Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

ameliejulliette
12. bře 2012

@berenika39 Jo, my se i to Ne snažíme používat míň, někdy mi to ujede, a někdy řeknu jen malá, děkuju, snažíme se u všeho nabízet alternativy a ukazovat to dobré... To s tou izolací píše Karp v Nejšťastnějším batoleti, mně to nepřijde moc dobrý, ale zkusili jsme 😀 Děkuju moc, zkusím mu to takhle "převrátit", že jé, Tys udělal malá malá 😉 To vypadá moc dobře! Trénovat musím hodně, holt oba jsme s manželem vychovaný v zákazech a negativních očekáváních 😀 Ale už jsem své mamince například zatrhla "Nespadni" a "Pozor, spadneš" 😉 Ještě jednou díky, po vyzkoušení dám vědět 😉

reruna
12. bře 2012

@fender preventivně povídat o tom by šlo například v rámci nějaké pohádky asi, že nemají děti chodit s nikým cizím - mě napadá asi perníková chaloupka - děti šly na perníček a baba je chytla a zavřela, ale nevím, jestli by to už chápal...aby se pak zase třeba nebál, protože některý pohádky jsou docela strašidelný....
nejlepší je prostě dát na dítě - nenutit ho například hned dát babičce, která přijde na návštěvu po měsíci a není pro dítě tak známá, jako by ji vidělo denně, pusu a objímat ji a brát od ní hned čokoládičku atd. všichni to známe - přijede teta, kterou malej viděl před půl rokem a samozřejmě si ji nepamatuje a ona se hned hrne k němu a pusinku a na tady máš a malej se mi krčí za zády a ona naléhá a já za tebou přijedu takovou dálku atd. atd. asi si umíte představit - v takovém případě je chybou dítě postrkovat směrem k tetičce - a vem si přece a dej jí tu pusu atd. atd. protože tak se dítě učí, že nemá respektovat svoje pocity - pro dítě je přirozené se k cizím chovat bojácně a odtažitě, ale když ho rodiče sami takto "učí" svoje pocity potlačovat, tak potom neumí rozlišit - od téhle paní jo a od tohoto pána už ne... a máma říkala, že mě ta cizí paní může líbat, tak tento cizí pán asi může taky, i když mi to není příjemný.....
Doufám, že chápeš a je mi jasné, že to asi takto děláte - tedy že ty malého respektuješ a prostě tetičce či někomu jinému řekneš, že se malý stydí a za chvíli, až se otrká a seznámí, tak si pro tu čokoládu přijde sám - a to je správné a tak si myslím, že základ už v té prevenci má a je nutné tak pokračovat potom i ve školce - děti pak hrají různé hry na doktory atd. naučit teda děti, že nesmí ubližovat nikdo jemu ani on ostatním, při vhodných příležitostech říct, kdo se může dotýkat jeho těla a jak, co má dělat, kdyby se někde ztratil, co dělat, když ho někdo cizí osloví... já myslím, že k tomu tak nějak dojdeme, až bude potřeba...

anehap
12. bře 2012

@ameliejulliette děláme to podobně jako píše @berenika39 - u nás to ale trochu "zavařil" manžel, když to právě malou kolem roku učil - měli to jako velkou legraci, malá ho plácala po tváři a hrozně se tomu smáli 😀 Jenže pak ho takhle plácala skoro pořád, plácala mě, babi a jiné, co ji chovali a nechápala, proč to najednou sranda není 😝 Tak manžel pochopil, že musí zvolit jinou hru 😎 . ALe občas ji to ještě chytne,pleskne nás a vyloženě čeká na reakci, tak říkáme: maminka(tatínek) by chtěla udělat malá(nebo pusinku) a ona hned hladí. Někdy už teď i sama po tom plácnutí hned řekne máááá a pohladí sama a dá pusinku. A když váš malý uvidí, jakou ti to pohlazení udělalo radost, tak to bude chtít zopakovat určitě i příště 😵

petruskaz
13. bře 2012

@ameliejulliette chtěla bych se zeptat (a nejen tebe 🙂 ), jak se ti podařilo zatrhnout u prarodičů právě to zmiňované "nespadni" nebo "pozor spadneš"?... sama to nepoužívám, manžel ten už taky ví, že tudy cesta nevede, ale občas se zapomene - ale vzápětí po mně loupne okem jakože ví, že takhle ne 😉 ... ale u tchánů se mi to zatím nepodařilo (stejně jako neustálý ne, nedělej, nesahej apod.)... prostě nevím, jak to navlíct, aby to pro ně bylo pochopitelný a přijatelný... myslím, že jim to nedokážu vysvětlit od základů, ale vadí mi to dost... děkuju 🙂

katschka
13. bře 2012

Lidi, prosím o radu!!! Nevíte, kde se v nejbližší době konají v Praze, příp. v blízkém okolí kurzy "Respektovat a být respektován"????

betelgeuzz
13. bře 2012

@katschka tady je přehled kurzů

betelgeuzz
13. bře 2012

Dívám se na ty kurzy a zaujal mě pobytový kurz v Bystřici pod HOstýnem. Nemáte k němu někdo víc info, kolik stojí a jak ty kurzy k sobě patří, když to jsou navazovací kurzy?

majatob
13. bře 2012

jat en prehled jaksi nevidim 😅 😕
@betelgeuzz

betelgeuzz
13. bře 2012
majatob
13. bře 2012

@betelgeuzz prave te omlouva, ze po ranu jeste mozna napul spis 😀 diky za odkaz, jdu na to mrknout 😵

reruna
13. bře 2012

@betelgeuzz to je opravdu zajímavé - ty kurzy v BpH 😀 dokonce jsem si všimla, že tu Kopřivovi dokonce bydlí, myslela jsem, že jsou z Km, ale asi se přestěhovali.
Cena by mě taky zajímala, nikde jsem si nevšimla, ty kurzy jsou podle mě dva - jeden základní R+R a jeden pokračovací, a jsou v různých termínech

betelgeuzz
13. bře 2012

@reruna taky jsem si všimla, že se asi přestěhovali. 🙂

katschka
13. bře 2012

@betelgeuzz Děkuju moc. 🙂 I když jsem trošku hledala. 😉 Právě mam půjčenou knížku od mamky, ale prostě slyšet to a zkusit a tak.. no, je to něco jinýho. Navíc manžel knížky nečte a na mě nedá. Tak by tohle bylo řešení i pro něj.

Jinak cena by měla být cca 2600 za těch 7 seminářů. Ale myslím, že se to vyplatí. Hlavně vidina případného klidu a domluvy je fakt lákavá. 😀

ameliejulliette
14. bře 2012

@petruskaz No já to řekla tak, že slovo má velkou moc, a že když mu budu říkat Spadneš, tak spadne. A že to není jen o té dané situaci, ale že pak kdykoli bude něco náročného, první, co ho napdane, bude Tak teď určitě spadnu. A že "Nespadni" je úplná hovadina, že to "ne" se často jakoby ztratí, a stejně, kdo chce schválně spadnout? Tak prostě se u nás říká něco jako Opatrně nebo nějaké konkrétní pokyny - Dolů z postele po nožičkách a tak... Naštěstí mí rodiče už pochopili, že jsem "ujetá", a respektují to (i když maminka se často ksichtí 😀 ).

petruskaz
14. bře 2012

@ameliejulliette jj, u nás to taky tak funguje... optarně je na denním pořádku 😅 nebo jak říkáš - info co a jak udělat... 😉
ale to jak říkáš, že slovo má velkou moc, to si půjčím 🙂 to by mohla tchýně strávit 😀 tak uvidíme... díky 🙂

ameliejulliette
14. bře 2012

@petruskaz Tak jí řekni takové to klišé s růžovým slonem 😉 Že když jí budeš opakovat dokolečka Nemysli na růžového slona - co se stane? 😉

petruskaz
14. bře 2012

@ameliejulliette 😀 😀 😀 😀 😀

tygrous
14. bře 2012

Prosím o radu - jak 2-leťáka "rabrovsky" odnaučit strkat ruce do pusy? začal to dělat najednou teď ve 2 letech a 3měsících... (dudlík nemá od 2 let, zuby mu už vylezly všechny...) Napadá mě ještě souvislost s brzkým příchodem sourozence... Ale tak teda jak teď na to???

lynks
14. bře 2012

@tygrous v jakých situacích to dělává? možná je to ještě náhrada za dudlík, když se cítí nejistý...Nevím, četla jsem, že děti, které mají dlouho dudlík, tak pak budou potřebovat náhražky pořád. Já taky když jsem nervozní nebo nejistá, přikládám k puse hrnek s čajem 🙂

tygrous
14. bře 2012

@lynks no poslední dny prostě pořád, když nedělá těma rukama zrovna nic jiného... Ale ty tři měsíce, co je bez dudlíka, to nedělal, začal s tím až někdy minulý týden (to tu byla na pár dní babička a věnovala se mu hodně a on byl s ní nadšený...)

lynks
14. bře 2012

@tygrous tyjo, tak nad tím se musím zamyslet, nic mě nenapadá.. Proč by to ale nemohl dělat? Něco ho na tom baví, ale tebe ne, viď 🙂 Možná trochu pozorovat kdy s tím začne, a stejně věřím, že brzo přestane, nejpozdějc do 18ti 🙂

tygrous
14. bře 2012

@lynks No mně se to nelíbí, to máš pravdu, ale spíš proto, že věčně těma rukama hrabe po zemi apod. (a teda denně fakt nevytírám...) a zrovna te´d jdem na očkování a já se bojím, aby něco do toho nechytil...to je asi momentálně hlavní můj problém... Je fakt, že teď jsem už dost unavená z těhu a nemám tolik energie se mu věnovat...a to bude ještě horší s miminem... ale dělá to třeba i když mu čtu pohádku...

cervena_vila
23. bře 2012

Dneska úspěšné pevné objetí. Po třetí za dva roky. Ještě že do takového extrému nemusím jít častěji, i když je ve výsledku pozitivní.

cervena_vila
23. bře 2012

@petruskaz spadneš a nespadni taky "miluju", ale s prarodičema prostě nehnu (starého psa novým kouskům nenaučíš), snažila jsem se a je to marné, je to jako reflex. Dítě vyleze na kládu a hned "nespadni" - jako kdyby chtělo naschvál spadnout nebo co...

lynks
23. bře 2012

@cervena_vila to mě zajímá...já bych si na to netroufla, asi to člověk musí umět nebo se naučit? co se má u toho dělat, já jednou zkusila, silně se kroutil, řval, bouchal mě hlavou, jak tohle ustát? radši jsem ho pustila.

cervena_vila
26. bře 2012

@lynks Já měla unavené dvouleté dítě v záchvatu vzdoru a řevu, sedla jsem si s ní na postel, držela jsem ji jako miminko, aby se nemohla prohnout do luku, mrskala se hrozně... A trochu jsem se s ní pohupovala, cílem byl spánek. Takže jsem ji držela pevně asi dvacet minut, kdy už pak jen fňukala s pevně zavřenýma očima a usnula. Jen jsem občas tiše řekla, že to spolu zvládneme, taky jsem jí svlíkla svetr, aby se moc nezpotila.
Dřív jsem to použila, že mi seděla obkročmo na klíně, ale to bych teď asi neudržela. Vždycky to skončilo vyprcháním té negativní emoce, buď si pak poplakala, nebo se přišla normálně přitulit.
Je to hodně náročné s hodně pozitivním koncem, ale musí se vydržet, najít nějakou polohu, kdy se navzájem nezraníte a nepustit, dokud to nepřejde v normální objetí.

lynks
27. bře 2012

@cervena_vila a když se vztekám i já? když to trvá už dlouho (15min) a nic se nemění, on se mrská jak ryba, je víc a víc naštvaný a nenávistný,to jsem měla pak pocit, že mu škodím, že když ho pustím tak se zklidní hned.Zdá se to hodně náročné pro oba, a moc ti dík za popsání průběhu u vás.

cervena_vila
27. bře 2012

@lynks Rozhodne si nemyslim, ze to je zazracne reseni kazde situace. Jen nekdy prijde vhod - kdyz by si mohlo dite ublizit, nebo pri unave...

adlos14
28. bře 2012

Zdravím,píšu si o radu neboť už si nevím rady.Můj syn bude mít v květnu dva roky,chodit začal teprve o vánocích sám,ale bohužel jen po bytě,jakmile výjdeme ven tak se mě drží jako klíště za prst a když se ho pokusím pustit tak okamžitě chytne histerický záchvat,vřeští,mlátí hlavou o zem potom se třeba zvedne a jde za mnou sám,ale pořád u toho řve.Nechápu čeho se bojí,nikdy mě nespadl venku že by měl mít s toho šok nebo něco.Chytré sousedky mi radí nechat ho na zemi a že on přestane,jenže nemůžu ho přece nechat mlátit se do hlavy.Ještě k tomu mi říkají že za to můžu já protože jsem ho pořád měla u sebe a nenechávala ho třeba hrát si samotného v postýlce atd.Jo ta jejich stará škola,chápu že to dělali v jejich dobách kdy neměli na děti čas,ale dnešní doba umožňuje mít na děti víc času.Nebo prej když se vzteká tak dát ještě po zadku a hodit do postýlky,jenže tam se mlátí taky.Po zlém se prostě s ním nic nezmůže,když na něj mluvím a odvedu pozornost tak se zklidní,ale co s tím choděním za prst,jak to udělat aby se pustil,mám třeba počkat až bude chtít sám a pustí se nebo vážně nevím.Včera jsem volala i doktorce a říkala jí o tom mlátění hlavou a pověděla mi že pokud to dělá sem tam tak je to v pořádku ale poslední dobou se to stupňuje a má z toho dokonce i modřiny tak mi napsala papíry na neurologii tak se uvidí,ale myslím si že je jen vzdorovité dítě prostě jen dělá co on chce. ☹ Můžete mi prosím někdo poradit?Děkuji Adéla 🙂

fim
28. bře 2012

@adlos14 Mně to kluk dělal taky, druhej začíná imrtosamý. Neskáču z toho radostí, ale asi tím musí projít - nechápu. Modrý čelo a říznou hlavou zas. 😠
S tím chozením venku mě napadá, co vzít s sebou ven třeba dětský golfky s medvídkem a že by ho vozil? 😕
A na kecy chytrých sousedek se vykvajzni - když jsou tak chytrý, tak ať ti ho vyvenčej ony. To samozřejmě jim po chuti nebude a třeba bude ticho. Ani na mikrosekundu jsem nepomyslela na to, že by na to některá kejvla, beru to jen jako gesto, pže dneska je chytrej každej, ale málokdo chce pomoct doopravdy. 😉 ☹