Denní spaní v postýlce, jak na to?

schnee
28. únor 2016

Ahoj holky, mám dotaz, mám 4,5 měsíční holčičku, která do teď byla zvyklá přes den spát buď v kočárku (dopoledne a odpoledne) a třetí spaní před nočním spaním jsem jí nechávala v denní postýlce, kterou máme v obýváku. V noci spinkala v postýlce, kterou máme v ložnici. Teď bych jí chtěla naučit, aby spinkala přes den v postýlce v ložnici s tím, že budou otevřené dveře, žádné zatahování závěsů, prostě aby věděla, že je den a má si na chvilku schrupnout a nebyla pak choulostivá na každý randál atd. Chci jí to naučit kvůli tomu, že né vždy bude moct usnout v kočárku a v obýváku mi usne vždy maximálně na 20 minut, v kočárku na hodinku někdy na dvě. Bylo by fajn, aby věděla, že když jde do postýlky, tak se jde spinkat, měla tím pádem na to klid, ale zároveň přes den i tlumenější ruch domácnosti, kdežto, když jde spát na noc, tak má zhasnuto, ticho.... Ale nevím, jestli jí v tom neudělám bordel, aby si nemyslela až jí tam dám přes den, že se jde spinkat na noc a bude chtít chrupkat třeba těch svých pět, šest hodin. 😕 Jak jí to naučit, pozná, že si má "odpočinout" ale né spát celý den? Jak jste to měly vy? Děkuju za rady. 🙂

hojda
28. únor 2016

Moc to komplikuješ a řešíš. Normálně jí zkus dát do postýlky, až ti bude připadat, že je unavená, nebo klasicky v dobu, kdy normálně spí. Víc s tím neuděláš, pokud se ti bude zdát, že spí moc dlouho a nabouralo by to její režit, tak jí spaní postupně zkracuj po 15 minutách.

schnee
autor
28. únor 2016

@hojda Tak jako jasně, dám jí tam až bude vypadat, že je unavená a pak jí kdyžtak vzbudím, úplnej trotl nejsem. 🙂 Spíš mi šlo o to, jestli jí tím nerozhodím režim. 😉

radana1992
28. únor 2016

@schnee Vklidu. Maly je narozeny v cervnu a az do konce zari pres den spal venku v kocarku. Pak kdyz se mi zdalo ze je chladno,sel do postylky a v pohode. Ty deti nejsou hloupe. Vi ze je den 🙂 A ted mame ritual ze dopo spi v postylce,odpoledne hodime slofika u nas ve velke posteli s vecer vali do postylky 😉

patrusa
28. únor 2016

Rozhodne nebude spat cely den. Jen asi nebude chodit spat ve stejnou dobu.

hojda
28. únor 2016

@schnee Ale na to ti tu nikdo neodpoví, nejsme věštkyně 🙂 a neber to ve zlém. Miminka svůj rytmus mění i bez tvého přičinění. Většinou je to tak, že jak se něco zaběhne, tak je to za pár dní úplně jinak 🙂 . Prostě mi připadalo, že na to jdeš zbytečně moc vědecky.

schnee
autor
28. únor 2016

@hojda Já jsem to spíš vědecky rozepsala, šlo mi o nějaké typy, rady, a tak, aby ta změna byla v klidu 🙂

krystalka
28. únor 2016

Ach jo, nebylo by lepší nesnažit se ty mimča pořád něco "učit", ale spíš se snažit vyhovět jejich potřebám a rytmům? Ten rytmus se u dětí průběžně mění, co platilo doteď, může být najednou během pár dní úplně jinak....syn třeba od narození až téměř do 2 let spal přes den jenom v kočárku venku - někdy na procházce, někdy v postaveném kočárku na zahradě (spal tam i v zimě, zachumlaný do fusaku, i v dešti - pod pláštěnkou), v postýlce pokud už vůbec usnul, tak jen na 20 minut a byl vzhůru....v kočárku klidně i 2 hodiny....kolem těch 2 let si zvyknul spát i doma, ale ne v postýlce, jenom na pohovce v obýváku, prostě sundal bačkorky, přehodila jsem přes něj lehkou deku, pustila krtečka a během několika minut spal jak zabitý.....no a před 3.rokem pro jistotu přestal spát přes den úplně....nebo usnul tak jednou za týden 🙂

hojda
28. únor 2016

@schnee Každá změna se může nějak projevit, ale záleží spíš na dítěti, jak změny bere. Náš malej byl z každé změny vykolejený, malá zase naprosto ok a bezproblémová, takže ty sama asi nejspíš požnáš, co můžeš čekat od změny. Nemáte balkón, že bys jí nechala spát v kočárku na balkoně? Nejlépe pořídit, nějaký starší velký kočárek.

karlajasmine
28. únor 2016

@schnee tak mě se přes den osvědčilo dat ho do noční zavinovačky, aby věděl ze jde spinkat,ale nezatahovat závěsy. Ale stejně mi tam usne jenom na pul hodky pokazdy. Na delší spánek ho beru ven v kočárku,jsem b venku hodku a pak ho opatrně prenesu do postýlky a ještě tam pak až hodinu a půl spi dal. S tou postýlkou se to naučil postupně, nenásilně, první dva měsíce spinkal jenom na mě a když už na mě spat nechtěl, zkusila jsem zase postýlku..

schnee
autor
28. únor 2016

@krystalka Já jí právě chci vyhovět, aby se v klidu a pořádně vyspala. 😉

schnee
autor
28. únor 2016

@karlajasmine Děkuji, přesně o takový typ (radu) mi šlo. 🙂

karlajasmine
28. únor 2016

@schnee jinak když chci aby spal tak kojím v leže a pokud neusne tak houpu 🙂

krystalka
28. únor 2016

@schnee - aha, tak já jsem to asi nějak nepochopila....já když jsem věděla, že mi syn spí daleko líp v kočárku, tak jsem se prostě zařídila tak, aby mohl spát v kočárku......pro mě bylo důležité, že se vyspí 🙂

karlajasmine
28. únor 2016

@krystalka tak to jo ale chápu zakladatelku ze ne vždy je možné jít ven, třeba když je fakt hnusně, šílená zima, když je dítě nemocný nebo třeba pichly kolo u kočárku a zrovna v ten den nemate náhradní duši.. Je fajn když dítě umí spat i v postýlce 🙂

hapovab
28. únor 2016

Radu asi nedam protoze me mala neusne v postylce ani za nic,taky mi spi v kocaru a kdyz potrebuju tak ve velke posteli a to se musi ududat.Jen ti chci napsat ze co tak slycham tak doma mimca spi o hodne kratsi dobu nez v kocarku, v nem mi spi mala dve hodiny a doma max 30minut,takze pokud tim presunem do loznicove postylky chces docilit toho ze ti tam bude spat taky dve hod jako v kocarku tak to se ti si myslim nepovede :o)).A pokud nechas roztazene zavesy atd. Tak si to s nocnim spanim nesplete,podle me mimca vi jaka je zrovna doba a co se dela.No ale byt tebou to moc nehrotim a bud rada ze ti sama usne v te postylce v obyvaku,co by za to jine daly,ale za zkousku nic nedas
,treba ji bude jedno v jake postylce spi.Jeste bych to treba udelala tak ze kdyz ji das spat do te loznicove tak bych ji dala na spani treba jinou perinku a plysaka nebo proste nejakou zmenu oproti nocnimu spani.Moje mala taky pochopila ze kdyz ji kojim v posteli a dam pres ni deku tak tam ma usnout a bez deky ze se pujde do kocarku.

svetlus_pepca
28. únor 2016

Proč to tak hrotíš?? Je malinká, zvykne si. Prostě ji dej do postýlky a nech spinkat. Nevidím důvod, proč bys nechávala odtažený závěs. Já bych třeba za světla neusnula. A už vůbec nevidím důvod, proč bys ji měla budit! Děti pro správný vývoj mj. potřebují dostatek kvalitního spánku. A ten jí teda takhle nezajistíš. Nech ji spát, jak bude potřebovat. Nikdy jsem neslyšela od nikoho, že by dítě budil, aby mu určoval délku spánku. Docílíš toho, že bude nevyspalá, protivná, ukňouraná a bude ti celkově špatně spát.

sixtynka
28. únor 2016

@schnee Ahoj, snad poradím 🙂 Když se malá začne přes den ,,mudlat", tak jí položím do postýlky a přehodím přes ní jen lehkou deku. Dám jí dudlíka a má tam i hračku nebo plyšáka, aby se drobet zabavila. Má u obličeje plenku na mazlení a pustím jí kolotoč s hudbou. Když je čas na spaní přes noc, tak předchází koupání a oblečení do pyžámka, takže to už je signál jít spát na dýl 🙂 To už jí přikryju peřinou a má taky plenku na mazlení, dudlíka někdy chce a někdy ne. A zpívám jí písničku, kterou zpívám jen před nočním spaním - nikdy jindy ne, to je další jasný signál. Zhasnu a hotovo 😉 Neboj, najdete si svůj styl, držím palec

sixtynka
28. únor 2016

@svetlus_pepca Já teda malou na krmení budim.......

svetlus_pepca
28. únor 2016

@sixtynka To je ale přece zbytečné. Pokud dítko dobře prospívá, není třeba ho na krmení vzbudit. Vzbudí se samo. Já jsem malého na kojení budila jen první asi 4 týdny. Bylo to kvůli následkům po porodu - nechce se mi to rozepisovat, bylo by to zbytečné. Právě proto, aby přibral. Ale pak už jsem ho nechávala spinkat. A spal třeba i pět hodin v kuse, najedl se, chvíli byl vzhůru a spal dál. Časem se mu spací rytmus upravil sám. Začal spát míňkrát, ale pořád dlouho. A dnes si po obědě zdřímne hodinku, dvě a stačí mu to. Přes noc spí naprosto normálně. Vlastně celou noc (těch deset, dvanáct hodin) prospí od nějakého 4. měsíce. Děti prostě spí, jak potřebují. A pokud prospívá, nevidím důvod, proč budit 😉

sixtynka
28. únor 2016

@svetlus_pepca Já s ní byla právě v nemocnici, kvůli kolikám a zvracení obloukem a řídím se radami. Teď jí krmím 7x denně a není problém. Když dřímá přes den, tak se budí sama od sebe na jídlo. Ve 22 a 4 hod ráno se nakrmí a spí dál, to je otázka max 20 minut a kolikrát už na mě s úsměvem čeká. Jinak spí taky od 19 do 7 a nevidím problém. Prostě má už tak nastavený pravidelný režim

schnee
autor
28. únor 2016

@hapovab Ona právě v obýváku už moc neusne, je zvědavá jako opice. 🙂 S tím plyšákem a dekou zkouším a uvidíme. Děkuju.

schnee
autor
28. únor 2016

@svetlus_pepca Nehrotím, jen jsem se ptala na zkušenosti. A budím jí stále a co se tak potkávám s maminkama, tak jich taky hodně dítě budí a třeba právě kvůli ublinkávání, režimu atd.

schnee
autor
28. únor 2016

JInak celkově jsem spíš chtěla pokecat o zkušenostech stylem - zatahovala jsem závěs a mám dítě, které neusne pokud není absolutní tma, dávala jsem pyžamo pokaždé a mám dítě, které neusne jinak než v pyžamu nebo usne jakkoliv, spalo mi stále v kočárku a teď mi nechce spát v postýlce, dávám jednoho plyšáka přes den, jiného na noc, spí stále v jedné postýlce atd. Prostě pokec se zkušenostma a radama. 🙂

schnee
autor
28. únor 2016

@sixtynka Super, něco takového zkouším a uvidíme jak to dáme. Děkuju a máte to hezky nastavené. 🙂

svetlus_pepca
28. únor 2016

@sixtynka Ale tos nenapsala, že je to kvůli nějakým problémům. Pak to samozřejmě chápu, má to konkrétní důvod 😉

svetlus_pepca
28. únor 2016

@schnee Já zas znám maminky, které děti pravidelně budily, a teď, když je dětem víc jak rok, dva, jsou z toho nešťastné, protože se jim budí pravidelně v noci. Ale je to samozřejmě jen a jen tvoje věc 😉 Mně se osvědčilo nebudit a nechat vyspat dle potřeby.

A jinak k těm závěsům ještě - zatahuji i přes den, a přesto malý klidně usne v kočárku, když potřebuju. A obecně moje zkušenost - po obědě dávám punčocháče, tričko a večer overálek. Usínáčka má jednoho. Neuspávám, naučil se usínat sám. A v posteli s námi nespí, protože nechce. To je vše, co mě napadá k mým zkušenostem se spaním. 😉

schnee
autor
28. únor 2016

@svetlus_pepca Já jí v noci nebudím, ale přes den musím. Vidíš to a já bych řekla, že si potvůrky pak můžou zvyknout na zateměnou místnost a neusnou jinak. 🙂 A jedno takové mám v rodině, proto bych asi nezatahovala, ale podle tvých zkušeností, kdo ví kvůli čemu to má 🙂) Děkuju.

slunicqqo
28. únor 2016

Ja davala ruzne do.postylky nebo do kocarku jak se mi to hodilo.budila jsem vzdycky kdyz spali dyl nez by meli.aby pak sli v pohode vecer a nebyli pretazeni.problemy z toho zadny nemaj spi dobre oba

svetlus_pepca
28. únor 2016

@schnee Chápu. Máš k tomu důvod a víš, proč to děláš 🙂 Já musela malého budit jen do té doby, než začal správně přibírat, pak už to nebylo potřeba.

Asi je nejlepší vyzkoušet, co bude malé vyhovovat. Deset maminek ti poradí A) a beztak skončíš u B) 🙂 Ale píšeš, že ti beztak v kočárku nespí dlouho. Tak pak jde o to, jestli by se jí v přítmí nespalo líp. Jinak přes kočárek můžeš třeba přehodit látkovou plenku nebo slabou deku, aby malou nerušilo okolní dění. A nebála bych se, že se jí bude motat den a noc. Myslím si, že tohle máme my i zvířata prostě nějak zakódováno od přírody 😉

schnee
autor
28. únor 2016

@svetlus_pepca Ona právě v kočárku spí krásně, asi jak je zachumlaná a je na vzduchu. 🙂