9,5 měsíce: Staví se k nábytku, sedí, plazí se. Neleze

rebejsova
18. led 2017

Maminky, poraďte, prosím. Syn (9 měsíců a 2 týdny) se už cca 2 měsíce plazí (střídá obě ruce a obě nohy), od Vánoc se staví k nábytku, teď několik dní sedí v přímém sedu. Na čtyři se staví vždycky předtím, než leze na nějakou překážku, nebo když se chce postavit. Zapéroval jen párkrát. Měly to vaše miminka taky tak? Jak se to dál vyvíjelo? Podařilo se vám je motivovat k lezení, případně jak? A co na to říkali doktoři? Děkuju za rady a názory 🙂

lv
18. led 2017

Máte plovoučky? Na těch to klouže a plazení jde snáz. Na koberci by to tak nešlo a donutilo by ho to na čtyři. Dávej hodně překážek, svoje nohy, když sedíš má ještě času.. sedl si sám?

linee
18. led 2017

Nase to ma uplne stejne. Zacala lezt az tyden po 1.narozeninach. Doted ji to zustalo. Pokud potrebuje na delsi "trate", tak se plazi, leze pouze na koberci a nebo na protiskluzove podlaze. Prekazky dokaze prolezt, ale pak se zase plazi. Nektere deti se treba nejdrive postavi a pak lezou, ja jsem jako mala lezeni vynechala uplne a chodim po dvou a pater mam take v normalu🙂
Jinak na rocni prohlidku jdu pristi tyden, tak ti dam vedet, zeptam se ji na to. Jinak na 10.mesicni mi rikala, ze nektere deti proste nejdrive stoji a pak lezou, zasadne to neresila.

rebejsova
autor
18. led 2017

@lv Máme parkety a lino, poslední dny se snažíme být na koberci, ale ten má jen tak 2 metry na metr a půl (normálně je na něm konferenční stolek), takže nic moc... Překážky dávám hodně, ale zatím to nepomáhá. Sedl si sám, jak byl na čtyřech, dal jinak nohy, zvedl ruce a seděl (nevím, jak to přesně popsat) 🙂

rebejsova
autor
18. led 2017

@linee Díky za zkušenost, já bych byla vděčná, kdyby začal lézt, ale už to tak nějak nevidím reálně, všude se dostane plazením, takže ho není jak motivovat. Tak uvidíme, jak to bude dál 🙂

linee
18. led 2017

@rebejsova jj, to si sednul sam. Take mame vetsinou vsude lamino, takze se ji lepe klouze a v plazeni je tak rychlejsi a obratnejsi. Jinak to co popisujes mela i nase holka presne v 9,5 mesicich, jako kdybych to videla🙂) Jak ja byla rada, kdyz jsem ji ted videla lezt🙂
Zeptam se u doktorky i za sebe a dam ti pristi tyden vedet.

fifina86
18. led 2017

Jeste spoustu casu,aby se rozlezl.Jinak vynechani lezeni neni zadouci,lezeni je ve vyvoji velmi dulezite,dochazi k posileni stredu tela (plazeni zadnou pridanou hodnoti nema,takze kdyz ho dite preskoci,nic se nedeje).

brusinka_
18. led 2017

Nenosili jste prcka náhodou vertikálně? Často je nelezení důsledek předčasného posazování a vertikálního nošení. Pokud jste to nedělali, tak bych byla v klidu a nechala bych ho 🙂

rebejsova
autor
18. led 2017

@fifina86 Díky, to právě vím, proto mě to trápí. Dám tomu čas a budu doufat 🙂

rebejsova
autor
18. led 2017

@brusinka_ Nějakou dobu jsme nosili špatně (cca 2 měsíce), neposazovali jsme. Tak uvidíme 🙂

netopejr
18. led 2017

Mne jedno dítě nelezl po 4 peakticiy vůbec. Stalo di pul roka, sedelo taky tak nějak. Co by lezl, když stalo a obcházelo. Rika se to, ze lézt musí, ale proste nelezlo, šikovný,vývojové celkove dopředu, neřešila jsem tudíž nic a vse je ok. Proste tuhle fazi nejal preskocilo. (nejvíc na kberci, s žádnou dovednosti mu nikdo nepomáhal, tudíž žádný důsledek nevhodnych zasahu.) V dobe, kdy by se to nelezeni mel resit už skpro chodilo, drzeni tela ok, mluvilo, takže těžko nutit chodce lezti.
Chce to tak nejal celkove. A je lepši, když se někdo mrkne a zhodnoti.

lv
18. led 2017

@rebejsova tak to si sedl správně, no přijde na to, pravděpodobně.

ivular
18. led 2017

@rebejsova Syn měl taky tendence přeskočit lezení a hned si stoupat. Chodili jsme kvůli tomu na rehabilitaci, kde ho terapeutka "učila" lozit, aby tuto fázi nepřeskočil.
Ale je fakt, že taková péče byla spíše náhoda, jelikož syn měl nějaké neurologické obtíže, takže jeho vývoji byla věnována nadstandardní pozornost. Navíc jsme měli štěstí na skvělou rehabilitační terapeutku, která to lezení opravdu naučit dokázala.
Ještě dodám, že dle mých informací není pravda, že plazení (pokud je prováděno správně) nemá žádnou přidanou hodnotu. Pokud dítě neleze, určitá kompenzace to je. Plnohodnotná náhrada to ale samozřejmě není.

netopejr
18. led 2017

@ivular Kolik mu bylo?

ivular
18. led 2017

@netopejr Nechci si vymýšlet (už je to přece jen nějaká doba), ale mám pocit že v 8 měsících.
Navíc šlo o to, že se sám začal posazovat už v 6 měsích a někdy kolem těch 8 už měl tendence se vytahovat do stoje, tudíž reálně hrozilo, že to lezení vynechá.

netopejr
18. led 2017

@ivular jasne, díky
Ony ty drobnosti okolo (nejen vase, i celkové obecně) jsou důležité no.
Taky jste to zqcli řešit dřív, nez se tp obv. resi, tak jsou možná k tomu ty děti i ochotnější.
Někdy tp i nezasvecena matka vidí, dite se plazi, používá jen ruku+nohu na jedny straně, skro rok a pediatr se zdráhá matce, které o to zada, dat doporuceni. Taky na palici.
Jedno dítě zas začlo lozit po 4 az někdy po pul roce, to se u nas už stoji a obchází... No a lozilo ještě v 17 mes. Mezitím si sedlo, stouplo, ale proste porad lítalo po 4 jak nikdy nikdo. Az začlo chodit, tak to postupne prevazovalo nad tim lezenim. Jinak jak turbomyska. Ty rozdíly jsou někdy dost velky.

prostenika85
18. led 2017

Ahoj, mi se syn také nejdříve postavil a začal se ploužit okolo nábytku. Až když jsem se smířila s tím, že holt lezení přeskočí, si správně sedl a začal lézt. Vzal to ovšem poctivě. Lezl téměř půl roku a nacvičoval chůzi podél nábytku, než se odhodlal k samostatným krokům do prostoru. Pokud se staví na čtyři, myslím, že se rozleze, jen na vše potřebuje svůj čas a jistotu, že to zvládne 😉

monikagurthova
18. led 2017

@rebejsova heled některé děti lezení prostě přeskočí. Naše malá zase leze obchází nábytek ale prostě sedět nebude (9,5 měsíce) a to se jí snažím motivovat že na hru bude mít obě ruce, ani prd buď u toho leží na břiše nebo stojí ale i sezení ani slyšet....Doktor mi říkal že je to normální že klidně může začít sedět až když bude chodit. Když se chce dostat ze stoje dolů prostě si klekne....

netopejr
18. led 2017

@monikagurthova jj, taky jsme to tak meli. Chození po 5. mes. veku a sezeni na konci 10. mes. Lezeni pred chozením, pak už ne.

monikagurthova
18. led 2017

@netopejr no my to měly ještě tak že do 8 měsíce ani tuk jen válela sudy pak z ničeho nic 2 dny plazení pak rovnou lezla a během 3 týdnů stojak a za 3 dny obcházela. Takže nic nic a najednou má takové fofry

blackhole
19. led 2017

mně máma říkala, že jsem vůbec nelezla a ze sedu jsem rovnou přešla na chození. Takže varianty jsou asi různé 🙂

rebejsova
autor
19. led 2017

@ivular To je fajn, že to u vás tak dobře dopadlo. Narazit na někoho takového je fakt štěstí 🙂

rebejsova
autor
19. led 2017

@prostenika85 Díky za příspěvek, on na ty čtyři nejde dlouho, jen cca 14 dní, takže je pravda, že určité kroky k lezení podniká 😀 Tak uvidíme 🙂

rebejsova
autor
19. led 2017

@monikagurthova Prostě co dítě, to originál 🙂 Ale u vás bych byla úplně v pohodě, sedět myslím ještě nemusí a hlavně to dětem nic moc nedává, myslím z hlediska zpevnění a tak. Ale i tak držím palce, ať na to brzo přijde, ať můžeš být klidnější 🙂

jipe
19. led 2017

Malý se hodně dlouho plazil + se stavěl na 4 a péroval, ale nelezl, dřív si stoupl a obcházel nábytek, než začal lézt po čtyřech. Pak teda chvíli preferoval lezení, ale netrvalo to dlouho, než začal chodit. Dr. byla v klidu, že to třeba pochopí, že nemusí šoupat břichem o zem. Do pokojíku jsme mu koupili kusový koberec, ale to nemělo žádný vliv.

karlajasmine
19. led 2017

@brusinka_ Tak to nevim, ja jsem syna nosila odmala fakt hodne (nesnesl kocarek), neplazil se nikdy a rozlezl se v 7,5 mesicich, kdy si zaroven i sam sedl... je to podle me proste o diteti.

rebejsova
autor
19. led 2017

@blackhole Myslím, že dětí, co přeskočí lezení, bude dost, ale prý to není optimální. Jen pro zajímavost, jestli se můžu zeptat, máš nějaké problémy se zády?

brusinka_
19. led 2017

@karlajasmine Myslíš nošení v šátku? O tom jsem nikde nepsala...psala sem o vertikálním nošení na rukách

ivet1987
19. led 2017

Vubec si s tim nedelej starosti, někdo proste zacne později, nebo neleze vubec. Muj zacal lozit a soucasne chodit, takze 14-15mesic. Do dvou mesicu lital jak strela a neposedi 🙂

blackhole
19. led 2017

@rebejsova zatím naštěstí ne

sajul
19. led 2017

Taky mame vsude po byte plovoucku, na kolinka malej sice sel, peroval, ale pak jak kdyby mu to vzdycky uklouzlo. Mame sice penovy puzzle, ale ty byli k prdu. Pomohli az koberce po celym byte, kdyz jsme byli u nasich. Tam se naucil krasne lezt.