Co umí a neumí vaše 3leté děti?

mysljaja
21. bře 2017

pěkný den .maminky tak jsem se tady zase po dlouhé odmlce ukázala a tak nějak s prosbou ,vubec nevím čím dál našeho broučka vzdělávat .co má vlastne umět ? mohlo to vyznít jako že máme géniuse ale to je právě ten pravý opak :/ ted v unoru mu byli 3 roky do školky by měl jít snad od září . ale když sliším co by měl umět jde mi s toho mráz po zádech je jasné že za to mužeme my ..kde začít nejspíš asi u jídla Davídek jí celkem ukázkově ted tedy začalo teprve období nechci nemám naladu ... jinak celou dobu jedl vše . bez problému ..tedy s jedním ,,nechce moc jíst sám .lžící to zvládneme ale představa že by mel ukrojit maso .( jak říka učitelka ve školce ).tak to rozhodne ne ., nebo oblékaní asi tak 2 měsíce jsme meli před odchodem menší scénu e nechce jít ven jen kvuli tomu že se musí obléct .naštěstí ted už dobrý 🙂 ale zase .. prostě to neumí,neoblékne si nic !nechce vzteká se a me to proste nebaví poslouchat jak tad ječí a brečí a čas na čerstvém vzduchu se krátí.. tak ho proste obléknu .svlékaní ,,tak to rozepně zip u bundy a mikiny někdy ze sebe střepe ,sundá kalhoty ,slipy. u trička se také vzteká .tplaky ok ale punčochy vubec.řeč mame takovou že nemá hole věty jen slova která říka za sebou a to ještě tak trochu vlastním slovníkem 🙂 např .tata tutu pá paá - (táta jede do práce 🙂)
nebo ham dáda né (jíst dáda nechce 🙂
Dáda huhu Baba, Deda ( dáda pojede vlakem za babičkou a dedou ..atd to jen pro představu . tak to by bylo s tech nešvaru a ted ho musím tedy trochu pochválit , rád počíta umí do 5 -7, zná tvary ,a většinu barev ale neumí je vyslovit :( co se týče zvířat tak také ..miluje zoo🙂 celkem ho baví puzzle .čtení lego a proste tak nejak všechny věci kolem něj miluje cestování a jízdu na kolečku je to turista dokáže ujít i 12 km .což byl masakr i pro nás 🙂) no a tak vám pokládam otázku co ještě by měl umět a jak ho to zprávně učit aby jsme to do toho nástupu nějak zvládli děkuji všem za zprávy .ráda si nechám poradit ..a budu také moc ráda když mi napíšete co umí vaši zlatíčky

luckaamilan
21. bře 2017

Kazde dieta je ine. Moj syn bude mat 3roky v dubnu, hovori plynule slovensky, cesky, anglicky. Krasne cisto, vsetci mu rozumeju. Pozna vsetky tvary, farby, pocita do 20 a cisla rozozna do 10. Ale obliect sam sa neskusal, papa uplne sam, i maso, chyti ho proste do ruky 🙂.
No napriklad obcas ma nehody co sa nocnika tyka. Je to naozaj individualne.
Ja sa mu maximalne venujem, hrame hry, ucime sa spolu, kreslime...domacnost je pre mna na druhom mieste.
Ale zase je napriklad na mne a manzelovi moc zavysly, skolka bude problem, stale chce byt s nami.

lucyp13
21. bře 2017

Já Teda yplne nevím co má umět 3lete Dítě ale to co pisete umi moje skoro dvouleta dcera...jasne neujde 12 km ale jinak oblékne se sama včetně obuti,čepice a nakrcniku,jen to pripravim,mluvi krasne ve větách a cela slova, zvířata umi nejen zvuky ale i kde bydlí a co ji popr. co nám davaji,zkousi sáma zpívat pisnicky,co se pohybu tyče tak motorka,plavani a vsemozne prolézačky naprosto v pohode,sejde sama schody,bez drzeni,ji lžičkou občas i vidlicka...ale pravdou je ze se ji venuju maximálně a zapojuju do normál cinnosti..nic nedelam zbytecne navic..

petronilkaa
21. bře 2017

Moje dcera měla 3 roky v únoru. Mluví ve větách, skloňování a rody občas poplete, pár slov umí anglicky, pozná barvy, počítá do 20, zpívá, umí se na všem domluvit (už před 3/4 rokem, když jsem byla v porodnici uměla babičku, dědu a tatínka vést, jak co dělá maminka, že má růžový ručník a kde má oblečení na doma a kde na ven a že chce růžový kalhotky a ne modrý a proužkatý ponožky a né s puntíkama.. 🙂 ) Umí si obléct ponožky, kalhotky, kalhoty, tílko, tričko, mikinu, bundu (pokud to nemá blbý zip se kterým bojuji i já), čepici a rukavice, boty si obuje jen ty na suchý zip. Jídlo - maže si máslo na chleba a dá si tam co chce, nají se lžící a vidličkou, zkouší si krájet maso nožíkem, ale když už se jí to povede, je to spíš trhanec.. Už rok chodí na 2 dny v týdnu do mini školky, tak bych řekla, že je to tím.. Okoukává tam to chování od starších dětí - chodí tam i 4 a 5 leté děti.. Hraje si sama - kreslení, plastelína, panenky (vymýšlí jim příběhy), autíčka, staví dřevěné koleje, lego,.. i v kolektivu - společenské hry, v parku na schovávanou, na babu,.. Ale na druhou stranu, máme problém odbourat noční plínku.. Někdy je suchá, někdy mokrá.. Prostě asi ještě nedozrála do toho vydržet celou noc.. A má teď hodně generálské období - pokud není po jejím, je to boj.. A taky i když se jí k tomu snažíme od mala vést, nikdy toho moc neušla po svých.. Po chvíli chůze křičí, že jí bolí nožičky a chce nést. Ale když je v kolektivu, tak toho ujde víc.. Žádné dítě neumí vše při nástupu do školky.. Paní učitelky by si to samozřejmě přály.. 🙂

kometkak
21. bře 2017

Nas mel vcera tri roky. Unas zas nejhorsi mluveni. Se zachodem je uplne samostatny od 2 let, nehody nemiva ani v noci. Vyslece se sam, kdyz ma motivaci. Oblece si vse krome ponozek. Zimní bunda mu nejde. Nezavaze boty s zip taky neumi. U oblekani ho musim ho hlidat, jinak dela porad neco jineho a taky to ma obleceni naopak. Hraje si s deckama moc rad a je nekonfliktni. Odlouceni od rodicu uplne vpohode. Ji sam, kdyz ma hlad s chutna mu to. Lzici i pribor pouziva, ale jidlo mu krajim urcite ja. Ale mluveni.. chodime pul roku na logo. Vsemu rozumi ale mluvi minimalne. co potrebuje ukaze s rekne.. to, toto atd.. jinak rika ham, haji, mama, tata, baba, teta, tam, piti, bac, tutu, papa, zvuky zvirat, atd.. takze tak 50 slov timto stylem.. vety stylu tata brm brm.. doufam ze se rozmluvi ve skolce. Jsem jinak ucitelka ve skolce a co byl u decek pro me nejvetsi problem, tak kdyz nezvladaji zachod a pak agresivita na ostatni.. jestli neco neumi oblict, nebo nakrajet je uplna banalita..

izz76
21. bře 2017

@mysljaja Moje kamarádka pracuje přes 20let jako učitelka v mš a jsou zvyklý,že tříleťáci plno věcí nezvládají. Není neobvyklé když mluví minimálně,neumí se sami obléknout,k jídlu tito nejmenší dostávají jenom lžíci a maso na kousky. Mojí dceři je 2,5 v záři jde do školky a je to pro mě nepředstavitlné,mluva zatím velká bída,oblíkání nesnáší,sama si nandá jedině čepici,najíst se naštěstí sama umí,čůrání taky zvládá. Tvůj chlapeček je podle popisu chytrý,než půjde do školky ještě se zlepší a kolektiv dělá divy...😉

kustka
21. bře 2017

@mysljaja Mám čerstvě 3 letou dcerku, ve čtvrtek jdeme na preventivní prohlídku ve 3 letech a zrovna dnes se mi tato diskuze trefila do "depky". Máme to podobně- oblékání je tedy víceméně OK, jídlo samostatně a "kvalitně" jen lžičkou (ale se zkušeností z MŠ mé starší dcerky vím, že víc nechtějí). Největší problém ale máme s počůráváním (při spánku- starší byla už dávno bez plenky) a s mluvením (holé věty když moc, jinak poskládaná slova a spojení tak 2 max. 3- a starší mluvila ve 3 letech naprosto perfektně). Ve srovnání mezi nimi jasně vidím, že každé dítě je jiné, má své tempo, ale stejně jsme z toho nervózní a pořád dokola přemýšlím, co mám dělat lépe (i když vnitřně vím, že určité věci prostě neovlivním a musí si k nim malá dozrát sama, ale když oni příbuzní prostě nahlodají a červíka pochybností zasadí...). Ve čtvrtek vyzpovídám naši pediatričku a napíšu sem- věřím jí, je to starý praktik a zkušení lékařka, která používá zdravý selský rozum a ví, co řešit a co ještě ne 😉 Takže Vás chápu- také mě to trápí a řeším to...

korin
21. bře 2017

Bude fajn, když bude do školky co nejvíce samoobslužný, ale nedělala bych si s tím extra hlavu. Ve školce se spoustu věcí naučí, protože to budou dělat všichni. Taky bych moc neporovnávala s holkama, mám pocit, že jsou často "napřed". Vidím to u svých dětí i dětí známých, konkrétně třeba v odplenkování přes den i na noc, samostatném oblékání, trpělivosti... Tříleťákům u nás paní učitelky pomáhaly s bundami a zipy, během prvního roku je naučily si samostatně obléct i tu zimní bundu, zipy po nich chtěly až 2. rok. Maximálně se svým dětem věnuje snad každá máma, záleží ovšem i na tom, jestli se dítěti chce se něco učit. Dcera si uměla obléct punčocháče v necelých 2 letech, to u syna nehrozilo, neměl absolutně zájem 😀 Zase líp mluvil...

kustka
21. bře 2017

@izz76 Moc děkuji za uklidňující a pozitivní slova! Přesně tohle jsem dnes potřebovala číst 🙂 Vždycky mě vystresují popisy šikovných až "geniálních" dětí s tím, že je to tak normální a když to tak není, je něco v nepořádku (toto samozřejmě není myšleno zle). Ano, moje první dcera taková taky byla- ale moje druhá mi ukazuje, že to není samozřejmost a ať dělám co dělám, "stejné úrovně" jaké "dosahovala" naše prvorozená se prostě nemůžeme přiblížit. Je mezi nimi zkrátka velikánský rozdíl a mě nejvíc dostane, když moje tchyně řekne, že je zaostalá a podobné bolavé narážky, a to prosím před ní- ano, je malá, ale tohle určitě už vnímá ☹ Ano, plínka na spaní a sem tam i nehoda ve dne (to si myslím, že bývá ze stresu). Ano, špatná řeč- ale je tam vidět zlepšování, to zase ano. Jinak je malá velice pohybově šikovná a mrštná, baví ji malování, různé kreativní omalovánky se štětcem a barvami, tvoření s plastelínou, má ráda společnost atd. Věřím, že ve školce všechno dožene a "docvakne" jí to v hlavičce... Proto ještě jednou velký dík za Váš uklidňující laskavý příspěvek 🙂

kustka
21. bře 2017

Omlouvám se za překlepy- psala jsem to v rychlosti 😉

ditta01
21. bře 2017

Ahoj dcera 2,5 roku umí základní tvary barvy nám zatím nejdou vůbec zná názvy ale nerozezná která je která číslice také zná ale počítá stylem 1,2,4,5,9,8 ☺sní jídlo všechno zatím lžičkou ale je pohodlná chvíli ji sama a pak řekne mami mě už bolí ruce a mám ji krmit já příbor jí ještě nedávám , a oblíka se sama ráno vstane jde na nočník a už má nachystané oblečení na gauči kalhotky ponožky tepláky a kalhoty to si obleče a jde za mnou do koupelny čistit zuby někdy přijde s něčím naopak ale to se stává ☺ mluví hezký sem tam jí něco nerozumím ale je to děsná Melena už od malicka. Zvířata pozná téměř všechna kolikrát cucim že zná třeba netopýr atd... A s těmi barvy máte někdo typ jak naučit dítka?? ☺

ditta01
21. bře 2017

* triko

kastanek87
22. bře 2017

@mysljaja vůbec, ale vůbec bych se s tím nestresovala!!! Malej šel do školky před třetím rokem, byl bez plínek, jídlo taky dobrý (samozřejmě krájet neuměl nic),mluvil až moc, ALE co se týče oblíkání, nedokázala jsem si představit že se sám obleče 😀 přesně jak píšeš, kdybych ho měla nechat ať se obleče, nedošli by jsme nikdy nikam. Ale můžu ti říct, že po pár měsících ve školce začal být mnohem samostatnější. Ony ti děti to obkoukají od ostatních a hlavně ze začátku ti starší pomáhají mladším. Malej je taky teď s 3leťákama a pomáhá jim. Takže pro mě bylo nejdůležitější aby se uměl dojít vyčůrat sám a aby se aspoň domluvil, zbytek opravdu pochytí ve školce. A s tím mluvením bych mu dala ještě čas, pokud ti rozumí a snaží se komunikovat, ještě bych ho nechala, zkusila bych teda si s ním hodně povídat, číst atd, ale to určitě děláte, kdyby do toho září nebyl žádný pokrok, asi bych se zeptala doktorky. Jinak malej při nástupu měl ve školce kamaráda, který opravdu špatně mluvil, nejen málo ale i špatně a teď po 2letech mluví skvěle, asi dochází i na logopedii, ale ten kolektiv mu určitě pomohl, ono ho to donutí mluvit, neboj 😉

krucis
22. bře 2017

Dle mého názoru každé dítě je jiné a umí jiné věci. Mám ale zkušenost s tím, že je rozdíl co umí doma a co ve školce🙂 Ve školce se více snaží být samostatnější a mnoho věcí se tam doučí. Doma nás totiž ty naše dítka mají vycvičené a když se jim něco nechce, tak to na nás umí zahrát tak, že to neumí a "maminko prosím" atd. Ve školce jim to jde mnohem lépe už proto, že před ostatními nechtějí být stranou a chtějí se předvést co vše umí a zkouší mnoho věcí sami. A také musí komunikovat - s dětmi, učitelkami, takže i jejich slovní zásoba se rozšíří. Takže pokud umí na nočník jen s občasnou "nehodou" což se v tomhle věku ještě samozřejmě stane, je to O. K.

@ditta01 Barvy se pokouším malého učit při každé příležitosti (např. dones mi ty zelené ponožky, líbí se ti to modré auto atp.). Nejraději má, když se barvy učíme s gumovými bonbóny. Nedávám mu jich moc, ale to ho ty barvy zajímají nejvíce, páč když to řekne správně, může ho sníst😀

mysljaja
autor
22. bře 2017

@kustka děkuji moc děkuji 🙂)

mysljaja
autor
22. bře 2017

strašne moc děkuji všem .jak tady zaznělo ,každy je jiný ,ale také byvá pohodlny 🙂bohužel mi příjde že na dnešní děti je kladeno více věcí co by měli umět . než cca před 20 lety .nevím proč je ta doba tak rychlá ,, ale co naděláme .,,opravdu ještě jednou děkuji za komenty

jamia
22. bře 2017

@mysljaja Myslím, že do školky mu bude bohatě stačit, když zvládne být bez plen, bez dudlíku a zvládne se najíst a trochu obléknout. Do září je času dost, spoustu toho ještě dopilujete. Za dvacet let bude třeba chytřejší a úspěšnější než batole, co zvládá ve třech letech plynně tři jazyky 🙄 😘

dokument
22. bře 2017

@mysljaja neboj se skolky, od toho tam jsou, aby vzdelavali. Nikdo, opravdu nikdo nema v dospelosti problemy s oblekanim, obouvanim a aby se najedl. Takze bud v klidu. Je uplne jedno, jestli se oblece ve 3 letech nebo ve 4. Ucitelky ve skolce maji praxi, vi jak na deti, kdyz umi, co pises, nebude to pro nej problem. Za mesic ci dva ve skolce ho nepoznas, prekvapi te. Podle me je sledovani co kdo umi dobre spis proto, abys jako maminka odhadla, co tvoje dite fakt bavi a na co ma nadani. A pak treba mu vytvorila moznosti (staci moznost, nemusis delat nic dal, jen aby mel moznost se te cinnosti venovat). Ta moznost je jako otevrene dvere. Nic vic si myslim v tomto zatim nepotrebuje. V terminovane skupine mame treba holcicku, ktera asi od 2 let nadherne kresli (na svuj vek). Uz jen to, jak drzi pastelku. Proste ma nadani a uz v tomto veku je to znat. A tak to muze byt i s jinymi vecmi. Ale jinak,takove ty bezne veci, byla bych uplne klidna 🙂

dokument
22. bře 2017

jak to tady ctu, tak jsem si vzpomnela na nasi byvalou detskou doktoru. Kdyz mu bylo 8 mesicu, ptala se, jestli uz rika tata a mama, ale rikala to trosku s takovym podezrenim, ze jestli nerika, ze je zaostalej. Jednou pri vysetreni, kdy ji bral nastroje prevapene zvolala "ale on neni zas tak opozdenej".... Pritom od roku mluvil a od roku a pul v jednoduchych vetach. mam nejake video na profilu, kdo se chcete podivat. Dneska cte (ne plynne, "jen" slova), ma 3 a 1/4 roku. Neucime ho nic, proste ho to bavi. Ale kdyz si vzpomenu na to "on neni zas tak opozdenej...."... ach boze... a to je doktorka. Ne, proste ja si myslim, ze jen kdyz to dite nedela zadne pokroky, tak je treba trosku to sledovat, jestli nema nejaky vazny problem, ale pokud pokroky dela, tak je schopne se naucit bezne veci uplne bez problemu. A taky mam kluka a taky mi prijdou holcicky nejak napred, s tim nic nenadelam.

kustka
22. bře 2017

@jamia Děkuju, moc hezky řečeno a uklidnilo mě to- však není všem dnům konec... A já si říkám, že malá třeba jednou tchyni za ty poznámky o "zaostalosti" vytře zrak 😉

alcar
22. bře 2017

@jamia to se cte rozhodne lepe, nez takove to...moje dite uz od dvou let pocita do 20, od 2,5 let pozna pismenka, mluvi ve vetach a pozna vsechny barvy vcetne odstinu merunkove a broskvove. 😀

kustka
22. bře 2017

@dokument Tím se taky uklidňuji- že je hlavní to, že to má vzestupnou tendenci a pokroky, i když třeba později a svým tempem🙂 Průšvih by podle mě byl, kdyby to dítě stagnovalo nebo ještě hůř, zhoršovalo se. Ale stejně ty poznámky okolí mrzí... Zvlášť, když se snažíme dělat maximum. Já mám 2 holčičky a možná je chyba, že ta prvorozená byla moc šikovná a to je jí předhazováno. Naše moudrá MUDra řekla, že z duše nesnáší srovnávání a obzvlášť to hlasité, že by za to trestala 😉

kustka
22. bře 2017

@alcar Přesně. Každému to přeji, ale o to víc jsem potom ve stresu. Holt dnešní doba je možná ještě víc o zaměřenosti na výkon a dokonalost, což je trochu smutné a malinko to bere radost ze života a odvádí pozornost od toho, co je opravdu důležité 😉

alcar
22. bře 2017

Tady je takova hezka tabulka

Psychomotorický vývoj – tři roky

Dítě v tomto věku by mělo umět:
ukázat a pojmenovat několik obrázků,
umýt a osušit si ruce,
popsat kamaráda jménem,
hodit balón horem,
mluvit srozumitelně v polovině případů,
souvisle vyslovit dvě nebo tři věty,
používat předložky,

pravděpodobně bude umět:
používat dvě přídavná jména,
obléknout si tričko,
poznávat čtyři barvy,
chytit míč, který mu hodíte,
počítat do tří,
skákat do dálky,
nakreslit rozpoznatelný obrázek,
skloňovat a časovat,
chodit ze schodů střídáním nohou,
vyprávět krátký příběh (pohádku),
stát na jedné noze delší dobu,
popsat k čemu slouží dva předměty

a možná dokonce bude umět:
namalovat podle vás kruh,
nasypat si jídlo z krabice do misky,
samostatně se obleknout.

alcar
22. bře 2017

Moje dcera treba zatim nepouziva predlozky, ale zase sklonuje a casuje a pridavna jmena taky pouziva. Fakt se nejde ridit tak striktne tabulkama. Podle teto se treba trilete dite vubec nemusi umet samo oblect a poznat barvy.

alcar
22. bře 2017

@kustka no asi tak. Ja si treba pamatuju, ze jsem se barvy ucila az ve skolce tesne pred nastupem do skoly. Dneska? Jak to dite neumi na trilete prohlidce, tak je pomalu autista. Ja se bohuzel u takovych tech vychloubacnych maminek, co jejich dite umi pocitat do tri uz pomalu v brise, setkala prave s takovymi poznamkami typu "no ale to uz by mela umet ve trech letech", "ona jeste nemluvi ve vetach? To uz bys s ni mela zajit nekam na logopedii", "ona ma jeste plinky na noc?" atd. Tohle me desne vytaci.😖

kustka
22. bře 2017

@alcar No právě! A nejhorší je, že si potom ještě vyčítám, že jsem se tím nechala zviklat a rozhodit. Neumím to od sebe odrazit a třeba zrovna tchyni už nevím, co odpovídat... Myslím tím, co slušně odpovídat 😉 Takhle malé děti si podle mě nezaslouží hodnotit a vyvozovat, jací jsou a jednou budou. Vždyť se to může ještě několikrát změnit! Mám zkušenost s mými 2 synovci (už dospělými). Ten, který byl jako prcek strašně šikovný (např. ve 2 letech mluvil jako kniha) je dnes nedostudovaný a slovo byste z něj páčili- a ten druhý, který ještě ve 4 letech téměř nemluvil má vysokou, je společenský a neskutečně ukecaný 😉 Kdybych je neznala od narození, neuvěřím!!!

pejsanek
22. bře 2017

Tak máme za sebou tříletou prohlídku. Myslela jsem si,že období vzdoru máme zdárně za sebou,velký omyl. V ordinaci.spustila šílený pláč,jak kdybych ji týrala. Totálně nevysetritelna,jen poslechnout srdíčko se podařilo. Držela se mně jak klíště a odmítal spolupracovat. Máme naštěstí velice rozumnou doktorku,která mne uklidnila,že v tomto věku jen to zcela normální.
Jinak teprve teď je doma bez plenek,venku zatím jen na krátké vycházky,na spaní ji má stále. Že by se sama oblékla je scifi. Mluví moc hezky v celých větách,většinou srozumitelně. Sama jí,ale maso si nenakraji. Umí počítat do deseti,ale s barvami je pořád problém. Ale je to samozřejmě nejkrásnější a nejšikovnější holčička pod sluncem 🙂

korin
22. bře 2017

Copak tchýně, ale když vám řekne vlastní matka, že je to vaše dítě nějaké opožděné a že byste s ním měli raději někam zajít... :D
Jsem ráda, že naše dr. na tříleté prohlídce barvy nevyžaduje, zeptá se tedy, zdá je dítě ovládá, ale to je vše. Děti se na barvy testují až na pětileté kontrole.

blahova_andrea
22. bře 2017

no podle tvého popisu je na tom moje 2,5 letá dcera o dost lépe, ale tím tě deptat nebudu, takže se nebudu rozepisovat. spíš tě uklidním jako ostatní. každé dítko je jiné, některé se naučí ještě dost věcí o prázdninách, těsně před nástupem do školky, někteří se posunou až ve školce, vidí ostatní děti a snaží se být opičkami, dohánět je, být lepší. možná by zabral jiný přístup k tomu "učení", možná ne a potřebuje ještě v některých věcech dozrát. každopádně po 3letém prckovi ve školce nikdo nebude chtít, aby si krájel maso. s příborem jedí až předškoláci. do té doby to děti spíš jen tak zkouší a doma teda trénují. s oblékáním také učitelky pomáhají. děti se snaží co zvládnou a komu nejde zapnout bota nebo bunda, tak mu pomůže starší kamarád nebo učitelka.
jako dcerka je v hodně věcech šikovná, ale zas je to lemřička. 12km ani ve snu. nejvíc bylo 5 a to byl ojedinělý zázrak 😀😉

blahova_andrea
22. bře 2017

@alcar to je krásná tabulka. třeba 2,5 letá dcera si meje ruce rozhodně líp než 5leťák 😀