Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

alinah
16. dub 2012

@paffi my jsme to delali jako @majatob. pomaloucku polehoucku. ted to ma jak kdy. nekdy uplne v pohode, jeste me odezene, jindy ma potrebu abych s nim lezela dyl a treba mu zpivala.. udelali jsme z toho ritual, cteme knizku, povidame si, je to cca na pul hodiny. ale protoze nektere dny si ho kvuli praci vyzvedavam jen treba hodinu pred spanim, tak se snazim tu pulhodinu dodrzovat..
ale to odnaucovani je opravdu na dyl, bud trpeliva.

betelgeuzz
16. dub 2012

@paffi RAdu nemám, u nás to fungovalo stejně. Prostě jsem čekala s ní, až usne, odpoledne i večer. Večer teda s mladší býval m a pak si zvykla, že jsem ji dala jen do postýlky a usnula a já šla uložit starší. Odpoledne jsem kolikrát měla mladší s sebou, buď jsem ji kojila, nebo ji houpala v křesílku, občas se podařilo, že spaly zároveň. Ke zlomu došlo, když přestala spávat po obědě, to usne během chvilky. Ale taky ne sama, jsem u ní.

paffi
16. dub 2012

@reruna @majatob @alinah @betelgeuzz tak dnes proběhl první pokus dost neúspěšně 😒 Řekla jsem jí, že už s ní nebudu spinkat, že budu u ní jen sedět než usne. Ze začátku v pohodě, poslechla si pohádky a pak začala :"maminka hajnout, maminka hají!" Pak následoval pláč . Ale ne jen nějaké vymrčování, ale opravdu plakala avolala, že se bojí a že si mám hajnout. No tak samozřejmě jsem to nevydržela a lehla si k ní... Bude to asi opravdu běh na hooodně dlouhou trať. Mě nevadí ji uspávat a vím, že i s miminkem to zvládneme taky, ale hrozně se bojím co bude až budu v porodnici. Bojím se, že jí tím ublížím a že na to ještě prostě není zralá.

reruna
16. dub 2012

@paffi a kolik je malé? to je škoda, že plakala..

paffi
16. dub 2012

@reruna má 2 roky a až se narodí druhé miminko, tak bude mít 2,5 roku.

reruna
16. dub 2012

@paffi my jsme zkusili to samostatné usínání, když měl 2r a 3 m, tak možná je ještě brzo, ale u dětí je znát každý týden, tak to určitě za nějaký čas zkus znovu... a u staršího to šlo lépe, ten spal od 22 m sám v pokojíku a usínal sám od začátku, každé dítě je prostě jiné...

betelgeuzz
16. dub 2012

@paffi to ale bude jiná situace, prostě doma nebudeš, tak bude muset vzít zavděk tatínkem, babičkou, nebo kdo ji bude hlídat. Starší je na mě hodně navázaná, do nedávna ještě sama nikde bez nás nespala, ale můj pobyt v porodnici zvládla dobře. A vidím, jak se postupně osamostatňuje. Za půl roku se toho může hodně změnit.

paffi
16. dub 2012

@reruna děkuju za podporu, určitě to bud zkoušet dál. Prostě pro to udělám vše, abych jí pak co nejvíc ulehčila ten příchod sourozence. A jak říkáš, každé dítě je jiné a každé má svůj čas.

paffi
16. dub 2012

@betelgeuzz máš asi pravdu, že ta situace bude jiná a možná mě malá překvapí jak to dobře zvládne. Já bych si to hlavně měla pořádně srovnat v hlavě a začít jí i tatínkovi víc věřit, že to zvládnou. Myslím, že ona tu moji nejistotu taky cítí. Jaký je věkový rozdíl mezi tvými dětmi?

betelgeuzz
16. dub 2012

@paffi rok a 11 měsíců.

paffi
16. dub 2012

@betelgeuzz a jak jste mladší dítko připravili na příchod staršího? A proběhlo na počátcích nějaké žárlení, nebo nepřátelské chování vůči miminku?

betelgeuzz
17. dub 2012

@paffi Nijak extra jsme ji nepřipravovali. Občas jsme řekli, že budem mít miminko, nějaké miminko jí ukázali, ale ona o to nejevila zájem. A typické žárlení neproběhlo. Já myslím, že takhle malé děti si ještě neuvědomí, že za ztrátou pozornosti je to miminko. Co bylo u nás, tak to, že zjistila, že když kojím, přebaluju, tak jí nemůžu zabránit dělat různé věci, takže toho začala využívat a nosila si židli a lozila si pro věci, které jsem jí dřív nedovolila.

paffi
17. dub 2012

@betelgeuzz tak to je mazec 😀 Chytra holka 🙂 U nas nejspis to zarleni probehne, protoze vidim jak reaguje, kdyz si chovam cizi miminko. Ale treba to za 5 mesicu bude vsechno vnimat jinak a bojim se zbytecne

majatob
17. dub 2012

holky, jak mam loupeznikum vysvetlit, ze nesmi vyhazovat obleceni ze skrine? ☹ udelali mi to uz potreti a dnes jsem to teda neustala ☹ dvakrat jsem vysvetlovala, potreti uz dostali na zadek 😒 a ted az usnou abych to sla vsechno zase vyzehlit a pouklizet 🙄 🙄 🙄

reruna
17. dub 2012

@majatob asi by to měli uklízet sami s tvojí pomocí, aby viděli, že to dá práci - asi to stejně budeš pak muset znovu poskládat po nich, ale jde spíš o ten princip...a s žehlením bych se už znovu nepárala...

cervena_vila
17. dub 2012

@paffi Já jsem úplně ve stejné situaci. Ale taky vím, že když nejsem doma, usne v pohodě s někým jiným. Taťka pustí krtečka, pak ji drží za ruku a ona vytuhne. Já musím ležet vedle ní, její ručičky vražené pod trikem. Taky bych se od ní chtěla trochu odpoutat, jenže je teď nějaká nachcípaná, tak to odkládám, i když mi ležení v mrňavé postýlce s dítětem a těhotným břichem už nedělá tak dobře, jako zpočátku, kdy jsem u ní s radostí usnula (a vzbudila se za hodnu celá rozlámaná). Jestli máš pocit, že to bez tebe nezvládne, zajdi si večer do kina nebo divadla, vypni mobil a nech to na chlapovi.

lusy82
17. dub 2012

@majatob Já to dělám, jak to říká Reruna. Mě zhazuje a vyhazuje kde co. On to sice uklidí ale druhý den to udělá zas, nebo i za pár hodin. Tak nevím. Já to moc neřeším, i když ta skříň by mě taky naštvala.

betelgeuzz
17. dub 2012

@majatob u nás to asi po roce byla taky oblíbená zábava. Vždycky vykramovala šuplík s jejím oblečením. TAk jsme to pak dávaly do šuplíku společně, já to trochu poskládala, ona naházela ponožky. Taky bych to znovu nežehlila. Časem ji to přešlo.

paffi
17. dub 2012

@cervena_vila máš dobré, že tvoje malá usne i s tatínkem. U nás prostě tatínek moc "nefrčí" On bývá doma jen v podvečer, takže se s malou vidí tak 2 hod denně a ona s ním moc nechce být ☹ Dnes jsem mu to už řekla polopatě, že mě to trápí, že sním malá nechce být, ale ať se nediví, když si s ní vůbec nehraje. Přijde domů a sedne k PC nebo TV... No, uvidíme jestli se bude snažit o nějakou změnu.

majatob
17. dub 2012

@reruna
@lusy82
@betelgeuzz jenze u nas to dela nejstarsi a navede k tomu aj ty mensi 😒 kdyby tahal Stepanek, tak me to zas tak netrapi, navic skrin si sam neotevre, ale tohle byl vylozene naschval, protoze T. vi, ze me to nastve ☹ oni mi to pak pomahali uklidit, nechala jsem je at to hazou do policek podle toho komu to patri a ja to pak srovnala 😝 nakonec z neho vylezlo, ze to udelal proto, ze jsem si sedla k pocitaci a on si se mnou chtel jeste hrat (a ja zas chtela chvili klidu 😅 ). Tak nevim, asi zrusim pocitac a bude klid 😝

cervena_vila
17. dub 2012

@paffi Tak i v tom jsme na tom podobně. Můj dělá odpoledne, takže ráno dlouho spí a večer přijde až, když malá spí. Ale ty chvíle, co si jí všímá, si oba dost užívají.
A taky se mi stalo, že jsem byla v divadle, přišla domů v půl dvanáctý a našla ji koukat na mém mobilu na pohádky v obleční na ven, protože se nechtěla nechat ani svlíknout...

paffi
17. dub 2012

@cervena_vila tak to je dobré 😀 a předpokládám, že tatínek spokojeně spal 😀

cervena_vila
17. dub 2012

@paffi Jo, spal... nevydržel 😅

betelgeuzz
18. dub 2012

@majatob tak to máš aspoň dobrý, že ti řekl důvod. Já myslím, že B je už dost velký na to, aby to i sám skládal.

berenika39
18. dub 2012

@majatob když byl petr menší, nechávala jsem ho vyřádit s košem prádla (nejlepší byly takové ty menší kousky, spodní prádlo, trička a tak), celý si ho vysypal, stavěl z toho hrady, hromadil to na sebe, oblíkal si ponožkyna ruce, třídil to podle barev, pak podle tátové, mámové, míšové....pak se naučil smotávat ponožky do ruliček...tím ukojil tu svojí potřebu kramařit. ale jak píšeš, u malého to byl asi protest proti tomu pc....tak mu to jen vysvětli, že ti když bude chtít tebe, at ti to řekne, že prádlo za to nemůže🙂)

apollo11
18. dub 2012

Ženy, já mám takový debilní dotaz ☹ který sem asi nepatří.. ale nevíte, jak přimět dítě čistit si (nebo nechat si vyčistit) zuby bez násilí? Nechat to být není dobrá cesta, protože to nechávám být už hodně dlouho. Hygiena prostě být musí. Jinak s mytím čehokoli, koupáním, dokonce i stříháním nehtů problém nemá.

berenika39
18. dub 2012

@apollo11 že ty ses bála, že ti napíšu nechat to být?
Hele mě pomohla v kritických situacích léčba šokem - k jídlu jsem ho přesadila jinam, k novému, vlasy jsem mu myla jako to dělám v nouzi já (třeba před akcí🙂 ) ohnutá do vany - prostě vymysli nějakou pardon blbost - aby ho to chytlo - at si sama koupí (jako fakt, dej jí koruny, at si vybere a zaplatí) kartáček a pastu, nauč jí u toho pít vodu a plivat - to u nás mělo úspěch, plival pak tedy chvíli všechno, pochopitelně....a nebo to zkus v úplně jinou denní dobu, třeba je večer už grogy a prudí jí to.
No a pak varianta, jak na totálně vzdorovité dítě: ne aby sis čistila zoubky - třeba na just půjde 😀 😀 😀 (to byl spíš vtip, ale jde to🙂, ověřeno).

apollo11
18. dub 2012

@berenika39 Ale prosímtě, nebála 😀 😉
No jo, ona si je i chce čistit "šama" - ale po svým, prostě drží kartáček v předních zubech a hýbe rukojetí nahoru dolů. Ukazovala jsem jí to, že musí šudlit pořádně štětinkama, ale hned se vzpěčuje, že jí do toho zasahuju a pak už nechce vůbec, ani tím svým způsobem. Cítím se blbě, když ji musím chytit mezi kolena, podržet ruce a za řevu jí ty zuby aspoň někdy dotáhnout, jinak tam má povlak. Sice zmlkne hned jak jí pustím a dělá jakoby se nic nestalo 😀 ale i tak mi to přijde divný. Já jen jestli je to lepší takhle než vůbec.. radši bych, aby to mohla dělat sama, jenže to je na nic. A nerada bych v ní vyvolala nějaký odpor.

berenika39
18. dub 2012

@apollo11 ...to nevadí, když si je bude týden čistit blbě a pak se zdokonalí, si čisti vedel ní, aby to viděla a můžete po sobě prskat vodu🙂

jasekd
18. dub 2012

@apollo11
@berenika39 nahodou jsem zahlidla o cisteni, motivace, hry, rikanky, bezva, at si cistej i sami, ale i u decka, co vypada, ze si cisti slusne, je treba docistovat! Do 6ti let i dele u mene zrucnych, neni v moznostech 2leteho decka to udelat poradne, bacha na to 😉 Pak spravujem kazy u dvouletych a neni to az takova vyjimka, takze u nas bohuzel i nasilim nekdy, ale poradne. 2lete dite to proste samo nezvladne.