7mi měsíční syn nechce jíst a nepřibírá, máte zkušenost?

filipatereza
11. bře 2015

Prosím, už jsem z toho trochu zoufalá, nemáte někdo podobnou zkušenost? Syn váží v 7mi měsících 6210g (přibírá pořád ale pomalinku) - kojím (v noci i 4x) - dáváme příkrmy..ale od začátku nebyl velký jedlík... Ráno dávám kaši, vpoledne masolezelninu, odpoledne ovoce/přesnídávku a na noc zase kaši...
Zapíjá čajem. Lahvičku nechce, neumí z ní pít (zkoušeli jsme x-dudlíků)... Vždycky si jen tak cucne, ale nevydrží u toho...

Jinak je čilý, psychomotoricky naprosto v pořádku.
Doktorka nás hlídá, chodíme na vážení, ale jinak říká, že jí přijde naprosto v pořádku...

Jen pro mě je každé krmení stres... Dá si tak 10 lžiček a už nechce... pak se směje, hraje si, nepláče... nevypadá že by měl hlad.
Kojím když chce...

Dcera byla taky hodně malá. V 9ti měsících měla 6400 g - oba jsme s manželem taky drobnější...
Jo a ještě mu neprořezaly zuby...

Měla jste některá něco podobného?
Prosím, povzbudte me, že je vše v pohodě...
V okolí mám samé kamarádky s tříměsíčníma miminama co mají 7,5 kg a už nemůžu poslouchat jak jim chutnají příkrmy a jak si přidávají...:(

Děkuju!

lauranosi
11. bře 2015

Myslím, že vše je v pohodě. Některé děti jsou plně kojené třeba do roka, někteří neonatologové říkají, že je to naprosto v pořádku. Není důvod, aby dítě snědlo hned od začátku 150g příkrmu třikrát denně. To samé zuby - zas emůže trvat klidně do roka, než se prořežou. Každí dítě je jiné, stresujete sama sebe nejspíš zbytečně. Dítě přibývá, roste, je spokojené, veselé, motoricky v normě, doktorka je spokojená, není čeho se bát.

Ty stresující maminky u krmení, to je nejhorší. Některé na děti křičí, některé jim cpou jídlo násilím, pro dítě je to pak tím větší stres, některé děti z toho zvrací. Kašlete na to. Děti většinou vědí, kolik jídla je pro ně nejlepší.

lauranosi
11. bře 2015

JInak já mám taky nejedlíka mrňouse, dlouhodobě na hranici třetího percentilu, vyžlátko, ale veselé a spokojené. V sedmi měsících měl 6700, a to jsme oba s mužem vysocí. Fakt je to individuální. Vždycky si dělám srandu, že jsem zvědavá, jestli mi jednou přijde ze školy s tím, že snědl 15 knedlíků a že se na to fakt těším. 🙂

yagga
11. bře 2015

@filipatereza syn váží v 8 měsících tedy víc tudíž nejsme úplně příklad který bys chtěla slyšet,ale příkrmy nechce vůbec. Když do něj nacpu pár lžiček jsem šťastná jak blecha. Straší syn byl úplný opak. Když přibírá ač pomalu je to dobré a dr vás hlídá.

lenjii
11. bře 2015

POkud to tvrdí i dr. bude vše v pořádku. Proč ládovat miminko když nechce a má dost. To je podle mě nesmysl. Všechno je určitě v pohodě a má to po rodičích i v genech. 😉

filipatereza
autor
11. bře 2015

@lauranosi Děkuju moc za podporu! Snažím se moc, ale občas na něj taky křičím a občas mu tam tu lžičku narvu... Vím, že je to špatně a jsem z toho pak moc smutná... Já se jen moc bojím, aby byl zdravý a aby bylo všechno v pohodě...

ma_ia
11. bře 2015

Je to normální a u kojených dětí tím spíš🙂 Nenech se nahlodat ostatními, mají prostě jiné dítě s jinou konstitucí, jinými zvyky, jiným mlíkem, jinou potřebou jídla.. Sama píšeš, že dcera to měla stejně a že jste sami drobní, tak co bys po něm chtěla🙂 Koj na požádání, jídlo nabízej, ale nenuť, dej mu čas, na nějaké nervování se se lžičkou, abys do něj cokoli nacpala, bych fakt nedělala🙂 Ona to přijde. Děláš to dobře.

filipatereza
autor
11. bře 2015

@lenjii
@yagga Děkuju... Asi to potřebuju slyšet... Omezili jsme návštěvy, výlety aby měl klid a nerozptyloval se a už je to na hlavu. Pořád jsem doma, vařím, snažím se aby jedl a pak u dr. zase slyším že přibírá, ale nic moc... Budeme to sledovat...:(

filipatereza
autor
11. bře 2015

@ma_ia Děkuju!

yagga
11. bře 2015

@filipatereza nech ho sledovat u dr pro klid vás obou a jinak to neřeš. Výlety opět zařaď. Musíš být v pohodě ty pak bude i on 🙂
No tak neodpovídá tabulkám a myslíš že mu to vadí 🙂 ?

filipatereza
autor
11. bře 2015

@yagga Je pravda, že jsem nikdy netušila jak málo stačí aby člověk byl vystresovaný... A to mám druhé dítě a s dcerkou jsme si prošli něčím podobným... Ale dělám si to sama, vystresovávám se sama... už si v hlavě stavím tragické scénáře že není zdravý apod. Přitom už se převaluje, natáčí, putuje po bytě, začíná pérovat kolínka... jen je drobek...

Máte pravdu, děkuju, zkusím se uklidnit, být v pohodě... Muž už je z toho taky unavený. Snaží se mě podporovat, ale je taky unavený z práce a furt musí poslouchat to samé...🙂

yagga
11. bře 2015

@filipatereza no vidíš můj se ještě neplazí a to má 8 měs.
Kdyby chlapečkovi něco bylo bude spíš hubnout. Zkus se uklidnit někam vyražte...

lrg
11. bře 2015

Ahoj, tak abych tě uklidnila, to co já mám doma teda taky nemá leckdo 🙂 Problémy s jídlem řešíme prakticky od zavedení příkrmů a vygradovalo to před prvními narozeninami, kdy už začala dokonce hubnout. V roce neměla ani 7 kg, nechtěla mi přejít na žádné UM, přitom já jsem už neměla skoro žádné mléko. Od toho roku se to začalo lepšit s váhou, protože konečně jsme objevili jediné mléko, které jí zachutnalo, tak jsem okamžitě přestala kojit. Takže doktoři spokojení, ale s jídlem jako takovým to bylo každodenní utrpení. Mixovala jsem až do 18-ti měsíců do hladka, protože se při sebemenším kousku dávila. Všechno, co jsem uvařila, jsem zase vyhodila. Nechtěla ovoce, sladké, polívky, pečivo, sušenky, nic. Byly fakt dny, kdy snědla jednoho pribiňáka za den a to bylo všechno. Přitom byla pořád plná energie, veselá, zdravá, byli jsme na gastru, alergologii, neurologii, vůbec nic jí nechybělo, za celé dva roky nebyla ani jednou nemocná..... Mám pocit, že od toho roka jsem neřešila celé dny nic jiného než jídlo. Zkoušela všechno možné, brečela za každým soustem, které nechtěla..... Ale co můžeš, nemůžeš nic. Takže jsem postupně se to snažila neřešit, prostě jídlo nabídla, když ho nechtěla, nepřemlouvala jsem jí, nezaobírala se tím, co snědla za celý den, neexperimentovala a zhruba od toho 18. měsíce se to rapidně zlepšilo. Pořád je to strašná pakárna, protože jediné teplé jídlo, které mi sní je instantní kaše a těstoviny lehce omočené v nějakém sosu, ale alespoň už to, co jí chutná, sní v nějakém rozumnějším množství. Dá si sušenku, i nastrouhané jablko nebo banán, nebo kousek chleba. Ve dvou letech docela úspěch ne? 😀 Kdo tohle nezažil nepochopí, o kolik méně práce a starostí s tím dítětem má. Já sama nejsem extra kuchařka a vymýšlet co uvařit pro dítě, které nic nejí, to je teda každodenní výzva 🙂 Jelikož to řešíme od samého začátku, už to beru jako součást našeho života a nehroutím se z toho. Věřím, že z toho jednou vyroste. Teď ve dvou letech má necelých 10kg, pořád dávám UM, aby měla železo a vitamíny, občas nějaký multivitamínový sirup a doufám, že bude lépe 🙂

lauranosi
11. bře 2015

Tím, že podřídíte všechno jídlu, nezískáte vůbec nic, jen si uženete větší paranoiu 🙂. Normálně choďte ven, na návštěvy, ale spíš pracujte na sobě, abyste to dokázala hodit za hlavu. 🙂 I ve společnosti kamarádek. (Mimochodem výborná univerzální věta na cizí kecy je "Nám to tak vyhovuje", vřele doporučuju 🙂)

Je to jen v hlavě, hlava potřebuje "problém", tak si ho vyrobí, i když objektivně třeba není. Ale bez problému se žije všem líp 🙂.

amabilis
11. bře 2015

@filipatereza Já mám jedlíka a má v necelých 9 měsících 7.5kg. Je to zcela v normě. Jak chceš porovnávat váhu dětí? Na okolí se vyprdni. A popravdě nelíbí se mi přístup tvé doktorky, takové to časté převažování je k ničemu, děti rostou skokově a akorát tě to stresuje.

hojda
11. bře 2015

Sama, vím jak je to stresující, když dítě nechce jíst. Celý den má člověk v hlavě jen jídlo a že dítě nic nejedlo a co mu mám zkusit dát.....je to děs. Já rozhodně radím to nepodcenit, dětem se nejvíc vyvíjí mozek a pro mozek potřebují živiny. Mám kamarádku, kterým dítě od narození nejí (krmí hadičkou do břicha) a vím, že si dost hlídají, aby měl dostatek potravy, hlavně kvůli tomu mozku. Na rady, že se dítě nají až bude mít hlad bych nespoléhala, u některých dětí to tak prostě není. Určitě bych to probrala pořádně s dr. , pokud jste všichni drobní, tak to může být tím, ale dala bych jí třeba přehled toho, co sní za jeden týden, to je větší vypovídací schopnost, pro posouzení. Přeju pevné nervy a aby se malý rozjedl.

filipatereza
autor
11. bře 2015

@lrg Děkuju moc za zkušenosti... Já právě strašně nerada vařím a teď mám pocit, že nedělám nic jiného... když pláče, vzteká se, jen o to víc jsem smutná/naštvaná - říkám si, musí jíst, aby nebyl slabý (chci ho ušetřit běhání po doktorech/odběry apod...
Ale jak píše @lauranosi je to určitě v hlavě... Když někdy náhodou chvíli hezky jí, hned se den prosvětlí...

Nicméně hroutit se nemůžu, mám tu starší dcerku ale pak hodně bolí když si hraje s panenkama a křikne na ně "Koukej jíst, zlobím se na tebe.." Vím, že to musím odbourat, ale jsem od přírody impulzivní a dělá mi tento druh sebeovládání velký problém...

Děkuji všem ještě jednou za podporu...

kacka82
26. bře 2015

@filipatereza. Naprosto tě chápu. Syn měl v 7m 6340 g a teď v 8m má 6430 g, ale je žaludeční viróze. Přibírá 100 - 200g měsíčně a to když je to 200g mám fakt radost. Jinak je veselý kluk. Máme za sebou hospitalizaci v nemocnici, vyšetření na neurologii, gastroenterologii a čeká nás endokrinologie. Zatím vše v pořádku. Všechny mladší děti ho přerůstají a vedle stejně starých vypadá jako novorozenec 🙂. 14 dní nekojím....naučení na lahvičku byl tříměsíční horor(nakupování nejrůznějších typů). Pije max 300ml UM - píval tolik i MM a to je v noci a při usínání. Příkrmy horor. Každá nemoc znamená gramy dolů. Mám pocit že zešílím, že to nemůže přeci přežít takhle malé miminko. Rozumím ti ani nevíš jak. Dcerka byla taky drobná, doteď nejedlík, ale ne až takto!!! Mám pocit, že řeším jen to a okolí mi nerozumí.

hakunamatata
26. bře 2015

Tak se pridavam do klubu. mam 3 deti. Dve dcery v roce nedosahly vahy 7 kg. syn ji v roce lehce preskocil.

Dve moje deti se jakz takz s vahou drzi, stale jsou pod prumerem, ale neni to tragedie. Ale moje prostredni dite dcera, ma 5,5 let a vazi 12 kg. Meri 106 cm. vaha i cm jdou nahoru velmi pomalu. je extremne drobna, malicka, je to moje tericka vila. Kojila jsem ji do roka a pul, milovala materske mleko a normalni jidlo odmitala. Ted uz ji, ale neni to zadna slava, par jidel ji chutna, ty zbasti s chuti, zbytek hruza...

Ale dle dr je zdrava. Ale abych ja mela klid, tak nas poslali do endokrin.poradny, kam nakracim s grafy, aby se podivali, zda je opravdu jen drobna a nic za tim neni...

Velmi kazde mamince s drobnym deckem rozumim..je to vecny strach, pri kazde nemoci jde videt kazde zebro...

kacka82
26. bře 2015

@hakunamatata i když bych byla ráda aby se naši drobci rozjedli, že uklidňující číst, že v tom nejsme samotné!
Dcerka měla v roce 8,5kg....tenkrát mi přišla maličkatá, teď v ní vidím oproti malému buřtíka! 🙂
Ale k drobkovi Adámkovi. Okolo 3m mi přestal mi pořádně sát z prsa - prostě mu stačilo maličko 30 - 60ml/kojení. Odsávala jsem si, abych o mlíko nepřišla...on potvora měl přes den třeba 6h prodlevu. Po naučení na lahvičku mi toho MM z lahvičky vypil daleko víc (i 100ml!! 🙂 ) až nakonec prso odmítal úplně. Takže jsem donedávna odsávala, jen v noci kvůli kontaktu zkoušela přikládat. Přechod z MM na UM také kapitola sama pro sebe...

Hlavně aby byli drobínci zdraví a šťastní!

paja173
8. zář 2015

Tak nas smudla ma ted v 8 mesicich 11kg. Do 6 mesicu byl plne kojeny a i ted porad kojime, pres den i v noci. S prikrmy jsme zacali az po sestem mesici a to ovocem, zeleninu nechtel. Tak jsem to sidila, ze jsem do zeleniny zamichala trochu bananu nebo jablicka a jedl. Nedavala jsem mu uplne kasicky, ale spis hrudkovate. No a ted jsme ve stadiu kdy dava prednost kouskum zeleniny, kasicky mu nejedou. Ale je to taky ruzne. Jeden den mu to chutna a druhy den nechce. Dneska mel bramboru, mrkev, kousek kedlubny a trosku kureciho. Vsechno mekke, tak jsem mu uzdibovala kousky a jak mu to chutnalo. Vcera ale delal drahoty a snedl jen par kousku. Tak treba zkus davat kousicky, misto kasicek. Treba mu to zachutna. Sice nejde dobre odhadnout kolik toho sni, ale uvidis. A hlavne nestresuj. Kdyz kojis tak hlad mit nebude, je to o tom aby se seznamil a navykl si. Tak hodne stesti.

steffik
8. zář 2015

vůbec si nedělej hlavu. Myslím, že baští zcela normálně. Jen, pokud můžu z vlastní zkušenosti a ze zkušenosti jiných, trochu přehoď jídelníček.
Ráno kaše ok - optimálně ale ne instatní, ale opravdu z uvařených obilovin (natural rýže - má hodně moc živin nebo jáhly, popř kukuřice a pohanka) a pokud kojíš, rozhodně nemusíš dávat mléčné kaše, stačí obyčejná kaše, všechny jsou nasládlé, netřeba doslazovat. Kombinace rychlých a pomalých sukrů dělá paseku v trávení. NAvíc si dítě zvykne na sladké
Dopolední svačinka - pokud cítíš, že je nutné, tak ovoce (domácí přesnídávka), stačí pár lžiček, protože jinak bude dítě syté a na oběd už chuť mít logicky nebude. Tady je přítomna výrazná sladká chuť.
Oběd. zelenina (maso nedávej moc často, některé děti a je jich dost, maso opravdu nechtějí a věř, že ani nepotřebují. Doktoři toho napovídají, ale o výživě dětí neměli jediný semestr☹ Kombinuj zeleninu, popř k tomu dej trochu rýže nebo co ti ráno zbylo.
Odpolední svačinka - v 7 mi měsících opravdu není nutná. Pokud chceš, aby si dítě zvykalo na něco žužlavého, dej mu výjimečně kukuřičnou nebo jahelnou křupku, ale radši bych jen kojila.
Večer zase trocha zeleninky vařené nebo dušené (dýně, cuketa, řepa, brokolice, tuřín...). Nedávej kaši, kaše jsou pomalé cukry, které dodávají energii, proto se mají dávat ráno. Mýtus, že po kaši děti lépe spí vyplývá z toho, že se kdysi dávala kombinace krupice (lepek) a mléko - takže děcku nezbylo než vytuhnout a tuhle hmotu trávit, což hoodně zatěžuje.
Jinak opravdu mysli i na to, že děťátko nemusíš přecpávat, nechávej mu klidně větší rozestupy mezi jídly. Kombinuj s rozumem a vykašli se na všechny tabulky.Možná ti dítě jednou poděkuje...š

scootik
8. zář 2015

Mujaly je taky nejedlik, nepamatuji si ted kolik mel v 7m, ale v roce 7,3kg, byl kojeny, dr. Nam.nutila UM, ale nikdy ho nechtel. Jinak byl vesely, hodne radil, od 10m chodi. Byli jsme I na vysetreni na gastrologiiba vse v poradku. Ted je mu 22m a ma 77cm a 8,7kg, je stale nejedlik, ale uz se tim nestresuju 🙂 myslim, ze vaha tveho drobka neni sice prevratna, ale je v poradku, pokud je dite cile a spokokene.

filipatereza
autor
8. zář 2015

@scootik Děkuju... Na roce měl taky přesně 7,3 kg - jí líp, ale žádná sláva... Taky se tím už moc nestresuju. Jinak je totiž moc veselé a prima dítě...

luckygirl1
8. zář 2015

nestresuj se. Dcera ma dva a pul roku, vaha 10,8 kg pod tretim percentilem. Chodi i k vyzivove poradkyni, mlade slecne, ktera ma nastudovano v knizkach a nic normalniho neporadila. Jinak dcera kojena byla jen do ctyr mesicu, pak UM, pres pul roku odmita jakekoliv mleko.

steffik
9. zář 2015

@luckygirl1 to mléko ji opravdu nenutte, je pro miminka krav, která potřebuji zcela jiné vyživove parametry- po narozeni ihned chodí, mají jiný trávicí systém. Znám 4 maminky, které týden po zavedení UM mely ze zdravého dítěte alergika s ekzémem. Můj manžel nebyl kojeny, takže na Sunaru a od 13 alergie na kde co a pořad hubl.teď nemá mléko a ani jednu pilulkou či masticku a hubnout přestal, nabírani řešíme.Co dat dětem, když ne mléko? Možnosti je dost, doma vyrobena obilna mléka, spoustu druhu obilovin, zeleniny, ryby nebo i maso králíci. Nas prcek je bez mléka a jogurt či sýr dostává jen občas na spestreni- laboratorní je na tom výborně, nic mu nechybí, basti rad chiachia, mandle, slunec. A dyn. Seminka( jsou mu 2). Zeleninu tlačí jak o závod a když je rybka, sní skoro dospělou porci. Omezuje me i ledek a pečivo pečeme doma. Je to náročné, ale tohle za to stoji

steffik
9. zář 2015

@filipatereza zkus si i sama obohatit stravu. Pokud jíš jen pečivo, tak dítěti moc živin nepředás v mlicku. Zařadit hodně semínek, přes noc si je namočte a ráno třeba osuste na teple pánvi. Bašti hodně obilovin s bílkovin od- ryze natural, quinoa, ale i jáhly, Pohanku. Zeleninou, aby se lépe vstřebává živiny krátce napařil nebo podus.