Co umí a mělo by umět 3leté dítě?

mysteria
3. bře 2008

Co by mělo umět 2,5 - 3 leté dítě?

aponchie
3. bře 2008

hehe je toho hodne ale zkus si koupit spis nejakou odbornou knihu nebo se zeptej lekarky pac kazdej ti napise neco jineho prevazne podle toho co dela jeho dite 😉

mysteria
autor
3. bře 2008

to stačí 😉

aponchie
3. bře 2008

no snad sem te neodradila ale ja uz ty knihy moc nectu a neresim zaprvy mala je o rok napred takze to mam zkreslene za druhy pokud umi zakladni veci jako jeho vrstevnici vubec bych to neresila.znam deti ktere nemluvi pac nechcou a jsou velmi sikovne pozdeji a podobne 🙂

mysteria
autor
3. bře 2008

no já právě na ty knihy taky moc nejsem

mě zajímá, co by takto staré děti měli umět a co umí, jasně že se to musí brát tak zhruba,každé dítě je jiné

aponchie
3. bře 2008

to je tezko mala ma zitra tri roky ale od 2let cura sama od roku a pul bez plen,je schopna ve 2letech v trolejbuse rict :maminko proc si davas doma plinecku taky?? 😀 a jine blbiny kresli,sama se oblece i vyslece ,oblekani je vsak jeste stale slozitejsi nez vyslekani.kresli hlavu a naznaky oci,navleka koralky(jemna motorika),skace ,chodi ze schodu dolu a nahoru bez opory,mluvi srozumitelne pouziva hodne novych slov,umi si rict ze se mu neco nechce nechutna,jiz nevyzaduje tolik pozornosti,umi jiz uklizet,chape ze nejdriv je ukol a pak odmena.ale je naprosto NORMALNI ze ve 3letech jeste pocurava,ma pleny,atd 😉

kejka
3. bře 2008

Tak holčičky jsou šikovnější.Moje zkušenost.Malej je živej jako šídlo.Na noc má pořád plínu,někdy je pročůranej,někdy je suchej-radši mu jí dávám.Od 2,5r.chodí do jeslí.Namaluje postavičku s rukama,nohama,obličej,vlasy.Umí celou abecedu-přidává ke každému písmenku-velká písmena nějaké slovo.Napočítá do deseti,ale dvě jsou pro něj tři 😀 ,když jde do schodů,ze schodů,tak se drží zábradlí,mele a mele pusou,že mám hlavu jako balon,sám se svlíkne,ale oblíkání už je horší,sám se nají,namaže si chleba máslem,hodně si vyhraje s modelínou a rád staví kosty a hraje si s autíčkama.Má moc rád děti a je na ně hodný,nepere se.Venku už chodí za ruku,když musí,ale byly to boje,než mu došlo,že nesmí lítat po silnici.Ještě se občas vztekne,ale to nejhorší už asi máme za sebou,nechá si hodně věcí vysvětlit.Už nevím,co bych napsala,je toho spousta a spousta.A je pravda,že každé dítě je jiné a nemá se srovnávat.Máme doma originály.Asi tak. 😉 😉 😉 🙂

jita2
3. bře 2008

mysteria,
taky si myslím, že co ti mamči napíšou, bude hodně rozdílné a pak by ti mohlo začít v hlavě hlodat, proč jedno toho umí tolik, a jiné nic....psychologové to dokážou dobře rozebrat, ty bys neměla svoje dítko taky s ostatníma srovnávat, protože rozdíly můžou být strašně obrovské, třeba Aponchie má velice šikovné dítko, naše malá je taky na tom hodně dobře s mluvením, má 20 měsíců, a znám stejně staré děti, které sotva řeknou mama. Takže rozdíly jsou veliké 😉

other_side
3. bře 2008

ahoj, nas ivanko sa napriklad sam nenaje, proste nechce a myslim si ze by to vedel ked pribinacika spapa v pohode sam 🙂 nechce sa mu ani moc obliekat 😠 ale zase uz par mesiacov ovlada vsetky pismenka - teda velke tlacene, pozna cislice, kresli, zrozumitelne rozprava, uz povie par basniciek, ale presne ako pise jita2, je to velmi rozdielne 😉

aponchie
4. bře 2008

jita:sice sikovna je ale taky s epocurava v noci a neumi barvy a pocitat spravne takze to neresim vubec stejne jednoho dne pujdou do skoly bez plen nauci se pocitat psat poznavat takze to prdim ma detstvi do 6 😀 a jeste je dulezite ze kdyz dite neco umi ale nechce to delat je porad ze to umi 😉 takze prd na to porovnej v knizce jestli je ok tak to neres pac tady to muze dopadnout tak ze ti nekdo bude psat superlativa a tobe to treba bude lito

tutifruti
4. bře 2008

Ja som si kúpila knihy: "Bystré dieťa dojča, bystré dieťa batoľa a bystré dieťa predškolák... V nich je zhruba napísané, čo by malo dieťatko vedieť v ktorom mesiaci, s tým, že sú tam aj návody, ako dieťa stimulovať pri hre, rozvíjať motoriku, sociálne zručnosti, učenie... Sú tam skrátka návody na hry... Mnohé vieš a určite ich robíš prirodzene, ale občas tam mrknem a naozaj nájdem niečo, čo ma nenapadlo a je to jednoduché a účinné...
Jednotlivé obdobia sú písané skôr tak, do akého veku sa má dieťatko čo naučiť. Je napríklad písané, čo má vedieť do dvoch rokoch, ale naozaj ovládať to má napr. vo veku 2,5 roka. V niečom sme popredeu, v inom pozadu...
Naša Alžbetka napríklad farby ovláda od dvoch rokov, sama sa naučila abecedu, kreslí postavy, zvieratká, deje, príbehy, nepocikáva sa, rada sa hrá s deťmi, ale samostatne jesť začala možno pred mesiacom a obliekanie? To radšej nekomentujem...
Myslím si, že keď ju porovnám s deťmi kamarátok v rovnakom veku, tak sú zhruba na rovnakej úrovni... Niektoré niečo vie lepšie, iné horšie...

aponchie
4. bře 2008

presne tak !me kazde rikal ze to neni mozne v roce a pul byt bez plen a bylo to tak pres den ale ze se nechtela najist sama a ja ji do 2 a pul let krmila nikdo nevidel 😝 hruza a umela to mrska mala jen nechtela pac ono je to pohodlnejsi ze jo kdyz mamka nakrmi.jo a ze skolky ted dosla a umi cele pisnicky skakal pec,pec nam spadla a jine ale musi chtit sama!jak ji reknes zpivej nezazpiva nerekne nic...ve dvou letech rekla:maminko proc si davas plinecky mezi nohy? 😝 😀

marorlinko
7. bře 2008

kazde dieta je ine, je pravda,ze dievcata su sikovnejsie ,ale zalezi od cinnosti, moj zase ma 14mes a vie ovladat roznu elektroniku, mobil ovlada lepsie nez ja, vie povedat par slov,mnohe veci ktore ani nikdy nevidel, vie zapnut hned, atd. chlapci su zase na take veci. a to sa narodil o 6tyzdnov skor.
takze ja na dake knihy kaslem,jednoducho ako sa velmi sa venujeme dietatu take je, je jedno kolko ma rokov,ni ekazdemu to pali hned

lucierob
9. bře 2008

ahoj holky, já mám 2letého syna a vůbec ho neporovnávám podle knížek. Někdy mám pocit, že by podle nich musel být geniální.Chodíme spolu do mateřského centra a některé děti v jeho věku toho umí víc a jiné zase míň. takže to je opravdu individuální. My třeba zase máme problémy s nočníkem a mluvením. Ne, že by to neuměl, ale prostě se mu nechce.

radost
11. bře 2008

opravdu je každé dítě jiné. Moje dcera má 27 měsíců, umí krásně mluvit, počítat do 15, naučila se plno říkanek a básniček, ale na nočník začala chodit až ve dvou letech, do té doby, když měla potřebu se schovávala pod stůl. Takže je to těžké říct, některé děti ještě ve dvou letech nemluví, ale myslím si, že je to hodně o rodičích, co dítě umí a co ne.Samo se to dítě nenaučí 😉

jita2
12. bře 2008

radost,
určitě je to taky o rodičích, ale ne ve všech případech...hodně toho má to dítko taky v sobě, naše malá jednou dvakrát něco slyší a už to říká pořád, má nádhernou výslovnost na svůj věk a to má prostě asi po mě, já jsem už ve dvou letech uměla spoustu říkanek zpaměti a malá bude něco podobného, i když je pravda, že s ní čteme knížky denně od doby, kdy snad ještě neměla rok, takže ono se to věnování a geny a nadání smíchá a pak se z toho vyvine nějaké dítko 🙂

vanila
12. bře 2008

Ja poznam taky pripad ze rodicia vobec sa nevenovali tomu dietatu co sa tyka rozpravania a maly kecal 2 rocny ako mlyn aj to co by nemal.

tonicka
12. bře 2008

ja poznam taky pripad, ze dieta bolo od 1 roku za pocitacom, vedelo ho pustit, dat si CD a hrat hry a v troch rokoch vedelo rozpravat len tufa par zakladnych slov 😅 ...druhe mu uz nedovolili tolko byt za PC a kecal jedna radost 🙂 Ale kazde dieta je indivindi, pokial nie su taketo extremy, tak je to v pohode a treba mu nechat cas 🙂

radost
14. bře 2008

stejně nejzajímavější je, že si ty děti nejvíce pamatují to, co by neměly a pořád to opakují, aniž bychom to slovo potom už opakovali a dceru na to upozorňovali. U nás teda hlavně vládne hláška Pane Bože, když ji něco nejde. Jednou to před ní řekla babička, ale dcera se toho už nezbavila a posloucháme to téměř pořád. To jsem zvědavá, jak to bude vypadat, až půjde do školky 🙄

lindda
14. bře 2008

asi je to fakt u kazdeho dietatka ine nas maly chodi od 10 mes v 12 mes u behal a nie chodil 😀 ale kecet sa mu moc nechce povie iba goool 😀 ale je zesa velmi sikovny pohybovo. Tak dufam, ze sa dockam raz aj toho MAMA 😀

germik
2. čer 2010

ahojky, viete mi poradit nejakú dobrú knižku o detoch, ako sa mu treba venovat priliehavo k veku alebo nejaku webovu stranku? Malá bude mat 15mesiacov a nejak mi dochádza fantázia 😉

germik
2. čer 2010

tak nič? 😵

morgan
2. čer 2010

germik - občas koukáme na www.hraveuceni.cz, ale po chvíli stejně začne tlouct do klávesnice a musím vymýšlet něco novýho 😀

aannddrreeaa
26. lis 2012

Zdravím,mám dotaz...Chtěla jsem se zeptat jak ste na tom s 3letym prckem a básničkami? Já tu naší cácoru nemůžu nic naučit a hlavně se jí ani nechce !!! Naší budou 3 roky v lednu, ale mluví pěkně, jen se jí nechce a na truc nechce ani po nás nic opakovat !

mamina19844
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
j.kriv
26. lis 2012

@aannddrreeaa Já to neučím jakože záměrně, prostě si je čteme a velmi dobře si je pamatuje, občas jsem ji přistihla jak si je odříkává 😀 teď už povykládá i celou pohádku, např. karkulku, ale nesmím to po ní chtít, prostě jen když začne sama od sebe a ideálně když si myslí, že ji neslyšíme. Takže bych to neřešila, dětem stačí to slyšet a zůstane jim to v hlavě 😉

monula19
2. únor 2013

Ahoj holky je tu někdo kdo má nedonošeňátko?nám se hclapeček narodil v 32tt takže mu pořád odečítali 8 týdnů ted už nám je 20 měsíců, a nemluvíme..jako řekneme Táta,táto,mama,babi,deda,bagr,tatra,pápá,čau,ahoj,díky umí dělat prosím prosím...plácne si snáma...ale jinak nic!mluví teda svoji hatmatilkou,ale přiznám se že mu kolikrtá vůbec nerozumím...hrát si moc nechce nic ho nebaví,nejraději je venku a vymýšlí blbiny...jinak si čte sám,ale to si jen prohlíží knížku když se mu chce tak mi ukáže jak dělá ryba,když ji vidí naobrázku....ale taky vždycky ne.umí říctjo a ne....ale taky si vymýšlí...jinak co se týče malování,čtení,mluvení a hraí tak nezájem...nevím co sním... 😢

speedygon
12. únor 2013

@monula19 ber to tak, že nedonošeňátka potřebují více času a opravdu to většinou trvá déle....a že nemluví? Když si vezmu, že mu je 20 měsíců mínus teoreticky tedy těch osm, takže 12, tj rok...takže dle tohoto je v pořádku...malé byly 3 v listopadu a dle mluvy bys jí hádala tak o rok a půl méně...možná...prostě nechce mluvit, i když věříme, že by jí to šlo

piacere
12. únor 2013

@monula19 môj sa narodil v termíne a jazyk sa mu začal pomaličky rozväzovať až na 22 mesiacov, dovtedy to bolo len samé "eee,aaaa, uaaaa", max. pár slov, ktorým sa dalo rozumieť.... Teraz sa mu už ústa nezastavia, definitívne vo vetách začal rozprávať až na tieto Vianoce (ale ešte stále nerozprávva všetko a čisto...). Čo sa týka hrania, kreslenia, čítania.... hrať sa začal sám až teraz, kreslenie ho nebaví dodnes. 🙂

zuzka84
16. únor 2013

@speedygon , ale neodecitta se 8 mesicu , ale 8tydnu 🙂

@monula19 , myslim, že je sikovnejsi na to mluveni než náš Darek , který je narozený přesně 2týdny po termínu 😀 . mě připadá , že někdy chtěj ty maminky po dětech příliš. ale každý má své tempo. Náš prostřední začal říkat nějaká slova-opakovat pár měsíců před 3.narozeninami , ale u něj bude min. ten opožděný vývoj řeči. Ale tak i tohle doženou a jsou v pohodě.

romantika
16. únor 2013

ja bych rekla ze ve trechletech maji umet takove ty zakladni potreby, oblect, najist, rict si o neco, sam na zachod, uklidit si a tak - podekovat, poprosit, pozdravit, proste zakladni chovani, ale co umi osobne - nekdo barvy, nekdo pocitat, nekdo vic basnicky uz je hodne o povaze ditete a jeho zajmech, nektere radeji behaji, jine si hraji nebo umi abecedu ci tak.
To uz musite mit vypozorovane. A moc bych se nenervovala. Take zalezi v jakem kolektivu se detipohybuji, jinak budou umet deti co jsou s maminkami, jine co jsou ve skolce.
Ono je to porad jak u mimi, za tyden umi neco co jeste pred tydnem ne.
Na te trilete se myslim kontroluje akorat jeslti umi barvy, ci nejake basnicky a pocitani. Takze zadny stres.