Batole a spánek. Jak ho naučit usínat bez uspávání?

judith.von
18. říj 2010

Ahoj maminky, mám 13 měsíčního synka, kterého jsem dosud uspávala houpáním na rukách. Ale moje záda už proti tomu začínají protestovat a taky si myslím, že už je na čase ho to naučit. Ale jde to těžko, včera jsem s tím začala a vztekal se dost, chtěl to, na co je zvyklý. Histericky brečel, že mi to trhalo srdce. Teď si říkám, že u druhého miminka to takhle neudělám. Nechci na něj jít s metodou "nechat vybrečet" spíš hledám nějaký normálnější způsob, jak ho to naučit a jak mu to vysvětlit. Děkuju za rady

kosac
29. dub 2012

@lubuskad Ahoj,jojo,jsou to homeopatika a za me muzu rict,ze nam fakt pomohli,malej byl klidnejsi i usinani se zlepsilo. Davali jsme presne tyto http://www.granulkymarben.cz/rescue-night.html, jen uz jsi nepamatuju, kolik kapek jsme davali, radili jsme se tenkrat i s homeopatkou, ale byly to asi 3 kapky tak pul hodky pred spanim.

jennyska
16. říj 2013

Ahoj Maminky,

na Modrém koníkovi si všechny těhulky, maminky a snažilky společně vytváříme knihovničku pojmů a zkušeností kolem všeho mateřského 🙂

Dnes v ní přibyl i článek na téma Batole a proto bych Vás ráda poprosila, zda byste mohly své zkušenosti právě s batolecím obdobím Vašeho dítěte napsat k článku https://www.modrykonik.cz/batole .

Maminky mají v této oblasti spoustu dotazů a zajímá je, jak i Vaše děti tímto obdobím prošly. Jaké měly stravování, spaní, výchovu, jak se učily novým věcem, jak a s čím si hrály atd. Vašimi zkušenostmi jim s tím můžete velmi pomoci 🙂

Děkuji Vám a přeji krásný den!
Janča

katka108
13. lis 2013

Ahoj si pred mesiacom som začala riešť podobný problém. Netýka sa síce húpana ale uspávania pri prsu🙂 Dúfam, ž aspoň niečo bude k prospechu. Tak moja 15 mesačná Julinka sa stala malým vampírom ktorá ma bola schopná ocucávať aj nekoˇľko hodín. Zo začiatku m to bolo jedno lebo bolo príjemné mať ju pri sebe. Občas sa prevalila niečo si mrmlala, potom ma hladila a zase cucala🙂 No ale keď človek musí pracovať v moojom prípade sa ešte aj učiť a starať sa o domácnosť... No proste som si povedala ž eto ďalej nejde. Prvé čo som rešila bola Estvillova metóda kedy necháte dieťa šetrne vyplakať. Všetko som pripravila podklady pre muža proste všetko čo bude potreba ale bohužial som to nedala. Potom mi kamarátka povedala, ž eto rieš tak že malej dá mliečko a keď sa odtiahne mliečko jej znovu nedá. CHvílku mimčo plače ale potom sa upokojí a po nejakej dobe po boku matky zaspí. V jeden piatok som musela ísť do školy. Bola som tam celý deň. Strážil manžel a keďže som sa mala vrátiť až okolo desiatej hodiny rozhodol sa ž eju uspí on. Mala som prpravené odsaté mliečko. Umyl obliekol do pyžamka predtým sa juu snažil unaviŤ. POtom si sňoou lahol dal jej fľašu s mliekom asi 5 min zostal sňou po dopití a oddišiel. Julinka asi 3 min plakala a nakoniec zaspala. Po týchto skúsenostiach som si povedale že ke´d to zvladne za desať mn s mužom musí to zvládnuť aj somnou. Takže moja rada znie asi takto. Nájsť zdravý stred🙂 Ak nekojíš skúsila by som to takto. Daj mu mlieko do ruky chvíľu sním ostaň po dopití a oddíť. Prvý krát plakala 5 min medzi tým som si zase k nej lahla a povedala je že nech spi lebo za chvilu odchádzam. PAk som zase oddišla a bo pokoj sice tam este par minut asi na mna nadavala ale nevrestala a potom uspala.Pred tým sa ho snaž uťahať aby nemall silu protestovať🙂 a ak je možnosť že by ju uspal manžel alebo proste nekdo iný🙂Dufam ze aspon mala pomoc... JA by som nenechala mimco plakat v kuse bez toho aby som tam nesla ju upokojjit ale ani by som ju nehupala🙂 a nenecham sa nou manipulovat. Dost nam v nasom vztahu dcera a ja pomohlo ze ked pisti ze ste ist hhobky tak su ju nevsimam. Par dni je to drama potom jej to cvaklo ze neuspeje. Dalej sa snou snazm robit dospelacke veci. Naprklad mi pomaha pr vesan pradla alebo vyberame spolu mycku, dam jej zidlicku k linke a podava m zeleninu a podobne. To je na tebe co vymyslis drzim palceky🙂nech ti krásne uspáva pa

pisisvori
14. lis 2013

Některé děti usnou sami bez problémů jiné potřebují kontakt a způsob zacházení rodičů s tím nemá nic společného. Jde jen o to, jak jsou rodiče vnímaví k potřebám dítěte a jestli jsou mu ochotni poskytnout co potřebuje nebo dají přednost svému pohodlí a nevadí jim poslouchat xx dní nebo týdnů pláč dítěte.
Já jsem z dvojčat, takže zacházeno s náma bylo zcela stejně a sestra se prostě nacpala sunarem a usla než ji položili do postýlky. Já jsme potřebovala kontak, ale tehdy se to nenosilo tak mě taky položili do postýlky a šli a já jsme plakala a plakala, někdy se až pozvracela....samožřejmě, že jednou jsem to vzdala a usnula, ale stejně až jsme uměla mluvit, tak jsem chtěla, aby byla mamka se mnou v posteli než usnu a až do 5 - 6 let.

Dceru jsem jako miminko uspávala i dvě hodiny (/k tomu nespala přes den, v noci se xxx krát budila) hodně plakala...prostě hrůza), ale zpětně bych nic neměnila, prostě mě potřebovala a potřebuje a já jsem její máma ten jediný a správný člověk, kdo jí to co otřebuje může a má dát.
Ty večery od asi 2.5 let, kdy jí přečtu pohádku a ona se ke mě tulí a povídá mi co zažila a co se jí honí vhlavičce jsou to nejúžasnější co mei náma může být.

tabora
9. led 2014

osvědčilo se u obou synů po obědě čtení básniček a říkadel 🙂 a večer chvilku povídaní netahla jsem se vedle nich četla jsem si a někdy jsem ani nestihla otevřít knihu bylo to rychlejší než je přmlouvat že mají hajat apod bylo to v klidu a bez breku 🙂

labinda
9. led 2014

Ahoj, tak já mám uspávání mého čtyřměsíčního Adámka tak, že vykoupeme (vždy okolo šesté) a jde se do velké postele, kde mi při kojení usne. Nechám ho spinkat cca hodinku a poté ho přenesu do postýlky, kterou má metr od mojí a spinká až do rána do šesti hodin. Někdy se mi probudí v jednu, zakňourá, dostane odstříkané MM z lahvičky a spí se dál otočený na boku. Začínám mít obavy, že začal být závislý na dudání prsíčka a jinak neusne. Dudlíka od jednoho měsíce odmítá a chce pouze prso 😅 . Zkoušela jsem ho nakojit a když přestal polikat a jen dudal (cca15minut) tak hned od prsa, chvilku ponosila, říhnul si a šup do svoji postýlky, pohladim ho a odejdu. Někdy usne sám ale většinou začne pobrekávat, že začne dělat Eh Eh Eh 😀 a vyžaduje opět přiložit k prsu a má mě jako dudlik 😀 sice to trvá jen 3-5 minut a hned usne, ale mám obavy, že ho nebude moci nikdo jiný než já uspat. Jak ho odnaučit dudání prsíčka, když dudlana nechce? 😀 zkoušela jsem ho nechat déle pobrekávat až to došlo do velkého pláče, že mi to trhalo srdce, trvalo to i 30 minut ale tato metoda se mi zdá drastická. Máte nékdo zkušenost se závislostí na dudání prsa? Už mě i nékolikrát kousnul ve spánku, že mi slzičky vytryskly 😅

seny83
9. led 2014

@labinda Ahoj, tak já měla taky takového malého závisláka 🙂 ale pomohlo že u nás byla na týden mamka a malou přeučila raz-dva... naučila ji nejdřív přes den usínat pohoupáním v lehátku, pak zkusila uožit ji do postýlky a na boku ji kolísat rukou, taky stačilo a pak když se ji probrala a plakala, stačilo, že na ni položila svoji ruku a malá spala dál.... mamka odjela, ja ted večer nakojím a ješte nespící uložím do postýlky a pohoupu ji na boku, nebo jen mám na ní položenou ruku a druhou hladím po vláskách (1-2 minutky stačí) a nebo někdy když pláče pohoupu na rukách, asi minutku a spí a dám do postýlky... sama nechápu, když jsem to zkoušela já, než přijela mamka, bylo to bez šance, malá cítila že jsme u ní já a chtěla svoje prso dokad ho nedostala a plakala a plakala... i přes den spala jen když měla prso v pusince nebo venku v kočárku za jízdy, jinak ne... ale mamka mě zachránila 🙂 zkus možná take uspat tím pohoupáním v lehátku, pak v postýlce... držím palce! já po 8 měsících kdy mi dite neusnulo jinak než na prsu nevěřila že to klapne 🙂

labinda
11. led 2014

Ahoj seny, děkuji za radu a určitě to s babičkou vyzkoušíme, chystámem se s manželem, bez deti 🙂 v červnu na dovolenou a moje mamka by měla týden hlídat. To bude Adámkovi 9 měsíců a ráda bych do té doby chtěla přestat kojit. Říkám si, maximum do 7 měsíce ale uvidíme. Dceru jsem kojila roka půl a to už bych nechtěla. Také jsem se zde na koniku dozvěděla, že existuji homeopatika na klidné spaní. Podívám se a mamce bych je případně koupila. Dnešnï usínání proběhlo k překvapení skvěle. Odstřïkala jsem do lahvičky, u nás v posteli se najedl a u toho usnul. Přenesla jsem ho do svojí a do teď spinká. Kdyby to takto bylo každý den tak budu max. spokjená . Hezký - klidný zbytek večera všem maminkám ! 😉

avantgarda
12. kvě 2014

My jsme samostatné usínání učili pozvolna podle rad v knize Každé dítě může dobře spát. Nešla jsem na to tak rychle. Definitivně jsem se k tomu odhodlala, až když bylo synovi 14 měsíců. Od jeho 8 měsíců (tou dobou už si uměl sám držet lahev s mlékem) jsme ho pozvolna přivykali, aby usínal bez naší přítomnosti s lahví mléka. Když to zvládal, začali jsme ho po jeho roce učit, že k usínání nebude potřebovat lahev mléka. Mléko dostal před večerní koupelí a pak jsme ho uložili do postýlky, popřáli dobrou noc a odešli jsme. První večer byl dost unavený, tak usnul bez pláče. Probudil se, jako obvykle kolem 1 hodiny a vyžadoval k usnutí mléko. Dle rad uvedených v knize jsme k němu šli v doporučeném časovém intervalu (poprvé po 3 minutách), utěšili ho, aby přestal plakat a on zase usnul. Další noc to bylo bez pláče. Třetí noc s pláčem a od čtvrté noci začal spát celou noc.

drakenn
14. kvě 2014

Já kdysi uspávala prvního syna v náručí na míči až jsem měla mikrospánky.. měla jsem strach, že odpadnu. Pak jsem si ho dala v posteli na hrud´a jen dýchala zhluboka - a on usnul. Druhý syn semnou nechtěl spát ve společné posteli - chtěl své soukromí-. Po kojení usnul a já ho dala do postýlky a tam byl spokojený. Každé dítě je jiné.. každé chce něco jiného. Ale vyřvat - to ne.. najít způsob.. každá máma ho najde.. držím palečky..

silvapokorna
31. kvě 2015
Uživatel silvapokorna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od silvapokorna.

Každé dítě je jiné. Na uspávání je důležitých pár základnách věcí, opakující se rituály před spánkem, vyvětraná místnost, nepřehřívat miminko a pod. Hezky je to popsané v červnové Betynce. Já si tedy prošla několika různými pokusy všeho možného, ale nakonec i u nás zabraly vesměs doporučované postupy.