Co všechno říkaly vaše děti v 15 měsících?

pajuska87
27. dub 2012

Ahoj maminky 🙂 ,

co všechno mluvili vaše děti v 15 m? Byli jsme na neurologii a paní doktorka říkala, že máme více mluvit. Říkáme mam, baba, tata, ham, papa a má ty svoje slabiky 🙂

daisyr
27. dub 2012

Ahoj, já si myslím, že bych se toho nebála, ona se rozmluví, dříve či později. My toto povídali asi na roce ne roce a kousek, v 15. m. jsme už uměli zvířátka (haf, mé, bů atd.) a kolem 1,5 roku se už rozmluvil více. Budou nám dva roky a už se snaží povídat ve větách, ale dost lidí se diví, jak pěkně mluví, spousta dětí ještě nemluví. Je to opravdu individuální a tak ještě vydrž, uvidíš, co ti řeknou v 18 m. na prohlídce.

pajuska87
autor
27. dub 2012

@daisyr uvidíme, přitom ji povídáme, listujeme v knížkách,ale má svou hlavu 🙂

daisyr
27. dub 2012

@pajuska87 opravdu, každé dítě je jiné, synovec na 18.m. už povídal, jak my v 21.m. a pak má ségra dvojčata a každá je úplně jiná, jedna brebentila docela brzy a druhá si spíše jen něco mumlala - žádná opravdová slova a rozmluvila se později, odhadem třeba půlroční rozdíl a v domě máme kluka, který je o rok starší jak my a je na tom možná ještě hůře jak my, takže řešit se to dá, ale ještě je fakt brzy dělat nějaké závěry, já bych počkala. On pak přijde takový zlom jako ve všem, najednou se rozmluví, prostě ke všemu musí dojít 😉

jop
27. dub 2012

@pajuska87 ahoj, nesrovnávala bych. Můj syn mluví od 18 měsíců ve větách k údivu všech a jeho kamarád ve 20 měsících řekne jenom "auto". Každý se ale stoprocentně mluvit naučí 🙂

losice
27. dub 2012

taky bych se nebala, nejdulezitejsi je, aby rozumel. Pokud reaguje logicky na to, co mu povidas, tak je naprosto v poradku, a proste se jen jeste nerozmluvil. Kazde dite je jine, a ma jiny vyvoj. Nas synek mluvi ve dvou letech ve vetach, ale chodit napr zacal az skoro v 18 mesicich! dej mu cas🙂

hamma
27. dub 2012

@pajuska87 V 15 měsících neříkal skoro nic, kromě tam a bác. Teď ( v roce a půl) už umí víc slovíček, máma, táta, bába, nějaký zvířata, hačí, hají, auto a samozřejmě nene, spoustu věcí ukáže (předvede), ale nespojuje do vět.
Důležitější je to porozumění, mluvit začne jednou každej 🙂

pajuska87
autor
27. dub 2012

@losice jojo to ona až moc dobře rozumí co ji říkáme, je pěkně vyčůraná. já to zatím nějak neřeším, jen mě to udivilo co řekla doktorka

louherz
27. dub 2012

tak to mě taky velice udivuje, co řekla ta neuroložka, náš syn bude mít 16 měsíců, taky velice dobře všemu rozumí, ale nechce mluvit ani opakovat, taky má svoje slabiky, řekna táta, ham, mami, mňam, aji (jako čaj), čiči umí napodobit psa, hada, kačenku, auto a vlak a tím veškerá konverzace končí, tak snad se ti naši prcci brzo rozkecají 🙂

kalo
27. dub 2012

@pajuska87 já tyhle náročné názory na takto malé děti nemusím....Bych se doktorky zeptala, jestli by nááááhodou neměla recitovat básně, když jí už byl rok 😠

dana3262
27. dub 2012

@pajuska87 tak to bych chtela videt, co by mila pani doktorka rekla nam. Syn ve 26mes rika asi totez, co tvoje dcera. Jinak mi blbej neprijde 😅 😀

mates22
27. dub 2012

@pajuska87 podle mě je každý dítě jiný, i moje dvě se liší značně, dcera mluvila docela obstojně, začala žvatlat kolem toho roku a přidávala celkem rychle nová slovíčka, syn začal těsně před druhým rokem a žádná sláva, citoslovce, občas něco zopakuje, pár podstatných jmen...................a sousedovic stejně starej normálně tvoří věty.....................

luciebx
27. dub 2012

@pajuska87 tak to rikate vic nez my v 21 mesicich.. u nas mama probehlo par dni.. a konec.. tata jakysi mumlani.. a rekne tak leda hello, ball a shoe.. takze ahoj balon a bota.. to je cele.. kazdy ditko to ma jinak. ja to teda nehrotim

gazelka02
27. dub 2012

muj malý říká v roce jen máma a ham

kremrolka01
27. dub 2012

@pajuska87 náš starší taky moc nemluvil, do dvou let měl pár takovejhle slovíček - táta, brm brm, bác, ham, haf 😀 ale zase mi ve dvou letech skládal puzzle pro pětiletý 😀 holt každý dítko je šikovný na něco jinýho, pak jak úderem druhýho roku se začal rozpovídávat a do půl roku už povídal pěkně ve větách, dnes ve třech letech nemá problém vůbec s ničím kromě r 😉 i písničku či básničku z něj vymáčknem, i když tohle ho zkrátka moc neba 😉

pajuska87
autor
27. dub 2012

Já to holky také nehrotím, každé dítko je jiné. Jen mě to udivilo a tak jsem se chtěla zeptat na jiné děti

takyja
27. dub 2012

@pajuska87 Na to ti nikdo neodpoví, může to být tak, že každé dítko je jiné, ale kamarádka např. řeší dysfázii a začalo to také tím, že dítko "nemluvilo" a pořád jií řikali, že to má čas a každé dítě je jiné a ejhle, je to jinak. Na tohle ti nikdo přes internet opravdu nemůže odpovědět.

beruska24.9.
28. dub 2012

@pajuska87 - nemám čas dočíst. dcerka měla do dvou let asi 10 základních slov, po druhých narozeninách se začínala teprve rozmlouvat. dokonce jsme byli i na ušním a tam jsem dostala akorát vynadáno, co tam ´´otravujeme´´, že je holka šikovná, skvěle rozumí, ukáže 10 obrázků z 10 atd. že to nemám řešit, že děti začnou mluvit skokově, najednou z ničeho nic. a je fakt, že od 2,5 let pusu nezavře 😀 i když ta slovní zásoba ještě není taková, ale oproti času před druhými narozeninami mnohonásobně!!!! větší. jo a mluvila jsem na ni od mimina a od 1,5 roku čteme pohádky před spaním.

helcenka
28. dub 2012

@pajuska87 - každé dítko je úplně jiné. Ta tvoje kočka je určitě šikulka, ona se rozmluví, až vám pak půjde z toho hlava kolem 😀 😀 😀 .
U nás to probíhá asi tak - syn už v roce říkal cca 20 slov, jasně že máma, táta, bába, dědě, auto, hafí, hami, éro, čají.... a v roce a půl spojoval slova v hodně jednoduché věty jako - Táta práce. Babí doma. Máma vaří....
Byl v tomhle ohledu fakt hodně šikovný.
A dcera teď v roce řekne jediné slovo a to je mňam - když vidí jídlo nebo jí ho chystám. Neřekne ani máma. Ale rozumí spoustě věcí, když třeba viděla kosa, jak klove žížalu, tak ukazovala na ptáčka a říkala mňam...
A to ji vedeme stejně jako syna - hodně čteme, pořád něco vysvětlujeme, povídáme. A ona pořád jen mňam mňam mňam...
😉

lucy222
28. dub 2012

@luciebx u vás to ale bude i tím, že na malého mluvíte AJ i ČJ, ne? 😉
@helcenka malá docela žvaní, ale "mňam" je oblíbené slovo 😅
@pajuska87 na Dr.nedej, Natálka je jistě šikovná na spoustu jiných věcí 😉

luciebx
28. dub 2012

@lucy222 jj na malyho mluvime dvoji reci.. ale i tak.. proste podle me taky rika malo nez by mel.. ale nebudu to hrotit.. ja sem netabulkova maminka.. jak to citim tak to delame.. kvuli reci teda nikde litat nebudu.. 😉
@helcenka hele s tim mnam.. to je neco podobnyho.. bra bra bra... a to malej chce jist.. ale jakmile reknu mnam mnam.. vi ze dostane dobrutku 😵

radka_h
28. dub 2012

Mám neteř o 3 měsíce starší než je můj syn. Mluvila už brzo docela srozumitelně a Jiřik se jí snažil skoro ve všem dohonit. Taky jsem byla trochu smutná, že ona už mluví a jak pěkně a syn jen něco brebentí. Ale pak jsem pohopila, že každý dítě je originál a nemůžu je v tomhle srovnávat. nakonec jí ve všem dohnal a a dneska si spolu vyprávěj, až mě z nich občas bolí hlava 😀

lojzina
29. dub 2012

vyhrabala sem starou Betynku a tam pisou ze 2 lete dite,ktere spoji 2az 3 slova,a nebo naopak jen pouziva hesla,neni nicim vyjimecnym a oboji je normalni 😉 .My jsme ten 2.pripad 😀 ,pomalu ale jiste s erozmlouva,rozumi vsemu,jen ta pusa stavkuje.hlavne nesrovnavat 😉

beruska24.9.
29. dub 2012

@lojzina - to jsem zjistila časem také, ale trochu pozdě 😒

kapulet
30. dub 2012

@dana3262 tak to náš malej taky tak 26m, a první dcera té nebyl ještě ani rok a už hezky povídala a zůstalo ji to do teď 😀 prostřední trochu pozdějí a teď pusu nezavře 😀 no a malej nic, prostě ho holky převálcovaly ale až začne obávám se ze taky nepřestane stejně jako holky 😅

slundo
1. kvě 2012

Však neboj, až se rozpovídá , tak tu pusinku už nezavře a budeš vzpomínat na chvilky ticha 😀 Některé děti jsou pohybově zdatnější a některé zas naopak lépe mluví , ale pohybově jsou na tom "hůř" . Prostě na ni mluvte jak to děláte a ono to přijde 🙂

brisalek
1. kvě 2012

nečetla jsem celou diskuzi, ale určitě se neboj. Na mě taky dr v roce vybafla, jestli malá říká alespoň 5 slov???🙂. Začala mluvit ve 13 měsících takže v 15 měsích podle mě říkala tak těch 5 slov, pak přidávala do 18 měsíců každý měsích určitě tak 10-20 slov, pak se to zase zarazilo a rozpovídala se v 25 měsících a od té doby pusu nezastaví🙂. Synovec neříkal do 31 měsíců víc jak 5 slov, pak začal a šlo to všechno hrozně rychle ve 3 letech také už mluvil jako diví. Takže se opravdu neboj. takových dětí jako můj druhý synovec, který už v roce užíval dobrých 50 slov a ve 20 měsících už uměl desítky básniček nazpaměť je opravdu málo🙂. Ale určitě povídat u všeho co děláš, zpívat, říkat říanky...tím se určitě nic nezkazí🙂

brisalek
2. kvě 2012

jo a jeste bych jen pridala, ze dulezite je jestli reaguje na to co ji rikate, jestli rozumi jednoduchym i slozitejsim "prikazum" jako podas mi bryle ze stolu?....jestli se soustredi treba na pohadku, kdyz ji ctete, jestli ukazuje na veci, ze se o ne zajima..nebo kdyz ji reknete bota tak ji ukaze...atd. proste jestli rozumi a chape...samotne mluveni mam hodne velky rozptyl, kdy kdo co rika

diviska
24. říj 2012

moje dcera říká máma, děda, ham a ťap ťap. Pasivně ale umí spousty slov. Rozumí všemu co po ní chci ( přines si boty, podej mi ovladač, dej emě pusinku......) mě to stačí, nemám pocit, že by byla nějak pozadu

ferrari
25. říj 2012

@jop tak to jsme na tom stejně naše malá už mluví také ve větách a má ráda knížky a říkadla a taky si myslym že když maminka má tu trpělivost a povídá sis nim tak děti mluví dříve no nevim jo a kluci jsou některé na to pomalejší než holčičky🙂 😉

ladik1
25. říj 2012

my máme teď 15, syn rozumí úplně všemu. Pořád něco mele (vlastní řečí), jinak v našem jazyce umí hlavně to co potřebuje a co miluje 😀 takže: ham, ňam, chci, dík, kuk,máma, táta, bába, kaka... umí dělat asi 20 zvířátek (krom kočky, protože ta podle něj dělá jen mňam), ale ze složitější slovní zásoby zatím perfektně ovládá jen techickou 🙂 : traktor, auto, náklaďák kanál.
Ty řeči, co by dítě mělo umět mi přijdou naprd! Syn třeba dlouho nechodil, sousedka má úplně stejně starou holčičku a ta chodila už dávno kolem domu, když náš Honzík udělal první krůčky a teď už se spolu honí 😉 Každé dítě je v něčem rychlejší, v něčem pomalejší - my dospěláci jsme taky každej jinej. Když se před dětma pořád něco mele a vypráví, nemůžou mít problém s mluvením! A doktoři, kteří to hrotí nejsou asi úplně normální 😀