2letý syn se špatně domlouvá, měly to vaše děti taky tak?

verdos
12. čer 2014

Můj starší syn má 2 roky a 4 měsíce. Zatím se mi s ním opravdu velmi špatně domlouvá.
Příklad dnešní večerní konverzace: "Co chceš?" "Co chci?" "Ano, ale co chceš?" "Co chci?" "Vím, že chceš, ale co" "Co?" "Ano, to se tě ptám." "Ptám?"... atd. Skončilo to tak, že když už byl konečně v posteli, tak jsem mu sama řekla, že to uděláme tak, že zhasnu, ale půjdu si sednout vedle něj (obvykle u něj někdo sedí, než usne, ale teď je manžel pryč a mladší chodívá spát o chlup později a nemůže být bez dozoru, takže včera jsem u staršího být nemohla, dnes skončil nemilosrdně mladší na chvilku v postýlce, takže bych chvilku u staršího zůstat mohla...). Až jsem to řekla, tak jsem se ho zeptala "Chceš to tak? Ano nebo ne?" Chvilka ticha, pak z něj vylezlo lámaně "ano". Tak jsem zhasla a chtěla jít k němu. V tom spustil řev... Evidentně to nebylo, co chtěl.
Nebylo to poprvé a myslím si, že ani naposled. Zkrátka nevím, co chce a nevím ani, jak to z něj dostat. Nejsem si ani jistá, že kolikrát chápe, na co se ptám. Na druhou stranu, když se mu řekne "dones mi můj ručník z gauče", tak to udělá (i když je v jiné místnosti, vím, kam jít a co udělat). Takže úplně blbý nebude a někdy se zdá, že rozumí opravdu hodně. Nedávno dokonce skoro sám poskládal puzzlíky, které jsou určené pro 3leté děti (cca 16 dílků to mělo?). Ale ta řeč u nás, to je prostě jedna velká tragédie...
Chci se tedy zeptat - měly to vaše děti taky tak? V jakém věku a přibližně jak dlouho? Myslím, že je to pro oba velmi frustrující. Starší má emocionálně nestabilní období, řve kvůli každé blbině, takže tato komunikační bariéra bohužel na pohodové atmosféře v rodině nepřidá. Děkuji.

dezyre
12. čer 2014

@verdos Ahoj, odkážu tě tady na tu skupinku https://www.modrykonik.cz/forum/prozivam-to-ste.... Sama mám chlapečka (4 roky), který má problém s řečí a za holkama jsem hodně chodívala pro radu 😉 Určitě se tam dozvíš co potřebuješ 😉

butterfly
17. čer 2014

@verdos Myslím, že je to v pohodě. Moje dcera (2 roky a měsíc) má taky tendenci po mně opakovat poslední slovo. Když se chci na něco zeptat, musím volit otázky, na které se dá odpovědět ANO nebo NE. Výběr (chceš to nebo to) zatím nezvládá.

luciebx
17. čer 2014

Taky si myslim ze na dvouletaka to chce jinak nas malej se teda taky neumel vyjadrit jen ano nebo ne

verdos
autor
17. čer 2014

@luciebx
Akorát že on nezvládá ani otázky typu ano/ne. I když teď už umí alespoň "ano" nebo "ne" říct. Typická ukázka: "Chceš banán?" "Baná?" Čekám, čekám, on na mě hledí. "Chceš?" "Chci?" (to mě vždycky zaujme, že to říká v první osobě, i když se ho ptám v druhé). No nic, tak stejně mi zatím nezbývá než čekat, jak se to vyvine.
@butterfly
Díky za reakci 🙂