Co umí vaše dítě ve věku 2-3 ročky?

smima
17. čer 2015

Milé maminky, docela by mě zajímalo, co už umí vaše dítě, které má 2-3 ročky a je před nástupem do školky. Klidně se pochlubte 😉

nela89
17. čer 2015

Tak my do školky ještě nejdeme,čekáme druhé tak si malou nechávám ještě doma,bude mít 3 v říjnu.. Ale umí: sama zajít na záchod(máme stupátko),napít se,najíst se lžičkou,smrkat sama 🙂 Pak asi 4 celé básničky,umí říct jak se jmenuje,kolik má ročků.. A celkově se sní uplně krásně domluvíme na všem co chceme 🙂 Když něco chce/nechce,umís si říct..
Ale každé dítě je jiné 🙂

lrg
17. čer 2015

Moje dcera (27M) naprosto brilantně mluví, v rozvitých větách, vypráví věci z minulosti, má obrovskou paměť na lidi, události, básničky, písničky. Pozná barvy a napočítá do deseti. ALE............ Pořád má plíny, nechce chodit na nočník. Nenají se pořádně sama, neumí se napít z hrnku, nezvládne si obléknout žádnou část oblečení, neumí smrkat, nerozkouše maso. Chtěla jsem jí v září zkusit dát do soukromé školky na pár hodin denně, ale vzhledem k tomu, že nechodí na záchod a nenají se sama, tak mám asi smůlu.

kyti75
17. čer 2015

Náš syn (27m) se zase sám nají, pije z hrnku i sklenky, sám si zajde na wc, na nočník, i v noci je bez plen, obléká se sám, včetně ponožek, sám si obuje boty, pokud nejsou na zavazování, ale zase skoro nemluví. Domluvíme se, rozumí nám, ale nemluví ve větách, pouze jednoslovně.
Každé dítě je jiné, ale hlavně všechny se časem vše naučí 😉

terezapetrova
17. čer 2015

@lrg pleny a dopomoc v jidle v soukr ms většinou problém nebyva 🙂

lrg
17. čer 2015

@kyti75 To je jasnačka, ale vzhledem k tomu, že máme doma zase malé miminko tak by mi hodně pomohlo kdyby byla trochu víc samostatnější a dokázala chvíli mlčet 🙂

granda
17. čer 2015

dcera 30 měs... začnu že nemluví ve větách, jen slovní spojeni o cca 4 slovech.... oblékne se sama, nají se sama, pije ze všeho, záchod sama zvládne bez stupátka, zvládne se vyčůrat venku, jezdí na kole s kolečky, kreslí každou technikou, obuje si boty ale ne zavazovací, ty ještě nemá, bundu čepici sama oblékne. čistí si zuby, češe se, vleze do vany a i vyleze, otře se, pozná barvy, počítá do 10, pozná písmena A B D M N L F K R P - najde si je i sama v novinách a ukazuje nám je, že tam je, napíše je na papír...vymění sestře 7 mes pleny, oblékne ji kalhoty, sukni, ponožky.... vaří se mnou, do školky nejde, jelikož nebude mít očkování a tak bude doma a pak půjde do školy....

smima
autor
17. čer 2015

@lrg každé dítě je jiné. Naše malá začala spát přes noc bez plen až teď a má 2r.7m. a najednou, do týdne byla bez. To asi příjde najednou, taky jsme se snažili ji učit, ale měla jsem pocit, že čím víc ji člověk učil a nutil, tím více se bránila. Někdy taky nechce sama jíst, i když to umí, ale nechce se ji.

granda
17. čer 2015

ještě jsem zapomněla že cca 1 mes je bez plen na polední spaní a 14 dní se nepočůrá v noci, jdeme jednou čůrat a spí dál.. má pleny, ale ráni je suchá... od 18 mes. je úplně bez pleny na den

petronelka20
17. čer 2015

Dcera, v září 3 roky - od dvou let je bez plen i na noc, sama si dojde na záchod, umyje se, nají se, oblékne se, obuje se (kupujeme bačkůrky buď nazouvací či s přezkou, boty se suchým zipem), je celkem pohybově nadaná (od roku a půl skáče na trampolíně jako profík, dělá kotrmelce, kope, háže i chytá míč...), řekne jak se jmenuje (neřekne Iveta Elisabeth, ale jen Elis), kolik jí je, napočítá do 5 česky i anglicky (do 10 s nápomocí), pozná i říká barvy, mluví ve větách (to ale až poslední měsíc, ještě před čtvrt rokem používala tak 50 slov, postupně přidávala až začala mluvit ve větách, i když některá písmenka jí extra nejdou - r a občas dost změkčuje l a ještě jí někde dělá problém skloňování, nebo občas vynechává předpony ve slovech ), básničky ani písničky se jí učit nechcou, umí jen paci paci a s pomocí pec nám spadla. Umí pár slov anglicky (asi z anglických pohádek a kravin z youtube, odpoledne nespí, ale občas je unavená, tak si zaleze do ložnice a třeba na hoďku si zapne buď pohádky nebo baby little bum). Skládá puzzle jako profík (v tom bude po tatínkovi), ale kreslení jí moc nejde (nakreslí většinou jen kolečko, nebo jednoduchou postavu - kolečko, očička, nos, velkou pusu a čárkové tělíčko, nebo ráda kreslí plot 😀), vybarvování jí jde ještě hůř 😀. Má strašnýho pamatováka, je schopná říct, kde např. seděl děda před dvěma měsíci a z jakého hrníčku pil 😀. Jinak ráda vaří, krájí zeleninu, sýry...svým umělým nožíkem. Je toho určitě mnohem víc, ale už mě nic nenapadá.

pigpeppa
17. čer 2015

Do školky nejde, nedostal místo. 🙂
Umí barvy, počítat do dvaceti, zná abecedu, přečte všechna písmenka. Má moc rád puzzle, merkur, stavebnice, kostky, všechno, co jde nějakým způsobem sestavit a je to variabilní. Ale rád si hraje i s vláčkama nebo autama. Básničky, písničky, říkanky, na to mi dlabe, když mu chci číst, posílá mě do háje. 🙂

zuzineckah
18. čer 2015

@lrg taky dávám malého občas do soukromé školky už asi půl roku (teď 26m) a nebyl problém ani s plínou, ani s krmením. Jak tam začal chodiť moc se snažil hlavně v tom jídle, dnes už bagruje oběd sám, i když při něm sedím, protože nadělá kolem sebe slušný čurbes 😀 s plínami jsme na tom podobně, teď odplenkováváme, ale jde to ztuha... Mluví jen slova, nespojuje, nevypráví. Jinak je šikovný, rozumí všemu, baví ho vše kromě televize, pohádky ho neberou.

heduska82
25. črc 2015

@smima ma obrovskou pamet, pamatuje si basnicky, pisnicky, neustale nam prerikava slovo od slova pohadky z tv. Je desne komunikativni s kazdym, koho potka, mistni jsou z nej na vetvi a kdyz se na nekoho zameri ve meste, lidi nechapou. Od dvou let zna abecedu, cisla, znacky aut...ted uz pocita do sta, snazi se cust, ale to mu jeste nejde, ted ho asi zajimaji planety nebo co, ukazal mi v encyklopedii na planetu a povida Saturn...no byl to on, kde to vzal netusim. Kazdopadne skoro do 3 let byl 100% na plinach, pak z hodiny na hodinu zacal curat na zachode, ale bobek pouze do pliny, tak netusim, co bude ve skolce. A mam trochu strach, jak bude ve skolce komunikovat s vrstevniky, protoze co jsem okoukla, tak nikdo z tech deti nema takovou vyridilku a hlavne je zajimaji jen hracky a piskoviste a ne encyklopedie. 😉 a jinak obliknout a obout by se zvladnul, ale delat to nebude, brachu taky strojime a obouvame.

lrg
26. črc 2015

@heduska82 Máme to podobně a pořád mě to fascinuje, jak tak inteligentní dítě nechápe výhody nočníku 🙂 Pořád jí přemlouváme, slibujeme, že když to udělá, okamžitě se sebereme a pojedeme koupit Lego, které chce. Ona chvilku přemýšlí a pak řekne: Hm.....já chci radši plínu 😀 A pak na pískovišti vidím takové, s prominutím tydýty, které ani nemluví, ale za keříček si dojít umí... To by mě mrsklo 🙂

olasek
26. črc 2015

Mám syna 29 měsíců - je bez plínek, chodí na záchod. Venku se také sám vyčůrá - podrží si pindíka, neasistuju. Umí si jít sám umýt ručičky a pusinku. Sám se nají lžicí a vidličkou, pije sám. Oblíkne se sám ( když mu nachystám oblečení tak,aby si ho správně natáhl) a svlékne se. Obouvá si a zouvá boty ( na sucháč ). Pomáhá bráškovi - strojit ho, přebalovat. Výhradní jeho domácí práce, kterou miluje a nesmíme ji za něho udělat je dávání prádla do pračky, vyndávání, podávání kolíčků při věšení a roztřiďování příborů do přihrádek po umytí v myčce. Zpívá -ne slovy, ale brouká melodie a udrží tón. Umí pěkně s balónem - hází napřímo a do ruky, pěkně chytá. Všude vyleze, umí kotrmelec. Udrží pozornost - 15-20 minut sleduje pohádku bez přerušení. Rád modeluje, maluje (pastelky, fixy, vodovky), baví ho auta - pozná značky aut. Kostky a lego ho nebere, na odrážedle jezdit nechce ( ač je pohybově celkem zdatný tak tady tu rovnováhu fakt neumí využít). Ale....nemluví, umí asi 10 slov + citoslovce zvířátek, se kterými si vystačí. Prostě se mu nechce, nenechá se do ničeho tlačit 😵 Každopádně rozumí všemu a moc dobře 😀

miselinka2
26. črc 2015

Holky nevím zdali vám sem psát .. náš umí či neumí minimum.. umí jezdit na kole , udrží pozornost asi tak 2 minuty .. chuze po schodech atd v pohode. davani do myčky do pračky jeho super oblíbená činnost. nemluví, sám se nají a oblékne obuje, zuje, ví kde bydlíme to ukáže .. a závěr všeho ADHD a vývojová dysfazie.. vazte si svych dětiček synovi je 40měsíců

vrtelka
3. srp 2015

@miselinka2plně Vás chápu máme něco podobného ,ale sám se nenají ,oblékání mu nic neříká ,pozornost ma výbornou to nosí knížky a furt chce říkat co je na obrazku,ale zvířátka nepozná věci někam donést do pračky nebo myčky nehrozí.řeč žádná jen ukazování a místo mluvení znaku je asi 30. Slov jen ty co potřebuje jiné neukáže .Diagnozu zatím máme psichomotoricka retardace a podezdření na autistické spektrum je mu 29. Měsíců a roční dítě umí víc jak on.Jsem šťastná za každy nový pokrok co udělá a věřím,že všechno dožene

miselinka2
4. srp 2015

@vrtelka tak to vas chapu. Ja vcera volala na vysledky a azdne velke poteseni se nekonalo. Vak preju hodne stesti pri kazdem pokroku. Vim co to je . a nejhorsi je obcas okoli i nas

smima
autor
4. srp 2015

@miselinka2 když jsem zakládala tuto diskuzi, bylo to i z důvodu, že i já mám syna, kterému bude 20 a s diagnózou ADHD. Máme ještě malou dcerku, která se vyvíjí normálně. Proto je zajímavé pozorovat, jak a co už umí. Každý pokrok je pro nás radost a to nejenom u dcerky, ale i u syna. U syna je to boj na dlouhou trať. Sice mu je 20, ale mentálně tak na 16-17 let, teď už je celkem v pohodě, jinak normální kluk, nebýt jeho zbrklosti, nesoustředěnosti, nervozity při nezdaru nebo dělá věci dřív, než uvažuje. Jsme obrněni obrovskou trpělivostí, a někdy je to, jako by hrách na stěnu házel, něco mu zdlouhavě vysvětlujeme a udělá tu stejnou blbost znovu.

madrilena
4. srp 2015

@vrtelka
@miselinka2
@smima
holky, většina maminek, které do diskuze přispěly má holčičky; holčičky a chlapečci se vyvíjejí jinak - nedá se srovnávat; určitě existují i chlapečci, kteří brzy mluví a jsou hodně šikovní, ale spíš to není běžné;
a maminky, které mají normální děti sem moc psát nebudou, protože většina dětí není dokonalých a nedokonalosti prostě nikdo moc přiznávat nechce; holčičky jsou od přírody více poslušnější, snáze se učí, mamince dělají radost;
myslím si, že nemá moc smysl ostatní vyzývat, aby se pochlubili, co jejich děti umí; to automaticky sugeruje, aby přispěli hlavně Ti, kteří mají dítě, které je minimálně průměrné; spíš bych se zaměřila na své dítě, neporovnávala (s nikým) a věřila bych svému dítěti, že se vše jednou naučí;
kdybych měla porovnávat třeba syna s nějakými holčičkami, co známe, tak bych asi zešílela; můj syn je hodně temperamentní, do hodných holčiček, které udělají všechno, co jejich maminka chce, má opravdu hodně daleko;
jediné, čím se tedy zabývám a co se mne hluboce osobně dotýká je, jak se maminky holčiček staví k dětem, co nejsou tak poslušné a dokonalé; dost často se s tím setkávám bohužel i tady na MK, kdy maminka holčičky je schopná stále dokola tvrdit, že její holčička je skvělá díky přístupu matky a pokud má někdo dítě, které není tak dokonalé, tak je to, protože se mu nevěnuje, je na něj zlá atd....
tak hlavu vzhůru a doporučuji neporovnávat 🙂

leikkka
4. srp 2015

nám je 2,5 roku, do školky jdeme v září, mluvit začínáme ve větách, mluvíme teprve měsíc, jsme pohybově zdatní, všude lezeme po výškách, jezdíme na kole odrážedle, jíme sami, čistíme si zuby sami, oblékneme se a obujeme se sami, omyjeme se po jídle i před jídlem sami, uklidíme po sobě jídlo apod., i si sám jídlo připraví, pije sám, bez plínky jsme od 1,5 roku přes den, na noc ještě má, má syndrom neklidných rukou a nohou, takže neustále někde něco dělá chvíli, zvládá běžné hry toho věku - puzle, kostky, stavebnice, miluje knížky, říkanky, písničky. Myslím si, že každé dítě je v něčem dobré a v něčem zase nevyniká 🙂 jeho táhne hodně starší sourozenec, ale mladší vede v rozumu

simonkap77
31. srp 2015

Tak nevím u nás je vše obráceně sice jí sám pije ze všeho sám ale ten nočník a záchod snad niky nedáme ☹ nevím co dál dělat jen utírám loužíčky je to děs a ne a ne si to zapamatovat jinak jen kde by co vyvedl tak poradte jek na to dík

schotja
31. srp 2015

@granda Ahoj, předem se omlouvám zakladatelce za odbočení od tématu, ale podle nejnovějších info to vypadá, že i předškolní docházka bude poviná :( Taky nevim, jak to řešit bez očko, Priorix bych nejradši nedala vůbec a na soukromou školku nemam.. To by mně zajímalo, jestli to pak bude jako se školní docházkou, kdy zákon je nadřazený vyhlášce o očko, a děti tedy budou muset do školky vzít i bez očkování... ? Jsem na to zvědavá, jak to vše dopadne... 🤐

kamino
31. srp 2015

@simonkap77 musi dozrat.. prcek na to prisel ze dne na den dva mesice pred 3 narozkami, ale zato dukladne. 100% uspesnost i v noci a to jeden den mel plenku i pres den a rano se probudil, rekl ze nechce plinku a jak rekl, tak udelal...

barulina
1. zář 2015

Ji sama, pije sama WC bez stupátko, mluví ne nijak krásně ale v rozvitych větách, oblečen se komplet sama, že sportu ji jde zatím tak nějak vše, plná základních. Barvy, ví že na přechodu nebo během jízdy autem je červená stát, zelená jít. Ví která je práva levá ruka, a klasika jak dělají zvířátka, nějaká ta básnička a pamatovala má neskutecneho

barulina
1. zář 2015

@madrilena já mám chytrou holku, ale cholerik, a znám dost temperamentní holčiček či překonají chlapecký v neposlusbosti

kvakuska
1. zář 2015

@leikkka vám je 2,5 roku? tak to je fajn že mluvíte, udržujete hygienu a že se umíte obléknout a obout, jen to vyjadřování by chtělo doladit ... člověk z vašeho příspěvku nepozná o kolika osobách píšete, když píšete mluvíme, lezeme, jezdíme, umíme ....... 😠

leikkka
1. zář 2015

@kvakuska rejpalky se vždy najdou, že? 🙂

elvira
1. zář 2015

@kvakuska - taky mě ten mateřský plurál bije do očí... 😀
Ale každá máme něco... 🙂

abekara
1. zář 2015

@schotja Pokud vím, tak by ale měla být i ta předškolní povinná docházka řešitelná domácím vzděláváním, stejně jako je 1. stupeň ZŠ. Např. zde se o tom píše: http://zpravy.aktualne.cz/domaci/valachova-naro...

alzbetak
1. zář 2015

@lrg praveze od toho su sukromne skolky - im plienky a krmenie nevadi (resp miniskolky)