Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

petruna
16. kvě 2009

pardon : vyzkumy....

tamka84
17. kvě 2009

ahojte baby, chcela by som začať s malou znakovať. mám 6 mesiacov. Chcela by som sa spýtať kde sa dá kúpiť potrebný materiál k znakovaniu??? ale po slovensky ak by bolo možné. 🙂 Ďakujem

trixi
17. kvě 2009

aj ja budem oponovat vsetkym tym hlupym nazorom, ze deti ktore pouzivaju znaky z Baby signs su ochudobnene o komunikaciu, ci su zaostalejsie v rozvoji reci. Kazdy kto take nieco tvrdi, nema vlastne skusenosti, skor to od niekoho pocul. Moje skusenosti su ine, nas Matej zacal znakovat cca v 11 mesiacoch par zakladnych znakov, okolo roka mal pauzu, zacinal chodit a znakovanie ho moc nebralo. A teraz znakuje a snazi sa aj rozpravat. Znaky vsak pouziva hlavne vtedy, ked neviem co chce a nerozumiem mu. Vtedy zacne znakovat. Nie som z tych mamin, ktore stale znakuju, niekedy to jednoducho nejde. Vsetci, ktori chcu s detmi znakovat-podte do toho a nevsimajte si hlupe nazory okolia a odporcov znakovania! Moji rodicia sa mi posmievaju, tvrdia, ze je to blbost a ked Matko na nich znakuje a pri tom blaboce tak nevedia co a nerozumeju mu.

My sme boli vcera tiez na akcii Znakovanie v ZOO, v Lesnej. Hoci nebolo velmi dobre pocasie, akcia bola super. Trosku sme sa rozznakovali a hlavne si pripomenuli rozne znaky pre zvieratka. A este Matko vyhral aj tu krasnu knizku, tak o to viac sa nam pacilo 😀 . V tej Zoo som bola 2 x a velmi sa nam tam pacilo.

tamka, neviem ci su tie materialy v slovencine, na nete su stranky v anglictine a vyukovy material je v cestine. U nas to vsak nie je problem, pretoze sme cesko-slovenska rodina. V slovencine vysla ta knizka Znakujeme v ZOO a este jedna, teraz si nespomeniem na nazov. Pozri na slovenske stranky Baby signs a popytaj sa tam.

ellit
18. kvě 2009

ahojte maminy, tak sa pridavam k nadsencom znakovania. Mame 9 mesiacov a kedze maly si zacal znakovat sam, rozhodla som sa zajst na kurz znakovania a uplne ma to nadchlo. Podla mna je to uzasne a detom to len pomoze. Nie to pre nich len hra, ale aj rozvoj schopnosti a komunikacie a hlavne je to super sposob, ako ucit hrou :o)))) Velmi sa tesim, ze uz aj na Slovensku mame taketo moznosti prace s detickami :o)))

princeznajasnenka
18. kvě 2009

ahojte maminky, doteraz som vase diskusie sledovala iba z dialky, ale dnes som sa rozhodla, ze vam napisem nieco aj ja, znakovanie ma nadchlo ihned, nepotrebovala som vedecke dokazy o tom, ze je to super, ze to prospieva detom, mam dve velke (9rokov a 4 roky) deti, preto znakovanie som s nimi neskusila, ale dufam, ze sa mi to raz podari este uplatnit v nasej rodine, ak sa nam podari tretie dietatko. Andrejko (4roky) bol veľmi kludne dietatko, ale Lenka (9 rokov) mi pred spanim plakavala a ja som nevedela, ci je unavena, ci ju nieco boli a myslim si, ze znakovanie by nam pomohlo.

ako pise ellit je to super ze nieco take prislo aj ku nam. Tak ma to nadchlo, ze som sa rozhodla, ze aj ja chcem prispiet ku zlepseniu kvality zivota v mnohych rodinach a stala som sa instruktorkou nemenovaneho programu (aby to nevyzeralo, ze nam robim reklamu). Zacala som sa rozpravat s mamickami a prisla som k zaveru, ze vela ludi o znakovani nic nevie, alebo iba poculi ze nieco take existuje. potom su rodiny, ktore sa rozhodli ze zacnu znakovat ako samoukovia a bola som smutna, ze v znakovani pokracuje tak 1 rodina z 10 a zvysnych 9 rodin to vzda a demotivuju ostatné rodiny. Nechcem robit reklamu kurzom na znakovanie, ale obavam sa, ze tieto rodiny postradali niekolko klucovach informacii o tom, ako znakovat, ake znaky vyberat a co mozu naozaj od znakovania ocakavat, lebo ku kazdemu dietatu treba pristupovat individualne a pritom su od marca ceny kurzov pristupne beznej rodine a kurzy su vhodnym darcekom pre dietatko k jednemu roku a aj knizky a DVDcka mozu byt peknym darcekom a rodicia nemusia do toho veľa investovat. Vdaka podpore instruktoriek aj po skonceni kurzu je efekt zo znakovania neporovnatelny ako ked sa do toho rodicia pustia bez opory niekoho skuseneho. vsetkym samoukom, ktori sa prepracovali k znakovaniu blahozelam a prajem nech sa im dari a tesim sa s nimi.
😉

shaula
18. kvě 2009

princeznajasnenka - souhlasím, že spousta lidí o znakování vůbec neví nebo si myslí, co je to zase za výmysl. Já jsem na znakování narazila, když jsem hledala cvičení kojenců, a říkala jsem si, co je to za zbytečnost, ty maminy fakt neví, co s časem, učit dítě jazyk neslyšících (to byla totiž moje tehdejší představa znakování). Pak mi jedna maminka, která byla na semináři pro rodiče, naznačila, co to znakování vlastně je. Tak jsem si o tom našla nějaké informace a hned mě to nadchlo. No a od té doby na děti znakuju, zatím bez větších úspěchů☹ Ale ono to přijde! A pak to bude super.

princeznajasnenka
18. kvě 2009

pre príklad a pre výstrahu by som chcela uviest ako to v rodinach ktore vzdali znakovanie prebehlo:

mamička dostala od niekoho napalene DVD, kupila si jedno leporelo a dookola znakovala jest pit este dost...

sú detičky, ktoré nepatria medzi večných hladošov a su deti, ktoré , ako moj syn, aj ked im nedate pit cely det nie su smadne, su spokojne, vyspinkane a tieto znaky nemaju potrebu pouzivat. mamicky si samozrejme myslia, ze toto su najdolezitejsie znaky a treba sa ich drzat a budu to prve zbaky ich dietatka.

Pre tych ktori neboli na kurze: deti najprv musia pochopit, ze znakovanie je prostriedok na komunikaciu, potom sa znaky naucia, rozumeju im a az nasledne ich pouzivaju (ked to uznaju za vhodne)

mnohe z rodin sa urcite dostali do stadia ze deti znakom rozumeli, ale ich nepouzivali, lebo to nepovazovali za nutne, ale ine znaky by mozno znakovali. Mozno ze niektore rodiny to vzdali tesne pred cielom.

Prosim vsetkych, ktorí chcete znakovanie skusit sami, nic za to nedate ked pojdete na nezavazne informacne stretnutie s instruktorkou a poradite sa s nou ako na to. Nikto Vam nemoze kurz nanutit, je to vasa volba.

petruna
18. kvě 2009

trixi : taky jsme na setkani v ZOO vyhrali tu knizku 😉 , po druhe v zivote jsem neco vyhrala...

musim se jeste podelit o moje zazitky a dojmy ze znakovani....

kdysi mi tady maminky psali, ze se jim deti rozznakovali, az kdyz zacli chodit....
Tonikovi byl v breznu rok, nechodil a porad umel jen dva znaky a vypadalo to, ze na to moc nebude....
nevzdavala jsem to, ale proste jsem si rikala, jestli se vubec nekdy rozznakuje, ze treba patri k detem, co radeji rozviji motoriku nez komunikaci atd....

kolem 1.5. zacal Tonik chodit doma....poprve presel mistnost apod....a opravdu zacal pridavat dalsi znaky....

Ted je mu 14 mesicu, pred tydnem se hodne rozchodil doma (alůe venku snad jen 3 krucky) no a dnes se poprve rozchodil i venku (krasne tapal mezi kuzlatkama v ZOO a skoro vubec nepadal)

Takze u nas to tak bylo, ze rozjezd ve znakovani byl podminen chozenim. K dnesnimu dni umi Tonik 11 znaku 😵

dnesni zazitek ze ZOO : sedeli jsme s kamaradkama na obede a jedna kamaradka venku kojila.....
Tonik zacal knourat a snazil se dostat ven z kocarku....
Byl vyspaly, najezeny, nechtel ani piskot ani napit a porad knoural...nevedela jsem co chce, tak jsem usoudila, ze chce proste ven z kocarku (normalne mu ale kocarek nevadi) no a nejednou ukazal znak pro mlicko (kojeni), ktery jsem ho ucila vcera vecer, aby mi neslikal tricko, s cimz bohuzel trochu zacina...

venku uz ho nekojim, ale jak videl ze pije kamaradky Misa, tak chtel taky. Dala jsem mu tedy napit, jen si cucnul, pak zpatky do kocarku a byl klid....

trixi
18. kvě 2009

princeznajasnenka, kedze si instruktorka, tak vies v kolkych mestach sa robia kurzy na Slovensku? Zakladny je Blava, Nitra, Kosice a teraz Trencin. Vies ake je velke Slovensko? Bohuzial, nie vsetky maminky mozu sadnut do auta a ist na hodinovy zakladny kurz. Instruktoriek pribuda, ale kurzov nie. Taky je moj poznatok so znakovanim na Slovensku. A znakovat sa da aj bez kurzu. Hlavne toho prveho 1hodinoveho, ktory je hlavne pre rodicov aby presvedcil rodicov, ze je to dobra vec.
Znakovat sa da aj bez kurzov, staci len chciet, zabezpecit si material a hura na znakovanie.
Moj poznatok zo znakovania: donedavna som si myslela, ze nas Matej pozna tak cca 10-15 znakov, su to znaky ktore casto pouziva, ale mylila som sa. Pozna ich daleko viac, ale ked nema potrebu ich pouzit, tak ich nepouziva. Znakuje vtedy, ked mu nerozumieme, ked nevieme a nechapeme co chce. Nie je ako cvicena opicka, ktora na povel predvedie co sme ho naucili. Ked sa ma niekto spyta, hlavne moji rodicia, aby nieco ukazal, tak 100% neukaze ziadny znak, ale ked su s nim tak sa ma pytaju, ze nieco ukazuje a oni nevedia co. Moji rodicia totiz nie su privrzenci znakovania.

petruna
18. kvě 2009

trixi : presne tak....

taky mam zkusenost (svoji i cizich), ze deti znakuji hlavne kdyz oni chteji a ne na povel....me Tonik taky moc neznakuje, kdyz to po nem jakoby chci, ale kdyz on sam ma potrebu neco rict (jako dnes s tim mlickem....sem nechapala co chce, tak mi ukazal, ze mlicko... 🙂 viz vyše)

nebo kdyz mu ukazuju nejake zviratko, tak kouka ale znak neudela, ale kdyz si toho zviratka vsimne prvni, tak znakuje jako zbesilej 😀

jinak, ja do kurzu nechodila...stacil web baby sings a materialy.... 😉

princeznajasnenka
20. kvě 2009

ahojte trixi a petuna, dik za Vase odpovede

Velmi som rada ked tu citam ako sa navzajom podporujete a to je velmi dolezite, lebo znakovanie je drina. v prvom rade blahozelam Vam k tomu ze ste vydrzali a uspech sa dostavil.

Samozrejme suhlasim ze sa to da aj bez kurzu. Viem, ze to ide. Aj ked sa rodiny rozhodnu znakovat sami, mnohokrat sa hanbia prist za instruktorkou a PORADIT SA. My sme tu pre vsetkych. Staci sa prist poradit a ked nie je instruktorka v regione, treba niektorej poslat e-mail. Mamicky s ktorymi som sa stretla a vzdali znakovanie nemali ziadnu oporu a bolo ich dost. A bolo mi to VEEEELMI luto, kedze ma to trapi, rozhodla som sa podelit sa s vami o moje pocity.

Už som dostala e-maily od mamiciek z regionov, mimo mojho posobenia, ale kazda dostane odo mna predostrete vsetky moznosti, aj s doporuceniami ako na to. Poradili sa so mnou a urcite 80% ich pojde cestou bez kurzu.

Citujem este raz co som uviedla v predchadzajucom prispevku
Prosim vsetkych, ktorí chcete znakovanie skusit sami, nic za to nedate ked pojdete na nezavazne informacne stretnutie s instruktorkou a PORADITE SA s nou ako na to.

a este k tomu znovu doplnim, mozete hociktorej poslat e-mail ak nie je ziadna isntruktorka v okoli, len nech to nevzdavaju, lebo je to skoda preskoda

ani netusite kolko je rodin, ktore to skusili a vzdali to a bude ich este viac, ak im neukazeme cestu a nepodporime ich, ked sa im nedari. Vyzera to tak ze vacsina to vzda, vy ktoré ste vytrvali a dosiahli ste uspechy ste v mensine.

tak piste a e-mailujte

parybka
20. kvě 2009

my přišli na znakování v ZOO s hodinovým zpozděním (nahlášeným), no .. a pozdě, akce už skončila, děti byly unavené a spinkaly. Takže jsme to propásli... takový humbuk kolem toho a akce pro 12 rodin na ani ne hodinu. Hodně mě to zklamalo, takže akce s instruktorkou z Ostravy, resp. je snad někde od Opavy, Hlučína (?) fakt už nemusím. Z kurzu jsem si neodnesla víc, než jsem si přečetla na internetu.
Každopádně znakujeme. Teda my už ani ne, ale malý jo... znakuju akorát, když ho učím nové znaky, u starých už nemusím.

trixi
21. kvě 2009

parybka, to je smutne. Este ze sme si nevybrali ZOO v Ostrave. To by som lutovala. Zato instruktorka v Lesnej to mala vyborne pripravene, akcia mala trvat 2 hodiny, trvala cca 1 1/2 hod., deti to uz nebavilo, ale instruktorka bola vyborna. Vlastne boli dve. Nas Matej uz bol ako odtrhnuty z retaze, strasne uz chcel vidiet zvieratka, takze sme boli radi, ze to skoncilo o nieco skor. Bolo nas tam asi 25 rodin, vacsina to boli maminy, ktore sa prisli pozriet co to vlastne znakovanie je. A nas, co znakujeme bola sice mensina, ale to vobec nevadilo. Aj Matkovi sa pacilo, dostal tam prvu pusinku od dievcatka. 😀

shaula
21. kvě 2009

Já na znakování v ZOO nebyla, ale kamarádka ano (v Ostravě) a bohužel jsem se s ní ještě nestihla o tom pobavit, akorát mi říkala, že to "nesplnilo tak úplně její očekávání".

petruna
21. kvě 2009

já byla na znakování v ZOO v Praze a líbilo se nám tam. Sice to kvůli dešti bylo v sále a rozdělené na skupinky, které se navzájem rušily, jedna si zpívala, druhá povídala a já teda měla problém slyšet, ale jinak to bylo fajn.
A ten den Toník přidal dva nové znaky. 🙂

parybka
23. kvě 2009

shaula, zeptej se kamarádky na podrobnosti, jo?
ono asi akce na dvě hodiny pro taková prtata je dost dlouho, navíc, když už mají rozum a chtějí ty zvířátka, že... 🙂

berenika39
29. kvě 2009

ahoj, chtěla jsem se zeptat,co na to vaše okolí? Snažíme se s Pétou už pár týdnu, je to sranda, baví nás to, docela nám to jde,a je jasný, že znaky používám co to jde, i venku, na návštěvě, na plavču. No a to je kámen úrazu. Jednak na mě koukají všude divně - ve smyslu chudák dítě, asi neslyší, nebo se mě zeptají a já pak složitě obhajuju, co dělám. Přistěhovali jsme se na malou vesnici, je tu dost dětí, mimča od 0 do 2 let, potkáváme se,kočárkujem, a já jsem tu za exota. (to nemluvím o jídle, mamči tu dávají do kočárků lízátka,děti pijí krabicové mléko zmrzlina je na denním pořádku od půl roku 😝 😝 ).
Bohuželmě to svádí k omezování znakování venku. Jak to řešíte? Taky na vás koukají divně?

iira
29. kvě 2009

berenika39-a kde bydlite?to ještě neslyšely o znakovce?sousedka znakovala se svou holcickou a nikdy neřikala že by na ni lidi divně koukali?ono asi zaleži na lidech to je fakt,ja znakovat neumim ,ale řikala jsem si že bych to s malou mohla zkusit docela mě to laka a taky bydlim na male vesnici

berenika39
29. kvě 2009

iira, náhodně jsem se nesetkala ještě s nikým, kdo by věděl, co to znakování s miminky je. přísahám. a to jsme pořád někde, cestujeme, víkendy mimo domov, plavem, máme kamarádky s dětma. fakt ne.
(rozumíme si? nemluvím o znakové řeči pro neslyšící, mluvím o dorozumívání s miminkem)

iira
29. kvě 2009

jasny ja ti rozumim o čem je řeč 🙂 nojo lidi jsou ruzny a nekteři i hloupí 😉

berenika39
29. kvě 2009

promiň,já se tě nechtěla dotknout, jen jsem si nebyla jistá 😉 😉 😉 .no jsou spíš neinformovaný. já to nikomu nenutím, ale připadám si divně.

iira
29. kvě 2009

ne jsem to asi špatně napsala ,mysliš že malo informovany?No asi ano ,my o tom vime protože mame děti ..naprosto ti rozumim...ja mam navic i neslyšici sestru tak vim jak na ně lidi koukaji když si povidaji ...trochu mě mrzi že neumim i ja s malou znakovat ,ale ona už nejake sve znaky ma a ty se nam podařilo vychytat,tak držim palce at se to u vas zpravi a na lidi kašli ,jsou to hlupaci 🙂

berenika39
29. kvě 2009

Já mám neslyšící maminku ☹ , úplně, přišla o sluch kolem desátéhé roku, narodila se s vadou a tenkrát se to neřešilo, nepřišli na to, až ztratila sluch úplně. A to proto, že její táta zahýbal, chytil kapavku, nakazil mámu a ta otěhotněla. Děsný. Takže mám ke znakování blízko ☹ ☹

shaula
29. kvě 2009

iira - chce se to obrnit a říct si, ať ti ostatní vlezou na hrb🙂 Já jsem taky za exota (ne kvůli znakování, protože kluci mi většinou venku spí, i když časem se to změní), ale proto, že dvojčecí kočár budí veeeeeelkou pozornost, i když už to není taková zvláštnost jako dřív. Takže já jsem si zvykla, že na mě každý kouká a už si toho nevšímám 😎

shaula
29. kvě 2009

pardon, můj příspěvek samozřejmě patří Berenice🙂

berenika39
29. kvě 2009

dík shaula, taky vždycky mrknu na doubelčata, fakt vás mamči obdivuju, všechno dvojitě.....ale snad i ta radost je dvojitá?
Docela jsem zvědavá, jestli kluci budou přistupovat ke znakování stejně, jestli budou na sebe navzájem znakovat,až jim bude třeba rok a půl, může to bý super!
Držím palce, at vám to jde .....

iira
29. kvě 2009

no dvojčatka jsou uchvatny to je pravda

shaula
29. kvě 2009

Berenika, vidíš, to mě vůbec nenapadlo, že by mohli na sebe znakovat navzájem🙂 To bude sranda! Akorát zatím mě vytrvale ignorují☹ Snad možná znakují HOTOVO, ještě stále jsem se nerozhodla, jestli je to ono nebo jenom máchají pacičkami🙂

trixi
30. kvě 2009

berenika, nenechaj sa odradit od okolia. Ja znakujem s Matejom aj vonku a tiez sa na nas pozeraju ako na exotov, a casto lutuju Matka, ze nepocuje. Za exota ma povazuju aj moji rodicia a moja sestra. Vraj tak Matko nebude rozpravat, ze z neho robim pokusneho kralika a pod. A mne je to jedno co si mysli okolie a moji najblizsi. Minule na nas na ihrisku pozerali ako na martanov. Nezelam nikomu tie pohlady skupiny mamiciek, boli to vsak skor zavistlive pohlady. Mala som radost, ked Matko prisiel k detom a zacal im rozpravat-znakovat. Samozrejme, deti nerozumeli, ale ja som mala radost, ze vie na co to znakovanie je, ze je to sposob ako sa moze dohovorit. Bohuzial v nasom okoli len so mnou a s tatinom. Napriek tomu nas to bavi.

entik
1. čer 2009

ahojky,
ja se v posledni dobe setkavam prevazne s kladnymi reakcemi, hlavne proto, ze lidi fakt vidi, ze se Matej uzasne domluvi a vidi, co vse mi rika a co vse umi a vnima, takze se odradit nenechej!!! byla by to skoda, az okoli uvidi, jake vyhody znakovani prinasi tobe i diteti a celemu okoli, tak ti bude zavidet 😉