9 měsíců a nelezeme, nesedíme. Prosím o radu

snufi
7. kvě 2012

Dobrý den maminky. Možná "nervuji" úplně zbytečně. Mám 9měsíční holčičku, která stále neleze, nesedá si. Když ji držím, aby chvilinku stála tak se vůbec nechce o nožičky opřít, zapřít se (nevím jak správně to popsat) Samozřejmě něchci aby stála, ale když např. já sedím a malou držím na klíně, tak se o mě vůbec nezapře - jakože by chtěla stát. Je taková "hadrová". Jediné co je - tak se plazí po bytě jako drak :o)) Jak to mají vaše miminka v tomto věku. Děkuji

aaaaandi
30. říj 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa To je ještě v pohodě 🙂 , náš Táda se začal plazit dva dny před prvníma narozeninama, po čtyřech začal na 13 měsících a to si i sám sednul, postavil se na 15 měsících a úplně sám začal chodit na 21 a půl měsících 🙄 a ještě teď moc venku nechce chodit sám, chce hlavně za ruku, ale doma teda lítá. Rozešel se, až když si byl úplně jistý, takže u nás to je o povaze, bojí se a je opatrný, takže se ani nesnaží. Byli jsme i na neurologii, tam nám řekla, že je v pořádku, "jen" opožděná motorika a že to dožene. Určitě i tvoje holčička brzy začne, neboj 😉

morgan
30. říj 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa tak syn se v devíti měsících neudržel na těch 4 ani chvilku...a jestli se ti chvilku udrží, tak ještě můžeš zkusit, že jí zafixuješ kolínka a jako s ní pohupuješ, ona tím posiluje ručičky a možná se jí to i zalíbí..to mi taky radila fyzioterapeutka...myslím, že je to nenásilný a nemůžeš s tím nic zkazit 🙂

morgan
30. říj 2012

@aaaaandi tak to jsi mě trochu uklidnila 🙂, a v kolika jste byli na té neurologii? Já byla se synem v sedmi měsících, to neuroložka řekla, že je vpořáku a ted jdeme koncem týdne v 11 měsících, tak mám trochu strach co řekne na to, že se ještě nestaví ani u nábytku, ale jsem štastná, že už začal alespon lézt a sedět 🙂

aaaaandi
30. říj 2012

@morgan Jo, mě taky vždy uklidnilo, když jsem věděla, že je na tom někdo podobně, huř snad nikdo ze zdravých dětí nebyl . Byli jsme na 14 měsících, poslala nás tam naše dr., že ještě nestál, hned říkala, že ji připadá v pořádku, pořád válel sudy a pak i lezl a správně, ale radši nás poslala k odborníkovi. Tam už nám právě ani žádné cvičení nedoporučila, že je moc velký a zbytečně by jsme se všichni mordovali, doporučila jen čekání. A chodili jsme tam tak dlouho, dokud nezačal chodit aspoň za ruce, vždy ho jen prohlédla a řekla, že je v pořádku.
Jestli už leze, tak je to fajn, je to to nejsložitější, takže by vše v hlavičce mělo být v pořádku 😉

morgan
30. říj 2012

@aaaaandi díky, doufám 🙂

mmaarrkkeettkkaaaa
30. říj 2012

@morgan tak ten cvik u nás neprojde...jak jsem ji furt měla dávat na 4, tak teď jakýkoliv pokus o nastavení do jiné polohy sabotuje. Tudíž když ji tam nacpu nožku tak se mi automaticky otáčí na záda ☹ hold na to asi musí přijít sama 😒

mmaarrkkeettkkaaaa
30. říj 2012

@aaaaandi tak to jsi mě uklidnila. Je opravdu dobré vědět, že na tom jsou i děti stejně..V okolí máme "bohužel" všechny děti tabulkové nebo napřed a mě už nějak nebaví všem říkat "ne neleze, nesedí, neplazí se" i když už jsem rezignovala. Na nerologii i na rehabilitaci mi řekli, že je zcela v pořádku, tak už se tím nestresuji tak jako dřív...

aaaaandi
30. říj 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Jo, přesně vím, jak je to těžké, když mnohem mladší děti už lezou, stojí, chodí..., taky jsem se hrozně trápila asi do roka, pak mi dr. řekla takovou větu, že mě v tu chvíli došlo, že můžu být ráda, že mám zdravé dítě 😅 , no a co, že je trochu pomalejší, kdo se bude v budoucnu pídit, kdy začal chodit, hlavně, abych ho vychovala jako dobrého člověka 🙂 . Taky se nedal do ničeho tlačit, už to vím a nechávám ho být, zkusím mu to ukázat, ale nechávám to na něm, kolikrát mě překvapí a najednou umí mnohem víc 😵 . Stále jsme ve všem pomalejší, nočník, mluvení, no co už 😉

morgan
31. říj 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa nevadí, určitě si na to přijde sama, ale umím si představit jak je to čekání na pokroky dlouhééé 😉

morgan
31. říj 2012

@aaaaandi mě taky nevadí, že je všechno pomaleji...jsem na to zvyklá i od staršího syna, taky nebyl žádnej rychlík, chůze v 15. měsících, mluvení ve dvou letech...ale člověka stejně pořád hlodá, jestli ten prcek je skutečně ok, jestli za tím něco není, teda alespon u mě to tak je...člověk je pak nadšenej doslova z každé maličkosti, kterou se naučí 🙂

mmaarrkkeettkkaaaa
31. říj 2012

@morgan @aaaaandi holky, tak jsem dneska malou místo na dece nechala chvíli hrát na plovoučce a ona se začala plazit 😀 mám hroznou radost. Vím že v jejím věku je takový pokrok malicherný, ale jakýkoliv vžvoj ku předu potěší. Za jak dlouho po tom co se začali plazit přišli na to jak lézt?

morgan
31. říj 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa no tak to je super! 🙂. Synovi to trvalo asi 5-6 týdnů, než začal dělat pomalu přísuny po kolenou, třeba nejdřív jeden, dva..pak se to každý den zlepšovalo a teď po dalších asi 14 dnech leze hezky.
Ale zase to u nás bylo s pomocí a radou fyzioterapeutky, tzn. při lezení jsem ho přidržovala pod hrudníčkem, aby si zautomatizoval ten pohyb, že má dávat kolena pod sebe...myslím, že kdybych to s ním nedělala, tak by byl ještě pomalejší 🙂

morgan
1. lis 2012

Dneska jsme byli na kontrole na neurologii a podle doktorky je syn z neurologického hlediska naprosto vpořádku a vůbec neřešila, že nejede podle tabulek 🙂

paja.83
1. lis 2012

Ahoj holky, tak my to máme takhle, poprvé se přetočila na bříško v 7,5 měsících, po 10. měsíci se začala plazit a absolvovali jsme první návštěvu u neurologa pro nestabilní sed a nelození. Lézt začala 3 dny před prvníma narozeninama. V polovině 14. měsíce se poprvé vytáhla do stoje u postele a začala si sedat. Předtím seděla jen s prckou mezi patama. Teď už krásně sedí, leze, staví se všude a pomalu začíná obcházet nábytek a jsme na začátku 15. měsíce. V půlce prosince jdeme na kontrolu k neurologovi a já doufám, že tam předvedeme první samostatné krůčky. Nejvíc sem řešila také plazení, lezení, které furt nepřicházelo a malá se dost nudila. Každou chvíli řvala, protože ji utekla nějaká hračka. Ale jak se začala plazit a později lozit, tak jsem se zklidnila, malá se konečně dostala, kam potřebovala a víc se sama zabavila. Chození už tak neřeším, nijak ji nepomáhám, nesnažím se, vodit ji za ruce, však ono to přijde, jako přišlo všechno ostatní. 🙂

cuci25
1. lis 2012

ahoj holky, tak naší malé bude příští týden 10 měsíců a velké pokroky zatím nikde ☹ před měsícem se začala plazit a otáčet se z bříška na záda a zatím se víc neděje. Nesedí, neleze, nesnaží se stavět ☹ Chodíme na rhb, sice ne kvůli tomu, že by byla nějak pomalejší (po porodu měla trošku zkroucené chodidlo, tak jsme museli cvičit), ale už si nás tam nechali a chodíme cca co 3 týdny na kontroly. Podle všeho je malá uplně v pořádku, jen si dává načas 😒 Já vím, že každé dítě má svůj čas, ale když tu vidím mladší děti, než je Sofi, které už skoro chodí, tak mě to trošku mrzí. Né že bych po ní chtěla, aby v 10měsících chodila, ale aspoň už by mohla létz nebo si sednout 😅

helulicek
1. lis 2012

ahoj holky, tak naše první dítko bylo neposeda 🙂 Otáčení na bříško kolem 3 měsíce, nazpět zhruba za měsíc, možná i dřív. Cca v půl roce válel krásně sudy a dostal se kam chtěl, pak se plazil...V osmi měsících stál v postýlce a chvíli nato obcházel nábytek. Kolem roku si vzpomněl, že by mohl lézt i po čtyřech 😀 No asi v roce už cupital krásně sám
Druhý dítko, pecivál 😀 V sedmi měsících se milostivě začal otáčet na bříško, zpět se neotáčí - ne, že by to nezvládl, jemu se prostě líbí na břiše. Plazit se začal kolem toho 9-10 měsíce. Teď v 11 měsících se začal přitahovat do kleku na kolena, občas se i postaví, ale prostě dělá vše lážo plážo 😀 Já to neřeším, vidím na něm, že je prostě pohodlný, kliďas. Svalový korzet má pevnej, pohyby provádí správně.... ale na druhou stranu musím přiznat, že jsem občas znejistěla, zvláště když jsem viděla fotky staršího dítka, co vše zvládlo atd. Každej má holt svůj čas... Vojtovka je dobrá věc, jen si myslím, že spousta dětí na ni skončí zbytečně protože neodpovídají tabulkám atd.

cuci25
1. lis 2012

@helulicek my vojtovku necvičíme, na rehábce nám fyzioterapeutka ukazuje jen nějaké cviky, jak dítko trošku rozhýbat, ale jak píšeš, každé mimčo si to udělá po svém 😉

aaaaandi
1. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa Bezvadný 😅 , to není žádná maličkost, fakt pokrok a posun dopředu, však brzy na vše příjde 😉 . Tádovi trvalo zhruba měsíc od plazení k lezení 🙂 .
@morgan Super, člověku se vždy hrozně uleví, když ví, že je vše OK 😵 . Máte tam ještě chodit?

morgan
1. lis 2012

@aaaaandi nemusíme tam už chodit, ale až začne samostatně chodit, tak mám zavolat a nahlásit to a zapíšou mu to do karty, teda pokud to bude do těch 18 měsíců 😀 , dr. byla optimistka, prý bude chodit ve 14 m. ale to fakt myslím, že néé 🙂

morgan
1. lis 2012

Jinak my vojtovku taky necvičíme, fyzioterapeutka nám jen ukazuje jak s ním pracovat, jak ho motivovat, kontroluje jestli nemá nějaké špatné návyky atd. 🙂

mmaarrkkeettkkaaaa
3. lis 2012

@aaaaandi tak pro nás je to samozřejmě velký pokrok, nicméně pokud bych veřejně napsala že se v 9měsících konečně plazí, tak si maminky budou říkat "pche, my už dávno chodíme" takže z tohoto hlediska to není žádný extra úspěch 😒

@helulicek je to tak, každé miminko je jiné...já jsem třeba perfektně ve 2 letech mluvila a brácha chodil na logopedii a mluvit se mu nechtělo. Přitom jsem oba měli stejné rodiče. Takže to dle mého není jen o výchově.

@morgan a z toho plazení jak jsi měla prosím malého motivovat aby lezl? naše rehabilitační mi toho moc neporadí. Zprvu řikala dávat na kolínka a naposledy jí prý mám nechat ať na všechno přijde sama 😒 ale já bych jí ráda v tom pomohla (když na to nepřijde sama) 😀

@cuci25 kde my se všude nepotkáme... 😅

mmaarrkkeettkkaaaa
3. lis 2012

@paja.83 tak koukám že jsem na tom hodně podobně...i když malá se přetočila už v 6. měsích ale od té doby si dávala na čas než předvedla něco jiného. Uznávám tvůj názor, že malou nevodíš za ruce a nepomáháš jí...Nejlepší je opravdu když na to dětičky přijdou sami...Jako některé maminy furt děti posazují staví na klín atd...potom se to asi děti naučí dříve, ale ty následky už si nesou sami. Říká se, že do roka by měli umět lézt a sedět a do roka půl chodit...Takže se tím řídím a doufám že to alespoň +- zvládne 😉

cuci25
3. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa taky jsem měla chuť se pochlubit tady na MK, že Sofinka se začla konečně plazit, ale pak mi došlo, že je jí už 9 měsíců a to už většina dětí skoro chodí, tak jsem si radši nechala zajít chuť, přesně jako ty 😀

paja.83
3. lis 2012

no my třeba začali s plazením až po 10 měsíci, takže pro nás jste borci 😉

morgan
4. lis 2012

@mmaarrkkeettkkaaaa no mě řikala taky dávat na kolínka, zafixovat je a pohupovat, to se mu líbilo a smál se...a když se plazil, tak ho nadzvednout pod hrudníčkem, mít tam ruku a tak vlastně lezl s oporou...samozřejmě to nešlo pořád za ním lítat a být ohnutá, ale prostě několikrát denně to takhle zkoušet, aby si pomalu na ten pohyb zvykl...po pár týdnech už jsem cítila, že už trochu zabírá sám...nevím jestli to popisuju tak, aby to bylo k pochopení 😀

jancip
4. lis 2012

Holky, já mám přesně opačný problém. Syn má 8 měsíců a začíná oťapkávat nábytek - zatím nejistě. Doktorce se to samozřejmě nelíbí, že je to moc brzy, ale nedá se udržet na zemi. Mám strach,aby pak neměl problémy s klouby, protože jsou příliš brzy zatěžovány, ale přivázat k zemi ho fakt nemůžu....Takže na jednu stranu je sice hezký, že je šikovný, ale na druhou stranu to zrovna není ideální z hlediska zdravotního, ani z toho, že ho musím pořád hlídat, protože mi chvíli nezůstane na jednom místě. Kolikrát si říkám, že bych potřebovala, aby byl chvíli klidné pohodlné miminko🙂 Takže zbytečně nepanikařte, ono každé dítě se chodit naučí. Některé dříve, jiné později.

paja.83
4. lis 2012

u nás pomáhalo, když se plazila, tak jsem jí dávala do cesty svoje nohy nebo jsem si lehla a ona se snažila dostat na mě, to ji donutilo používat kolínka. Na rehabilitacích nám pak poradila, když už se dostávala na kolínka, dát před ní Tatru, malá se za ní, když byla na kolínkách, chytla a pomalu jsme se s Tatrou posouvali dopředu, ze začátku to moc nešlo, ale pak na to přišla a za pár dní už normálně lezla.

cuci25
4. lis 2012

@paja.83 no já naší malé zkouším dávat překážky do cesty a ona se jim vždycky snaží vyhnout 😀 a nebo zbystří jinou hračku a jde radši za ní 🙂

cuci25
4. lis 2012

@jancip to jsi na tom stejně jako kamarádka, malý má 8 měsíců a už se taky staví kolem nábytku a dokonce i kolem něj chodí. Už vyleze sám i dva schody...

romantika
4. lis 2012

@snufi myslim ze pokud vse sleduje lekar tak se neni co bat. nektere deti jsou proste pomalejsi, teda rika se linejsi. proste kazde si to udela jinak. My meli taky bohuzel velice rychle a ikdyz jsme se snazili ji drzet tak proste jak chtela tak sla po hlave do vseho. naopak jsme meli velky strach protoze telo potrebuje na vyvoj cas. V rodine mame holcicku, ktera jeste ve dvou letech jen lezela na brichu. byla velka a proste lina. Ve dvou se postavila a chodi jak vsechny ostatni. nebojte. pokud si nejste jista muzete k neurologovi a nebo na rehabilitace. tam vam poradi jak ji pomoci cvikama ke spravnym zvykum. ale v nasem okoli je kopa deti co jeste v roce a pul nevedeli co s nohama a ted ve 2,5 letech jsou na tom vsechny stejne. Budte rada nevite jake jsou to nervy s pulrocnim chodicim miminem - v hlave nic a pred sebou velke cesty 🙂)))