Dát dítě do školky už ve 2,5 letech? Nemám počkat?

sandra81
2. dub 2009

Bydlim v Holandsku a je tu normalni davat dite ve 2,5 letech, nebo i ve 2 letech uz do jesli - skolky. Minimalne na jedno dopoledne to je od pul 9 do 12 hodin a jedno odpoledne od pul 2 do pul 4. Ja ted resim tohle dilema, nebo nasi male byly dva roky a mela bych ji prihlasit. Vsichni o tom furt mluvi, ze uz pujde do "skoly" a ja nevim zda na to neni brzy. Co si myslite? Neni fakt lepsi pockat do jejich 3 let? Zas na druhou stranu je dost sikovna, uz i bez plen, i kdyz nekdy ucurne do kalhotek...ale taky je dost zavislak na me tak nevim jak by to zvladala, a jak bych to zvladala taky ja...tezce tipuju. Ale v lete nam pribyde prirustek do rodiny a tak bych mela od zari tudiz vic casu na mimi kdyz by byla mala ve skolce. Nevim jak se rozhodnout, jaky nazor na to mate vy? Je to dobre pro dite nebo pockat? V tech tridach je kolem 16ti deti a 2 nebo 3 ucitelky...

sandra81
autor
24. dub 2009

Cau Elly,
Hm dabingy nesnasim taky, nechapu jak muzou prelozit treba Friends....to je hruza, jak je to super serial v originale a oni z toho udelaj takovou...frasku mi prijde.
Mam tu ceskou tv pres satelit ale koukam jen na cesky porady, pres den mam pustenou jen ct1 treba Sama doma mam jako kulisu, coz je fajn, takovy domaci..nekdy tam jsou dobry tipy atd.
A tak neznas nikoho z Cech nekde pobliz od tebe? ja tu mam kamosku - taky nemuze mit deti a je ji uz 46 a bydli asi 5 minut chuze ode mne takze je to takova druha nase mama, cehoz si vazim a jsem rada ze ji mam, chodi k nam skoro denne a malou miluje a rada nekdy pohlida.
Na ty holand. zvyky nezvyky si holt zvyknout musime to jo, ale ono proste vsude je neco....v CR bych asi ted nedoakazala zit, taky je tam plno veci silenejch a lidi jsou takovy nekdy jako by jim bylo vsechno jedno.
Jdu si lehnout, mam boleni tak zatim pa...

sandra81
autor
24. dub 2009

jeste dotaz, kolik ti je roku?

elly
25. dub 2009

Hoi Sandro,

jo ja tu jinak nikoho jineho nemam..takze respektive jsem tu jen sama s manzelem..a obcas k nejakym jeho znamym a je to. No nastesti volam domu co to jde..pres Skype...takze pohoda. Nejdriv me to vadilo, byla jsem spolecenskej clovek..ted uz nejak jsem si zvykla. Obcas me to chytne..ale co se da delat. Jinak nikoho jineho tu nemam. Tak jsem pak vazne rada za konika. 😉
Kolik me je..bude me 32 let..a tobe?

elly
25. dub 2009

Jo abych nezapomela, co rikas na ten kinderbijslag? To me docela navstvali...uz takhle je to almuzna...a ted tohle 😠

sandra81
autor
26. dub 2009

cau, me je 28, ted mi bylo akorat v dubnu.
Tak fakt uz vic deti nechces? No myslim ze je lepsi mit min. 2, aby nebylo ditko samo, jedinacek...mi prijde nuda. Uz ted je mi nekdy male lito ze si nema s kym hrat.
A pres www.tsjechie.net ses taky s nikym neseznamila? ja docela jo, ale ted uz tam moc nechodim.
A co je novyho u kinderbijslag? to nevim...nic jsem neslysela.

elly
27. dub 2009

Hoi Sandro,

tak dodatecne vse nej nej k narozeninam! 😉

u nas je to slozitejsi. Manzel je o 20 let starsi...tak nejak zatim neuvazujeme. Vim, ze asi dva by bylo lepsi...ale jak ty rikas, me to zatim jako nuda neprijde. 😅 Ale je pravda, ze Mike by urcite byl asi rad za brasku nebo sestricku. Vcera se me zdal sen, ze jsem tehotna 😀..ze by znameni? 😅

Ja chodila tam chodila taky..ted uz nejak ne...

No co se tyce too kingerbijglag, tak to ted zmrazili. Tedy chci rict, ze ted dostavas x penez..a normalne bych mela mit kazdy kwartaal naviseni k x penez..neco jako 1 euro ci tak..ale to ted nebude. Do roku 2010 prej to zvysovat nebudou..chteji tak usetrit. 😠

sandra81
autor
27. dub 2009

Aha, oni to nejak zvysovali ten kinderbijslag? To jsem si nevsimla. Beru nak kolem 170 euro 1x za 3 mesice. Ale je to bida, spis jako vtip mi ta castka prijde. Jo je to tu desny s tim placenim a vsude te odrbou jak se da a na matky s detma aby mohly byt doma jako je to v jinych zemich nikdo nemysli. Jsou tu podle me pekne zdeformovany a materialisticky....

Musim jit nejak zabavit malou, ale furt chodit na prochazky me taky uz nebavi, staci ze chodime dopoledne. A vetsinou samy, tady fakt ani mamy ven nechodi snad, jo jen do mesta to jo....

Tak zatim pa

elly
28. dub 2009

Ahoj Sandro,

no bylo to i v novinach i tv..taky mas odkaz..

http://www.nu.nl/economie/1954292/kinderbijslag...

No mam pocit, ze nikde to s tim placenim na deti neni tak horky. Pokud nema muz slusnou vyplatu...tak hold se to jinak neda. Me to prijde spis jak stimulace, ze maji jit zensky brzy do prace nebo si zaridit hlidani. No ono v cz ty penize jsou taky hrozny..pokud nemas jeste nejaky pridavky, tak to mas taky tezky.

Vy jste nepremysleli, ze odstehovat do cz? Chtela by ses vratit?

Mike je ted trochu nemocnej, takze ven vubec nejdem..az se hodi do kupy. Preci jen chci az pojedeme za mesic do cz, ze bude fit. 😉

maart
30. dub 2009

Tak co, holky "holandsky"...budete dneska slavit?

Sandro, ptala jsi se, jestli jsme tady v CR natrvalo...tak to urcite jo. Ted uz jsou kluci vetsi, takze pripadne stehovani do NL by bylo pro ne rozhodne narocnejsi a mne by tam nedostali ani parem volu 😀 !!! Jsem tady uz zase zvykla a doma, tam jezdime uz fakt jenom na navstevu. Ale kdovi, jestli nam to nekdy deti nevyctou, nebo jestli tam jednou nebudou v dospelosti zit oni. No ale to uz by bylo jejich rozhodnuti...

Jo a dabovani tady? Tak to je sileny, trvalo dlouho nez jsem si na to zase zvykla, ale na nervy mi to jeste leze kvalitne. Fakt hruza.

Tak papa a pozdravujte kralovnu 😉 .

elly
30. dub 2009

Maart nebylo co slavit...hroznej den ☹ ...nejakej pomatenej chtel spachat atentat na kralovskou rodinu...zemreli u toho 4 lidi a 11 tezce zranenich..ale asi to bylo u vas v tv.

maart
1. kvě 2009

Elly, strasny ☹ ...fakt strasny, bylo to u nas v tv, ale my se pak divame i od 8 vecer na Ned 1...takze tam jsme to videli vsechno...neco tak hroznyho...des!!!! 😢 ....

elly
1. kvě 2009

Mart jo sileny..az me z toho bylo spatne..a my jsme jeste videli fotky na netu..jeste driv to bylo v tv.. bylo to na strankach geenstijl...mas kluk to tam nasel..i zacatek videa.... ☹ 😢

maart
1. kvě 2009

....co k tomu rict, byl to fakt nejakej pomatenec, myslim ted na ty rodiny mrtvych, je to neuveritelny ☹ ...spoustu lidi ten den fakt proziva, tesi se na to, takovy krasny pocasi bylo. Jsem zvedava, jak to bude pristi rok, jak to budou organizovat...no uz to nikdy nebude ono.

elly
1. kvě 2009

No v diskuzi rikali, ze by to chteli normalne pokracovat..ze proste to k Holandsku patri..je to tradice..tak uvidime..spis jak budou pristi rok regovat lidi..se asi budou bat spat nekde pobliz 😖
Jo hrozny..i sama Beatrix byla uplne vedle, kdyz byla v tv.

maart
1. kvě 2009

...vid, prislo mi, ze fakt zadrzuje slzy. Ja si taky myslim, ze tenhle den proste tradici ma a ze se bude pokracovat, mozna jenom budou nejaky prisnejsi pravidla...no nic no, je to proste velika skoda.

Mrkla jsem Ti na novy fotecky....Mike je fesacek 😵 😵 😵 .

elly
1. kvě 2009

Maart dik..jo byli jsme v Blijdorpu..si to uzil 😉 bylo nadherne..

Jinak oni rikali, ze proste to vsechno strezi..ze vzdycky se muze neco stat..nekde nejakej maniak.
Ale kdyz prisel o praci a nemohl videt svoje deti atd..to neznamena, ze kdyz se chtel pomstit kralovske rodine..coz nevim, co s tim maji spolecneho..proc jeste tolik lidi okolo... ☹

maart
1. kvě 2009

Je to tak, bohuzel vzdycky se neco takovyho muze stat, at to hlidaji jak hlidaji...je to strasny, ale takhle resit nejaky problem? 😒 ...to je fakt "super" napad. Tolik mrtvych kvuli kretenovi (s odpustenim).

My chceme nekam na pekny vylet v nedeli, starsi syn je do zitrka u spoluzacka (dneska je tady volno, 1. maj 🙂 ), takze v nedeli nekam vyrazime. Pocasi je krasny, tak toho vyuzijeme.

elly
1. kvě 2009

Maart jo jo je to skoda. Zivot jim to nevrati..

Jo mozna jeste nekam pojedeme o vikendu..jeste nevim. Ja jsem doma, manza v praci..ja jsem si vzala volno...
Ani nevim, jak o vikendu bude....
A jo..v cz je ted volna...uz si ty svatky nejak nepamatuju 😅

sandra81
autor
1. kvě 2009

Cau holky, no hruza ten blazen co zabil tolik lidi. Sam je ted mrtvej takze ani se nedovime proc to udelal. Fakt divnej pripad to teda jo.
Ja nijak neslavila, muz je v CR se skautama na tyden misto kempu v lete nebo to mam rodit takze tu valcim s malou sama - do nedele uz jen, tak hura az se vrati a trochu mi pomuze nebo ma desny boleni panve, kycli, bricha...hruza to tehotenstvi to vam teda povim.Uz bych se do toho umluvit nedala...
JInak volali mi z peuterspeelzaal ze Laura muze 11.9. nastoupit. Tak mi to prislo takovy uz doopravdicky, mam z toho strach i kdyz je to az za 5 mesicu...snad bude ok.
Prisla mi navsteva tak pa.

elly
1. kvě 2009

Ahoj Sandro,

tak to je prima, ze uz ma Laura misto..neboj, to bude dobry...ono mezi detma ji to udela dobre..a ty budes mit taky cas na maleho-malou 😉
Ty jsi ji dala na 4 dagdelen nebo jen 2?
Ja zatim dva..pak uvidim...
Ja mela v tehu taky kycle...jo taky me posilalal na fysio... 😀 no hlavne, aby vsechno bylo ok..to je nejdulezitejsi!

sandra81
autor
3. kvě 2009

Cau Elly,

No dala jen na utery odpoledne od 13.45 do 15.15 a v patek rano od 8.45 do 11.45hodin takze celkem malo hodin to je vlastne...Ani podle me 4 dagdelen nejde jeste je mala, nevim, je to ale mozny.
Dnes se nam vratil tatulda z Cech, byl tam se skautama tak se na nej tesime 🙂

Za tyden jedem do Cech spolu tak super, snad tu cestu tam nak v aute preziju.... uf.

Sandra

elly
3. kvě 2009

Cauky Sandro,

no ja jsem cetla u nas, ze pry 4 dagdelen jsou lepsi..pak na zvykani, az pujdes do dal. No ja ho taky zatim dala jen na dva.
No to mas super, ze jedete do cz..na jak dlouho? Ja jsem tenkrat byla naposledy v 7 mesici, kdyz jsme jeli autem do cz...

sandra81
autor
4. kvě 2009

Cau Elly,
Aha tak to nevim ani jsem se o to nejak nezajimala. Myslim ze budu mit ja sama co delat s tim abych si zvykla na ty dva pulky dne...A do "skoly"- spis skolky od 4 let to je jeste cas. Ale uz tam v te skole mam domluvenou schuzku na cerven.
Do CR jedem na 14 dni, v lete ne takze je to ted misto leta. Min. tehot. jsem byla o vanocich, to jsem byla taky ve 30 tydnu, ted trochu vic ale snad to nejak zvladnu. Jen na zadny extra vylety to nevidim, asi budem hodne na chalupe. Segra ma dvojcata - holky, 6 let a jeste jednu holku 13 let takze tam budou nejspis hodne s nama hlavne aby si Laura uzila, o me uz ani tak nejde. A muj muz tam musi na chalupe dodelat jeden pokoj, to je vlastne duvod proc tam jedem, nebo slibil ze nez se nam narodi druhy dite ze bude pokoj hotovej. Tak ted se musi honit na posledni chvili....
zatim pa jdu se najist a lehnout. Mala spi.

elly
4. kvě 2009

Cauky Sandro,

no hlavne hodne odpocivej...a pekne si to uzijte..my jedeme za 4 tydny..uz se taky tesim. Bude relax a babi z dedou si Mika zase na chvili uzijou a my si odpocinem..a vyspime 😀
No me rikali, ze dostanu pak dopis od Gemeente, ze mam dite prihlasit do skolky/skoly..tak uvidim.
Jen jsem se e chtela zeptat, ty si porad musis obnovovat verbijfsvergoeding nebo uz mas i NL obcanstvi?

sandra81
autor
5. kvě 2009

Cau Elly,
No to mas fajn kdyz se vyspite az budete v CR. Je mozny ze nase Laura taky bude spat u mamky ale i tak kdyz jsme bez ni tak se budim uz v tech 8hodin max, jak to mam zabudovany v hlave....ach jo....
K tomu povoleni, vergunning myslis asi vid? ne vergoeding ne? Ja uz si nic neobnovuju, asi pred 2 nebo 3 roky jsem dostala dalsi papiry ze mam platit ja nevim kolik eur snad 300 euro a ze mi to daji zas na 5 let. Ale tak jsem tam volala nebo po 5letech mi tenkrat bylo receno ze dostanu povoleni na dobu neurcitou. Tak jeste ze jsem se informovala nebo mi to vypatrali a rekli jo ze je to pravda, ze teda mam platit asi jen 30 euro a uz mam normal. povoleni na dobu neurcitou. Ale jsou to svi....kdybych tam nezavolala ze se mi to nezda tak by me nechali tech 300 euro zaplatit a zas po 5letech znovu. hruza....jak to mas ty???

sandra81
autor
5. kvě 2009

S tim obcanstvim...jsem si myslela nebo nekdo mi rikal ze muzu mit dva pasy - cesky i holandsky, ale tady na gemeente mi rekli ze bych se musela vzdat cesk. obcanstvi, coz samozrejme neudelam. Ze pry z Cesky strany to nepovoluji mit dva pasy. Tak nevim. Ale pak jsem zas pozdeji slysela ze je to mozny, kdyz jsem vdana, coz jsem ale uz jsem se nak neinformovala. Takze vlastne jak to je ted ani poradne nevim. Ty mas dva pasy? A cesky obcanstvi i narodnost???

elly
6. kvě 2009

Ahojky Sandro,

Jo promin..mas recht...vergunning..jsem se zrovna hrabala ve zdravotnim pojisteni, tak jsem napsala neco jinyho 😀 me to ted propada v zari..tak jeste musim na gemeente se zeptat co a jak..zda jeste na 5 let..nebo uz na dobu neurcitou..no je v tom gulas..porad neco meni atd...po 5 letech zas nevim jak to je..ja tenkrat platila 28 euro za povoleni...ted ani nevim jak to je..myslim, ze to asi bude stejne..kdyz jsme EU lidstaat.
Ne, mam zatim ceske obcanstvi a zatim o holandskem vubec nepremyslim....mam jen jeden pas..ceskej..Mike ma dve narodnosti...ceske jsem mu pak zarizovala na ambasade v Haagu. Jeden nikdy nevi..treba se mu to bude jednou hodit..kdo vi.
Jeste se pak budu muset informovat jak je to s ridicakem, porad jezdim na cz..a nekdo rikal, ze pokud tu bydlim..mam si prej asi zaridit ten jejich..tak uvidime.

sandra81
autor
6. kvě 2009

Cau Elly,
No poradne si to vyptej aby te nechteli obrat jako me. Protoze jsme jak pises v EU takze uz bys podle me mela dostat povoleni na dobu neurcitou, jako to mam i ja.
Nase laura ma taky dve narodnosti, jen jeden pas, NL, ten ji staci. A ceskou narodnost jsem vyrizovala v CR kdyz jsme tam byli na dovoleny. Rodnej list atd...Ja bych se taky nikdy ceskyho obc. nevzdala, nebo uz ted mam vyhodu ze beru ten rodicak, coz neni nak extra moc, ale lepsi nez nic, kdyz tady ti nikdo mesicne kdyz nejsi v praci nic neda. No kdovi jak to bude za par let v CR...
S tim ridicakem, to je divny ze mas tak dlouho ceskej a jezdis na nej? to vim ze se nesmi, kdyz tu jsi nafurt. Me se to netykalo ja si delala ridicak primo tady takze mam jen holandskej.

elly
7. kvě 2009

Cauky Sandro

jo budu si muset na gemeente dojit a stejne se zeptat a pak vyplnit ten formular. Nejdriv rikali, ze ti ho poslou domu..al ztim nic nemam..a prej se to ma zarizovat pul roku prej tim, nez ti vyprsi povoleni.
Jo jinak jezdim furt na ceskej ridicak..no jeste me niko nestavel.jen jednou a to nic nerikali...ale stejne si ho budu muset pak vymenit..ikdyz tenhle mam do roku 2014.
No dam ti pak vedet..jak to dopadlo.

sandra81
autor
7. kvě 2009

Cau Elly, tak to jo s tim ridicakem. Ted sem asi par tydnu - 2 tydny nenapisu nebo jedem do tech cech tak se ti ozvu az se vratime ok? zatim pa Sandra