Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

verbalinka
1. led 2012

@cervena_vila jojo, okurky u nás taky vedou 😀 Ale když mu něco vyloženě nechutná, tak ani okurky nepomůžou. Ad dveře - bohužel on mlátí všude jakýmakoliv, ale je jasný, že těma, co jsou zakázaný (a to jsme mu je nikdy otevřeně nezakázali a dle rabru se ho snažili nalákat na ty povolený) je to zábavnější. Ale on je dost technický typ a přijde mi, že ho to technicky "rajcuje" 😀 On, už když lezl, tak otvíral dveře od skříněk. Prostě hodně věcí chápe, ale tohle je tak lákavý, že nedokáže odolat. Možná i nějaká vnitřní agresivita a on si uleví.
@laola jó, záchod. To je taky paráda. Když je doma manžel, tak chci samozřejmě soukromí a Wilík mi na ten záchod pořád leze 😀 Ale on je dost vtipálek a připadá mu, že je to ohromná legrace. A nějak nechápe, že mně to vtipné nepřijde 🙄 Ale vydržet. Zatím ještě nemají tak velkou slovní zásobu na sáhodlouhé diskuze. Ono to ještě přijde 😅

verbalinka
1. led 2012

@moudivlacek určitě, tady se přispívá svobodně 😉 Já jsem zrovna ten typ, který zavítá jednou za čas 😅

pet.s
1. led 2012

@nicole_1 nevím jak na šarvátky mezi sourozenci..nám na psychoterapii na výšce říkali nezasahovat dokud neteče krev...ale to je 10 let zpět a já musím říct, že jsme to nikdy neustála, když jsem viděla jak ta můra velká jen z pozice staršího sourozence toho mrňouse šidí...on ji pak kousal do modra...a dostal vyhubováno.Dnes už to neřeším.nebo spíš se snažím neřešit....oni mají jeden 175 a druhý 180 cm a já se s vými 160 cm mám zasahovat? Bojím 😀 😀 😀 😀 Ale když tam Bára nastoupí "Magore, pusť mě na svůj počítač(svůj si rozbila po měsíci)!" a on ji raději uhne než by se s ní hádal, tak se mi otevírá dlaň v kapse. 🙄 🙄 🙄

mrazulka
2. led 2012

ahoj holky, prvně bych vám všem chtěla popřát vše nejlepší v novém roce!!!!!!!! ať je šťastný a spokojený!!! a jsem ráda, že jsem si dneska sedla a pročetla, co mi uteklo.. trošku se v tom plácám, ale stále se snažím 🙂, nicméně bez podpory to jde hůř.. navíc včera honzík plácnul svou 17 měsíční sestřenici, v zápalu hry, nebylo to nijak silné, dalo by se to v pohodě zvládnout, kdybych byla rychlejší, ale bohužel jsem se tak rychle se svým "břuchem" nezvedla z gauče a švagrová, maminka holčičky, byla rychlejší na honzíka zakřičela a pak jakoby se po něm ohnala rukou a plácla ho nebo s ním zacloumala nebo něco, teď už si to nevybavím, protože honzík začal okamžitě strašně plakat a já seděla s vyvalenýma očima, zaražená jak prd a nebyla jsem schopna slova.. stydím se za to, že jsem nezareagovala, byla jsem tak konsternovaná, že jsem toho nebyla schopna.. jen jsem honzíka přitulila, plakal docela dlouho, a až přestal, tak jsem mu snažila vysvětlit, že pokud ho malá něčím nazlobila, tak jí to má říct - nezlob se, ale já to takhle nechci dělat, ukážu ti jak, půjč mi tu hračku.. že není třeba plácat atd.. já bych si to nikdy ke své neteři nedovolila.. manžel mi pak říkal, že jsem se měla ozvat, že je mi 35 a mám snad svůj názor! ale fakt jsem byla úplně zkamenělá.. no, pak mám ještě další problém - malý má období střílení, jako každý kluk asi.. my už jsme to vzdali, a tak prostě imaginárně střílíme, honza volá - mami, udělej pif paf 🙂 a když střílí, tak vydává zvuky a trošku u toho plive.. od tchána pořád v poslední době slyším - honzo, ty jsi zlobivý, honzo, nedělej to, odhání ho od sebe atd.. včera honzík trošku počmáral pastelkou skříň, nic velkého, okamžitě přestal, když jsem mu řekla,že na skříň přeci nemalujeme, bylo to fakt trošku.. pak jsem mu řekla, že ať skočí za babi, ať mu dá hadřík ,že to spolu umyjeme, on hrozně rád uklízí.. tchán mu iniciativně donesl hadru, aniž by počkal na honzíka, který šel za babi a odměřeně mu řekl - utři to.. už se mi to jeho chování docela zajídá.. naštěstí v tomhle s manželem táhneme za stejný provaz.. ale až si v rabru začnu být trošku jistější a honzík na něj začne lépe reagovat, někdy to fakt jde hezky, ale taky zatím pořád padám do starých kolejí - ne tohle, ne takto - v duchu si říkám - ježíš, jak to mám říct jinak 😀, tak pak mu ukážu!! a se švagrovou si to vyřídím, až bude vhodná chvíle..

děkuji všem za hezké příspěvky.. tady se člověk vždy nadechne "čerstvého vzduchu".. od vás všech!

mrazulka
2. led 2012

je nějaká rabrovská rada, jak dítěti vysvětlit, že ve čtyři ráno mlíko nedostane? 🙂 😲

laola
2. led 2012

@mrazulka to by mě taky zajímalo 😀

mrazulka
2. led 2012

@laola - 😀 jsem dneska říkala honzovi, že prostě mlíko bude až ráno při snídani, že fakt tohle už nejde dál se takhle budit a budí se fakt často, i 3x za noc.. od 4 až do půl 6 se převaloval, páč to už ležel u mě v posteli, přišel v půl 3, až se nakonec naštval a šel za tatínkem, který se sebral a šel do pokojíčku, že nemůže mlíčko, proč honzíkku?, maminka říkala.. a tam má jistotu, že tatínek udělá.. až v těch 6 usnul a spí stále.. brala bych to, kdyby se takhle budil jen v těch 4 ráno, ale v půl 1 příjde k nám, odvedu ho, za 2 hodiny příjde znovu, za další 2 hodiny chce to mlíko.. a nic na to buzení nějak nefunguje, ale to je na jinou diskuzi 🙂 pokud to rabr nějak neumí vysvětlit 😉

laola
2. led 2012

@mrazulka teda koukám, že švagrová je docela drsná... 😕 Nechápu, jak si to vůbec může dovolit, škoda žes jí nestihla hned něco říct, ale není divu, když je člověk v šoku, tak ty reakce přicházejí později... Každopádně bych si ji asi vzala na slovíčko a řekla bych jí, že tak teda ne.... 😠
No a tchán... Nechápu, že někdo nazve zlobivým dítě, které se projevuje jako normální dítě... Mě to poslední dobou strašně štve, když na malého někdo spustí, ať nevříská nebo nelítá.... To má sedět způsobně s rukama za zády za stolem a mlčet? Ve 3 letech? 😠 😠

laola
2. led 2012

@mrazulka s mlíkem byly taky dřív boje, naštěstí se to nějak samo ustálilo... Sice ještě někdy (dnes ve 4,45) chce "kakajíčko", ale naštěstí to není často... Dnes jsem teda bojovala (kašle, tak jsem nechtěla, aby byl ještě víc zahleněný), ale nakonec jsem přes nápor povolila, protože byly zase breky, že by vzbudil celý barák... takže dneska fungujeme od časného rána, tak jsem zvědavá, jak moc na prdel dostane moje dnešní várka trpělivosti... 😅 😨 🤐 🙂

mrazulka
2. led 2012

@laola - právě, manžel včera říkal to samé, že je malý normálně se vyvíjející dítě.. já jsem pak tchýni říkala, že prcek počmáral skříň, tak nad tím mávla rukou - na to se vykašli, já to pak vyčistím, v pohodě.. všichni chápeme, že tohle dítě občas udělá, že.. doma to honzík teda běžně nedělá, jasně stane se, ale není to nic velkého.. no, švagrové to určitě řeknu, btw manžel říkal, že sama asi cítila, že to přehnala, protože mu to hned šla říct do kuchyně.. no, já taky bojuju, takže ti přeji pěvné nervy 😀

mrazulka
2. led 2012

@laola - u nás mlíko pořád, každý den.. tedy pokud není taky nachlazený, jak píšeš.. 🙂

fender
2. led 2012

u nás je mlíko taky denně ráno mezi 5-6, podle toho jak se vzbudí on nebo já 😀 pak ještě chrní do cca 8. mně to nijak neobtěžuje, ale je fakt, že on spí jinak od večera od rána.
@mrazulka a nemohla bys mu ho prostě nachystat večer až půjdeš spát s tím, že je na něm, kdy si to vypije? přes noc se to nezkazí... když vydrží do rána až vstanete, tak může mít teplé nebo kakao, jinak si ho prostě vypije někdy v noci studené.

mrazulka
2. led 2012

@fender - mě by to neobtěžovalo, kdyby se na něj vzbudil mezi 5-6 hodinou, kdyby spal celou noc.. to by mi bylo i fuk, kdyby už třeba v těch 6 nechtěl spát.. kakao mu nedělám, nechce ho.. a když mu to mlíčko nechám takhle volně, tak pak se zas bude budit, že chce čůrat.. no, sama nevím.. a když mu tam nechám to mlíko, tak se 3x nevzbudí? můžu to vyzkoušet.. nejlépe zítra, to tatínek bude v praze 🙂

moudivlacek
2. led 2012

Dobre rano,dekuji za privitani
mam 28mesicniho chlapecka, chodime do detskeho klubu s prvky montessori, kde jsem prisla k Respektovat a byt respektovan, knizku jsem zatim celou nezvladla precist, ale brezen-cerven se u nas porada kurz, coz bude asi shudnejsi cesta 😀
tech par rad, kterymi jsem se zvladla prokousat, nam pomohlo, takze se chci tomu venovat vice, no ne vzdy nam to jde, ale to asi znate
momentalne !bojujeme" s nocnikem, malyho jsem zkousela posazovat od roka, at jsem zkousela cokoli co jsem vycetla na netu,co mi kdo poradil,ci co nas s manzelem napadlo, bez vysledku jakmile videl nocnik hysterak kopal kolem sebe a za zivyho boha se na nej neposadil, nechtel ani na zachod pripadne curat ve stoje nic, pouzivali jsme pampersky, tudiz nejak nemel potrebu si rikat, jaro leto chodit nahaty nebo v trenyrkach, to, ze je pocurany a je to studene mu vubec nevadilo a to mokre na nem driv uschlo, az ted pred 4 dny se na navsteve nechal posadit, zkousime porad vetsinou se necha,vcera si sedl na nocnik i sam,ale zase za odmenu-musli tycinku, jako vim, ze ty odmeny by se nemeli,ale ja uz byla po 1,5roce nocnikovani vazne bezradna, nicmene pri televizi, nebo cteni vydrzi chvilku sedet, ale jakmile se mu chce curat, vstane a vycura se na podlahu, zkousime to neustale vysvetlovat, udrzet ho co nejdele a vysledek je ze zacina tlacit,posadim ho s revem na nocnik a on prestane, pro nas je ted veliky uspech uz jen to, ze vydrzi sedet, jelikoz moc nemluvi, o curani si nerekne,tudiz ho posazuju casteji, uz nevim, jak to udelat a vysvetlit, vzhledem k tomu, ze pocurany teplaky mu nevadej, kdyz se vycura, jdeme pro hadr a sam si utre,ale jelikoz ho uklizeni bavi, tak je snad i rad 😀
nemate nekdo podobnou zkusenost ci nejakou radu, i kdyz mam pocit,ze jsme zkusili vse

fender
2. led 2012

@mrazulka no nic lepšího mě nenapadlo 😀
mně z toho přijde že spíš než mlíko chce být s váma 😅 já jsem zvědavá na naše spaní, až bude malý ve svém pokoji 😅

moudivlacek
2. led 2012

je koukam nocni a brzke ranni piti, uff u nas je spani tuktuk parada, ted maly jeste chrupka 😵 nam paradoxne pomohlo, kdyz sel maly v 8 mesicich do sveho pokojicku, do te doby se budil, pote krasne spal, nevim, zda jsme se rusili navzajem...

mrazulka
2. led 2012

@fender - jo, chce být s náma.. to je jasné.. ale to mlíko ve 4 ráno vyžaduje, ikdyž s námi spí a stejně se budí i v noci.. a nebo se vzbudí v půl 5 ráno a už nechce spát, ikdyž už je s námi v ložnici.. no, ono je na to asi každá rada drahá 🙂 asi z toho musí vyrůst, akorát, že malá se narodí už za chvilku, tak jsem to chtěla nějak vyřešit ,aby to bylo lepší.. a kdy budete dávat míšu do pokojíčku?

mrazulka
2. led 2012

@moudivlacek - u nás přesunutí do pokojíčku nepomohlo.. vydržel hezky spát asi asi 14 dnů, pak se to vrátilo zpátky.. zkusila jsem asi úplně všechno.. ale o tom tahle debata není 🙂 jen jsem se chtěla zeptat, zda mu to jde nějak rabrovsky vysvětlit 🙂 ale asi nee 😀

fender
2. led 2012

@mrazulka no až ho uděláme 😅 😀 původně jsme to chtěli stihnout na vánoce, ale řešily se jiné věci, jirkovy státnice atd. tak nebyl čas.... teď zas bude hodně pryč, tak doufám, že do jara to stihnem 😅 😅 😅 😅

mrazulka
2. led 2012

@fender 🙂 rozumím 🙂 ale myslím, že u vás problém nebude.. míša přeci vždycky hezky spinkal.. zvládne to! u nás to bylo vždycky nic moc, tak se modlím, aby aspoň malá byla v tomhle trošku šikovnější 🙂

mrazulka
2. led 2012

dneska se mi povedlo manželovi ukázat dvě situace, které jsme vyřešili úplně jinak než řvaním a "na prdel"!!!! 😉 a to jeho pokývání hlavou bylo velice souhlasné!!!! jéééééééééééééé 😵 😵 😵

fender
2. led 2012

@mrazulka super! to je bezva zpráva 🙂 každá taková situace vás posune dál a bude to lepší 😵 můj drahý dokonce přečetl prvních už asi třicet stran rabru 😀

moudivlacek
2. led 2012

@mrazulka taky mam z kazdeho uspechu radost 😵 jen tak dal a manzel taky zkousi, ci jak se na to diva?

veronika.h
2. led 2012

Ahoj holky, občas si sem chodím počíst, abych se ujistila, že to jde, vychovat dítě s respektem a úctou k jeho potřebám, ale poslední dobou dost často taky selhávám a zvyšuju hlas, i ruka mi už ujela ☹. Ach jo, těhotenství mi dává zabrat a do toho jsme koupili dům, no, teď už je po svátcích, najedeme na svůj režim a snad bude zase dobře a budu víc trpělivější a v klidu
@moudivlacek Ahoj, nočník jsme řešili poměrně nedávno. Já zoufalá, Matyášek nechtěl nočník ani vidět, nechtěl se tam posadit, pořád jsem to zkoušela, přemlouvala, nabízela odměnu. Pak jsem zjistila, že prostě nechce u čůrání sedět . Přestala jsem to řešit, zatla zuby a utírala loužičky. Prošli jsme fáze, kdy jsem ho doma nechávala běhat nahatýho (přitopila jsem mu) a on sám začal zjišťovat, že nic není, doběhnout si na nočník a vyčurat se sám ve stoje. Pak jsem mu natáhla vytahaný tepláky bez slipů a to se během pár dní taky naučil stahovat a chodil si sám, postupně se začal i trefovat🙂. No a pak jsem mu dala i slipy a to se naučil taky a pak už to šlo fakt rychle, za pár dní byl bez plíny i venku, začal si sám od sebe říkat. Nesmím ho ale nutit a donekonečna ho s tím otravovat a vysvětlovat. A čůrá jen ve stoje. Teď zjistil, že je pohodlnější, když mu u toho můžu asistovat, takže přiběhne, hlásí přes celej byt čůůůůrááááát, sundá si gatě a čeká, až přijdu a přidržím mu nočník u pindíka. Nemáme zacákanou podlahu a jsme spokojení oba. ZAto s kakáním to je běh na dlouhou trať, čekám a čekám několik měsíců a žádný posun. Prostě sedět nechce a kadí si vesele ve stoje do slipů 😝 . No, třeba se taky brzo dočkám, protože každodenní úklid hovínek už mě děsí i ve snech. Začala jsem mu do slipů dávat slipovou vložku, abych to aspoň trochu zjednodušila. Když se ho zeptám, kdy bude kakat do nočníku nebo na záchod, odpoví mi zítra🙂.

@laola Ahoj🙂) Konkrétně s klíčema od auta jsme si nedávno taky užívali🙂. To bylo řevu. Pak jsem přehodnotila svůj postoj, řekla jsem si, proč ně - a určila jsem pravidla, kdy je může mít a používat. Když jsme někam jeli, poprosila jsem ho, aby mi ty klíče podržel, že mám hodně věcí a byla bych ráda, aby je nesl a odemkl mi auto. Cítil se strašně důležitě, opravdu je nesl dolů, auto mi odemkl, nechal se i v klidu posadit do sedačky, klíče držel pořád v ruce (musela jsem dávat pozor, abych měla otevřený i jiný dveře, manželovi se takhle zabouchl v autě s klíčema v ruce). PAk jsem nasedla a poprosila ho, aby mi je podal, že klíče do zapalování může dávat jen řidič - máma nebo táta. Respektoval to, přestal vyžadovat klíče doma na hraní a za nějakou dobu si na klíče od auta ani nevzpomněl a pokud ano, děláme to takto. 🙂

blandik
autor
2. led 2012

@laola - u nás pomáhá v situacicíh, kdy něco chce - tak vymyslet podmínky za jakých to může mít - tedy říct důležitost - klíče od auta mají své místo tady na tomto místě, jestli se chceš na ně podívat, můžeš se mnou, pak je vrátíme zpátky na místo, až někam pojedeme, budeme vědět, že tam jsou...tedy nastavíme možnost, že může, ale za určitých podmínek a dáme důvod proč tomu tak je...A tak to děláme u všeho - rozpoznáme jeho potřebu, pojmenujeme (ty si chceš prohlídnout klíče), nastavíme podmínky - tedy hranice - můžeme spolu, tady na tom místě, pak se dají zpátky...Pokud ale něco skutečně nejde, není třeba se bát toho, že dítě bude plakat, prožije si svou emoci, jen jde o to, při tom zachovat slušnost, chápat jeho pocity, že je nešťastný z toho...a po uklidnění vysvětlit (stručně, nedirektivně)...s tímto přístupem člověk zjistí, že toho, co skutečně nemůže je strašně málo...a když je málo přímých zákazů, a spousta věcí má své podmínky, tak dítě se pak nebouří při zákazu, pokud ano - tak ho nechám prožít si svou emoci, s pochopením, následným vysvětlením...

moudivlacek
2. led 2012

@veronika.h tak to je bezva,u nas bohuzel neprochazi ani ve stoje, nekdy mam pocit,ze nechape,co se po nem chce, celkove je ve vsem pozadu oproti vrtsevnikum, furt se to ve me mele, co udelat, jak nejlip, abych mu neublizila, rikam u nas velikej posun v tom,ze si aspon sedne,byt nevycura, malej je hyperaktivni,on totiz neposedi nikde,ale curat se za behu moc neda 😀

laola
2. led 2012

@veronika.h jéé, ahoj Veru 🙂 Krásně zmáklý s klíčema to máte 😵 U nás bohužel ještě někdy přetrvávají ty řevy...
No vůbec se ti nedivím, že ti jedou nervy... bohužel teď nejsme schopné plnit stoprocentně všechno, co by bylo potřeba... u vás do toho to stěhování .... 😖
S nočníkem to u nás bylo v pohodě, praktikovala jsem s malým bezplenkovku někdy od 3 měsíců, takže po této stránce bezva, na nočník byl zvyklý a vyhovovalo mu to tak. Tak před půlrokem se naučil sám vylézt na velký záchod, takže po této stránce to mám bez starostí, volá mě jen na utření 😵 Bohužel teda zatím ho jistím plenkou na noc, jednou za čas to nezvládne...
Co kdybys to s ním zkusila taky na velkém wc? Třeba by ho to zaujalo a připadl by si o něco víc dospělejší... 😉

veronika.h
2. led 2012

@moudivlacek No, nápodobně, mé akční dítko začalo sedávat aspoň u jídla až teď. Neboj, on na to přijde. Mně se opravdu osvědčilo u čůrání netlačit na něj 😉 🙂

laola
2. led 2012

@mrazulka paráda, když vidíš, že to přináší ovoce (a manžel též) 😵 😵 Taky jsem nadšená z každé v klidu vyřešené situace 🙂

laola
2. led 2012

@blandik děkuju 😵 Ty to vždycky tak krásně vysvětlíš 😉 🙂 No budu muset na sobě hodně makat... 🙂