Ako naučiť dcérku na nočník alebo WC?

bertica.h
29. črc 2007

Naša viktorka(skoro 2roky) nechcela dlho chodiť na nočník.Mala hrajúci,nehrahúci,nádstavec na WC sme jej kúpili nedávno,ani náhodou..
No..a raz si zobrala handru na dlážku a vycikala sa.Rozprestrela si ju a cikala.Skoro mi oči vypadli.
Tak viem,že toa asi nieje hygienické,ale som ju skúsila nabudúce "ponúknuť na handru" a ona sa zas vycikala..Takže teraz tam ciká viac-menej sama,stojí,občas si čupne,je hned vycikaná,plienky teraz skoro na doma ani nemá.
Len ma štve:ved predsa nieje havo,musí mať nejaké hygienické návyky..ako ju naučiť na ten nočník?alebo ju mám nehať "handrovať"?ved mi ani nestačia schnuť,musím asi ešte dokúpiť🙂))
Popravde,je mi to aj trocha smiešne,ale ona ma na nočník blok,aj na Wc..snaží sa možno až moc a nejde jej to...tak čo mám robiť?
Keď sa ma niekto opýta,či ciká na nočník,mám povedať,nie,ciká na handru na dlážku?🤐
Ako by ste to riešili vy? 😲

erika153
29. črc 2007

bertica nevidela to Viktorka u niekoho znameho ze tam cika havo alebo tak? 😅 deti zvyknu opakovat...oni nevedia co je spravne a co nespravne. my by sme ich to mali naucit. 😉 nic v zlom ale ja by som jej tu handru cim skor zarazila...mozno vas to bude stat este vela sil kym sa nauci do nocnika ale neskor opat oducat od handry tiez nic moc 😅

k.a.t.k.a.
29. črc 2007

no presne, radšej nech chodí aj do 3 rokov s plienkami ako cikať na handru 😕

bertica.h
autor
29. črc 2007

nevidela nikoho..aspon o tom neviem..no nejako to budeme musieť riešiť.. ☹

luciask
29. črc 2007

predstav si, moja dcerka ked sme citali knizku o psikovi a ten sa vycural v kuchyni na dlazku tak ho isla opakovat a chcela to stale robit tak a ked som sa jej spytala ze preco tak lebo ona chce ako psik.

adkap
29. črc 2007

Ahoj 🙂 no uz som vselico citala o cikani moja znama nevedela maleho naucit na nocnik tak cikali do umyvadla lebo sa to malemu pacilo 🙂 Moja mala je na nocnik naucena od pol roka a plienku nemame od 1 roka takze som taketo veci neriesila 🙂 ale napadla ma taky finta ja by som asi z tej handry vystrihla kruh a vlozila do toho nocnika 😀 keby to u malej preslo tak sa raz musis vyhovorit ze handra neuschla nech to zatial urobi do prazdneho nocnika potom jej ju tam zase das a par krat sa zase vyhovoris a na handru mozes zabudnut 🙂)) a ked to nevyjde tak skus ju dat na zachod a pred cikanim tam hodit trocha toaletneho. Mozno sa jej to zapaci ;) Co ja viem asi by som improvizovala ja zas malej vzdy prejdem cez rozum a vzdy je po mojom 😎

veroncek
29. črc 2007

Ahojte,ja uplne súhlasím z adkap, naša kristinka ma 15 mesiacov a tiež už nemá plienky,tiež sme použivali finty,treba skúšať určite nedavať plienky ked pochopila že má cikat inde a nie do plienky.papa vela uspechov 🙂

bibinka
29. črc 2007

bertica- no vidím, že nie sme sami. 😀 Nášho malého už hádam pol roka "priúčame" na nočník a nič-totálna ignorácia. nepomohlo ani to, že videl susedkine dievča takto cikať, ani ukážky na obrázkoch, no proste NIČ!!!posedí na nočníku dve sekundy a povie, že už je a zasmeje sa mi do očí. Tak som mu pred týždňom , keď mal zapálené hrdlo a zároveň alergiu na slnko a neskutočné pľuzgiere okolo plienky, vzala plienku a postavila ho do vane.povedala som mu, že sa môže vycikať,lebo aj iní chlapci cikajú buď takto do vane, do WC alebo do nočníka. A on sa vycikal. potom za pol hodinku som ho zas postavila do vane a zopakovala to. takto sme cikali do vane celý deň a vlastne cikáme celý týždeň. samozrejme sme skúšali aj nočník, ale to má akýsi blok-presne akoty píšeš bertica.
ja by som dieťa nenútila do nočníka či WC keď nechce, zbytočne jej vyrobíš ďalší problém. povzbuď ju, že nieje sama čo takto ciká, ale časom všetky detičky chodia cikať ako veľkí 🙂 -do WC. ona to pochopí keď na to dozrie.

bibinka
29. črc 2007

súhlasím s adkap aj veroncekom- povzbudiť a pochváliť keď sa vyciká,je jedno akým spôsobom a kde.dieťatko musí samo pochopiť prečo sa má cikať do WC či nočníka. držím ti palce bertica.
erika a katka- vy máte ešte malé detičky, takže tieto vaše rady sú len teoretické. nemôžete hádzať všetky deti do jedného vreca, niektoré sa učí skôr, iné neskôr.teraz sa vám to zdá nepochopiteľné, ale keď vy budete odúčať bábo od plienky, pochopíte, že prax je vždy iná. nechcem vám zasahovať do výchovy, ale keď sa dieťa "nehýbe" a nerobí učebnicové pokroky, nie je to jeho chyba-proste nato ešte nedozrelo. držím vám palce, aby ste vy svoje mimi odučili od plienok bez problémov ako mám ja či bertica.

hanka274
29. črc 2007

aj ja suhlasim s adkap a veroncekom.
ak ste spravili taky velky pokrok-bez plienky, tak urcite jej to nepripominaj, ved to je ciel-nemat plienky, a ona to uz pochopila-co by za to dali ine mamicky....
takze urcite nie ako pise k.a.t.k.a- plienky aj do 3 rokov, 😅 😅 😅
ak je taka sikovna, preco mat plienky, v jej pripade by to bolo potom uz kvazy nasmiech...

erika153
30. črc 2007

za svojim nazorom si stojim, aj ked mam este male dieta. viem ze je problem ak ma dieta blok na wc ale cikat na handru je akoze lepsie? nezda sa mi. ja suhlasim s adkap povymyslat nejake finty a snazit sa o tom aby zacala cikat do nocnika nejakou fintou a nie vytesovat sa ze mi dieta uz nema plienky sak to je jedno kde cika. 😕 😅

erika153
30. črc 2007

este som chcela dodat v tomto veku ako ma Viktorka aby to nevyznelo ze by som nechala cikat dieta do plienky nejako dlho. ale bertica verim ze to nejako zvladnete este nemas dcerku vo veku kedy by bola hanba co robi alebo zeby bola hanba nosit plienky. este nema ani 2 roky takze urcite ste na dobrej ceste 😉 😉 drzim palce aby ste nasli nejaku super fintu a potom nam ju das vediet. 😵

k.a.t.k.a.
30. črc 2007

hanka "že určite nie" 😀 som ťa čakala ty supermatka .. este to by mi chybalo aby som sa za svoje dieťa hanbila, len preto že má plienky

bertica.h
autor
31. črc 2007

Ja by som len chcela,tým,ktoré mopj príspevok čítali napísať..
Včera sme boli s viktorkou v meste.Kúpila som jej nálepky(všelijaké ovocie,melony,babány..).Prišli sme domov a povedala som jej,že ked sa vyciká,zakaždým jej dám 1nálepku,ked sa vykakaá 2.
Dnes ráno sa po celej noci zobudila so suchou plienkou.A tak začal náš deň.Doteraz sa vycikala 8krát na nočník,ani raz sa nepocikala.Ked som ju išla daťspať na obed pre istotu som jej dala plienku,ked sa zobudila,mala ju pokakanú,ale z toho nič nerobím.Teraz bola vonku bez plienky..príde mi to až moc super.som rada,Keby jej to vydržalo.Všade kam sa pozriem v jej izbe na mna tzízajú jej "ovocné"nálepky,ale som veľmi rada.
Nebola by som to povedala :D

adkap
31. črc 2007

No super finty vzdy zaberaju 🙂 ono je to tak ze sa moze stat ze bude teraz super a potom zase nejake nehody ale netreba hadzat flintu do zita. Ja teraz malu intenzivne ucim spat bez plienky na obed lebo od septembra ide do skolky. No a cely tyzden super a potom sa nam stane nehoda alebo predtym nez som zacala tak mala jednu plienku na spanie tyzden nepocikala sa ani v noci ani cez den plienka sa uz dala ledva zelepit ale stale sucha. No a hned ako som ju dala bez nej tak tuho zaspala a pocikala sa skoro ma treplo tyzden sucha plienka a hned jak to chcem vyskusat bum bac a ciknuta postel. Ale teraz uz frcime cez obedny spanok bez plienky a uspesnost je vyborna. Tak sa tesim. V noci ju davam cikat o jedenastej a do rana uz necika. Takze tiez jednu plienku tocime uz niekolko dni. Ono je to tak ze teraz ju vycikam ja v noci a potom sa to prepne ze nebude jej treba az rano alebo sa nam stane ze sa v noci zobudi a vypyta sa.
Na deti od 1,5 roka sa da vselico povmyslat netreba ich podcenovat oni dobre vedia co je pre ne najlepsie. A cim su starsie tym je to vacsia sranda a vyzva ako sa spravne dohodnut 🙂

hanka274
1. srp 2007

katulka, ale vyssie pisaly baby, ze skusat vselijake finty...a aj z tou handrou...napriklad ta diera v tej handre a tak...alebo aj tie nalepky, proste podporovat....a nie ako ty pises, ze to radsej do 3 rokoch....to su potom take decka, co maju v 5r. cumel, suslu kvoli nemu a mleko vecer vo flasi je normalka.... 😅 😅
takze v tej handre vobec nic nie je, je len na mamine ako to vyuzije, a nakoniec zamaskuje 😉 a bertice to zatial ide skvele, ked sa pyta zakazdym cikat....
tak som to myslela....ja supermatka 😀 😀 😀

lenadka
1. srp 2007

adkap, mas mladsiu babu ale sikovnejsiu v tomto. Moja sa pyta cikat - zo dna na den zacala aj ked plienku nenosi cez den od 1,5 roka tak nepocikavala sa len nasim usilim-cca kazdu 1-2 hodinky ponuknut nocnik. Zase ked jej tieklo po nohach uvedomila si ze preco to tak je a ze je aj pre nu lepsie sa vycikat tam ako stracat cas prezliekanim a pocuvat nase frflanie 😅
Ale s tym "spankovym" cikanim si nevieme rady. Pocika sa cez obedne aj nocne spanie. Dala som jej skusobne podlozku do postielky aby nebol mokry madrac s tym, ze snad ked nebude plienka tak nepusti-FIGU schvalne pocikala postielku aj vankus a este skocila do nasej postele a povalala sa tam 😠 . Ked ju za to vyhresime, povie ze do dalsej sa uz nepocika a aj tak sa...alebo naopak urobi to schvalne,este sa nam smeje do oci a povie ze sa pocika 😝
Skusim to este s nejakymi nalepkami-dik za inspiraciu a ked bude pocikana plienka nedostane zuvacku-to si vzdy pyta ked vstane a uvidim. Neviem co by este mohlo zabrat???

ramzesa
1. srp 2007

no ako pisala bibinka s tou vanou-skus dat tu handru do vane a bude to trosku jednoduchsie a casom mozes vyskusat tam dat nocnik...
ja na moje detuse netlacim,viem,ze starsi ked mal dva roky,tak sme si povedali,ze uz naozaj staci, nedavali sme plienky (dovtedy vzdy ked sme sa ho spytali ci treba piskat, povedal,ze mam plienku)a on sa v priebehu tyzdna odnaucil a netrvalo dlho uz ani na noc plienku nepotreboval, ani na vonku... do dvoch mesiacov urcite,lebo ked sa malicka narodila uz bol bez plienky. Teraz zoznamujem malu s nocnickom,tak uvidime 🙂 .

lenadka
1. srp 2007

ja som na malej videla ked behala a mala plienku tak klido pidi pustila do nej a ked nemala a zacalo tiect po nohach zhrozena zastala a pistala cikáááát-kakááááát...myslela som ze nedat plienku vyriesi a jspanove cikanie a nic ☹

bibinka
27. srp 2007

ja sa pochválim aké pokroky sme urobili za mesiac - celý deň je malý bez plienky, sám sa vypýta , že chce ísť cikať, alebo keď sa ho ja opýtam, či mu treba. Ciká pred spaním aj po spaní do vane(to sme ešte nezrušili 😀 ), vstáva suchý. len na vonku a na noc mu ju ešte dávam, lebo vonku je tak zabratý do hier, že by to asi nezvládol. a dnes sa mi aj vykakal do vane, chúďa, myslel si,že ide cikať a ono mu to vybehlo von aj inou dierkou 😀 . Ale pochválila som ho za každý aj maličký úspech. verím tomu, že sa to bude len a len zlepšovať. 🙂

bertica.h
autor
28. srp 2007

tak aj ja sa chválim.išli sme s viktrokou na nálepkový systém.za cikanie 1nálepkla,za kakanie 2nálepky.pomohlo.vypýta sa sama,aj kakat aj cikať,nálepky sme medzitým nejako pozabudli,vyciká sa aj vonku na trávičku..má plienky už iba na spinkanie na noc aj cez den.tak som moc rada🙂

mima208
28. srp 2007

Ahoj, myslím, že tvoja dcérka ešte na nočník nieje zrelá, daj jej ešte čas. Handru dajte havkovi, alebo proste vymysli nejakú fintu ako sa jej čo najskôr zbaviť, lebo potom to už sranda nebude. Verím, že tvoje dieťa je šikovné a že to spoločne zvládnete. Je zbytočné na ňu tlačiť, ide svojim tempom a netreba nič siliť. Viem z vlastnej skúsenosti, že dieťa sa pozná najlepšie. Aj mne svokra dokola opakovala, že iné deti už dáááááááávno chodia na nočník a náš malý stále len tie plienky, no a jedného dňa, keď mal malý dva a pol roka, boli sme v drogérii, kupovali sme dve veľké balenia pampersiek, prišli sme domov a on povedal, že už ich nechce. Tak sme plienku nedali, ani v noci a ešte sa nám ani raz nepocikal. My sme nechápali, ale aspoň viem, že dieťa potrebuje svoj čas a ak mu ho dáš, ono sa ti odmení.

maca793
28. srp 2007

nočník- handra? tak to nie!
handra je len pre psíky a nie pre deti!
nenúť ju,keĎ nechce sedieť na nočníku. každé dieťa je iné. predstav si, že si von a chce cikať. nevyciká sa ti, pretože je naučená na handru. budeš ju nosiť vždy so sebou?

adula76
1. zář 2007

tazko povedat, ci by to zabralo, mozno ano, mozno nie..... mozno by sa jej to zapacilo.

http://nosime.sk/kategoria452-my-wee-friends

adula76
1. zář 2007

lenadka - skus jej povedat, ze ked bude sucha plienka, tak dostane zuvacku.

Podla rad mamiciek (aj psychologov) na inom fore som to tak zacala skusat aj ja, a funguje to lepsie ako keby si jej povedala , ze nedostane zuvacku ked sa pocika. Je v tom pomerne maly rozdiel, ale u nas to zabralo. Nemyslim tym cikanie, ale vseobecne ked od malej nieco chcem, snazim sa povedat jej to "pozitivne", vies ako to myslim.
Ak budes mat trpezlivost, tak to este vydrz. Mozes to skusit nacas nechat tak. Ked vidi, ze ta to provokuje, mozno sa jej to paci. A ked ti naschval povie, ze sa pocika, zrejme caka, ze jej budes dohovarat. Skus povedat, ze budes rada, ak plienka zostane sucha. A nic viac. Ked sa pocika, tak to (ak to zvladnes) nekomentuj, jednoducho sa to stalo a nic s tym neurobis. Cim menej sa tym budes trapit, tym lepsie.
Moja dcerka je o dost starsia od tvojej a na noc ma plienku, skusala som ju dat v noci na zachod, aj tak bola rano plienka mokra. Skusali sme vsetko mozne, obmedzit pitit tekutin vecer, vzdy vecer ide na zachod, a rano je plienka mokra. Dokonca ked sme jej zabudli dat jeden vecer plienku, v noci sa pocikala, bola mokra a vobec sa na to nezobudila. Jednoducho na to, aby bola v noci sucha musi dozriet.

bibinka
15. zář 2007

hlásim ďalšie pokroky: my sme už celý deň bez plienky, len na obedný spánok a večer ju dávam a keď ideme vonku, podľa toho ako dlho sa zdržíme.
na záchod ešte nechodíme-teda u nás nie, ale u babky áno, pretože nemá tú redukciu na wc. my sme mu dali tú redukciu na taký široký kýblik, napustili sme mu tam trochu vody a malý je celý natešený, že má "svoj záchod". sám sa vypýta cikať, kakať, aj to tam vždy urobí a potom to všetko slávnostne vylejeme do wc.
je to asi tým, že zo "záchodíku" dočiahne nožičkami na zem a cíti sa istejšie. no a tvári sa pritom veledôležite. 😀 .
občas ho skúsim posadiť aj na klasický veľký záchod aj s pomocným kolieskom, ale to sa maximálne vyciká a kako ani za ten svet. no, musíme ísť nato asi týmto naším "slimačím tempom". 😀

boniika
9. pro 2007

My máme taky problém odnaučit nosit pleny,doma jí je nedávám,o čúrání si převážně řekne někdy zapomene(2roky a 2měsíce má),ale pokaždé se pokaká a dá mi to vědět až když je to v kalhotkách!Na venek jí taky dávám pleny,nedovedu si přectavit že se počůra a bude mokrá než dorazím domů v té zimě.Vždy po obědě jí sundám kalhoty a čekám,kdy na ní přijde kakání,protože když nemá kalhoty tak si na ten nočník sedne sama,ale nesmim u toho být,vždycky mě vyhání a pak jen zavolá úúúž!!No ale dneska po kakání,než jsem ji oblíkla,tak mi ještě stačila udělat bobek na židli! 🙄 S těma samolepkama to taky skusím,třeba se bude víc snažit.Možná dělám chybu v tom,že doma je bez pleny a venku,na návštěvě má plenu.Poradite mi některá z vás co bych mohla ještě vyzkoušet? 😅

bibinka
11. pro 2007

boniika - ja by som skúsila nedať jej plienku ani na vonku ani na návštevu. Ale mala by som v zálohe aj plienku aj čisté oblečko keby sa jej "podarilo".Možno by sa zahanbila a na druhý raz by sa pýtala skôr než sa pociká.

inak nám sa malý naučil-neviem prečo- kakať do plienky.Vždy večer a ráno keď vypije mlieko. Vždy sa poponáhľa z postele a už tlačí, takže to nestíham dať mu dolu plienku a dať ho na záchod. 😒 .Samozrejme kakaá osamote,všetci musíme z izby von.Verím, že sa to rýchlo odnaučí,hlavne kým pôjde do škôlky 😉

digysa
15. pro 2007

Tak my cikame na dlazku a kakame na koberec hned vedla nocnika....Ten moj syn vydzri sediet na tom nocniku aj 20 minut, ked mu ho dam pred telku, ale akonahle ma ist cikat, alebo kakat, tak to urobi MIMO 😨 Je to normalne? My sme este len v zaciatocnom stadiu...
Co sa tyka handry, tak asi by som ju tiez nejako polozila na nocnik, aby to nerobila zasadne iba na handru. Ale z mojho hladiska je aj ta "handra" pokrok.

pokornaivca
19. pro 2007

bertica.h:tak určitě bych jí na hadr čůrat nenechala,jednoduše musíš dítko naučit čůrat na nočník hadr schovat a čůrat nma nočníček

vavka33
20. pro 2007

Ja by som tiez nenechala dieta cikat na handru.proste ju dam na zachod a moze sa aj potrhat,bude tam sediet a ked nie,tak si pocura veci a to bude jej problem,bude mokra.ale handru nie.
Predstav si,ze si ju vytiahne niekde na navsteve,alebo vonku,alebo ja neviem...