8 měsiční zatím neleze. Vadí to?

eliotka
19. čer 2009

Holky, můj chlapeček 8 měs. ještě neleze. Začínám být nervózní. Je to normální, nebo ne?

Umí se plazit dokolečka a kousek dopředu, zvedá zadeček, kmitá nožkama hrozně rychle jako by k sobě a přitom zvedá zadek, ale ještě se mu nepodařilo dát si nožičky úplně pod zadek.
Když ho dám na kolínka, že je trochu jako by na svých patách, houpe se a udrží se tak. Dokonce si z této polohy i někdy sedne tak jako bokem.
Ale sám se do té polohy nedostane. Tak nevím, mám být v klidu, nebo ho nějak "cvičit"?

lily1983
23. led 2010

veronika pekne si to napisala 😉
..a ani ked jej davam papat, ani vtedy by som ju nemala dávať sedieť do stoličky?

veronika81
24. led 2010

lily 😉
neviem akú máš stoličku, ja mám takú polohovateľnú, že sa dala trošku nakloniť dozadu takže bol v takom polosede, teraz to už má rovno.
Samozrejme tuhú stravu po ležiačky papať nemôže, ani nevie, tá chvíľa v sede neublíži. My sme boli na dovolenke, keď mal 7 mesiacov (ešte nesedel sám), mali tam také tie klasické drevené detské stoličky a dávala som ho do toho, za 10-15 minút spapal a bolo dobre. Nemala som na výber, prípadne som ho nakŕmila u mňa na kolenách.

lily1983
24. led 2010

no ja mam taku obyčajnu drevenu, tak ta sa neda polohovat, na toto som vtedy nemyslela 😔 ☹
davam ju tam, len ked papa, a este ked papam ja, lebo musi byt pri mne, a kukučkuje mi do taniera..všetko by okoštovala, už aj ten banán som zamaskovala, a zjedla, ale toto pratrí do inej témy 😀
môžem inak povedať, ze tu stoličku miluje, ale je tam len takto, lebo ked ju mam na kolenach, a pozera rozpravky, tiež velmi obmedzene, väčšinou cvičíme na posteli, tak už sa tam aj pýta.. 😅 je nervná, a doteraz len tak chcela byt,že aby som ju držala, a ona bude pružiť 😀

hraz1
24. led 2010

Děkuju za všechny reakce na můj problém 🙂 Sára plakala a plakala celé první 3 měsíce ☹ , pak byl chviličku klid a v 5 měsících začala nanovo 😨 ...neexistovalo dát ji do kočáru, do postýlky, to byl okamžitý řev a že se uspinká pláčem? I to jsem párkrát vydržela-skončilo to poblinkáním... a tak přišel na řadu šátek, pak kočár do polosedu (i když ještě neseděla), hačání na klíně, prostě cokoli, kdy neřvala. Znám mimi, která jsou na bříšku a vesele se smějí, bohužel Sára se nesmála nikdy a tak jsem to asi nevydržela a začala ji posazovat dříve, prostě proto, abych si mohla alespoň v klidu uvařit kafe 🙄 Je tu jiná mamina šátkařka, co má podobný problém?

lily1983
24. led 2010

Inak aj mne tu na kontrole vraveli, ze ju mam davat sediet..ani to uz nekomentujem 😠

rimmel
24. led 2010

lily ja sa na poradni niktoho nic nepytam, uz som tam dva mesiace, dva a pol ani nebola, ani na vazenie..ale uz musim ist ale urcite sa s nimi radit nebudem 😝 😀

rimmel
24. led 2010

ale inak mam v plane sa ich nato sedenie spytat, ze co mi nato povedia resp ako vysvetlia ze u nas radia neposadzovat dokym si babo nesadne same lebo sa tym nici chrbatik a tu v uk opak..tesim sa 😀

veronika81
24. led 2010

rimmel, tak potom napíš, to som zvedavá 😀

Môj malý má normálne v zdravotnej karte od neurologičky ako odporúčanie napísané "neposadzovať"!

rimmel
24. led 2010

napisem 😉

kvetinkap
24. led 2010

My chodime na pravidelne kontroly k neurologicke. Tiez sme mnemali posadzovat,ale max. myslim do 6-7 mesiaca. Moj mally vobec nelozil,len sa plazi....ale uz chodi aj sa sam v pohode posadi. Chodit zacal v 11 mesiacoch a posadil sa este skor. A v stolicke sedava aj 30 min.A dieta nemusi vobec lozit,to nie je povinne. A ci lozi alebo nie,to vobec nie je znamka dobreho alebo zleho vyvoja.

veronika81 neviem,ale myslim si ,ze je to prinajmensom nie bezne,ak este v 10 mesiacoch nemas posadzovat.

Moj nazor. A vobec si neviem predstavit ako by mal jest v polosede, hlavne maso.

lily1983
24. led 2010

napis rimmel, to aj ja by som rada vedela, oni to beru tak automaticky, ze posadit a hotovo..ja som sa s nimi neradila, len som kukala ako puk 😕 cela kontrola trvala 10 min a jedine, co poriadne kontrolovali, bolo sluch..to som sa pobavila..

rimmel
24. led 2010

no to ja zase nemam problem, nas vzdy kontroloval doktor a vseobecnenemam zle skusenosti so zdra.starostlivostou, prave naopak 🙂 ale v skotsku to je mozno ine ako v anglicku, je tu trosku iny system...hlavne co som sa napocuvala od bab co ziju v uk a maju male deticky 😔

rimmel
24. led 2010

kvetinkap moj je masko v polosede a nema problem...zje tak cokolvek i ked v posl.dobe sa v lehatku posadi a tak si sedka a ho necham 😉

veronika81
24. led 2010

kvetinka asi sme sa nepochopili alebo teda ja som to nezrozumiteľne napísala 😝 To odporúčanie "neposadzovať" mu tam napísala ešte v 6. mesiacoch, keď ešte sa sám neposadil. Chcela som tým poukázať na to, že tu doktori nekážu posadzovať, ale práve naopak.. neposadzovať, kým sa samé neposadí.
Proste dieťatku sa má dať na všetko čas, je to jeho telo a ono najlepšie vie, na čo je kedy pripravené.

A ja nevidím problém v jedení v polosede, prečo by to nešlo? Skoro tri mesiace sme tak jedli. A čo maminky, ktoré začínajú prikrmovať napr. v 4. mesiaci? Veď také detičky ešte ani náhodou pevne nesedia..česť výnimkám 😉

lenka1smejka
24. led 2010

Ja som malu krmila od 4mesiacov vo vajicku

janocka77
24. led 2010

hraz, ja som sice malu nenosila v satke ale tiez mam podobnu situaciu, ze vobec nechcela byt na brusku od malicka. Na zaciatku som ju ano nenutila lebo by sa hned povracala, asi mala mierny reflux. Asi od 3 mesiaca sa uz zacala dvihat vo vanicke. Vobec som tomu nenapomahala, sama vystrkovala hlavu a podopierala sa ruckami. Od 5 mesiaca som ju mala v polosede, od 6. v sportovom lebo inak sa uz nedalo..hned bol rev. Doma som sa ju snazila mat conajviac poleziacky ale tiez som ju obcas posadila. Pravda je, ze som nevedela, ze by sa nemalo posadzovat. Tu sa ma dr. opytala v 6.mes ci uz sedi, povedala som, ze len podopreta a to mi este neodporucila ju posadzat. V 7.m som jej povedala, ze uz sedi sama bez opory a to mi schvalila tak som to neriesila a daval ju obcas sadnut. Az teraz asi pred tyzdnom som sa tu docitala rozne pre mna nove veci... Nemam vela casu travit na internete a spoliehala som sa na rady pediatricky. Ako ale citam, slovenske pravidla sa dost lisia. Kedze mi mala vobec nelozi a nechce byt moc na brusku, vzdy sa otoci na chrbat a plazi sa nejako dozadu tak som to zacala riesit a nasa pediatricka mi na to povedala iba tolko, ze nie kazde dieta lozi. Tu citam ine nazory... Zacala som s nou cvicit cviky pre 9 mes. dostupne tuto http://books.google.cz/books?id=T4tsfmPfnmYC&pr... a po tyzdni vidim vysledky..mala sa zacina sama stavat na kolienka a uz sa aj sama kolise na styroch, stavia na nohy ked sa niecoho chyti a verim, ze zachvilku bude lozit. Cvici sa to ale velmi tazko lebo sa jej tie polohy nepacia a nervaci. Zatala som ale zuby a robime to 2-3 x denne.

veronika81
24. led 2010

janocka vyzerá to byť fajn knižka, určite vo voľnom čase prečítam, ďakujem 😉
Iba som to tak prebehla, napr. na str. 41-42 je pár zaujímavých riadkov baby 🙂

Lenka presne, vajíčko je dobrá alternatíva pre také malé detičky, ktoré ešte nesedia a prikrmujú sa.

rioko
25. led 2010

ahoj holky, tak jsem zjistila, že Vojta když chce, tak leze - dnes přelezl celý pokoj, ale protože se už 4 měsíce plazí a je to pro něho asi pohodlnější, tak sebou pak plácne a plazí se - to mu jde opravdu rychle.no asi řeknu na rehabce, že už vojtovku cvičit nebudeme, nemůžu ho udržet a navíc si myslím, že to na rozlození nepotřebuje, protože on lozit asi moc nebude - stejně už měsíc stojí a spíš bude chodit, sám si sedne taky už měsíc, tak mi přijde to cvičení už teď zbytečné

hraz1
25. led 2010

Janocka...moc děkuju za materiál ke cvičení, vypadá to zajímavě a jak budu mít chvilku, hned to přečtu 🙂 Mně právě dr. řekla, že žádný cvičení ještě není třeba... jenže já bych pro to ráda něco dělala...

Co se týče času, jsem na tom podobně jak ty...moc ho nemám, když Sára spinká většinou musím s ní nebo couráme s kočárem, ale pravda je, že co uhodil 9. měsíc strašně moc se to zlepšilo a tak třeba teď píšu, zatímco ona si krásně hraje (leží na zádech nebo na boku, aby na mě viděla) a to jsem dřív fakt nezažívala, je to nádhera, začínám mít pocit, že ta mateřská dovolená bude přeci jen alespoň trochu dovolená 😎

rimmel
25. led 2010

baby! mne sa zdalo ze maly sa poplazil par cm dopredu no niesom si istaaaa 😀 kebyze tak mozem vratit cas a kukat poriadne! sa nacahoval za hrackou a taky pohyb aj s nozickami robil ako ked sa plazite... 🙂

janetty
25. led 2010

parada rimmel 😉 ...môj sa plazil jak vojak, na laktoch a kolienkach 😀

rimmel
25. led 2010

no moj ak toto ozaj bolo daco, tak sa na kolienka nedvihol, iba tak po leziacky..nejak...juuj asi to nic nebolo 😀 ale lakam ho novymi vecami ktore este neozuzlal ale zatim nic..len mrnci ze daj daj ja sa nemienim za tym nacahovat 😀

germik
25. led 2010

rimmel, skús ho nalákat na mobil a ešte v nom pusti muziku 🙂 niektorým babatkam to pomohlo na prvé plazenie, vrátane nás 😉

rimmel
25. led 2010

germik no skusim ale uz ma mobily take okukane a dozuzlane, ale urcite skusim! 🙂

rimmel
25. led 2010

inak ja mam take spec.hrackyna lozenie..ze hra to a posuva sa to a blika..a on nic......tak neviem ci ten mobil pomoze 😀 ale nabijam ho 😀 😀

jituskak
25. led 2010

holky, jdu si pro útěchu. malej prostě jenom leží a vůbec se nesnaží. navíc to na bříšku vydrří tak 3 minuty apak řve. cvičíme vojtovku už měsíc (ale jenom dojíždíme 3x týdně do centra) a zlepšení teda nevidím. od zítra se budeme učit ty cviky, abychom cvičili i doma. zlepší se to někdy? nejde mi o to, že ho musím pořád bavit a hrát si sním,a le začínají mi nevolnosti a fakt mi není moc dobře a jeětě to ježdění denně 15 km tam 15 zpátky, navlíkání malýho a pak ten řev. přestávám to psychicky zvládat. motivace čímkoli nepomáhá. dávám mu všechno, co ho moc zajímá a on jenom leží a pláče.

rimmel
25. led 2010

jituskak a neboli ho daco ked je na brusku?

jituskak
25. led 2010

no to asi ne. je sice pravda, že byl hned po narození na operaci pupeční kýly,a le zhojilo se mu to krásně a bez problémů. spíš nemá tam řádné svaly a možná ho bolí, jak se napíná. nevím, jak to napsat, snad je po srozumitelný.

rimmel
25. led 2010

juuj no tak to neviem teda preco sa mu tam nepaci ☹

jituskak
25. led 2010

snad to domácí cvičení pomůže.