Chození po špičkách. Je to normální?

apocalypsa
6. bře 2012

Je to běžné, aby čerstvě dvouleté dítě našlapovalo téměř výhradně jen na špičky. I v pevných zimních botkách má snahu našlapovat jen na špičky a pak zakopává. Při pohybu např. v herničce nebo tělocvičně, kde má opravdu velký prostor na běhání, tuto snahu často nevídám. Spíš jen při chůzi nebo při pohybu po bytě. Syn chodí od 12 měsíců a pokud si dobře pamatuji, dříve to nedělal (nebo jsem to dříve nevnímala?), až teď, posledních pár měsíců. Jedna maminka mne upozorňovala, že mám jít se synem na ortopedii ... jaké máte zkušenosti? Předem děkuji všem za příspěvky 🙂

kika_21
18. bře 2016

Někdo říká bačkůrky ano, někdo bačkůrky ne. Moje děti se nenechaly vodit- nebo jsem líná matka. Mám za to, že všechny, když už chodily, šly samy. Vztekaly se, nedovedu si pro sebe vysvětlit, jak vypadá ,,učit chodit". Prostě šly. Před silnicí dát ruku, jasně, ale jinak ne a ne. 🙂

aanicka
30. kvě 2016

@apocalypsa Ahoj, prosím tě a ta hyperaktivita souvisí s tou chůzí po špičkách? Mám čtyřletou dceru. Byla o malinko pomalejší ve vývoji asi do třinácti měsíců jsme chodili na neuro a v pohodě. Asi ve dvou letech jsem si všimla, že chodí po špičkách. Achylovky zkrácené nemá, když jí upozorním, nohu normálně prošlápne. Pediatrička říká neřešit, ortoped, že fyziologicky problém nevidí, samozřejmě se mu tam prošla krásně po celých nohách. Vůbec nevím co s tím. Nožičky pasivně protahujeme, prý je to u ní opravdu zlozvyk, ale vůbec nevím jak se toho zbavit. Přijde mi, že má období, kdy chodí po špičkách téměř pořád a pak období, kdy jen občas.

bozik89
3. únor 2017

ahoj mam 11 mesicni holcicku a porad chodi pospickach ale sama nechodi je lina ani za rucicky nechodi

sarabi86
3. únor 2017

Maminky, nam na cviceni 3-6mes. fyzioterapeutka rikala, at si hrajeme s nozickama deti. Lechtame je, pusinkujem, delame paci paci a pod. ... plosky jsou hodne citlive a nektere deti, kdyz nejsou zvykle na ne pak nechteji doslapovat a chodi proto po spickach, z toho pak prameni zkracene slachy, spatne drzeni tela, vyvoj patere atd. My teda aplikujem lechtani atd...prijde mi to jako docela logicky nazor. 😉

aanicka
4. únor 2017

@bozik89 a co na to váš pediatr? Myslím, že je ještě brzo, ale zase je divný, že tu nohu neprošlápne.

vioneta
3. kvě 2017

ahoj maminky. Ma dcerka take chodí po špičkách. Už od doby co začala chodit, tak prostě hlavně po špičkách a vtáčí pravou nožku, ale to hlavně v botech, naboso ani ne. Už se mi to po delší době nezdálo, tak jsme zašly na ortopedii, no jediný co jsem se dozvěděla, že má vtočený stehýnka, jinak kyčle má ok, tak jsme tam šly zas za nějakou dobu na kontrolu. Pak už jsem řekla, že ona jakoby neví jak má jít správně, že to má naučený přes špičku došlap, tak nás poslal na rhb, tam jsme také zašly, rehabilitační doktorka nás zkoukla, řekla, že to nevypadá nějak hrozně a že máme hlavně protahovat achilovku, to nám ukázala nějaké cviky a posilovat různě na prolezackach apod. Prý vadný stereotyp chůze nejspíš. Je to prostě o tom, aby se časem naučila chodit přes patu, ale jako je to těžký, říkám jí horem dolem Na paty :D občas na ně došlápně, tak jak jí ukazujem správně, ale vzápětí je zas na špičkách :( Doufám, že jednou nad tímto zlozvykem vyhrajeme, ale asi to bude na dlouho :(

terezapetrova
3. kvě 2017

@kika_21 otázka backor je ale jen u nechodicich děti nee? 🙂

ok2uds
2. bře 2019

@schnek Přesně tak, není to potřeba řešit, ono je to přejde....