Co by mělo umět 8měsíční dítě?

ronja55
6. čer 2018

Hezký Večer, synovi bude 10 června 8 měsíců. Zajímalo by mě co by podle tabulek mělo dítě umět. Syn neleze, pouze valí sudy, otáčí se kolem své osy a umí se vzepřít na dlaních( viz foto). Mám kolem sebe podobně staré děti a ty už z 90% lezou a stojí. Trošku mě to deprimuje. Syn je větší(10 kg) a přijde mi takový líný a neohrabany. Bojím se abych něco nezanedla(např. cvičení vozovky apod.)

ronja55
autor
6. čer 2018
terezak88
6. čer 2018

Nee vubec si s tim.nelamte hlavu, nektere deti jsou linejsi, je potreba je motivovat, ale vse se v cas nauci 🙂. Dcera bude mit 8 mesicu 14.6. A ted se mi vzepre na rukach jako vas syn, umi se otacet dokola a ted zacala couvat dozadu. Kdyz to srovnam s prvni dcerkou tak ta se v osmi mesicich uz stavela na nohy. Dejte mu cas a prostor on se to urcite nauci 🙂 pokud mate ale pochybnosti tak se poradte s pediatrem 🙂

terezak88
6. čer 2018

Jo a jeste rada- vubec deti nesrovnavejte, akorat se tim stresujete, od toho jsou poradny u lékaře aby vam rekl.ze je neco spatne 🙂

marketa_sob
6. čer 2018

Já taky nemám ráda srovnávání, máte krásného syna a určitě nic nezanedbáte. Doktor tyto vývojové pokroky ohlídá. Za sebe můžu říct, že bych byla ráda, že dítě najdu tam, kde ho položím :D

marketa_sob
6. čer 2018

A ještě něco - prosím ne chodítka a podobné pomůcky, stačí motivace, ukazovat hračky atd.

ronja55
autor
6. čer 2018

@marketa_sob nic takového nepoužívám, ani syna neposazuji i když už dokáže sedět sám bez opory. K doktorce jdeme v pondělí na 8 měsíční prohlídku tak se jí zeptám co a jak. Díky

ladyhacek
6. čer 2018

nesrovnávat na vše má čas. syn na 7m se začal plazit (ale né moc) 8m si sednul na 9m se postavil a pak záhy začal lézt chodit začal ve 12m a teď ve 3 letech začíná mluvit 😀..
V 8m by se dle mě byl měl pást koníčky a přetočit se ze zad na břicho. A když jsem se synem chodila na plavání tak tam všichni děti lezli a jeden klučina se zásadně pohyboval pomocí válení sudů 🙂 to syn sudy nidk ymoc neválel až teď v písku 😀

hanve
6. čer 2018

Pokud máte pochybnosti i přes ujištění pediatra,zajděte si přímo k fyziiterapeutovi/rehabilitaci jako samoplatce. Já to takhle udělala a jesteze tak,teď cvičíme Vojtu a se skoro ročním capartem je to teda boj. Takže radši být za hysterku a nic nepromeskat a dát na mateřský instinkt než se nechat ukolébat... Já se nechala ukolébat a teď bych si za to nafackovala. Jo a lepší mít víc pohledu. Já jsem za poslední měsíc navštívila čtyři doktory a všichni se shodli,že je to zanedbané a mělo se to řešit už v půl roce.

marketa_sob
6. čer 2018

@ronja55 to je dobře, že nepoužíváte, psala jsem jen pro jistotu ,-) Ono taky to lezení může přijít skoro "z ničeho nic", takhle to měla naše Zorka. Žádné dlouhé tréninky a pohupování na kolenou, v sobotu to začala zkoušet a v neděli už lezla jako drak.

alishka111
6. čer 2018

@ronja55 Pokudmá v osmi měsících takhle hezky zvládnuté druhé vzpřímení (a někdy se opře i o otevřené dlaně) tak bych se vůůůbec nebála. Podle tabulek má nalezení čas do 9m, +- samozřejmě nějaká tolerance. Ale za zeptání člověk nic nedá, já kdybych neprudila, tak se synova trupvá hypotonie neobjevila v 6t ale až mnohem později (takhle odmalička cvičíme a s přehledem "předbíhá" vrstevníky) i když myslím, že ve vašem případě bude naprosto v pohodě, těžší děti bývají trochu línější, mají to těžší ;)
Jinak na podporu lezení je úžasné nabízet mu k překonávání nerovný povrch (kopečky v trávě, polštáře v posteli, tělo rodiče kdekoli ;) ) pokud se nepohybuje vpřed motivovat ho často k naklekávání u překážky (třeba nějaká krabice,polštář, nebo na těle) Děti to milují a pokud ve vývoje váhají, takje tokrásně nakopne ;)

ronja55
autor
6. čer 2018

@alishka111 děkuji za uklidnění 🙂, o otevřené dlaně se opírá ve většině případů. Proberu jeho vývoj na 8 měsíční kontrole u doktorky a uvidíme. Také si myslím že je to tou váhou. Přeci jen zvednout 10 kg a třeba 7 kg je rozdíl 🙂

alishka111
7. čer 2018

@ronja55 mrkněte sem https://blog.evakiedronova.cz/2016/04/28/foto-s... My ani nemuseli na vojtovku, stačila manipulace a motivace podle této paní 😉

adusch12345
7. čer 2018

Ahoj,chápu, jak s citis, ja se cítila dost podobne, když i mladší děti "umely" víc než naše dcera. Ted vím, že jsem se trápila úplně zbytečné 🙂 Všechno jsem porad zkoumala a četla a neresila nic jinyho, než to co má kdy umět. Chápu, že nechceš nic zanedbat a je určíte ok, že se zajímás o vývoj svého miminka. Já chodila s dcerou na rhb a fyzio mi říkala že lezení je mezi 6 ti - 10 ti měsících tak nějak. 🙂

veronikanel
7. čer 2018

Každé dítě je jiné.Nelze jet dle tabulek.Dcera např.v 8.měsíci již chodila a syn třeba neudělá krok bez držení do teď a to mu v říjnu budou 4(je nemocný).
Vyprdla bych se na to,co umět má a nemá a užívala si toho,co umí😊

priefi
8. čer 2018

@ronja55 nestresuj, je v poradku. Rychly vyvoj taky neni zrovna nejlepsi. Syn poprve se pretocil na brisko v 8.m, kolem sve osy se pohyboval od 6.m. Od kamaradky dcerka uz v 9.msi stoupla a udelala prvni krucky. A vysledek? Chodit zacali ve stejnou dobu, ve 13.m 😉 neni kam spechat 😊 uzivej si, pak budes jen litat 😅

ange_de_la_morte
8. čer 2018

dám příklad - moje mladší ségra v roce ještě nelezla - ležela kam se položila, maximálně natáhla ručička na hračku, pokud na ni nedosáhla tak se na to vykašlala .... mamka s ní chodila po všelijakých vyšetřeních a cvičeních a doktorka ji strašila že je vývojově pozadu a bůhví co všechno ... no segra byla prostě jen pohodář - to je doteď - začla lézt až se ji chtělo, chodit začla snad v roce a půl - měla na všechno čas .... a je to naprosto normální holka, sport má ráda, dostudovala vysokou a nemá naprosto žádné ,,postižení,,

penelopaw
13. čer 2018

Určitě bych se též poradila s pediatrem - právě proto se na pravidelné prohlídky v určitém věku chodí, aby dokázal zjistit případné zpoždění či nesrovnalosti ve vývoji. Na to, co by dítě mělo umět, existují nejrůznější tabulky a pomocníci (mně se nejvíce líbí mapa od nutrilonu, mám ji staženou v počítači a v případě zájmu mohu poslat e-mailem - na stažení je nutné se registrovat na jejich stránkách), ale pokud dítě neumí přesně to, co říká určitá tabulka, ještě to nutně nemusí znamenat, že je něco špatně. Jen když porovnám své dvě děti, tak syn (narozený 27. 8.) začal lézt 1.4., téměř ihned si začal stoupat a na 11 měsících (červenec) už chodil a běhal. Dcerka (narozená o tři roky později 26. 8.) začala lézt mnohem později, teď se zkouší stavět, ale ještě ani neumí sedět, i na břicho se začala otáčet později (ale leze mnohem déle a co mi tehdy říkala fyzioterapeutka, to je z hlediska vývoje super, že si srovná veškeré případné pohybové vady). Každé dítě to má trochu jinak, takže bych opravdu vyčkala až na pediatra, svěřila se se svými obavami a případně si nechala doporučit nějaké cvičení s miminky, abych chlapečka nastimulovala. Na tomhle webu je taky několik tipů, co dělat s miminky v daném měsíci: http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/3281/ro...
Jinak bych se zásadně vyhýbala srovnávání s podobně starými dětmi kamarádek či příbuzných - na prvním roce je každý týden navíc nebo míň hrozně znát, takže v porovnání s dítětem třeba o 14 dní starším se může mladší zdát "zbržděné" a maminka se zbytečně stresuje 😉.

penelopaw
13. čer 2018

Hmm, teď koukám, že ten link už není aktivní, ale obsah by měl odpovídat tomuto: https://www.mamaaja.cz/prvni-rok-miminka/