Chození po špičkách. Je to normální?

apocalypsa
6. bře 2012

Je to běžné, aby čerstvě dvouleté dítě našlapovalo téměř výhradně jen na špičky. I v pevných zimních botkách má snahu našlapovat jen na špičky a pak zakopává. Při pohybu např. v herničce nebo tělocvičně, kde má opravdu velký prostor na běhání, tuto snahu často nevídám. Spíš jen při chůzi nebo při pohybu po bytě. Syn chodí od 12 měsíců a pokud si dobře pamatuji, dříve to nedělal (nebo jsem to dříve nevnímala?), až teď, posledních pár měsíců. Jedna maminka mne upozorňovala, že mám jít se synem na ortopedii ... jaké máte zkušenosti? Předem děkuji všem za příspěvky 🙂

ivular
6. bře 2012

Mně rehabilitační terapeutka říkala, že zlozvyk chodit po špičkách mívají děti, jejichž rodiče se už nemohli dočkat, kdy budou chodit a předčasně je podněcovali k chůzi pomocí různých chodítek, voděním za ruce, apod.
Těch příčin, proč děti chodí po špičkách asi může být víc (nejsem odborník), ale minimálně v případě té příčiny, kterou jsem jmenovala, se toto děti musejí skutečně odnaučovat pod odborným dohledem.

schnek
6. bře 2012

@apocalypsa a není to jenom lumpárna? kluci to taky dělávali, prostě je to bavilo.

apocalypsa
autor
6. bře 2012

@ivular tak to není náš případ - chodítka odsuzuji a malej v žádném nikdy nebyl a za ruce jsme ho nikdy nevodili, za ruku vlastně začal chodit více méně až teď, když pomaloučku začíná bojkotovat kočár .... začal stát někdy v 10. měsíci v postýlce a chodit sám kolem nábytku o měsíc později, týden po narozeninách se pustil nábytku a začal capkat sám. Nikdy jsme neměli potřebu ho nějak povzbuzovat taháním za ruce atd. Říkala jsem si, že ještě chvilku počkám a dyštak se při další příležitosti přeptám dětského MUDra 🙂

apocalypsa
autor
6. bře 2012

@schnek ju, mně to také napadlo, často se při tom řehtá, ale on je takhle schopný jít celou procházku ... tak nevím ...

pajiskazemlyna
6. bře 2012

Ahojky 🙂
Četla jsem tu o tomto dost diskuzí a všude se maminky shodly na tom, že se to upraví ..až se dítě rozchodí ..
Každopádně je nutná kvalitní obuv !
Takže se maminky nebojte, ono to prcky brzy přejde a začnou chodit úplně normálně 😵

katka82
6. bře 2012

@apocalypsa ahoj no náš prcek to jednu dobu loni(právě kolem 2 roku) taky dělal😉 ale spíš teda jen doma a za nedlouho ho to přešlo 😉 tak držím palec a´t se to brzy upraví 🙂

schnek
6. bře 2012

@apocalypsa naši to dělají kolikrát i te´d . lítají doma po špičkách, nebo schválne dupou jako sloni 😅 hlavně ať má pořádnbý boty a uvidíš. Kdyby nepřestával, asi bych to s dr. konzultovala.

eriska
6. bře 2012

@apocalypsa náš prcek taky začal běhat po špičkách, zrovna jsme měli cestu k dr., tak jsem se jí ptala a říkala, že ho to určitě přejde, že za celá léta své praxe neměla dítko, aby ta chůze byla ortopedická vad..

apocalypsa
autor
7. bře 2012

No, prcek má botičky všechny od "žirafy", jak bačkorky, tak zimní. Jen tenisky měl adidasky, ale s ortopedickou vložkou ... ale blbnout začal až teď přez zimu. Možná to souvisí s tím že doma často lítá jen na bosov punčoškách nebo ponožkách. Může to mít vliv?

marton
7. bře 2012

@apocalypsa Ahojky,náš Matyáš taky ťape po špičkách.Začal chodit před prvním rokem,sám bez pomoci naši nebo chodítka.Tehdy naše pediatrička říkala,že pokud to dítě dělá dlouho,že by se to mělo vyšetřit,aby neměl zkrácené šlachy.Před měsícem jsme byli u ortopeda.Prý nic patologického,patří to k vývoji a jediné co nám doporučil,byly bačkůrky.A to hlavně kvůli isolaci a změkčení dopadu nožičky na plovoucí podlahu.
Dělá to váš Jiříček i v bačkorkách?

apocalypsa
autor
8. bře 2012

@marton v bačkorkách málokdy, ale taky ... tedy, jsme se celkem vyděsila - zkrácené šlachy?

marton
8. bře 2012

@apocalypsa prosim tě,neděs se.Jak už tu někdo psal a mě to potvrdil ortoped,děti to prostě dělají.Stejně tak jako si občas šlapou přes špičky.Ale jelikož si založila tuhle diskuzi,tak ti to není jedno a pak by bylo nejlepší se poradit u doktora.Taky jsem se to bála nechat.

apocalypsa
autor
8. bře 2012

@marton ju, počítám s tím. Dávám tomu ještě měsíc, pak jdeme na kontrolu a pro léky, tak nechám prcka očíhout obvoďákem a uvidíme 😉

bocinka
8. bře 2012

Naše Sofi měla mírně zkrácené šlachy ještě před tím, než začala chodit, i kolem nábytku lítala sama po špičkách od deseti měsíců, v patnácti začala chodit, během týdne lítat už normálně po celých nožkách, teď má taky "úlety" že chodí po špičkách, spíš to taky vidím jako lumpárnu, nebo nemáte třeba dvoje zimní botky???? že by mu ty jedny neseděly?

luciebx
8. bře 2012

nas mladej taky hodne na spicky.. a to sem ho nikdy za ruce nenutila nic takovyho.. podle me se to srovna.. deti tohle delaj.. hlavu bych si z toho rozhodne nelamala.. a uz vubec bych kvuli tomu neletela k dr..

luciebx
8. bře 2012

jinak ja naseho malyho doma na boso nenechavam.. ma otevrene backurky aby se mu nepotila nozka .. si myslim ze proste v tomhle vyvoji by ty backurky mel mit co nejvic..

lynks
9. bře 2012

@apocalypsa mně to připadá, že si chce vyzkoušet všechny možnosti chůze 🙂 Náš to dělá taky, ještě u toho zvedne ruce jako malé pařáty a zavírá oči.Baví ho to takhle dělat k večeru. Myslím, že na tom nic divného není, prostě zkoušej možnosti.Neboj.

apocalypsa
autor
10. bře 2012

@lynks ju, možná máš pravdu ... ale chápala bych to jako zábavu, kdyby to dělal nějaku omezenou dobu, ale při procházce v zimních botkách ujde tolik a stále jde tímto způsobem, proto mne to děsí. Vždyť v těch botičkách se mu musí jít hůře, když jde takhle ... 😒

apocalypsa
autor
5. říj 2012

Tak s několikaměsíční prodlevou přidávám popis aktuální situace ... chození po špičkách není v žádném případě normální!! ... Skončili jsme u neurologa, prcek dostal rehabilitaci (vodoléčba v perličce, masáže, protahování) a navíc doporučenku na ortopedii, aby posoudili vážnost situace a případně předepsali speciální obuv nebo úpravu pomocí ortopedických vložek!! Navíc mi neurolog naznačil, ať se připravíme na dlouhodobou léčbu. Syn má výrazně zkrácené achylovky ... je hyperaktivní a jak se všude snaží být co nejrychleji, tak využíval tu chůzi a běh po špičkách jako rychlejší způsob pohybu a tím ty achylovky takhle dopadly ... navíc kdyby se to nezačalo řešit, stále by se to zhoršovalo.
Nemyslím, že všechna děcka mají tento nebo nějaký obdobný problém, pokud chodí po špičkách, často to dělají skutečně jen z legrace, ale dle slov neurologa je to dost častý problém a výsledkem je, že děti pak špatně chodí, to má vliv dále i na ostatní tělesné funkce, páteř atd. V naše případě je to to zmiňované časté zakopávání a s tím související úrazy, modřiny ...Chtěla jsem jen reagovat, abyste to maminky nezanedbaly a abych trochu rozvířila obecnou představu o tomto problému 😉
Všem nám přeji co nejméně návštěv ordinací lékařů 🙂

camelinka
5. říj 2012

me to dela mala asi mesic, chodi sama od 10m a to sem ji nevodila,ani jinak nepredbihala, ale ted to dela vylozene jako lumparnu a kdyz je bez botek

pedricko
6. bře 2014

@apocalypsa Chci se zeptat, jak to máte s chůzí dnes?

bursma
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
apocalypsa
autor
9. bře 2014

ahoj ve spolek, děkuji za příspěvky ... synovi budou za pár dnů 4 roky a po špičkách běhá stále, ačkoli podstatně méně ... nožičky nefungují tak docela jako u ostatních dětí, malonko horší koordinace, hyperaktivita, zbrklé úkony, spousty a spousty úrazů, několikrát šité čelo, boule na denním pořádku, modřiny od kolen dolů neustále .. jinak je moc šikovný, má pamatováka, něustále něco montuje nebo spíš demontuje, je to zdravé dítě a možná je i v mnohém napřed, ale naopak spousta běžných věcí je pro něj nezajímavá .. např. dodnes moc nemusí odstrkávadla, radši běhá ... má to prostě naprogramované jinak, každé dítě je unikum 😉 ... tím vás nechci nikoho děsit, je to všechno spojené se synovou hyperaktivitou ... navštěvujeme 4x ročně neurologa a syn je po roční docházce v běžné školce nakonec od září ve školce speciální, kde má každý den rehabilitaci - vojtovku ... nemůžu si školku vynachválit, chodí tam rád, je tam malý kolektiv, věnují se mu víc a individuálněji, než ve školce předchozí, kde jich bylo ve třídě dvojnásobek ... chození po špičkách normální není, věnujte se svým prckům, podporujte přirozený vývoj a netahejte je do stoje, nevoďte je za ruce, neposazujte je předčasně ... to vše má prý negativní vliv na vývoj a utváření tělesné schránky našich prcků ...

marton
9. bře 2014

@apocalypsa Ahoj,pročítám diskuzi a koukám,že ta naše pediatrička měla pravdu,když říkala,že můžou být zkrácené šlachy.Trochu si tentokrát zase vystrašila ty mě ☹ . Prosím tě,malý to dělá i v botičkách,a pořád?Nebo chodí i normálně?

bursma
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
apocalypsa
autor
11. bře 2014

@marton ano, v botičkách i bez .. ale on je takový můj malý pérák, neudělá krok normálně ... buď po špičkách nebo popobíhá, hopsá a tak .. po X měsících, co denně rehabilituje ve školce, je to o dost lepší, ale po těch špičkách se mu prostě běhá lépe ... nechtěla jsem nikoho děsit, jen vnést do situace vlastní zkušenost

apocalypsa
autor
11. bře 2014

ještě jsem zapomněla ... když jsme začali se synem na rehabilitace docházet, tak nám neuroložka předepsala ortézky, podložky na nožky, které byly pod celým chodidlem a až pod kolínko, takové plastové fajfky odlité podle sádrových dlah, které tvarovali prckovi rovnou na nožkách a přes nárty a holeně byly suché zipy ... část pod chodidlem byla mírně zvedlá, takže nožka nebyla v přirozené poloze, ale zvedala nožku vzhůru a tím šlachu na patě protahovala ... bohužel ve věku 2,5 roku už měl syn svůj rozum a neměl je ani jednu noc ... vždy je strhal ...

tareb
17. pro 2015

Já jsem do svých 13 let chodila a pobíhala doma po špičkách aniž bych si to uvědomovala, až pak jsem nějak postupně přestala, aniž by mi kdokoliv něco říkal, nebo mě učil. Nosila jsem běžnou obuv, a chodítka, ani přehnané vedení za ruku na mě rodiče v raném věku neprovozovali :D Myslím, že chození po špičkách je možná spíše snaha dítěte být vyšší vedle rodičů, nebo při čilé pohyblivosti, které děti mívají, snazší, tišší, a rychlejší než dupání, kterého jsem si taky užila :D

lucinka219
22. led 2016

Ahoj holky, malemu je 17 m a taky mi chodi po spickach. V po jdeme k pediatricce a mam strach co mi povi. Chodi skoro porad po spickach. Ma stale backurky a v choditku nebyl.

kulatakosticka
22. led 2016

@apocalypsa není to zlozvyk, děti tak posilují klenbu a svaly, můžeš být v klidu.