řešit s lékaři, takže buď naprosto v klidu. A období vzdoru je přirozené vývojové období, bez kterého se to prostě neobejde. 😉 Držím palce.

gilotek
24. črc 2012

Syn se rozmluvil až po 3 roce a další zlom nastal skoro ve 4 co začal chodit do školky. A to jsme mu od malička četla, prohlíželi jsme knížky spolu, zpívali, básničkovali a stejně prostě na mluvu přišel později. Hlavu vzhůru a užívej si to.

ssassi
25. črc 2012

@denisj děti sice nemají na mluvení čas do tří let, ale tvoje dítko je v normě. nic zbytečně nehroť. komentuj situace, opakuj a pojmenovávej často stejné předměty, činnosti.... přemýšlelas o znakování? dětem často jednoduchý znak (např pro deset věcí nebo činností) pomůže - taky si pomáháš gestem, když si zrovna nemůžes vzpomenout na nějaké slovo, že? znaky u malých dětí fungují stejně. motorická realizace znaku pomáhá verbální výbavnosti.

nestresuj se, užívej si, že máš doma lumpíka. lepší než pasivní puťka. aspoň se ve světe neztratí.

pokud by se do dvou let neobjevilo první slovo, můžeš kontaktovat v místě bydliště DOBRÉHO logopeda. poradí ti fígle na rozvoj (nejen) řeči.
kreslíte? jak je na tom s jemnou motorikou? jak uchopuje předměty? vyplázne jazyk, mlaská, když to po něm chceš? co zrakové a sluchové vnímání? vše v pořádku?

denisj
autor
26. črc 2012

@ssassi nekreslíme ještě to neumí.Neví co s pastelkami..předměty uchopuje ukazováčkem a palcem tak jak mi na Neurologii řekla,že je to správně.Když na něj vypláznu jazyk tak on také,mlaskání také napodobí.Na jméno slyší i normálně se otáčí za zvuky.Když chce dělat kolo,kolo mlýnské tak přijde,chytne za ruce a říká "eci" eeeeci jako ještě,že chce.oční kontakt navazuje i s cizími lidmi.Mává jim,směje se na ně tleská...snad je vše v pořádku...

ssassi
26. črc 2012

@denisj buď v klidu. ono i to "eci" je slovo. použije to, když chce kolo kolo, ty to pochopíš a jdete dělat, co on chtěl. pochopil funkci mluvení a aktivně to používá - tedy mluví. teď už to jenom doladit po zvukové stránce. nestresuj :o)

denisj
autor
26. črc 2012

@ssassi děkuji ti moc za milá slovíčka 🙂Domča když vidí dudák tak říká Hamhamham.Nebo řeknu chceš dolů z kočáku jo??,A odpoví jo tak si myslím,že chápe..Řeknu přines balon udělej hop tak to udělá,ale jenom,když chce 🙂

kombinace
26. črc 2012

Kazdy dite je jiny, nas syn taky moc nemluvi, a to mu budou za chvili dva. Zato ma ale dobrou jemnou motoriku a hned vsechno odpozoruje.

mates22
26. črc 2012

@denisj kamarádky mají pravdu, podle toho, co popisuješ, skutečně na synkovi nevidím nic divného. Můj syn nemluvil do dvou let, kromě pár slovíček, a pak když začal, tak téměř okamžitě ve větách. Smysl moc dobře chápal už dřív, ale asi neměl potřebu nám něco sdělovat. Taky se hodně vzteká, ten náš se rychle točí dokolečka až upadne. Dcera si lehala a mlátila hlavičkou o zem, to bylo horší. Perou se mezi sebou a pere se i se stejně starým sousedem, ale jak kluci můžou, už jsou u sebe, mají se rádi.
Opravdu si s tím nelámej hlavu, toho "máma" se určitě dočkáš 🙂. I já jsem úzkostlivá matka, tak tě chápu, ale snažím se s tím bojovat, abych zbytečně těmi svými stresy (které děti určitě vycítí) nekradla malejm spokojené dětství.

michalicka
15. srp 2012

Připojuju se k debatě 🙂 náš kluk bude mit za 14 dni 21 měsíců a také říká jen máma,děda,traktor,auto,táta,bába,haf,ha(hajs),ne jinak věty neříká a moje chytra doktorka se mě na to neustale pta že uz by měl rikat něco vetama ( ona od mala do mě husti neustale tabulky a vselijake rozumy ) ale tohle já házim za hlavu ... a co se tyce toho vztekání že si lehá atd . to mam doma na dennim pořádku stačí překročit a nevšimat si ... ono je to přejde ... hold obdobi vzoru je slušnej nářez vše musi delat sám a beda jak mu chci pomoc se urazi lehne si na zem oblicejem do podlahy a lezi tak a shvalne se smeje nebo řve a hazi hrackama obcas to zkusi i na mě hodit ale ja mu to pak rázně vysvětlim ... musime to zvladnout nez dostanou rozum 🙂))) a bude to jen a jen lepší .. a určitě je normalní jen klukum to někdy trva dele ... me kluk treba zacal chodit az pomalu v 17 měsících ,neplazil se hned sel na kolena ...proste kazde decko je na něco sikovne a to že nemluvi bych si hlavu nedelala ...pak až bude mluvit tak zase po nem budeme chtit aby mlčel nemyslíte ??:D Jinak krásný večer ..

kikinda
16. srp 2012

moje dcera mluvi ve vetach do 20ti mesicu a rikam si kde jsou ty casi kdy jen koukala a usmivala se..... 😝

dckami
20. srp 2012

ahoj maminky, náš synek také moc nemluví, je mu 26 měsíců, věty neříká žádné, pouze pár jednotlivých slovíček - máma, táta, Elí, babů, didi (děda), není, ham, bác, au, jééé, hop, hačí, mňam a jeho nejoblíbenější slůvko tadýýýý a ukazuje na vše kolem. Když mu ukážu zvířátka, tak řekne, jak dělají - haf, čičí, bú, béé atd. Jedinou větičku, co kdy řekl, bylo "Elí není" - když odjela ségra na tábor a on jí hledal v pkojíčku. Prý jsou kluci línější, tak snad se brzo rozmluví 😉

florentina
21. srp 2012

Ahoj, určitě jsi skvělá máma, protože se zajímáš o své dítě. Ohledně mluvení, syn má ještě čas. Já mám 19m holčičku a kamarádka stejně starého kluka. On mluví jako ten tvůj a ta moje už papulu nezavře. Nicméně on zase už dlouho běhá a naše dcerka chodí teprve měsíc....prostě každé dítě je jiné a je potřeba nesrovnávat. Myslím, že na mluvení má ještě čas, jedné mojí kamarádky zsyn tak nějak mluvit až kolem tří let. Těď je mu šest a pusu nezavře. Jeho mladší sestřička také mluvila později, ale jinak jsou obě děti v pořádku. V případě pochybností o dalším vývoji mluveného slova se poraď případně s dětskou na další preventivní prohlídce, ale zatím opravdu není potřeba plašit. A s tím, že chce zásadně chodit jinam než ty...klasické období vzdoru a sebeuvědomování se....má dcera dělá momentálně to samé. Někdy poslechne a jindy začne utíkat, že je to jako legrace...toho se dost bojím, aby nevběhla někde pod auto...když není po jejím, také se zhorutí na zem a hrozně pláče a za chvilku o ničem neví. Jediná možnost je odvést pozornost jinam, metoda pevného obejmutí u nás nefunguje, to vše jen zhoršuje...a nechat jí na místě a jít dál také nechci, asi by to pomohlo, ale pak právě následuje to, že se rozeběhne jinam a tak od ní nechci být daleko, aby někam nevběhla....prostě musíme to vydržet, tohle časem přejde. Jak už tu někdo psal, je skvělé, že naše děti zlobí, to značí že mají spoustu energie a jsou zdravé a za to jsem nesmírně vděčná!

rennu
26. srp 2012

Ahoj, neměla byc h strach, syn je určo v pořádku! Každé dítko má své tempo, od prvních pokroku v pasení koníků, lezení, sezení, růstu zubů, první krůčky i mluvení a srovnávat je nejhorší, co můžeme jako maminy udělat, protože ať si říkáme, že ne, podvědomě přeci jen srovnáváme a potom se může objevit červíček, zda je vše jak má být. Mů syn začl chodit na 13měsících, dnes mu jsou dva a stejně je to takový můj trouba malý, sice se nebojí je to kaskadér, ale potluče se, je nešika. Dnes řekne pár slov, zvířátka jmenuje taky jen zvuky, umí mámo, mamíí, mamince, děda, dědo, babí, babice, tatí, táta, táto....rozumíme si skvěle i on mně, zná význam slov, ale nemá cenu se tím trápit...navíc v roce byl na řezání uzdičky a do té doby nemohl hýbat jazýčkem. Naopak kamarádky dcerak mi na roce a půl sdělila, že o vánocích pšijde ježíšek a pšinese dálečky...a já čuměla jak puk a můj Honzíček jen ukázal prstíčkem a hmmmmmm hmmmmmm. Takže asi tak ke srovnávání. Myslím, že času mají dost, až se rozmluví, pusu nezavřou až nás bude brnět hlava 😀

soucastka
23. dub 2017

Vsak on se rozmluvi,tomu nasemu je take 20 mesicu a též jeste nemluvi...Ale vsak oni to dozenou😉.Hlavne se netrap tim ze bys byla špatná máma a uzivej si malickeho....hrozne to leti,rostou nam pred ocima,ty nasi milacci😊....A az zacnou mluvit,tak to teprve bude stat za to...😂

luckou
28. lis 2020

Dobrý den, mám třinácti měsíčního syna, vůbec nemluví ani slovo. Jediné co říká je oooo. Jinak pořád mrčí. Je o dva měsíce dříve narozený a po vážně operaci. Mám se bát. Nebo je ještě čas děkuji.