Co by mělo ovládat dítě před nástupem do školky?

anag
17. srp 2012

Malému jsou 2 roky a 9měsíců. Od září nastupuje do školky zatím jen na pět dnů v měsící,ale i tak se děsím toho,že asi neumí to co by umět měl. Přes den je bez plínky,ale s tím,že nechce kakat na záchodě ani hrnci,tak většinou se mi pokaká do slipů a nebo počká až mu dám plínku na spaní. Další problém je,že je leniví mluvit. Moc toho neřekne a taky nevím jestli se tam zvládne sám obléknout a dát boty. Vysleknout si myslím,že to nějak zvládne. Pokud se mu bude tedy chtít .... 😒 A o tom jestli vydrží sedě u jídla a sám pořádně se najíst ani nemluvím ......
Holky mám se nad tím trápit a nebo se to nějak časem upraví ......

mamkamarketa
17. srp 2012

Musi byt bez plinky, sam se najsit, dojit na wc. S oblekanim snad tem nejmensim pomuzou. A comse tyce sedeni u jidla a mluveni.. Neboj. Kolektiv ho nauci 😉
Muj sel,do skolky jeste o dost mladsi (2r2m) a zvladl to v pohode. S oblekanim pomohly pani ucitelky nebo starsi. A ve skolce pry sedi krasne u stolu a vsechno sni. ( u nas jsou denne dohady co bude jist 🙄 ) takze opravdu kolejtiv udela svoje 🙂

2hanah
17. srp 2012

@anag Já patřím k mírnějším maminkám, a proto bych ho do školky ještě chvíli nedávala, bála bych se toho pokakání, to myslím učitelky nebudou chtít řešit, když se pokaká, ale nemám zkušenost, nevím. Stává se mu to často? Z mluvení jsem taky měla strach, že mu nebudou rozumět, co zrovna potřebuje, byl ještě ve třech takové ,,miminko", tak jsem ho nemusela nutit, byla jsem s mladším dítětem na MD, jdeme do školky teď ve čtyřech a taky se nic nestalo, je samostatnější a schopnější a já už jsem klidná, že to zvládne.

anag
autor
17. srp 2012

@2hanah
@mamkamarketa Holky díky. Já nastupuji od 1.11. do práce,tak do školky hold jít musí. Hlídání jiné nemám. No snad to tam nějak zvládne....

lojzina
17. srp 2012

v klidu,zvladne to,mozna se tam jednou pokaka,-to neni tragedie,ale jak uvidi u druhych jak to chodi,tak pak uz pujde vsechno 😉 😉 😉 😉 😉

2hanah
17. srp 2012

@anag Já si taky myslím, že mezi děckama se to všechno rychleji naučí a zvládne to. Já holt ještě nemusela do práce a byla jsem doma, tak jsem si syna taky ještě nechala doma, hlavně taky kvůli nemocem, aby to malá nechytala jako miminko.

ined77
18. srp 2012

@anag ...ahoj 🙂 , myslím, že se nemusíš tolik strachovat.nechci přeceňovat sílu kolektivu, ale dělá to opravdu hodně.
s oblékání dopomůžou paní učitelky nebo starší děti, u jídla uvidí, že sedí ostatní a bude sedět taky....to se neboj.a to kakání...tady moc neporadím, ale myslím, že i to se poddá.hlavně bych teď zrovna na tohle netlačila ať nezpůsobíš nechtěně nějaký blok.povídejte si co děti ve školce dělají, jak si myjou ručičky, jí spolu, hrajou si....já koupila knížku co dělají děti ve školce....říkanky, obrázky, pěkné😉 .
dělala bych dál to co obyčejně...u oblékání bych ho nechala s tím, že pokud bude potřebovat, pomůžu.na každé kakání nabízela možnost nočníku nebo záchoda ( v jeho věku už s možnou odměnou), ale hlavně v klidu 🙂 .prostě nenásilně ho učit to co bude ve školce potřebovat, ale nenervovat se tím, že mu to třeba hned nepůjde 😉 .

jmisa
18. srp 2012

U nás dávala ředitelka lejstro po zápisu, že musí být bez plen, umět se najíst, napít z hrnku a spolupracovat při oblékání.
Já jsem syna dávala od 2,5 do soukromé školičky, kde na maximálně 16 dětí jsou dvě učitelky, takže to měl v pohodě, ale on toho dost uměl, spíš se naučil podřídit kolektivu. Ale učitelky tam hodně dětem pomáhaly, jenže to bylo poměrem dětí na učitelku. Ve státní školce to bude trochu horší a v Tvém případě bych řešila hlavně to kadění.

grabu
18. srp 2012

Ahojky, náš malej jde taky v září do školky, chtěli jsme třeba až od ledna, ale to nešlo, buď teď nebo až za rok 😒 tak jsme se rozhodli že teď, už moc potřebuje k sobě děti...i když zůstávám na mateřské s druhým dítkem, on by se se mnou doma nudil...byly mu 3 roky minulý týden. je samostatný, nají se, napije, oblékat se taky ještě neumí, ale to prý nemusí...myslím, že se to brzo naučí až uvidí ostatní děti...s čůráním v poho to si řekne sám a je celý den bez plíny, ale s tím kakáním to máme podobně jako vy...náš malej má od mala blok na nočník, teď už se aspoň vyčůrá, nebo i do záchoda...ale kakat do něj nebude ani kdybych ho nutila...kaká většinou ráno do plínky(má ji ještě na noční spaní), ale když ne, tak pak třeba i do těch slipů to pustí ☹ bohužel ,mu to zatím nemám jak vysvětlit, hlava mu to prostě zatím nebere...on se neumí vykakat v sedě...jen ve stoje a do plíny...ale věřím, že mu to v hlavičce brzo přecvakne a třeba když to uvidí u ostatních dětí, tak to bude ok...musím to ale učitělkám ve školce říct, aby s tím nebyl problém...jdeme do soukromé, tak jich tam bude míň na jednu učitelku, tak snad to s ním nějak zvládnou...bude chodit jen na dopoledne, tak snad to nějak vydrží 😉 ale nechci to hrotit, páč má pak problémy jako zácpu a nejde mu to a brečí bolestí...tak to za to nestojí ho nutit na ten záchod...hlavně klid a neboj se, učitelky jsou na nějakou tu nehodu ze začátku zvyklé a oni se to ti naši broučci brzo naučí a bude to ok 😉

denpry
25. říj 2012

Mně Majdu vzaly, ale musela umět na záchod, jíst lžící, popř. příborem, měla být samostatná, nelpět na mně 🙂

zazana81
31. říj 2012

Dítě se podle mé zkušenosti ve školce chová jinak , než doma. Moje dcera například doma v poledne potřebuje plínu na spaní, zatímco ve školce spí v pohodě bez ní. Taky jsem jí tam viděla sedět u stolečku a krásně papat, zatímco doma si vezme jedno sousto a od stolu uteče.

marcelka287
21. lis 2012

@anag Dobrý den, tak jak to dopadlo s tou školkou? Naučili jste se kakat? Nevyloučili vás kvůli tomu ze školky?

bobo1
28. bře 2014

@anag prosím Vás, jak to s váma nakonec dopadlo? zrovna řeším uplně to stejné.. chci dát malého do školky, je v podstatě vcelku samostatný, krásně mluví, nají se, vysléct se zvládne uplně sám, oblékání s pomocí, obou, vyzout boty si umí sám, umýt ručičky, vyčurat úplně sám, je bez plíny, jen občas na noc, když je nachlazený, ale stejně se v noci vzbudí na čurání, ale to kakání, to mě stresuje! neřekne si, nejde, prostě mi řekne, až má hovínko 😝 nevím, jak na něj 😒

projesle
17. dub 2014

Bobky u nás neřešíme a na záchod naučíme 🙂