2leté dítě. Jak na tom je?

15. srp 2021

Holky, můžu se zeptat, co všechno umí vaše dvouleté děti? Nám byly nedavno dva roky, ale malá pořád ještě nosí plenky a nechce se jich asi vůbec zbavit (nočník totiž stále odmítá, že se počůrá a pokaká do kalhot je jí pořád fuk a mohla by tak chodit celej den...), nemluví, u čtení knížek nevydrží ani minutu, hračky ji baví jen chvíli, jinak si vubec nehraje (bud něco nekde drampelcuje, nebo si hraje s mým oblečením, kartáčkama na zuby, kytkama v květináči...), nají se lžičkou, ale všude je pak hroznej bordel, vidličku nepoužívá zatim vůbec, z hrníčku pít dokáže asi pokaždé ho pak vylije na zem nebo stůl, sama se ještě neoblékne ani nesvlékne (to spíš jen vyjímečně). Když udělá bordel, neuklidí si ho po sobě,............. Co vaše ratolesti?

anetka9
15. srp 2021

To je normální🙂 Klasicky dvouleté dítě🙂 syn má lehce přes dva roky, plínky má, netlačím na něj, čekám až k tomu dojde sám, mluvení se lepší až teď, do dvou nic moc...pár slov a zvuky zvířat, ani teď to nejsou žádný věty..jen spojí dvě max tři slova a ještě ani neříká celý slova (po= popeláří, apod), knížky si teda prohlíží dlouho, když má náladu a k úklidu ho vedu od začátku, takže si uklízí, pokud mu to řeknu (teď teda je zrovna období, že na všechno má opačnej názor, takže úklid nula nula:D), ale třeba ten úklid je i povahou🙂 oblíkání nehrozí, to prostě dělat nechce, je línej jako prasátko:D a hrníček nic, jelikož nemám nervy na to, jak je všude neustále potopa, pije asi tak jednou za půl hodiny a pokaždý by to bylo na převlíknutí trika a vytření louže...

autor
15. srp 2021

@anetka9 díky za tvuj příspěvek! Mně nedavno kamarádka řekla, že jaktože si malá po sobě neuklízí a neutře stůl, že už by to měla umět. Tak mě to trochu znejistilo. Jako jasně, někdy si něco uklidí, ale jako že by to dělala pořád jako dospělej, to ne. A utírání třeba toho jogurtu nebo když něco vylije, jako málá se o to vždycky pokouší, ale všude to rozmatlá ještě víc, takže to stejně mjusím douklízet za ní
.......

rebe
15. srp 2021

Srovnávání je pro matku cesta do pekel. Vždycky se najde někdo rychlejší a šikovnější, vždycky. Pokud nemáš pocit, že je tvoje dítě výrazně retardované a potřebuje odbronou pomoc, což se mi zrovna nezdá, tak se fakt úplně zbytečně trápíš. Děti se vyvíjejí skokově, ten je rychlejší teď, ten potom, do první třídy jdou děti a jsou na tom všechny velmi podobně. Jestli ti to pomůže, pokoukni ve svém okolí, kdo má dítě ještě pomalejší, stopro najdeš, třeba tě to uklidní 🙂

garpova
15. srp 2021

Dcera 22m, smysluplné slovo zatím žádné. Plenky na noc, přes den celkem zvládá nočník, musím se občas ptát, občas si řekne sama. U stolu je samoobslužná, ale s jídlem si někdy jen hraje. Hračky příliš nefrčí, spíše věci mimo její věkovou kategorii. Oblečení na sebe nebo ze sebe nesundá, zvládne kroksy na zahradu, někdy obráceně nazuté. Když jí řeknu a chce se jí, tak po sobě uklidí. Mluvenému slovu rozumí, i přikývne při dotazu, ale někdy kýve i na "kraviny". A srovnávání od rodiny, že ten umí to, a tahle holčička tohle, to vypouštím. Dcera to prostě zvládne časem taky.

klokanka31
15. srp 2021

Myslím že tvoje dítě je úplně normální, srovnávání je absolutní blbost 😉 já mám 15 měsíční, prateta má v rodině 17 měsíční, a furt chtěla porovnávat, chlubit se co oni už umí. Když se dozvěděla co naše umí, tak zas honem buzerovala maminku toho 17 měsíčního, že naše umí to a to, a její ne. No čemu tohle pomůže? Každé dítě má jiné tempo...

anetka9
15. srp 2021

ježiš..utřít po sobě..tak to fakt ne:D to nedělá ani můj manžel....:D já ho spíš učím od začátku, aby nejedl jako prase, takže takovýto rozmatlávání všude, hraní si s jídlem nedovoluju, takový ty super fotky, jak je zamatlaný celý děcko, židlička a vše v dosahu půl metru fakt nemám ráda:D:D

berenika39
15. srp 2021

Kdyby to bylo jinak, než to je, bylo by to špatně. Víc nemám, co dodat. Prosím, za toho prcka, nech brouka žít, vyvíjet se ho přesně podle toho, co potřebuje - ale rozhodně ne podle toho, co někdo říká nebo co ty chceš. Klid. Všechny děti nakonec dovedou to, co mají, ale jen ve svým věku. Mám dva kluky, (32 a 13) a oba jsou normální, aniž bych po nich cokoliv požadovala před tím, než k tomu dospěli.
Ne, nemusí se umět svlékat a oblékat, ne, nemusí jíst vidličkou ani ničím jiným, než rukama, uklízet po sobě bude tak v šesti letech, mluvit bude - věř mi, ale ne ted.

cherie24
15. srp 2021

Moje malá teda vypráví pořád. Mluví a snaží se všechno opakovat. Většinou jí teda ale rozumím jen já, zbytek lidí absolutně neví, co říká. Něčemu i zvládne porozumět partner. Spolu si ale pokecáme hezky a její nejoblíbenější slovo je teď moje, takže hraní s dětma je teďka vyloženě zážitek 😄 Odplenkovat se rozhodla sama na začátku léta. Plínky nosit nechtěla, ale neměla absolutně ponětí, co dělat. Chvílema jsem byla zralá na antidepresiva po 5. nehodě ještě před obědem 🤦 Teďka teda venku plínky ve většině případů má, protože to se ještě neuhlídá a doma je občas nehoda, ale už taky ne každý den. Sama jí už od roka a pokaždé to teda vypadá jako texaský masakr a čas od času jí ještě stále napadne, jaké by to asi bylo si jídlo rozmatlat v rukách a natřít ho na sebe. V kombinaci s šílenými protesty u mytí vlasů je jídlo ve vlasech fakt pecka 😄 a spíš než hračky je nejradši venku nebo na hřišti, hračky jí zabaví chvíli a spíš jen s asistencí 🙂 Ale jak se píše výše, ve většině případů neříká slova celá, řekne třeba no = nos, kktek = krteček. A s tím uklízením po sobě jsi mě vážně pobavila. To fakt nehrozí ...

maxulekapcule
16. srp 2021

Mas uplne normalni dite 😉

syslounek
16. srp 2021

Určitě se najde něco, v čem je lepší než jiní. Náš syn část jmenovaného umí (plíny, vidlička, hrneček, svlékání), ale třeba vůbec neumí padat (vždy jde na bradu), u mluvení si vystačí s Eee, a nejvíc mě štve s dudlíkem, bez něj nejde spát.

jjasmina
16. srp 2021

@anetka9 tak to je naprosto přesný sice ano otázka názoru, ale já tyhle zapatlany děcka moc nechápu a hlavně to uklízení pak..

anetka9
16. srp 2021

@jjasmina asi tak no..jasne, ze se trochu zamaze, uci se to, ale koukat na to, jak schvalne rozpatlava jidlo do vlasu nejak nechapu. To nema zadnej prinos. No ale jako zas chapu,ze kazdy mame jinou vychovu, takze vetsinou se nevyjadruju:D

jjasmina
16. srp 2021

@anetka9 tak v tomhle sme za jedno, v tomhle smysl taktéž nevidím

mdch91
16. srp 2021

Mame tri deti. Myslim, ze mama pozna, kdy s ditetem opravdu neco neni v poradku a kdy jen jeste neprisel ten spravny cas. Nehledej kolem sebe deti, co jsou vic napred nebo vic pozadu. Je to fakt zbytecny. Myslim, ze jedine, co je potreba nezanedbat, tak logopedie, kdyz dite pred tretim rokem nemluvi. Ale ke vsemu ostatnimu proste dozraje. Na vetsinu veci prijde obdobi "ja sam/a" a pak je na tobe mu vytvorit takove podminky, aby se to mohlo skutecne samo naucit. A v tom senzitivnim obdobi se to nauci velmi rychle. Vytvor optimalni podminky, nabizej a dite si to jako houba nasaje.