Aktivity pro rozvoj 13měsíčního dítěte, poraďte

p_ch
31. led 2013

Maminky, potřebuji poradit. Jaké vhodné aktivity dělat s klukem aby se zabavil a něco i naučil?? Rád si hraje sám ale musím ho "donutit" aby si hral semnou. Čtu mu, ukazuji obrazky už dlouho ale nemluví a mam pocit že je "opožděný" proto potřebuji poradit jak ho víc naučit? Udělala jsem mu plakát s pěnovýma písmenkama a čislama (a zpíváme si abecedu) ale nechci aby byl jak ve škole 🙂 děkuji za jakékolivrady

majatob
31. led 2013

na pismena a cisla je jeste malej 🙂 dej mu misky s vodou, naberacky, kelimky a at si preliva, nebo ruzny vkladacky, kostky, udelejte si prekazkovou drahu, nech ho at strka treba spejle do lahve, do cedniku, at nabira a presypava kaminky atd., to pro neho bude urcite mnohem prinosnejsi nez abeceda 🙂 v cem ti prijde opozdenej? ze nemluvi? to je u kluku myslim normalni a docela bezny, ze zacnou az kolem 2 let i pozdej 🙂 hlavne se nestresuj, zamer se na to co ma rad a nabizej postupne dalsi aktivity (koukni na metodu Montessori, pro prcky vyborna vec, hodne clanku a videi je treba na Rodine cezet, ale i tady v albech maminek) a bud rada, ze je samostatnej a spokojenej 🙂

p_ch
autor
31. led 2013

@majatob vkladacky ma rad chvilku, pakme chytne za ruku a odvede do pokojicka a chce do postylky (tam ma medvidka mluviciho na hrani) a ja o nem treba hodinu i dve nevim... je hodny ale chci aby byl chytry a sikovny kluk... proto chci nejaky aktivity... ale asi je na nektere veci malej... Dekuji za rady-neco zkusime...

majatob
31. led 2013

@p_ch ale to vis, ze bude chytrej a sikovnej! a k tomu jeste samostatnej, to je dar k nezaplaceni 🙂 koukni sem: http://www.rodina.cz/rubrika/montessori_v urcite najdes neco, co ho zaujme a ikdyz pro nas to vypada jednoduse, tem prckum to dava hrozne moc 🙂 nebo mu dej barvy, pastelky at si cmara, vodovy omalovanky - taky super vec pro mrnata 🙂 basnicky s ukazovanim a pohybem, toho je na netu taky spousta, nebo jsou i bezva knizky (my mame treba Versovane rozcvicky pro kluky a holcicky, to je pro strasi, ale urcite jsem v tehle edici videla i neco pro maly 🙂)...

p_ch
autor
31. led 2013

@majatob malujeme, ukazujeme... delame spoustu veci ale onje hrozny neposeda... kdyz uz si nehraje sam tak jenlitame zabalonem.. nevydrzi sedet mi na kline a "malovat" ale koukam akoratna prstove barvy tak neco vymyslim... potrebuju najit i naneco rozvoj motoriky... ale treba neco vyrobim... dekuji

rkrs
31. led 2013

jéé, Vy se máte. Co já bych dala, aby si náš syn hrál sám, aspoň půl hodiny. On to vydrží tak 5 min. a když si hraju s ním, taky žádná sláva, za chvíli se po mně začne sápat a je dohrané☹

blahova_andrea
31. led 2013

mě si zas malej moc sám hrát nechce, ale knížky a zvířátka ho taky nebaví. má rád balonky, tak mi je háže a já mu říkám, jakou mají barvu (snad se to někam hluboko ukládá 😀), stavíme a bouráme věže, strkání tvarů ho taky nebaví, je spíš na pohybové aktivity, takže se naučil dělat dupi dupi, už docela i běhá, rád uklízí cokoli kamkoli a pomáhá mi tak, baví ho "tančit", zvuky se snažím učit, ale zatím říká jen pár slov a umí indiána nebo sanitku. na klasické učení ho moc neužije. je předčasně narozený, tak bude mít možná problémy s pozorností. nevydrží se v sedě ani najíst ☹

p_ch
autor
31. led 2013

@rkrs tak to ja kolikrát i na něj zapomenu že ho tady mám 🙂 je opravdu hodný...rád listuje knížkama takže mu ji dam a hodinu je pokoj 🙂
@blahova_andrea indiána dělám taky pořád 🙂 jinakřekne jen 4 slova... (tata, auto,teta a papa) to je vše...ukazuji pořád barvy atd. když se ho zeptám kde má pejsek nožičku, ouško, očičko atd takvše ukáže... dokonce včera poprvéukázal jak je veliký... ale já spíš myslím že on bude po mě...nenecháse do ničeho nutit a čím víc člověk chce aby něco udělal tak to just dělat nebude... on je prostě celá ja 🙂 on sám musí chtit.... jinak je tvrdohlavej... to samé snočníkem... hrůůůůza

blahova_andrea
31. led 2013

teda holky jak vás tu tak čtu, tak jsme taky opoždění 😀 u nás vůbec knížka nehrozí a pastelky nebo kreslení taky ne. malej hned všechno cpe do pusy a kouše. nějak z toho nechce vyrůst. už tátovi rozkousal i šroubovák 😀 knížky má jen žužlací a dřevěné (a ty už teda taky vypadají) a pastelka nebo barvičky díky té jeho "mlsné puse" asi ještě dlouho nehrozí

p_ch
autor
31. led 2013

@blahova_andrea malej taky vsechno dává di pusenky ale snažím se to hlidat.... dáme ty opožděňátka k sobě 🙂

blahova_andrea
31. led 2013

@p_ch no tak to mám doma taky, taky se mu nemůžu divit, když je po rodičích 😀 sice dělá jak je velikej, jak se má, paci, papa, poprosí atd., slov umí tak 10, auto je taky nejoblíbenější 🙂 ale tak byla to dřina, dlouho mi vše bojkotoval. teď se učíme ty očička a pusinky a tak, ale zase nic moc. on prostě až pak sám chce, tak to najednou umí. tak mu to ukazuju a doufám, že on někam ukládá 😀

blahova_andrea
31. led 2013

@p_ch já jsem s hlídáním okusování bezradná. jediná možnost je nemít v dosahu nic, co kousat nesmí. ať vezme do ruky cokoli, tak rovnou do pusy, ale kdyby to jen ožužlal = prozkoumal a nechal. ale on je jak štěně. prostě to rozkouše. normálně urve z bot suché zipy, z kalhot ty zadní náševky, o tátově nářadí už jsem psala...nějak se zasekl ve fázi hlodavce ☹

p_ch
autor
31. led 2013

@blahova_andrea uuuuuffff...jsem od tři hodin prochazeli cely byt se zlutym koleckem v ruce.... nastesti sel uzspinkat a nastesti nemame velky byt 🙂 Dalibor sice dava všechno do pusenky ale jen to ozuzla a pryc s tim.... vsechno krome jidla :(

verbalinka
1. únor 2013

@blahova_andrea to je super, ze Laura neni jedina okusovacka 😀 My nemuzem prohlizet knizky, pastelky apod. Neskladame, proste nic. Ona vse hned strci do pusy a ozira ☹ Ma 11 mesicu a ja doufala, ze to brzo prejde, ale kdyz ctu o vas...

blahova_andrea
1. únor 2013

@verbalinka a já už myslela, že jsme jediní 😀 prostě na některé aktivity si budeme muset s dětmi ještě počkat, co? 😉

elephant
1. únor 2013

@p_ch Jéééj, ja mám opačný problém, ako "prinútiť" 13 mesačné dieťa, aby sa aspoň chvíľu hralo samo?! Neustále po mne lezie, pýta sa na ruky, šklbe mi vlasy, sápe sa mi do výstrihu... Nemôžem pri ňom spraviť vôbec nič!

(Ja viem, že to nejde...)

olusenka
1. únor 2013

@p_ch jé, to já absolutně neznám. Sám si vydrží hrát chvíli, a to jsem ho to "učila" od začátku, ale brzy ho to přestane bavit, hne dpřijde za mnou, leze mi pod nohy, štrachá v lince, chce lízt do skříněk apod. Člověk ho musí pořád nějak se snažit zabavit, dávat mu další hračky, být s ním. Jak tak koukám na ostatní příspěvky, taky nejsem sama... Ale brebentí dost.
A co třeba zkusit znakování? Není ještě pozdě.

olusenka
1. únor 2013

@verbalinka náš HOnzík taky pořád všechno strká do pusy. Všechno! 🙂 A už ho to drží hodně měsíců.

p_ch
autor
1. únor 2013

@elephant
@olusenka takže mám být vlastně ráda že si dokaže hrát sám?:D takovej mluvící pejsek ho zabaví na dvě hodiny :D :D

garfie
1. únor 2013

@p_ch nejsi na něj trochu náročná? 🙂 A vůbec, připadám si vedle tebe jako laxní matka (fakt je, že kniha Líný rodič je moje bible).....ale pokud tě to uklidní, stejný přístup jsem měla i u dcery a patří k nejšikovnějším dětem ve školce.....tak klídek. 😎

p_ch
autor
1. únor 2013

@garfie no a já mám právě pocit že se mu vůbec nevěnuji... :D

garfie
1. únor 2013

@p_ch No fakt je, že ten pocit mám teď taky-ale s dcerou jsme zase trávily hodiny venku-a to se jí vlastně taky nevěnuješ...a nijak ji to nepoznamenalo. Myslím že je to lepší, než když se bez tebe dítě není schopné zabavit. Podle mě je samostatné zkoumání stejná učební technika jako když mu něco organizuješ. A pokud se ti podaří brzo otěhotnět, budeš děkovat nebesům že se zabaví sám 😉
Ale jestli máš výčitky, zkus najít nějaké cvičení, já jsem s holčičkou začala chodit nějak kolem toho roku na cvičení pro maminky s dětma a bylo to hrozně super, učili se tam takové ty říkačky (což já kromě paci paci vůbec neznala) a dělaly se opičí dráhy, později barvy a tak-bylo to super a vydržely jsme až do školky.....teď se taky chci přihlásit.

garfie
1. únor 2013

@p_ch Hele, teď koukám, že jsi z Přerova, mrkni sem http://www.centrumjungle.cz/prerov/kurzy.html byla jsem hrozně spokojena, ale chodily jsme teda do Olomouce-hrozne zalezi kdo to vede

olusenka
1. únor 2013

@p_ch no, našeho tak na pár minut, kdoví jestli. Já zase přemýšlím, když čtu Tvůj příspěvek, jestli ho trochu nezanedbávám. 😉 Znakuju s ním, učím ho zvířátka, jak vypadají, co dělají (těch už hodně umí), hodně na něj mluvím, vše mu vysvětluju, říkám, ale to je tak vše. Místo klasických hraček budu muset asi taky vymyslet nějaký alternativní způsob zábavy. Montessori metoda by se mi líbila, jenže když on všechno strká do pusy, tak nevím. Chtěla jsem nějaký klub pro maminky s dětmi, ale přes prázdniny měli volno a po prázdninách ho udělali až od 2 let, do té doby byl pro děti od 6 měsíců. Takže bohužel.