Chůva nebo jesle? Prosím o zkušenosti

eho
31. črc 2008

Ahoj. Potřebuju od září mít jeden den v měsíci volno kvůli škole a nemám hlídání. Pořád váhám, jestli dát malého k chůvě a nebo do jeslí. Poptávám se, ale nenašla jsem nikoho se zkušeností. Byla jsem se podívat v jeslích, je to tam moc pěkné, ale syn neusíná sám a tam ho asi nikdo uspávat nebude. Teď jsem se doslechla o mamince mojí kamarádky, která je čerstvě v důchodu, pracovala ve školce a děti jí chybí. Je pro mě moc důležité, aby byl v pohodě a spokojený a chci se rozhodnout dobře. Poradíte?

ronie
1. srp 2008

Ahoj to je asi na každém...můj osobní názor-v tomhle věku rozhodně chůva. Já jesle nemám moc ráda, hlavně kvůli dítěti-prostředí fajn, ale jeden blízký člověk j rpo takhle malé dítě důležitější. Je celkem těžká adaptace, sice to jesle řeší tak, že maminka musí ze začátku chodit s malým a odcházet na chvíli atd, ale stejně děti hodně pláčou..zase na druhou stranu, já sem taky na chvilku o jeslích na jedno dopoledne v týdnu uvažovala-šlo ale o soukromé jesle, kde mají malinko dětí a hodně vychovatelek, Oliver je hodně na jiné lidi nevadí mu nikdo a hned se na každého vrhá, takže by to asi i šlo, je to hodně i o povaze dítěte. Nakonec mám ale chůvu-hodně maldou holčinu, bydlí kousek a našla sem í přes inzerát, zkušenosti má a je spolehlivá, takže sem spokojená. Určitě bych využila nabídky té ,,babičky,, 😉 to je super, zvlášť když pracovala ve školece-já to dělám tak, že první den hlídání sem s nimi doma a koukám jak se k Olimu chůva chová, jak to umí s dětmi a s Olim konkrétně a naučim chůvu co kdy a jak a když to jde tak není co řešit 😉 🙂 Sem ti teda asi moc neporadila 😀

eho
autor
5. srp 2008

Ronie, díky za názor, vidíme to podobně. Můj syn je taky velmi společenský, přesto je na jesle asi ještě malý. Včera jsem mluvila s tou maminkou mojí kamarádky, hrozně mile mě překvapila. Bude ze začátku jezdit k nám, na malýho se těší, uklidňovala mě, že se mi o něj dobře postará, tak to vyzkoušíme. Navíc mě překvapilo, že si řekla o poměrně málo peněz, tak snad to bude všechno v pohodě.

lucie.krajcarova
3. říj 2010

halo halo nějaké nové zkušenosti? mně v dubnu končí dvouletá rodičovská, takže mě toto rozhodování taky čeká..

lucie.krajcarova
12. lis 2010

halo, nikdo neřeší tento problém?

radka.k
12. lis 2010

@lucie.krajcarova Já z vlastní zkušenosti nedám na jesle dopustit. Taky jsem měla dvouletou variantu rodičáku a hned ve dvou letech nastoupil, třikrát tam byl do oběda a pak už až do 15.30. Podle mě je mnohem jednodušší naučit chodit dítě do takovýchto zařízení ve dvou, než potom třech, nebo dokonce čtyřech letech. Čím starší, tím jsou vynalézavější v protestování, výmluvách a důvodech proč zrovna dnes nejít do jeslí/školky. U nás nebyl sebemenší problém, párkrát byla slzička těsně na spadnutí, ale nikdy nebyla scéna, že by mě držel za ruku a postavil si hlavu, že ne a ne a ne, tak jako jsem to u ostatních vídávala. Je to i o přístupu rodičů, u nás se chodilo "pusou" do jeslí už asi půl roku dopředu, vyprávěla jsem mu, jak je to tam krásné, nové hračky, kamarádi a že je to jen pro hodné děti za odměnu.

emicka09
12. lis 2010

@lucie.krajcarova - Lucko, řešila jsem to asi před půlrokem..malá je v jeslích, každý den dopoledne, u chůvy mi vadilo, že by neměla kontakt s jinými dětmi. v jeslích je 10 dětí v její skupince a 3 učitelky. zvykání si bylo postupné, celý proces trval 3 týdny - nejdřív jsme byli celou dobu s ní, potom ji učitelka na chvilku (10-20 min) odnesla pryč, pak jsme šli pryč my, nejdřív na hodinu, pak na dvě..plakala asi jednou, možná 2x. nemám pocit, že by tam nějak strádala, dopoledne si pohraje s dětma, nají se tam a po obědě si ji vyzvedáváme.

lucie.krajcarova
12. lis 2010

holky, moc děkuji za názor. já bych raději taky jesle, přece jen malý už bude větší a kontakt s dětmi moc potřebuje. vidím to tak, že pokud neseženu jesle hned, tak bude chůva, ale jen dočasně....
@emicka09 dali jste malou do jeslí docela brzy, musela jsi zpět do práce tak rychle?

emicka09
13. lis 2010

@lucie.krajcarova - musela, mateřská je tu 11 měsíců (nebo teda 6 a rodičovská dalších 5), do práce jsem šla, když bylo Emmce 10 měsíců (na mateřskou se chodí 6 týdnů před porodem plus nějaká dovolená), ale můžeme pracovat oba s manželem z domu půl pracovní doby, tak jsme se těch pár měsíců (do Emmky roka) střídali, protože dřív jak v roce mi to prostě přišlo brzo. potom už lezla, takže si mohla s dětma hrát. no a teď je tam na půl dnes, jak jsem psala, až přetane po obědě spávat, tak ji tam nechám zase chvíli dýl..a to jsem tu trochu za exota, spousta rodičů dává dítě do jeslí už třeba v půl roce a na celý den..ale mě by to vadilo, tak jsme to vyřešili aspoň takhle 🙂

terak
13. lis 2010

@lucie.krajcarova Jsem taky na 100% pro jesle. Nevidim nejmensi duvod, proc by dite melo byt s maminkou doma do 5ti let, bez deti, bez spolecenskych her, bez lumpáren, bez dalsich osob, ktere na nej vychovne pusobi. Já mám sice TP az za tri týdny, ale žádost do jesliček budu dávat snad hned v lednu. V Brně jsou troje a je to tam docela nacvaknutý. Chci, aby malý chodil do jesliček už od těch 18 měsíců, na jeden den v týdnu.

Jak psala @radka.k tomuto se nevyhneš a čím dřív dítě do jeslí/do školky dáš, tím menší problém bude mít s adaptací na nový kolektiv. A rozhodně bych neměla výčitky svědomí. Malému se to sice nemusí prvních pár dní líbit, ale uvidíš, jak se bude nadšeně vracet domů, vykládat ti nové básničky a o tom, co si hráli atd.

Moc nechápu tu zbytečnou fixaci, kterou maminky zcela záměrně vytváří tím, že děti dávají do školky až v pěti letech.

benjik
13. lis 2010

@lucie.krajcarova mě končí na jaře,částečně se budeme střídat s mužem a na zbytek mám chůvu - kamarádku s klučíkem o půl roku mladším než Nel.Jesle mi nepříjdou vhodný tak do dvou dvou a půl let,tedy alespoň ty státní ne.

@eho V tomto věku klidně jesle,běžně ve třech letech chodí děti do školky,tak to nebude problém ne.Problém,jestli ti takovou docházku umožní.

benjik
13. lis 2010

@lucie.krajcarova aha ted jsem si vsimla,že píšeš o 2letém rodičáku,já mám 4letý a na jaře mi klesají peníze ne půlku.Tak to pak u tebe asi ty jesle,když se vracíš do práce na plný úvazek.

eho
autor
14. lis 2010

@lucie.krajcarova Přidám svoje zkušenosti s odstupem: První rok (mezi1-2 rokem) syn chodil cca. jednou za tři týdny na jeden den k chůvě - byla to maminka kamarádky, vše bylo ok, věnovala se mu ona a chvílemi i její manžel, byl tam prostě jako u babičky a u dědy. Potom o prázdninách začal milovat společnost dětí a visel na pltě od školky, tak jsme od dvou let zkusili jesle. Chodil celý rok 5 dní v měsíci, nejprve bez spaní, pak tam chtěl spát. Miloval to tam, nikdy neplakal, byly tam moc hodné tety, kamarádi a hračky. Takže nám se osvědčilo chůva do dvou let, od dvou jesle. Já jsme v klidu dostudovala a někdy mi zbyla chvilka i pro sebe, bylo to fajn. Jo a přestože jesle miloval, tak školku oplakal, tak nevím... Asi ten přechod byl šokem...

eho
autor
14. lis 2010

@benjik Já jsem ten dotaz psala v době, kdy byl malému necelý rok 😀

lucie.krajcarova
14. lis 2010

holky, moc děkuju. když u mně jde o to, že v dubnu musím nastoupit do práce, pokud nebudu těhotná. a jesle sháním, ale je to nedostatkové zboží, i soukromé. takže asi budeme muset začít chůvou a u toho dál hledat volné místečko.
@eho to je zajímavé, že malému se ve školce nelíbilo. bylo to někde jinde? myslím, že je prima, když jsou jesle a školka v jedné budově, ale je to spíš výjimka. znám takovou školku, ale je tam pouze 6 míst jesličkových..

benjik
14. lis 2010

@eho aha,jsem si nevšimla 😀 večer mi to nemyslí

benjik
14. lis 2010

@lucie.krajcarova co Mělník?kámoška místo pro malou sehnala v poho

lucie.krajcarova
14. lis 2010

@benjik no právě tam jsem sehnala tu školku se 6 místy do jeslí. už jsme tam byli a řekli nám, že až od září a že už mají dost přihlášek. jestli prosím víš ještě o jiných jeslích, klidně mi můžeš napsat kontakt, díky moc.

benjik
14. lis 2010

@lucie.krajcarova kamarádka dělá v hořínské školce a občas vezmou i 2leté dítě.Dneska se jí zeptám a dám vědět.

lucie.krajcarova
14. lis 2010

@benjik to bys byla zlatá, díky moc 🙂

benjik
16. lis 2010

@lucie.krajcarova Tak známá mi ještě neodepsala,ale mluvila jsem s jinou a prý je to všude stejné,mají plno a přihlášky na dlouho dopředu.

lucie.krajcarova
16. lis 2010

@benjik ajajaj tak to je moc škoda..

kikimaruska
16. lis 2010

Řeším nástup do práce.. a též nemám hlídání - babi i děda ještě pracují, tatínka nemáme, do školky na plný úvazek mi ho vezmou až od července 2011. Jesle tu v okolí nejsou-myslím že jediné jsou až v 60 km vzdáleném městě, anebo v 75 km. Navíc budu pracovat i noční, víkendy, svátky a to mi stejně školka ani jesle nepomohou 😒 . Našla sem si ale paní na hlídání, známe se dlouho-ona mě od malička a je to maminka mé kamarádky, je již v důchodu a ve vísce vedle...takže nebude problém malého tam ráno odvézt a bud poo nebo odpoledne ho vyzvedne babi nebo děda. Víkendy, svátky a noční taky pohlídá babi a děda, ale všední dny prozatím chůva. Práce mi "naštěstí" vychází na 24 hod, takže 1 den v práci a 3 dny volna...a malý bude muset být hlídán průměrně 2-3 dny v týdnu (o víkendu opět hlídá babi s dědou, nebo je na víkend u otce). Navíc paní si vezme jen symbolickou odměnu, jelikož je to takřka rodinná přítelkyně...ale kdybych musela platit chůvu, tak by se nic nedalo dělat (ikdyž by to schramstlo třeba čtvrt nebo půl výplaty). Je to ale jen dočasné řešení, jelikož se taky chceme osamostatnit a najít bydlení, jenže nemůžeme být od prarodičů daleko, když není hlídání právě v noci, což je největší problém.

lucie.krajcarova
19. lis 2010

@kikimaruska tak máš to pěkně těžké, to ti nezávidím... ale jak se říká, štěstí v neštěstí, tak si nakonec malého ještě hodně užiješ 🙂

kikimaruska
20. lis 2010

@lucie.krajcarova : to ano, to je velké plus 😉 , sice ten půlden po směně budu tak trochu spíš odpočívat, ale budeme spolu a máme pak další 2 volné dny (ikdyž se dá dobře přivydělat občas na přesčasu). Teď čekám jen na podpis papírů a od ledna bych snad mohla nastoupit do práce 😵 , ťuk ťuk...

projesle
28. pro 2012

@eho Každé dítě dříve či později potřebuje kolektiv, který mu v jeho vývinu a socializace hodně pomůže. Je beze sporu, že v tomto dětském období je pro dítě ideální velká péče rodičů, ale snažíme se, aby naše jesle působily přirozeným a rodinným prostředím. Život nás staví do různých složitých situací, kdy ideální řešení nejsou možná, a v tu chvíli je využití kvalitních jeslí rozumnou variantou, jež dětem, a jejich rodičům zajistí nejen kvalitní péči, stravu, ale i program a v neposlední řadě bezpečnost a záruky, které se u jiných řešení, jakými jsou neprověřené chůvy, nebo v horším případě jednorázové hlídací koutky pod pochybnými mateřskými centry a občanskými sdruženími.

Kvalitní zařízení musí za svěřené děti odpovídat nejen výchovně, ale i co se odpovědnosti, bezpečí, pojištění a hygienických norem týká, na což je velmi často zapomínáno právě v zařízeních, jež se snaží péči pod názvem „jesle“ poskytovat.

Při výběru jeslí rodiče většinou vybírají na základě tří hlavních faktorů.

Cena, vzdálenost od bydliště, nebo zaměstnání a informace kolik připadá na jednu "tetu" dětí.

Kromě těchto faktorů je ale dle našeho názoru důležité i vhodnost a bezpečnost prostředí, atmosféra, která na Vás působí při návštěvě, samozřejmě pověst a reference daného zařízení.

miparime
26. črc 2013

Ahoj já jsem dala syna do soukromých jesliček do rodinného centra Honzík.Vyjde to cenově mnohem lépe než chůva-teda pokud ti nepohlídá někdo známý

boisguillebert
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
danielanovalova
15. říj 2014

Ahoj,když jsem otěhotněla slíbila jsem v práci, že se po narození mimča co nejdříve vrátím. A protože jsem od kamarádek slyšela, jak těžké je sehnat dobrou chůvu zvažovala jsem i možnost jestlí. Navštívila jsem 3 z nich, ale když jsem si představila že tamní tety musí pečovat o dalších několik dětí uvědomila jsem si, že by to pro mé dítě, kterému potřebuju zařídit péči co nejdříve, nebylo to pravé. Oslovila jsem tedy agentury, setkala se se 4 chůvami, ale nepřipadaly mi, že by měly takové zkušenosti, jak agentury uváděly. Pak mi kamarádka doporučila jejich paní na hlídání, která pro jejich rodinu pracovala před několika lety. Hned při 1. setkání jsem cítila, že to je to pravé. Holky je potřeba mít 100% důvěru, vždyť nevíme jak se dětem chůvy věnují, když nejsme doma. Když jsem přišla 1.den z práce, tak se mi potvrdilo, že jsem vybrala správně. Vše v pořádku, voňavé usmívající se miminko, Jenny mne o všem, jak den probíhal informovala. Když malá usnula zvládla vyžehlit, pověsit prádlo, poklidit kuchyň. Fakt jsem byla nadšená a to mi zůstalo dodnes. Hlavně je pořád v dobré náladě a ochotná pomoci vyřešit každou situaci. Když jsem musela na 3 denní služební cestu, tak se postarala po celou dobu. Doporučila jsem ji i kámošce, která má dvojčata. Je s nimi sice doma, ale pomoc potřebuje hlavně občas v noci, když se chce vyspat. I ta, která už měla s chůvami zkušenost při 1.dítěti je moc spokojená. Já se budu v lednu s rodinou stěhovat do Ameriky, tak už Jennifer nebudu potřebovat, takže pokud byste některá chtěla (a jste z Prahy) tak vám na ní mohu dát kontakt. (hlavně je super pro ta úplně malá mimina. Tak hodně štěstí....

misulicka69
17. říj 2014

Já jsem se po nějaké době vrátila do práce, synovi bylo 18. měsíců, když začal chodit do jeslí. Zprvu jsem taky chtěla nějakou chůvu, ale zarazily mě celkem ceny, tak jsem zkusila ty jesle. Poprvé jsem se tam šla podívat s malým, pak tam byl na 2 hodiny sám, párkrát jsem to protáhla na dopoledne, a jelikož je malý už kolem 11. hodiny velmi unavený, tak jsem ho tam nechala spát. Do jeslí chodí asi 2-3 x týdně od 7 do 16 hodin. Vždy to bylo ráno trochu s pláčem (ale syn je hrozný mamánek), ale dnes poprvé bylo vidět, že se do jeslí těší a při mém odchodu mi dal jen pusu a zamával mi na odchod, pak se otočil a šel si hrát.
Zpočátku jsem měla špatný pocit, že ho tam dávám, ale když ho vyzvedávám a vidím, jak je mezi dětmi nadšený, nelituji. Sice už chytil dvě nemoci, ale možná lepší je prodělat teď, než půjde do školy.
Jesličky jsou soukromé a může tam být max. 8 dětí, což se zatím za ty dva měsíce ještě nestalo. Nejvíc jsem jich napočítala asi 6 max.
Malého měla původně hlídat manželova babička, jenže té táhne na 80 let a vzhledem k synově celkem akční povaze by akorát dostala infarkt. A navíc by ho akorát ještě víc rozmazlila. Takhle aspoň vím, že se v jesličkách i něco naučí, a hlavně je mezi dětmi (syn je hodně společenský). Takže ani nelituji toho, že se za jesle platí ne zrovna malé peníze 🙂

nonacek
17. říj 2014

jesle, jednoznacne kolektiv deti je lepší než nějak a chůva ,aspoň Můj nazor 😉