Dceři je rok a ještě ani nestojí jen lozí. Mám to řešit?

ined77
21. únor 2012

Ahoj všem 🙂 ,
nějak mi to nedá, sice nechci stresovat...čekala jsem až se malá "rozleze" a přišlo to (v 10,5m), teď čekám až se postaví a doufám, že to také přijde, jen jsem maličko nervózní, že snad by už měla....nerada srovnávám a bráním se tomu, ale někde za rohem cosi hryže, synek už stál "dávno" a v tomhle věku už se dokázal postavit sám v prostoru☹.vím, že co dítko to originál, ale přeci jen..maminky co bylo vaše dítko na tom podobně, kdy se postavilo, kdy začala samostatná chůze?
Předem mockrát děkuji🙂.

hasky24
21. únor 2012

Náš Jíra se stavěl v cca 8 měsících ale chodit začal až po roce takže v klidu 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉

ined77
autor
21. únor 2012

@hasky24 🙂 ..no právě, náš malý se také postavil na konci 8. měsíce a samostatně chodit začal na konci 13. měsíce...proto se celkem "děsím" toho co čekat 😅 😀 .malá leze krásně jako drak, ale postavit se jí nejde...stojí jen na kolínkách, jako surikati či jak se to zvířátko jmenuje 😀 .
jinak mi přijde v pořádku....pozadu motoricky je, to už z toho lezení, ale přeci jen jsem myslela, že nástupem lezení se to zlepší 😔 .

kay
21. únor 2012

první dcera se postavila poprvé pár dní před 1. narozeninami, ale jen o bedýnku a s rozkročenýma nohama.. cvičily jsme před tím asi 4 měsíce vojtovku.. chodit začala sama cca v 17m, před tím asi měsíc chodila za ruce. Druhá dcera se postavila poprvé cca v 9m a první kroky udělala týden před 1. narozeninami.. takže opravdu co dítě to originál, pokud leze, vím zaručeně od paní rehabky, že je to pro fyzický vývoj dítěte nejlepší pohyb, čím později s epostaví, tím lépe pro kyčle, obzvlášť u holčiček, takže chápu, že Tě to už trochu stresuje, ale pokud má vývoj jinak normální, nehrotila bych to.

hasky24
21. únor 2012

Má čas 😉 😉 čím déle tím lépe 🙂 🙂 🙂

ined77
autor
21. únor 2012

@kay 🙂...děkuju! 🙂...víš, já tak obecně počítala s tím, že holčičky jak se říká, jsou "rychlejší" a jsem prostě nějak na vážkách 😅 .jasně , že co dítko to originál, ale..... 😅 😉 ..jinak co se týče vývoje, řekla bych, že malá je o.k....říká máma, táta, katka, tak tak...dělá jak je veliká, tak tak všelijak, paci paci, tytyty, ukazuje, i oční kontakt má, na jméno slyší, věci bere správně, sbírá smítka, vzteká se když není po jejím 😀 ...tak nějak myslím, že po této stránce je v pořádku..naopak třeba si "jezdí" s autíčkem- bráškovým, do vkládačky dá správný tvar( ne samozřejmě vždy na 100%), postaví věž z kostek 2-3 kostky....jen na ty nožky je nějak levá 😅 😀 .

dejna02
21. únor 2012

Taky tě můžu uklidnit, náš malý v roce jen seděl, ani nelozil po čtyřech. Do 15-ti měsíců to stihl všechno dohnat, začal lozit, stavět se a asi týden před jeho 15 měsícem se pustil a šel sám 🙂. Je pravda, že jsme cvičili Vojtovku, ale asi necelé tři měsíce a nějak těsně po roce jsme cvičení ukončili s tím, že se uvidí, jestli to nezvládne už sám, když se posadil. Navíc naše rehabilitační říkala, že pokud dítě lozí po čtyřech, tak zaručeně bude chodit, že se s opačným případem ještě nesetkala 😉

jajulin
21. únor 2012

@ined77 myslím, že můžeš být v klidu. Hlavně že dcerka leze - to je to nejdůležitější. Čím déle poleze, tím líp 😉 . Taky mám motoricky opožděné děti: syn se naučil nejdřív plazit, kolem roku si začal stoupat a až krátce po roce začal lézt. Sám chodil od 16 měsíců. Dcerka má 8 měsíců a ještě neleze, ani se neplazí. Taky jsem z toho mírně nervózní, ale myslím, že je v pořádku, jen potřebuje víc času.

kay
21. únor 2012

@ined77 nemáš zač 🙂 hele jak ji popisuješ, je na tom skvěle 🙂 naše malá ještě neříká ani slovo 😀 takže jí dej čas, třeba nemá zatím potřebu se zvedat na nohy a jak začne jaro, hned ji to nakopne a bude chtít běhat, uvidíš 🙂

jop
21. únor 2012

@ined77 Můj syn: posadil se sám v 11 měsících, do roka se jenom plazil, po roce začal "už" lozit, cca ve 13 měsících si začal stoupat u nábytku, samostatná chůze v 16,5 měsících. Každé dítě má něco, v čem vyniká a naopak. Syn brzo mluvil a zdá se, že je chytrý, ví a chápe spoustu věcí ve srovnání s vrstevníky, ale pohybově je zdá se celkem dřevo 😀

ined77
autor
22. únor 2012

holky všem moc děkuju 🙂 ! uvidím co ještě na to dr. na roční...ještě jsme nebyly kvůli nemoci.

a to mě taky napadlo, jestli to "zpoždění" nemůže mít souvislost s těma našima nemocema častýma 😕 ...pořád jdeme z nějaké rýmy do kašle, teď zase zánět stř. ouška ☹ ...těžko říct.

luthien.k
22. únor 2012

@ined77 máš opravdu zbytečné obavy, malá je moc šikovná a je naprosto normální, když dítě nechodí do 18 měsíců věku a znám i děti, co začaly déle jsou OK. Prostě kašli na srovnávání! Pokud pediatr neshledá nic zvláštního při běžných prohlídkách, nestresovala bych.

ronyx
22. únor 2012

@ined77 Já začla chodit v 16ti měsících a má neteř 18ti měsících a jsme obě naprosto normální 😀 .Tak nestresuj,až příjde ten správný čas,začne sama. 😉

meleri
23. únor 2012

@ined77 ahoj muj syn chodil az v patnacti mesicich, o to jistejsi pak jeho chuze bude. taky jsem porad cekala kdy no a nakonec pozde; a ted muj druhy syn bude mit rok a taky se mu do toho jeste nechce....mozna je ten tvuj opatrny a nechce spadnout?

ined77
autor
23. únor 2012

@meleri ...15 měsíců je celkem v pohodě 😉 .mně jde hlavně o to, že malá ještě nestojí ☹ .leze krásně, sama sedí, ale stoupnout si nechce 😒 .

lena29
23. únor 2012

@ined77 Toho bych se nebála, naše malá začala lézt až v roce, porvé se postavila v 15 ti měs a chodí od 17 měs 😉 Chápu, že jste nervózní, taky jsem byla a jak 😀 Ale prostě každé dítko je jiné a má svůj čas 😉 Držím palce a určitě to bude za chvilku 😵

arianka
23. únor 2012

Neplaš 😀 Malá je šikovná a až si bude jistá, postaví se 🙂 Mam dvojčata kluky, 10 měsíců a kousek a je u nich krásně vidět, jak moc je každé dítě jiné. Jeden dělá vše a zkouší chodit, druhý začal teprve ted lézt a klečí a do stoje si není vůbec jistý. Prostě ještě jeho čas nepřišel 🙂 Jak jsem tu už někde psala, my jsme 3 sourozenci, všichni zcela normální 😀 a přitom brácha začal chodit v 9ti měsících, druhý po roce a já coby holka stát chodit v roce a půl 🙂

meleri
23. únor 2012

@ined77 ahoj muj mladsi syn stal uz v sesti mesicich, myslela jsem si ten bude brzo chodit, ale nechodi. starsi syn nestal vubec zacal se stavet az tesne jak zacal chodit. ale jestli mas fakt obavy mozna se muzes zeptat dr?

dablikolik
23. únor 2012

Naše slečna začal lézt a stavět se až v roce do té doby se jen plazila. A od 14,5 měsíce se poamlu ale jistě začínala pouštět a teď v 16 měsících už fakt chodí. Naše doktorka říkala, že každé dítě je jiné a každé má svůj čas

ined77
autor
23. únor 2012

@lena29
@arianka
@meleri ....děkuji 🙂 .
já vím, že každé dítko má své tempo....ale...nejsem typ co by se řídil bůhví jak tabulkama, jasně, že ne každé dítko na roce chodí, ale...no, prostě mi to hlodá v hlavě chtě nechtě 😠 😝 😀 .
s dr.to samozřejmě budeme "řešit".já s malou byla dokonce po novém roce u fyzioterapeutky....té se zdála malá v pořádku jen o ten měsíc dva zpožděná, ale jinak neshledala nic "špatného" 😉 .tak snad se nám to sviště brzy postaví 😉 😀

aaaaandi
23. únor 2012

@ined77 Tak náš Táda se začal plazit dva dny před prvníma narozeninama, na 13. měsících začal lézt, v pondělí mu bude 15 měsíců a stále nestojí, sice už se snaží na kolínka, tak taky doufám, že už to brzy příjde. Před měsícem jsem byli u dr. s nemocí a tak mu radši napsala žádanku na neurologii, tam doktorka řekla, že je v pohodě, "jen" opožděný motorický vývoj, odpovídá 9. měsíci 😲 . Ani nám nenapsala cvičení, že by jsme se jen trápili, to nejtěžší už zvládnul a to je lezení. V březnu ale jdeme ještě na kontrolu ☹ . Ať se malá brzy postaví a rozeběhne 😉

meleri
23. únor 2012

@ined77 ja to chapu, me to deptalo hrozne, a pak me deptalo ze nosil dlouho pliny ted me depta ze spatne mluvi (je napul francouz) proste nevim no..ale treba to zas ta nemas jako ja 😅 ale musim teda rict ze i kdyz silene porovnavam starsiho a mladsiho syna tak si to daleo vic uzivam a u druheho to jaksi neresim, on me spis trapi s jezenim ale to uz je jine tema 😝

ined77
autor
23. únor 2012

@aaaaandi ....moc děkuji a přeji to samé! 😵
mně také fyzioterapeutka řekla, že cvičit bychom samozřejmě mohly, ale že začínat už s tak " velkým " dítkem je to potíž.nad vyšetřením na neuro také uvažuji...ostatně docházeli jsme tam se synkem po dva roky, ale myslím, že bychom byly shledány stejně jako vy...v pořádku akorát prostě v té hrubé motorice opožděny 😝 .
ale samozřejmě tohle nechám na naší dr. 😉 .

ined77
autor
23. únor 2012

@meleri 🙂 ...taky musím říct, že malou si o dost víc "vychutnávám" 🙂 .s malým byly pořád nějaké problémky, vojtovka- špatně pásl, při kojení jančil, prdíky do roka, jíst nechtěl, zoubky katastrofa, spánek jak přes den tak v noci děs, mluvit začal také pozdě, dodnes patle, vzdor no comment 😅 ...je to ale lepší, ale i tak myslím, že nás logoped nemine.malá až na tu hr. motoriku..což myslím sám o sobě není až takový "problém"(doufám) je pohodová...až teda na spaní...přes den fajn, ale v noci. 😔 ...si ti dva moji rarášsi můžou podat ručku 😝 😀 .ale...oba jsou zdraví, takže to moje stěžování si je jen takové frflání 😉 😀 .

mrsblack
23. únor 2012

@ined77 má čas, nemusíš se stresovat 🙂 Na cvíčku máme roční holčičku, která taky zatím jenom leze a nestaví se a ani k tomu nemá žádnou tendenci. My měli opačný problém, malej se začal stavět v 6 měsících a doktorka nás pořád honila, ať ho posazujeme, že je ještě moc brzo. Což bylo házení hrachu na zeď - já ho posadila a on za 15 vteřin znovu stál 😀 Každé dítě je individualita. Tak klídek a užívej si své lezkyně 😉

meleri
23. únor 2012

@ined77 vy jste museli cvicit vojtovku? on byl predcasne narozen? muj syn byl predcasne narozen a proto mu vsechno tak jaksi trva no ale tady ve francii se to moc neresi takze oon nic necvicil...to ti nezavidim s prdiky do roka ty jo me to stacilo v sestinedeli... 😀 ale zavidim ti trosku tu holcicku, asi bych sla do tretiho kdybych vedela ze je to holka, ony jsou takove klidnejsi.....hlavne me to uz trochu nebavi porad, letadla, auta, bagry, trubky vrtacky draty uz mi z toho hrabe 😅 a co v noci ti nespi? muj mladsi porad jeste pije a navic oni jsou porad nemocni skoro kazdy druhy tyden je to hruza.... ☹

ined77
autor
23. únor 2012

@meleri ...jj, synek je narozený v 37tt., ale cvičili jsme kvůli predilekci hlavičky...zkráceně, preferoval jen jednu stranu 😉 .no nevím jestli jsou holčičky obecně klidnější, určitě by nám tohle tvrzení nejedna maminka vyvrátila 😀 , ale je pravda, že naše malá je opravdu pohodář....holčiky jsou prý za odměnu...tak u nás by to tak mohlo být 😎 😀 ...i když....ono každé mrně je za odměnu...co si budeme povídat 😉 .
jo a spánek...právě...u nás to ruší asi nejspíš zoubky, taky časté nemoci...rýmy, kašlíky...teď dobíráme ATB ...zánět ouška ☹.synek chodí od října do školky a tak je pořád něco ☹.
jinak vezmi to ale z té druhé stránky, byt 2+1 pokojík není nafukovací a já vážně netuším kam ty panenky, kočárky atd. dáme 😀 ...mít dva chlapečky tak máme několik let s hračkama vystaráno 😝 😀 ...i když teda malá je zatím po mně, nej hračka je bagr 😅 .zato kočárek má synek...už nějaký pátek 😀 .aspoń se nic neztratí 😉 😀 .

lojzina
23. únor 2012

@ined77 Sebik chodil az v 15 mesicich 😉

anehap
23. únor 2012

@ined77 buď v klidu, malá začala lozit v deseti měsících, postavila se ve 12,5 a chodila skoro v šestnácti měsících 🙂 Taky ve mně hlodal červík, hlavně kvůli okolí - ty řeči - proč nedělá to a to, není nějak pozadu, ale všechno dohnala 😵 Připadá mi, že díky porodní váze 4,2kg a tomu, že do půl roku byla fakt cvalda, byla pohodlnější a všechno začala dělat později, ale dohnala vše a teď je to malý tryskáč a já nestíhám 😀 Ona si to ale vynahradila jinak - na svůj věk je šíleně ukecaná, i dr. hleděla, každý je šikovnější na něco jiného 😉

bocinka
23. únor 2012

@anehap ty mluvíš o naší Sofii??? 😀 😀 😀 😀 postavila se teda o měsíc dřív, ale jinak to sedí stoprocentně.... 😵 😵 😵 A taky je na sebe opatrná????

anehap
23. únor 2012

@bocinka 😀 😀 😀
jo jo, opatrná je pořádně, no jo holky, musíme je politovat 😉