Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

dagina
6. led 2012

@majatob ježiší co to je 😕 ??????????

majatob
6. led 2012

@dagina ehm, to je nas denni rezim 😀

dagina
6. led 2012

@majatob ty jsi fakt nezmar 😀

majatob
6. led 2012

@dagina nahodou vis jak je to super? 😀 oni fakt slapou jak hodinky 😵

dagina
6. led 2012

@majatob u nás šlapem jak hodinky já s manželem, ale děti v žádném případě 😒 , nejspíš technická chyba 🙄 . Věřím že je to super.....

dana3262
6. led 2012

@majatob to je prekrasny! Uz to tisknu a davam na lednici! Postupem casu na neco takoveho najedem. Kdyz to takhle vidim napsane, tak to vypada moc dobre. Ted to ale s miminem nebude idealni a jsem zvedava, jestli na to eda bude reflektovat.

@dagina myslim, ze to neni o moc horsi. Jen na nej mam min casu, tak jedine to. Chci se za rok domluvit se skolkou, jestli bych ho tam nemohla dat treba odpo na hriste. Nechci, aby tam chodil rano a do uzavrene mistnosti. Ale ma deti rad a urcite je potrebuje..

ined77
6. led 2012

@majatob 🙂 .... 😅 ...hezky vám to šlape 🙂 ...u nás nehrozí aby byly za 15 minut najedení, ani jeden 😝 😀 .
a závidím to naskládání do postýlek...to i nejmenší se nechá takhle uložit a pospolu usnou? 😕
malá teda usíná dá se říct sama, chodím k ní po chvilkách, ale třeba tam jdu jen 3-4x, ale kdyby tam byl s ní bráška, tak dám ruku do ohně za to, že neusne ani jeden 😅 .

majatob
6. led 2012

@dana3262 my to mame pekne na barevnym papire a s obrazkama aby to pochopili a mohli kontrolovat co bude 🙂 ono se to trochu meni, taky uz jsem to asi 4x predelavala, protoze miminko ma proste jiny potreby a jak se to menilo, tak jsme upravovali aj rezim 🙂
ja chci dat Bibcu do skolky uz ted od brezna, na jeden den tydne (mozna obtyden), bude chodit s Tobikem, takze by to mohlo probehnout hladce, ale furt se nemuzu rozhodnout jestli ju tam nechat i na spani nebo po obede vyzvednout. 😒

dagina
6. led 2012

@majatob a když třeba nemají náladu v tu danou dobu na určitou aktivitu, tak se děje co!? A nebo mají náladu pořád...? No mám nad čím přemýšlet..., mě to přijde jak přírodní úkaz ten seznam....

dana3262
6. led 2012

@dagina
@majatob jsem tabulkovy typ-zapisovat do tabulek myslim, takze tohle by se mi libilo. Bohuzel je to u nas jak u daginy.. Kvuli bojkotu kojeni jsem v noci 1000x vzuru a vsat v 6 a jit se oplachnout? Brr.. Kdyz dal muz miminu ve 24h flasku s mym mlikem a ja sla ve 22h s edou spat, tak 6 rano v pohode. Dost jsem toho stihla, ale ted jsem kaput. Jsme ho tou flaskou zkazili.

majatob
6. led 2012

@ined77 u nas jidlo vetsinou ani tech 15 minut netrva 😅 stejnak co jim nachystam, v tom se postouraji a uz nechcou, takze je to rychle odbyty, krom nejmensiho, ten je jedlik, tak nez ho nakrmim, chvilu to zabere 😀
jj, usinaji spolu v pokojicku, chvili tam nechtela byt prostredni, tak usinala na chodbe v kocarku, ale ted uz ju zas davam do postylky a musim zaklepat, ze to jde 🙂 on nejstarsi ma hrozne rad pohadky, takze ten lehne a je potichu protoze posloucha, nejmensi usina u mlika, ten je taky bez prace a Bibca jak kdy, nekdy spi hned, nekdy si chvilu zanadava (ale fakt nadava, nerve) a pak lezi a usne, nekdy rve, tak sedim u ni a drzime se 🙂

dagina
6. led 2012

@dana3262 bojkot znám, mladší nám dávala celkově co proto, proto nic nešlapalo dle představ, teď to je trochu lepší. Ale dodnes jí 5x v noci kojím.....

majatob
6. led 2012

@dagina hele to je treba dneska 🙂 tak jsou od rana zalezli v pokojicku a hrajou si, do niceho je nenutim, v pul 10 jsem jim nabidla, ze muzem "pracovat", nechcou, tak nepracujou a hrajou si, dnesni dopoledni program posunem na zitra, nic se nedeje 🙂 uvareno mam od babicky, tak mam dneska pohodicku u pocitace 😀

dagina
6. led 2012

No já bych v tabulkovém systému určitě dopadla jak v Jáchyme hoď ho do stroje. Ale je to hezký, když to tak funguje, to se musí nechat.

@majatob když šla Luci poprvé do školky, vzala si sebou pyžamo, že bude spát v trpasličích postýlkách, moc se těšila, nakonec celou školku prořvala, pak asi 2-3 dny a pak super, těší se a moc jí to svědčí. Tento týden spala poprvé a dobrý.

dagina
6. led 2012

@majatob no ty to máš ale zařízeno 😀

majatob
6. led 2012

@dana3262 ja jsem kojila jen nejstarsiho (a jeste bych si za to naliskala ☹ ), takze v tomhle mam vyhodu, ze dva mladsi od sestinedeli spi celou noc. 🙂

reruna
6. led 2012

@majatob super režim, co třeba máš nachystaný za program? kdyby se ti chtělo, tak nám tu dej někdy inspiraci. A to spaní fakt závidím, když se člověk v noci nevyspí, tak je potom denní program úplně v háji.... to znám, bohužel

majatob
6. led 2012

@dagina no ja se zatim priklanim nejvic k variante jednou za 14 dni v sudy tydny na dopoledne (lichy mam skolu), tak uvidime, treba bude v pohode a prodlouzime to nebo bude chodit kazdej tyden jako Tobik 🙂

ined77
6. led 2012

@majatob 🙂 ...no právě, že se v tom prcek rochní, ale v bříšku skoro nic 😠 😀 .a to já ho zase jen tak nenechám 😎 .dojídat samozřejmě nemusí, ale když je oběd tak se papá 😉.malá taky baští krásně.
a s tím večerním spaním...to je super, fakt.no já vím, že to prostě nějak jít musí 😉 .jak já se bála dát ty naše prcky dohromady a dnes si to nemůžu vynachválit 🙂 .i když teda u nás se celou noc nespí ani omylem...asi zoubkama, ale to nijak malému nevadí, ten spinká i přes katunčino mrčení 😅 .jen já věčně stojím u postýlky jako sudička 😝 .

co se týče školky, já jsem dala matýnka od začátku na plný provoz...dala jsem na rady zkušenějších a myslím, že jsem udělala dobře.on teda snesl nástup do školky abnormálně dobře, lépe než já 😎 .občas ráno pofńukává že chce být raději doma, ale jak mu řeknu, že ho odvezu autem je rázem po slzičkách 🙂 .u nás je tahle možnost nová, tak proto ta radost 😉 .

@dagina 🙂 ..a vaše holčičky si spolu nevyhrajou? naši malí docela už i jo, i když teda..už začíná takové to...mamíííí, ona mi to bere, dej ji pryč...atd.ale jinak se už celkem zabaví, samozřejmě pod dohledem 😎 .
fakt je, že když máme doma matyáška, tak o malé "nevím", jak jsme doma samy, je to ukńouránek a vyžaduje neustálou pozornost 😝 😀

majatob
6. led 2012

@ined77 a v kolika letech nastupoval? bibce bude 28.unora 2 roky a od brezna nastoupi, ale aby chodili denne nechci a ani na to nemame, chodi do soukrome skolky a denni dochazka je docela palka, statnim nejak neverim, jestli tak az jako predskolacci a to budu jeste asi dost rozmyslet jestli jo nebo ne. Ale ja su v tomhle asi trochu prastena, vazne uvazuju aj nad domaci skolou, protoze si myslim, ze su schopna je minimalne na 1. stupni naucit vic, Tobik je rekla bych uz ted o neco napred a bojim se , ze by se ve skole nudil stejne jako ja kdysi 😀

majatob
6. led 2012

@reruna ted jsem si pripravy nepsala, ale muzu sem hodit treba neco ze starsich, davala jsem neco do jine diskuze, tak to pohledam a prekopiruju 🙂

majatob
6. led 2012

tyhle uz jsou dost stary, nekdy z lonska, ale tak aspon pro predstavu 🙂
tema: HMYZ
namalovala jsem velkej obrazek motyla a rozstrihala to jako puzzle, pak nakreslila pod sebe ruzny druhy hmyzu a na druhou stranu jejich "domecky", to bude spojovat, teckovanou spiralu jako drahu motylka a vcelicky, to je na obtazeni. Jeste najdu nejakou tematickou omalovanku a chci s nim vyrabet motylka z hedvabnyho papiru (strihani, lepeni). Pak si to vsechno najdeme v encyklopedii, neco mu o nich povim a rada bych mu nejak ukazala vyvojovy stadia ruznych druhu hmyzu, to musim jeste pohledat jak to vlastne je. Kdyz ho to hodne zaujme, tak mam v zaloze jeste prohlizeni fotek na naturfoto.cz.

tema RYBY:
loveni rybicek- nahore postavicky, dole ryby a mezi nima ruzne zamotany cary, T. obtahoval ktera cara vede ke ktere rybe. Potom jsme prolistovali encyklopedii a tipovali, ktera ryba by mohla byt na obrazku, podle toho ji vymalovali a napsali si jeji nazev (a procvicili pri tom pismenka, ktery uz zna).
Potom projizdel pastelkou cesticky, kteryma pluly rybicky (delfin obloucky, zralok vlnovka apod.).
Jo a davali jsme magnetky do nakreslenych tvaru (akorat mame jen pejsky, tak to nebylo moc tematicky ale ve stylu "dej dalmatina do obdelniku, jezevcika do ovalu" atd.).
Na zaver prelivani vody naberackou.

majatob
6. led 2012

MYŠKY:
dopoledne:
1. povidani o myskach, kde ziji, cim se zivi atd., ukazeme si je v encyklopedii
2. sber prirodnin na prochazce-vyuzijeme odpoledne u tvoreni (snad neco najdem)
3. vyrabeni mysek z pulky orechove skorapky (dolepime papirova ouska, ocasek z provazku, fousky, oci)
odpoledne:
1. pisnicka Bezi myska po strnisti + tleskani do rytmu a doprovod na xylofon a bubinek
2, najit mysce vychod z bludiste, obtahovani, pocitani do peti (jeste musim neco vymyslet a nakreslit)
3. obrazek http://www.mc-maj.com/?co=cti&id=587
4. pokud bude T. ochotnej, tak nejaka basnicka o mysi, pokud ne, tak si zahrajem Mysicko, mys, pojd ke mne bliz

a tady je vysledek prace, myslim tri foky tam jsou 🙂 https://www.modrykonik.cz/fotoblog/majatob/albu...

majatob
6. led 2012

dnesni "prace" bez tematu:

1. list papiru se ctyrmi domecky, dva maji ruzne nakreslena okna, dva jsou jen obrysy, T. mel za ukol dokreslit okna podle tech vzorovych

2. motat pastelkou klubicka jako snecky a pak jsme tupkali cervenou temperou jahudky, bylo to k pisnicce, na kterou jsme predtim tancovali se satky, tleskali a dupali do rytmu, hrali pantomimu
Maly snek u jahod
ohrnoval pusinku:
"Dejte pryc tenhle plod,
ja chci papat brusinku."
Tata snek
prisne rek:
"Nefnukej a lizni si!"
Kdyz si dal,
ochutnal,
div, ze nevlez do misy.

3. najit cestu z bludiste (okopirovano neznamo kde)

4. s Martinem hrali sluchove pexeso (kindervajicka naplneny ruzne cockou, ryzi atd. a najit dve shodna)

ined77
6. led 2012

@majatob 🙂 ...malý měl 3r. a 1 měsíc.no takhle malého bych ho tam určitě také nedala.malý chodí teda do státní školky, ale u nás jiná možnost není...tady snad ani žádná soukromá školka není 😅 .co se týče učení doma, tak mít tu možnost, tak bych do toho určitě šla 😉 .vůbec nejsi praštěná, nedivím se ti.

také se ráda nechám inspirovat 😉 .

majatob
6. led 2012

z posledni doby jsme si povidali treba o zdravi, to nam zabralo nekolik dni (hygiena, jidlo, pohyb, spanek, nemoci atd.), vesmiru, dinosaurech, vanocich (opet na vic dni), o rodine,... podle toho k cemu jsme se tak nejak dostali a vypadalo to, ze o to T. jevi zajem 🙂
ono je to vsechno hlavne pro T., ale malosi s nama "pracuji" taky, Bibca se hlavne rada zapojuje do takovych cinnosti jako prelivani vody, minule presypavali krupici se zamichanyma koralkama pres sitko a oddelovali to do misek, u toho vydrzi strasne dlouho, cteni ju treba jeste moc nebavi, tak si vezme neco jinyho a listuje si a prohlizi obrazky a ja ji to obcas okomentuju nebo tak, Stepana mam bud v nositku nebo po me splha 😀

ined77
6. led 2012

@majatob 🙂 ...tak to je supéééér 😵 !!!

majatob
6. led 2012

@ined77 je, to rada slysim, ze by se ti uceni doma taky zamlouvalo 😵 ja doufam, ze se mi splni sen a budu moct pracovat doma, takze by to slo, pokud budu muset do prace, tak to bude horsi a asi by taky skoncili v normalni skole, protoze bysme museli oba dojizdet a nebylo by hlidani ani cas...no uvidime co pristi 2 roky prinesou a podle toho se rozhodnu 🙂

ined77
6. led 2012

@majatob 🙂 ..já si myslím, že ty jsi natolik akční , že tobě se to určitě povede 😵 .moc ti to přeju 🙂.
máš opravdu můj obdiv...takhle mlaďoučká, tolik dětí a tak bravurně vše zvládáš 😵 .
až mi bude zase ouvej, vzpomenu si na tebe 😀.kam já se hrabu 😅.

majatob
6. led 2012

@ined77 hele to ne, ono to mozna takhle po internetu vypada, ale ver, ze mam spoustu nedostatku, doma mame obcas peknej binec, do skoly bych toho chtela delat mnohem vic, mam pujcenych milion knizek a precetla jsem tak dve, s muzem se nektery dny skoro ani nevidime, protoze nez prijede, tak ja uz melu z posledniho a su rada, ze jdu spat, obcas su protivna na vsechny kolem a neumim to ovladnout, nekdy se mi strasne nic nechce 😝 a takhle bych mohla pokracovat jeste na nekolik stranek 😀