8m. syn se neplazí, nesedí, mám zažádat o rehabilitace?

papka
8. kvě 2015

ahoj, syn má 8 měsíců a týden a bohužel pořád nesedí, neplazí se, pořád se přetáčí na bříško a řekla bych, že koluje do stran ale na místě. všichni okolo mi tvrdí,že by měl už sedět, tak jsem ho násilím dávala sednout, sedí ale má kulaté záda a padá do stran. nemám s ním nějak cvičit? díky za radu, už začínám panikařit, jinak je moc hodnej ale na bříšku dlouho nevydrží, vzteká se. 🙂

smallinka
8. kvě 2015

no nevim neřešíš to zbytečně? myslím si, že sám sedět v 8 měsících není úplně běžné, někdo později - myslím si, že tady nejsou určitě hranice stanovené přesně na měsíc....je dost malý....moje holky měly 7 měsíců před týdnem a taky se ještě neplazí, sedí jen s oporou v náručí, otáčí se na zemi do obou stran, někdy se taky překulí. Jelikož jsou na tom obě podobně, tak si myslím, že je to normální. Jedna spíš zkouší z lehu sednout, zvedá hlavičku a záda, a točí se na boky 🙂 Druhá je nejradši na bříšku, otáčí do stran trupem a hlavičku a na zádičkách si chytná nožky - to třeba druhá vůbec nedělá.....každá má ráda něco jiného 🙂 Spíš si myslím, že je na škodu, když ho do něčeho nutíš násilím. Nejsi na to vzdělaná, podle mě, když už tak podle nějaké instrukce odborníka. Ale takhle brzy bych to opravdu neřešila.

ema_s
8. kvě 2015
Uživatel ema_s je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od ema_s.

Když ho posadíš, a má kulatá záda, tak asi ještě nemá dostatečně vyvinuté zádové svalstvo. Nenuť ho. Paní Kiedroňová - fyzioterapeutka doporučuje ve své knížce Rozvíjej se, děťátko... nechat děti, ať si sednou samy, nejdříve kolem 9. měsíce. Je tam taky spousta tipů, jak děti motivovat k pohybu a rozvoji, zkus na ni mrknout. Mně hodně pomohla.

papka
autor
8. kvě 2015

holky děkuji, už ho nebudu dávat sedět, abych mu neublížila, on se skoro začíná plazit, akorát se vzteká, že nedosáhne na hračku,tak snad to přijde, dnes u mě byla kamarádka a právě říkala, at ho dávám sedět, že by už dávno měl, jsem trochu taková uzkostlivá máma, vše moc řeším a tady na koníku mi vždy maminky poradili.

gepe
8. kvě 2015

@papka 8 mesicu je jeste mrne, to ze nektere uz v tom veku chodi neznamena, ze Tve musi napr. taky 😉
Nase mlada si sedala v 10ti mesicich pokud si spravne pamatuju, v 12ti stala u nabytku, zacala chodit 14-15 mesic 😉 motivovali jsme ji slovne, avsak od zacatku jejiho pohybu jsme ji nijak nepomahali a na vse si musela prijit sama. Tzn., nezkouseli davat do sedu, neprekulovali, nezvedali za ruce, kdyz uz se postavila nevodili za ruce, atd. Poznavala sama sve telo, jak funguji jeho jednotlive casti a telo jako celek. Vzdy kdyz neco noveho udelala ci se ji podarilo, byla stastna jak blecha a i si zatleskala. 😅 vyvojove fyziologie na 1*, uz v roce jsme dostali pochvalu od odb. :D chodit zacala, kdyz sama zjistila, ze kdyz si v prostoru bez opory drepne a vstane, jistotu nasla sama a jak byla hrdopych na sebe 🙂) ihned se rozchodila, zadna nerizena padajici ci do veci vrazejici strela.
Jo a k tomu pretaceni, nechtela se pretacet na brisko, stimulovali jsme z boki hrackou, misto aby se pretocila, tak si zarotovala na zadech aby na ni dosahla. Kdyz uz se pak pretocila na brisko, vztekala se, ze ji nejde zpet na zada 🙂 bohuzel pro ni ji vztekani nepomohlo, trpelivost moudrost prinasi, my ji rikali at se nevzteka, ze to ji nepomuze. Joo, kdyz uz byla ze zacatku fakt dlouho na brisku a neslo ji se otocit, tak jsme ji otocili, to vsak pouze parkrat. Ze vas maly se vzteka, ze nedosahne na hracku? Vsak on prijde na to, jak si ji podat, jen to nebude treba dnes 🙂)
Nemate kam pospichat a ponechte to na nem, on si na to prijde sam 😉 resila bych to az mnohem pozdeji, v 8. mesici ma jeste dost casu. 🙂

vlocka1984
8. kvě 2015

Za me urcite nedavat sedat. Kdyz ho posadis, nebude mit motivaci to dokazat sam. A navic je sed skoro az posledni vec co by mel umet. Prvni je plazeni, pak lozeni, nasleduje stoupani a sed a az na konci. Pasivnim sedem, kdy ho posadis ty mu akorat nicis zada. Rika se ze diteti nejvic pomuzes kdyz mu nebudes pomahat vubec 😉. A v osmi mesicich je casu dost aby se to vsechno naucil a prisel na to sam. Kazde dite ma sve tempo. Delas dobre ze ho nechavas ucit se tomu samotneho.

papka
autor
8. kvě 2015

no ještě že jsem sem napsala, dva dny ho dávám sedět na doporučení známých a on sedět nechce, vždy sebou bouchne na zadá, no zničila bych mu, k mudr jdeme až za 14 dní, tak ho budu nechávat na zemi at se plazí, také nová věc u mě, že vše začíná plazením, myslela jsem si, že první je sed a to prosím mám druhé dítě, ale to první jsem nějak neřešila, nepamatuji se, asi jsem byla mladší a šlo to samo, holky jsou i prý šikovnější a ted jsem tak nejistá, že vám děkuji a nebudu řešit.

andrrriiik
8. kvě 2015

Neřeš okolí.Sedat se může naučit ještě za měsíc.Dcera si sice sedla už v 7 měsících,ale většina dětí se naučí tak kolem 9 měsíce.Malý se mi třeba ještě nepřetočí ze zad na bříško,jen z bříška na záda,a to jsme už ve fázi lezení 🙂

gepe
8. kvě 2015

@papka urcite to nech na nem a jak psaly holky, neres okoli! Vidis, holky jsou sikovnejsi, rychlejsi? Tak to nase mala je kluk jako buk 😉 😀

dannyblakely
8. kvě 2015

Moje mala ma 10 mesicu, nesedi a fyzio je v klidu. I doktorka. Ma sve tempo a tak to neresim.

latkovkybrno
8. kvě 2015

Náš syn si sedl poprvé až v 1 roce. V červenci mu budou 3 a dneska ušel sám (bez nošení apod) poprvé 8km v lese 🙂 Takže klid, všechno má svůj čas 🙂

vrabcak0007
8. kvě 2015

klíííd.. nejdřív stejně většinou přijde plazení nebo lezení po 4 a pak až teprve sezení...náš prcek taky nelezl...až v 7,5 měsících se začal stavět na 4...plazení úplně přeskočil...za měsíc poprvé pomalu po 4 po bytě...a z toho si začal pomalu sedat..nejdřív šikmý sed s oporou a trvalo to opět cca měsíc než si začal sedat normálně samostatně...každý prcek je jiný...

cabo
8. kvě 2015

@papka plazeni muze mimi uplne vynechat a to ze si jeste neseda taky nevadi. Musi si zvladnout sednout samo. My chodime na rehabilitaci - mel z porodu natazeny kyvac hlavicky-a rehabil.sestra mi ukazovala jak ho mam ucit pres sikme svaly posadit. Zacala jsem to s nim delat cca v 8 mesici a za mesic uz se zvladl skoro sam posadit. Ted v 10 mesici uz to udela sam. Ale napr.jeste neleze. Taky to nehrotim. Zatim to zkousi,peruje na nozickach ale pohyb zadny. Akorat kdyby uz zacal lezt,propustili by nas uz z rehabilitace....

mysonek
8. kvě 2015

@papka malá v 8 měsících také nic neuměla. Jen se točila na bříško a na bříšku se točila dokola. Sed je obtížný, ten určitě umět ještě nemusí. Plazení může vynechat. Podle tabulek by měl být alespoň na všech čtyřech, ale ani to spousta dětí neumí (malá to neuměla). Já měla taky strach, takže jsme na rehabilitaci šly a rehabilitační říkala, že malá jen ještě nemá posílený svaly. Pak v 9 měsících si sedla, za 3 dny se začala plazit a dostala se na čtyři a v 10m začala lézt. Chodila krátce po roce, teď už lítá jak drak, je jí rok a půl. Určitě malého neposazuj, na to má opravdu ještě čas (většina dětí to umí později než lezení, i když u nás to bylo první co uměla). Pokud máš strach tak ho nech vyšetřit na rehabilitaci. Pokud chceš cvičit sama, kup malý overball a na něj dej malého bříškem, tím bude posilovat zádíčka. A jak je na tom s jemnou motorikou? Tu třeba měla moje malá naopak napřed. Pokud má jemnou motoriku v pořádku tak můžeš být v klidu, pravděpodobně je jen líný, nebo nemá ještě dost silný svaly. Pokud by se opožďoval i v jemné motorice, tak je určitě rehabilitace na místě.

veronika182
8. kvě 2015

@ema_s přesně tak a nebo je ještě dobrá ta první knížka Něžná náruč rodičů..druhou jsem zatím nečetla 🙂

janapavlik
8. kvě 2015

@ema_s zajímalo by mě, co by paní Kiedroňová řekla na to, když si moje mladší dcera poprvé sama sedla v 7 měsících 😅 Nijak jsem jí nepomáhala, sama to začala dělat, z lehu se přetočila na bok a tak si sama sedala.

svetlus_pepca
8. kvě 2015

Nenech se rozhazovat lidmi kolem sebe především 😉 Jestli tě to uklidní, náš malý si poprvé sednul v deseti měsících. Už na začátku mě pediatr i neurolog upozornili, že ho nemám posazovat, že se posadí sám, až na to bude ten správný čas. A posadil se 😉 A třeba na čtyřech začal lézt až ted, když je mu 10 měsíců a týden. Dej tomu ještě čas, však ono si k tomu to mimčo dozraje samo určitě!

veronika182
8. kvě 2015

@janapavlik pokud to dělala sama a nikdo ji k tomu nepomáhal do té doby, než to zvládala samostatně, tak je to naprosto ok

janapavlik
8. kvě 2015

@veronika182 jasně. Ale nebyla jsem z toho moc nadšená, kvůli zádům. I když začala chodit v 10. měsících, tak jsem si řekla, kam tak spěchá 😀 Ale jednu výhodu to má, teď v 18 měsících lítá naprosto perfektně, na hřišti sama vyleze na skluzavku, po schodech apod.

veronika182
8. kvě 2015

@janapavlik no vidíš, jak máš šikovnou malou slečnu 🙂

evulina77
8. kvě 2015

@papka sed je vyvrcholením motorického vývoje. Samostatný sed bývá až kolem 10. měsíce až roku. Roznodně nedávej sedat, dokus se sám neposadí s rovnýma nohama a rovnými zády. Je ještě šikmý sed, ale ten není taky brán jako sed. Nejlepší pro dítě uděláš, že mu nebudeš pomáhat do žádných pozic. Pokud si nejsi jistá, poraď se s dětským doktorem, jestli je všechno ok. Ale to by tě nejspíš už upozornil. Nechala bych mimču prostor a čas. Právě ten vzek a určitá bezmoc je jejich hnací síla. Naše malá se začíná plazit, ale jde jí to jen dozadu a dokáže se u toho tak vztekat, že je celá červená a nedá se utišit...

pisisvori
8. kvě 2015

Ja bych se nenechala zvyklat ani jednou stranou= nehrotit, ale tajy se nenechat uchlacholit. Pokud se v 8m nepretaci ani na brisko je to divne a urcite by ti dr mela resit a poslat na rehabilitaci. Lepsi tam jit zbytecne a poslechnout si, ze je jen linejsi a pomalejsi nez neco "zanedbat".

Obe holky se v 7m pretacely na zadicka, valeky sudy, pivotovaly, plazily se dozadu, dopredu ani jedna. V 8m sedely a lezly ( starsi prvne lezla, pak si sedla behem tydne, mladsi se z kolinek prvne posadila a pak teprve za asi tyden se rozlezla). V asi 8,5 staly a zacaly chodit kolem nabytku ....a jak jsem tak procitala tabulky je to takhle nejak norma. Mladsi synovec chodil uz v 8m starsi v 10. Starsi dceea v 10,5. Mladsi ted uz sana stoji bez drzeni, chodin za ruce, kdyz se ji vezme, leze po schodech...
Ale mame zname, kterych dcera ve 12 jeste ani nelezla jen se plazila a chodit zacala v 18m a je uplne zdrava a normalni. Jejich mladsi ve 12 lezla a postavila se a hrozne to slavili jak je sikovna a taky je zdrava a zadny problem tam nebyl. Ale s obema to resili s doktory a nenechavali byt.

papka
autor
8. kvě 2015

no dnes jsem ho dala schválně na plovoučku, protože mu to asi brzdí koberec, dala před něj hračku (podotýkám novou) a to byl řev, natahoval ručičky, vzteklej, že mu to nejde, no prostě se neplazil, po 5 minutách jsem to nevydržela a hračku mu dala. zítra bude druhý pokus ale už vím - díky vašim radám jak na to. nic nepomáhá, bouchal rukou do země 🙂 pak dělal jakoby letadlo ale nehnul se. jsem zvědavá co řekne mudr., možná tomu dá čas do toho 9. měsíce.

evulina77
8. kvě 2015

@papka letadlo je fajn (leží na bříšku a ruce a nohy ve vzduchu), tím hodně posiluje a celkově se zpevňuje. Válej se s ním na zemi, zabavuj ho, ukazuj nový hračky, dělejte blbiny. On se tak krásně zpevní ani nebudeš vědět jak a za chvilku bude jak drak. Doktorku bych při příští návštěvě požádala, aby zhodnotila jeho motoriku a vývoj, aby si se uklidnila. A pro sebe bych si dala nějaký čas, do kdy ho nechám být, bez zásahu. Pokud se ti i potom nebude něco zdát, začni to řešit. Ale myslím, že je to v normě...

mysicka_lb
8. kvě 2015

Chudák kluk.... Je (velmi pravděpodobně) úplně normální a podle toho, co už umí, je otázkou pouhých pár dnů až týdnů, kdy se začne plazit. V žádném případě násilně nepředbíhej jeho přirozený vývoj, neposazuj ho, nestresuj jeho ani sebe..... Vykašli se na "chytré" rady okolí. Přiznám se, že si vůbec nepamatuju, kdy začal s plazením, lezením a sezením můj syn. Bylo to v sedmi měsících, nebo v devíti? Nebo v osmi měsících a dvou týdnech? Fakt nevím a řekla bych, že to je úplně jedno🙂

andrrriiik
8. kvě 2015

@cabo Jj,jako moje dcera,ta se taky neplazila,syn jo.A lezení prý taky může dítko přeskočit,nebo vynechat,já třeba začala nejdřív chodit,a pak lézt 😀

andrrriiik
8. kvě 2015

@janapavlik A co by měla říct?Ono to je špatné?Moje dcera taky začala si sedat v 7 měsících. 🙂

tarien
8. kvě 2015

@papka Abych tě uklidnila, malá si sedla poprvé sama až v 11 měsících. Plazili jsme se od konce 7 měsíce (ze dne na den -u vás to přijde už brzy, uvidíš). A jelikož máme lino, tak začít lézt ji moc nešlo , plazení ji vyhovovalo a hrála si v poloze na boku. Neposazovala jsem ji, vyjma sporťáku a jídelní židličky. K hraní ne. Během týdne po tom, co začala lozit, se v 11 měsíci sama postavila a sama si sedla. Je pravda, že k tomu lození jsem ji trochu pomohla já - asi od 9 měsíce jsem ji dávala nohy pod břicho, vesměs to končilo křikem, tak jsem to vzdala a zkusila po čase zase znovu - až v těch 11 měsících z toho měla srandu a pochopila to...Mám skvělou obvoďačku, která ji dala čas 🙂 a já byla ráda, viděla jsem, že je šikovná, RHB nepotřebuje, jen ji to prostě vyhovovalo jinak...

zupik81
8. kvě 2015

Ahoj. Děti už mám docela velké, ale s nejstarším jsem rehabilitovala, byl narozený předčasně. V 8 měsících, pokud si dobře vzpomínám, by si dítě už mělo samo sednout. Četla jsem o tom letadlu - jestli tím myslíš, že leží na břiše prohnutý a mrská rukama nohama, tak to není OK. Tohle je běžné a naprosto normální u malých kojenců (teď přesně nevím, kolik týdnů), u takhle velkého dítěte bych už zpozorněla. Já osobně bych asi vyčkala do 9. měsíce. Pokud by se to nelepšilo, nežádala bych rehabilitace, ale neurologické vyšetření. Neuroložka by měla být schopna ti říct, zda je dítko jen línější, nebo je tam opravdu problém. A rehabku by vám případně doporučila ona.

dokument
8. kvě 2015

@papka kdyz se ti toci dokola na brisku, brzy se zacne plazit, takze kliiid. Takhle to bylo u nas. Nedavej ho do sedu, at si neublizi a pockej chvilku. Nevim kam ty deti dneska tlaci, myslim okoli. Sedne si jak zacne lozit po 4. Z kleku. Nebo jak zacne perovat na 4 🙂

lendulka212
8. kvě 2015

Ahoj dej mrňouskovi čas, on na to vše přijde sám. Vůbec si z toho nedělej hlavu, že něco neumí. Můj první měl to samé, také nebyl hned ve všem první a chodit začal ve 14cti měsících. A můj druhý už v 9,5 měs. ťape. Každé mrně je jiné