Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

tina_
2. dub 2009

ahha, čo som ešte chcela...

mám dobrú kamošku, ktorej dcérka ma problémy s komunikáciou, psychologička niečo spomínala o autizme, ja neviem, ale začala s ňou znakovať a malá robí neuveriteľné pokroky...

A dalsia moja známa v Cechách pozná jednu logopedičku, ktorá pomocou znakovania veľmi pomáha autistickým deťom - a hlavne ich rodičom... O autizme a znakovaní sú už aj nejaké štúdie, ale myslím v angličtine...

elika
2. dub 2009

Ahojte, citala som, ze ste niektore boli na letnom Baby Signs znakovacom pobyte. Chcela by som sa spytat, ci by ste mali o nieco podobne zaujem ak by to bolo na Slovensku. Co sa Vam pozdava viac. Vikendovy pobyt, alebo pobyt tyzdnovy? Akcia ZOO v BA sa uz pripravuje 🙂
Co sa tyka doby kedy zacat znakovat, ak nemate nic prepast, je idealne zacat hned od narodenia, resp. od 3-4 mesiaca 🙂 Aj faza kedy vidite, ze Vam dietatko rozumie a na znaky reaguje je nadherna 🙂

tina_
2. dub 2009

Elika, súhlasím...
Tiež by som neverila, že taký drobec môže začať znakovať...Pár dní sme si mysleli, že to nemôže byť pravda, že to je náhoda, ale naozaj, malá znakuje mlieko, keď chce papať, alebo aj popri dojčení... 😀 je to strašná sranda...

Inak, poslednú dobu normálne skúša znak pre korytnačku, má takú obľúbenú plastovú, dobre sa jej "ožužluje", ked jej idú zuby, lebo je tvrdá... No a ten znak je dosť náročný podľa mňa, ukazujem jej ho, a ona sa snaží si dať jednu rúčku na druhú a pozrie na mňa, a ja už viem, že chce korytnačku...keď jej ju podám, tak má úsmev od ucha po ucho...

Myslím, že víkednové pobyty so znakovaním by bol fajn nápad, človek by aspoň niekam vypadol mimo domov, preč zo stereotypu...

mikulka
3. dub 2009

Holky, poraďte, kde si mohu objednat dvd se zankováním, pokud bych nešla na ten kurz?

tina_
6. dub 2009

shaula, terezka,
tak ako píše entik...
Je to také individuálne ako sedenie či lozenie...niektoré detičky začnú skôr iné neskôr...líši sa to aj v počte znakov...Ono stačí len "vytrvať" v znakovaní, to je aj dôvod, prečo je lepšie začínať znakovať na deti tak od 6 mesiaca, aby sme nemuseli dlho čakať 😉

trixi, všetko o akcii v ZOO:
v Čechách: http://www.babysigns.cz/zoo.html

na Slovensku: http://www.babysigns.cz/sk/zoo_sk.html

Je to zdarma, bude sranda, a môžete aj niečo vyhrať... 😉

trixi
7. dub 2009

tina, dik. My sme sa prihlasili do ZOO v Lesnej. V Blave a v Bojniciach sme boli a tatino nas nahovaral na Lesnu. Este sme zvazovali prazsku ZOO, ale do tej pojdeme az ked budeme mat cestu do Prahy.

parybka
7. dub 2009

entiku, blahopřeju k těhu 🙂
my půjdem do ZOO v Ostravě.

O. znakuje jedna radost, fakt se to zlomilo kolem toho roku, ted si znaky i vymýšlí, někdy mu to chvíli trvá než zaznakujeme, co ho učíme, třeba i několik dnů a pak zničehonic to zopakuje. Někdy znak ukáže "na počkání"
A co se týče mluvení... je mi celkem jedno, jestli mluví nebo ne, hlavně, že se s ním dorozumím, to je pro mě důležité. A jestli bude znakovat v pěti letech a ne mluvit... však on přijde sám na to, že mluvit je jednodušší.
Ale O. mluví, některé slova znakuje, jiné povídá. Máme asi tři slova, kde zná znak i slovo.

kalerat
9. dub 2009

ahojte holky, tak já se hlásím k začínajícím znakovkám 😀 Už jsem to chtěla zkusit dávno 😅 , ale až teď jsem se k tomu dokopala, tak snad to přinese nějaké ovoce.
Do zoo jsem nás taky přihlásila. 🙂

entik
14. dub 2009

Parybko, dekuji🙂 vsak uz se tesim, jak budem s Matejem na male znakovat!

Kalerat, v pravy cas, ted to pujde. Bylas na seminari? 🙂

blumka
15. dub 2009

ahojteee...ta akcia v ZOO vyzera super, musim to prestudovat...
nasa Terezka znakuje kadeco, najviac teraz pouziva znak pre kvietok, lebo sme stale vonku a ma pasiu v trhani a rozdavani kvietkov...
a zacala si vymyslat slova..takze znakovanie ju nebrzdi, skor jej pomaha v rozpravani

kalerat
17. dub 2009

Entik na semináři jsem nebyla, jen jsem si koupila tu sadu znakování 🙂

mikulka
18. dub 2009

Ahoj holky, chci začít se znakováním. U6 mám tu sadu. Začnu dvěma znaky a za jak dlouho mohu přidat další a to zase dva, nebo jen jeden?
Nebo jaký je postup?

shaula
19. dub 2009

Mikulka, doporučuje se takto: jakmile ti dítě zopakuje první znak, tak za něj můžeš zařadit nějaký nový. Na začátku by nemělo těch znaků být víc než pět - ale není to ani tak kvůli dítěti, protože ty jsou neuvěřitelně vnímavé a dokázaly by jich klidně vnímat více, ale kvůli rodiči, aby mohl být důsledný a znakovat při každé příležitosti.
Já jsem nadšeně začala znakovat, když kluci měli cca 7 měsíců, a teď jsem trochu polevila ☹ Musím se víc snažit, pořád čekám, jestli už něco zaznakují a furt nic☹

mikulka
19. dub 2009

Tak já azčala dnes se znakem hotovo, pak jméno naší kočky a ještě. No, uvidíme, zda budu důsledná. 😉

minea
20. dub 2009

Já bych teď s odstupem času řekla, že úplně stačí začít se znakováním až v momentě, kdy dítě zvládne paci paci a pápá. To je moje zkušenost.

myschka
autor
20. dub 2009

shaula nesouhlasím, já znakovala všechno na co jsem znala znak, vždyť když se učí dítě mluvit tak taky mluvíš normálné a nečekáš až se naučí jedno slovo.
Je třeba fajn jako cíleně učit jen třeba pár znaků ale i během hraní a procházky zkoušet ukázat jiné podle toho co dítě zaujme.
Aduš byla hrozně snaživá když se jednalo o znak něčeho co jí zaujalo. Takže jsme na procházce zahlídli ptáčka tak hned znak a ona ho zopakovala, nebo jsem jí utrhla sedmikrásku a ukázala znak kytička. Tyhle "ohmatané" znaky jí šli nejlíp 😉

shaula
21. dub 2009

Myschka - já osobně s tebou souhlasím, taky si nehlídám, jestli mám 5 znaků nebo víc. Pro mikulku jsem napsala jen ta "obecná" doporučení. Taky si myslím, že ty "konkrétní" znaky půjdou líp (teoreticky, prakticky to zatím nemám vyzkoušené, kluci zatím nereagují), sama jsem na vážkách, jestli vůbec chápou znak HOTOVO a JEŠTĚ, je to podle mě příliš abstraktní pojem...
A můžu se zeptat, kdy jsi začla znakovat a hlavně kdy ses dočkala nějaké odezvy?

myschka
autor
21. dub 2009

shaula já začla už v půl roce ale ozva byla samo až dýl. Kolem 8měsíců začla znakovat první znaky a pak to šlo strašně rychle 😉 nejlíp se učila kolem roku, to jí opravdu stačilo znak ukázat a ona ho hned zopakovala a hlavně si ho zapamatovala.
no myslím, že" ještě "děti rychle pochopí 😀 😀 hlavně když následuje přídavek něčeho dobrého 😀 😀
A te´d Aduš už dost mluví ale stále sleduju, že si znakováním pomáhá a učí se nové znaky pro slova která jí dělají problémy.

mikulka
21. dub 2009

Holky, a jak často ty znaky říkáte? Já třeba začala s tím Hotovo a říkám to vždy, když dokojím, nebo když dojíme zeleninku. JEŠTĚ moc neříkám, hodně říkám kočku, kterou máme doma. Jo a taky říkám KOJENÍ. Vždy, když jdeme kojit. Tedy 5x denně, ale nenít o málo, nemají se znaky říkat častěji, jako by pořád? 😕

shaula
21. dub 2009

Mikulka, znaky se používají v dané situaci. Takže když kojíš 5x denně, tak budeš asi těžko kojení znakovat 100x 🙂 Já třeba pro kojení používám znak MLÍČKO, takže ho během kojení několikrát zopakuju. Po kojení nebo příkrmu ukazuju HOTOVO. Prostě znakem jen doplňuju mluvenou řeč.

mikulka
22. dub 2009

shaulo, jinka si myslím, že hotovo a ještě není až tak abstraktní. Ony snad pochopí, že se to váže k nějaké, vždy stejné situaci, myslím... 😕

tina_
22. dub 2009

no my tiez znakujeme pri dojčení "mliečko", a tiez mame vselijaké znaky, čo si ukazujeme- papať, spinkať, mačička (má takú plyšovú na spanie), korytnačka (jej plastová obľúbená), knižka, ešte a hotovo...

Inak znakovaním je absolútne nadšená aj moja staršia 8-ročná dcéra, tá tiež stále znakuje na malú a má z toho fakt srandu, aj to DVD pozerá s malou...

Tak čo, idete ešte niekto na tú akciu do ZOO? My budeme v Košiciach...Prídťe, nech nás je tam viac... 😉

mikulka
22. dub 2009

A kde ta akce probíhá? Nějaké podrobnosti?

shaula
23. dub 2009

Nevím, proč jsem napsala SK - myslela jsem SR🙂)) A odkazy jsou i výše na této stránce.

janocka
23. dub 2009

tina_ • 2d • Včera o 15:10
Ahojte, viete, že 16.mája bude celoslovensko-česká akcia v zoologických záhradách Znakujeme v ZOO? Je to zadarmo, platí sa len vstup do ZOO -môže byť aj skupinová zľava, ak sa vopred zaregistrujete a bude nás viac...

mikulka • 1d • Dnes o 09:46
To mě zajímá, kde najdu bližší info, prosím?

shaula • 2d • Dnes o 13:30
http://www.babysigns.cz/zoo.html

shaula • 2d • Dnes o 13:31
A na Slovensku: http://www.babysigns.cz/sk/zoo_sk.html

shaula
24. dub 2009

Holky, jaký používáte znak pro KŘUPKU? Moji kluci je mají rádi (takové ty nafouklé kukuřičné), ale mě nic nenapadá ☹

trixi
24. dub 2009

shaula, nas Matej si na to vymyslel svoj znak - vystrci oba ukazovaky a mierne ich pokrci a mava rucickami.

minea
24. dub 2009

Shaula, já dělám KŘUPKU tak, že zvednu ukazováček a několikrát ho skrčím a napnu, je to takový legrační znak 🙂