Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

reruna
29. dub 2012

@cervena_vila řešily jsme to na této a předcházející stránce 🙂

cervena_vila
29. dub 2012

@reruna - a jo, diky 😉 ja necetla, jen psala pred usnutim. S temi zoubky je to desny. Kazda metoda je docasna, na par dnu to jde a pak zas SAMA SAMA. My meli dobry pitny rezim na mirne sladkem, po navseve u zubarky jsem to utla a mala prestala pit. Tak jsem si resila dilema, jestli zdrave zuby nebo ledviny a vratila jsem se ke stave (obarvene vode). Doufam, ze leto to napravi...

anehap
29. dub 2012

@cervena_vila jo, máš pravdu je to těžký, s malou(jak jsem psala výš), to byl taky boj, je hrozně živá a navíc ještě tvrdohlavá, hrozná kombinace 😀 a taky to často končilo tím, že letěl kartáček do kouta(když nemůže sama, tak nikdo), často jsem se taky neudržela a naplácala jí,ale v tomhle nám pomohlo opravdu trvat na svým, aby se naučila, že je to opravdu pravidlo(tak, jako v jiných věcech), pár dnů se dost vztekala a drželi jsme ji(museli jsme být na to dva), ale pak povolila 😉 A snažíme se fakt vymyslet to zábavnou formou, povídat jí u toho nějakou básničku, aspoń než si zvykne,že to je samozřejmost. Teď teda si nechá vyčistit večer v pohodě(jen má momentálně dny, kdy křičí máma máma, táta čistit nesmí, ale to ji přejde), ráno je to horší, to si šmrdlá sama -teda spíš okusuje kartáček - a vyjímečně nechá mě, ale ráno to tak nehrotím 😝 A vodu taky odmítá - pije jen ředěný jablečný mošt, ale ředím to opravdu hodně 😉 Jinak ale sladký nejí, tak snad se to na zoubkách nepodepíše 🤐

cervena_vila
29. dub 2012

Tak jsem to tu o čištění poctivě dočetla, dovolím si vypsat mé vyzkoušené metody, které všechny fungovaly - dočasně.
- když čistil tatínek místo maminky
- když čistí v době, kdy si i další z rodiny čistí zuby
- když dostala vlastní zubní pastu (elmex s myškou) a sama ji otevřela a vymačkala
- nový kartáček (Rossmann, kartáček drží dole malý drak, velký úspěch za málo peněz)
- nechala se vyčistit za přídavek pasty (ňam ňam)
- sama stojí u umyvadla na kyblíku a pak zkontroluje, jak jsou zoubky bílé
- čistíme spolu, obě drží jeden kartáček
- v jedné straně pusy čistí ona, v druhé straně pusy se snažím čistit já druhým kartáčkem

Písničku na čištění neznám, máte některá?
Zásadní problém je večerní čištění zubů kvůli únavě, ale posouvat to nechci, protože pije před spaním kakao a to jí nenechám do rána kvasit v pusince... A jak je unavená, je to boj. A veškeré možnosti, co popisuje RaBR platí až na starší děti. Ti dvouleťáci je náročná skupina. Vysvětlení pochopí, ale věc neudělá.

reruna
29. dub 2012

@cervena_vila básnička : čistím zoubky řízy řízy, ať jsou bílé jako břízy, vpravo, vlevo, vpředu, vzadu, horní a pak dolní řadu, ať jsou bílé jako sníh, ať má každý radost z nich
Jo, jo, všechno co píšeš máme taky odzkoušené, všechno vždycky zabere na chvíli, nezbyde, než to tak nějak střídat a počkat, až tohle období přejde, starší syn už si čistí zuby celkem samostatně a bez vztekání( i když teda někdy to taky umí rozbalit☹ ), ale samozřejmě dočišťuje pořád...

dana3262
29. dub 2012

My od zacatku praktikujem, ze nejdriv maminka/tatinek a potom sam. Kdyz mi to rve z ruky, tak se ptam, jestli chce sam a kdyz odpovi, ze jo, tak rikam, ze v tom pripade musi nejdriv maminka. Jak se na to trese, ze si je bude cistit sam, tak se necha. Taky si sam v obchode vybral kartacek. Ruzovej s kocickou 😀 😀 co nadelam, ze jo?! A dneska jsem koupila presypaci hodinky s pricuckou. Jsou na 3min, na cisteni. Ale 3min...dovolte, abych se 2,5x zasmala-ha ha h...to snad nemuze dat zadny dite.

cervena_vila
29. dub 2012

Uf, dneska si Leuška nechala vyčistit zuby od tatínka. A on to tak odflákl, že jsem naštvaná do teď. Já na jeho místě bych využila příležitosti a vydrbala jí je poctivě, když tak hezky držela s otevřenou tlamičkou. Jenže on to vzal podle sebe: dopředu-dozadu-vypláchnout 😠

hlasil
30. dub 2012

@reruna
@betelgeuzz
@hamma Holky, všem vám moc děkuju. Pročtu a začnu 🙂

@cervena_vila O jídle ani nemluvím... k tomu mají taky řeči ☹

Ještě bych se teda zeptala - zatím se mne to netýká, ale teoreticky. Nedávno jsem totiž mluvila s kolegyní, která si zrovna strašně stěžovala na děti sousedů, kteří k nim přišli, po všem ty děti lezly, všechno zkoumaly a rodiče jim nic neřekli. Oni staví barák, měli tam spoustu materiálu, ty děti jim prý skákaly po výztuhách dveřních pouzder, vybalených kachličkách atd. Celkem chápu, že jí to vadilo, jsou to drahé věci, mohly se poškodit. Nevím, jestli maminka těch dětí praktikuje Rabr nebo na to prostě jen kašle, to nemohu soudit. Ale zajímalo by mne, jak podobné situace řešíte vy? Pokud by to bylo vaše místo a vaše stavba - buď to sklidíte nebo počítáte s tím, že na tom děcka blbnou (tyhle už byly větší). Ale jak na návštěvách a tam, kde to prostředí nemůžete ovlivnit?

anehap
30. dub 2012

@cervena_vila básničku mám podobnou jako @reruna - Čistím zoubky sem a tam, pak už honem půjdu spát. Vpravo, vlevo šup, šup, šup, ať je zdravý každý zub. Jedna, dva a tři a čtyři, tak se zoubkům dobře daří 😀 a jinak vymýšlím vlastní slátaniny 😉 😀

anehap
30. dub 2012

A já bych holky potřebovala radu z jiného soudku - mám problém s malou(za dva měsíce bude mít dva), když jsme venku. Chodí od 15-ti měsíců, v zimě si to moc neužila a teď od jara ji jen honíme 😀 Ona je hrozný drak, když je v kočárku, tak pohoda, ale tam chce být poslední dobou málo 😒 pořád jen ťap ťap. Což problém není, problém je ten, že zásadně odmítá chodit za ruku. Když je možnost, tak ji vypustím, chodíme hodně do parku a tam, kde auta nejezdí(u babi na zahradě nejlépe), tak to lítá a lítá, na to, jaký je jinak mamánek, ji ani nezajímá, jestli tam jsem, prostě letí a neohlíží se, na volání nereaguje,takže jsem taky pořád v poklusu.....jenže když musíme do města a někam nakupovat a hlavně tam, kde je provoz a jezdí auta, tak prostě nemůže letět sama. Takže ji pořád přesvědčuju, že mi má dát ruku a půjdeme spolu a pak půjdeme např. do parku a tam bude běhat SAMA, jinak ji budu muset dát do kočáru. Ale většinou to právě skončí tím kočárkem, protože ruku mi prostě nedá. Přes cestu ji musím jedině vzít do náruče. I když poslední dobou mi dá občas ruku aspoň před přechodem, když vysvětluju, že se musíme spolu dívat, jestli jede auto... Tak nevím, jestli se to časem naučí. Jak jste to řešily vy? Ještě tak dá ruku manželovi, asi proto, že je jí víc vzácný a nechodí s náma ven tak často,nebo nevím 😕 Když po venku vidím děti, jak cupitají vedle maminek, tak nechápu, jak to dělají 😝 jinak spoustu jiných věcí si nechá už vysvětlit, ale tohle se nám nedaří.....díky za vaše zkušenosti 😉

reruna
30. dub 2012

@anehap já to dělám jako ty - a ty ostatní děti neřeš, první kluk mi taky většinou krásně chodil vedle kočárku, kde jsem měla mladšího, nebo krásně za ruku, neutíkal, zato druhý je přesně takový drak jako tvoje holčička - aspoň ten popis úplně sedí, řeším to jako ty - vysvětluju, kde musí jít za ruku a kde může sám, když nepomáhá vysvětlování, tak jde do kočárku, nebo teď když už kočárek moc ven nebere, tak ho vezmu prostě na ruce na chvíli a čekám, že dostane rozum... ale už je to teď trochu lepší, než v těch 2 letech, občas už jde i pěkně za ruku 🙂
@hlasil no já teda nevím, ale podle mě teda není rabr, jak se chovali ti rodiče - tam hrozilo poškození cizích docela drahých věcí, hrozilo tam i zranění těch dětí... já bych to řešila nejdříve upozorněním, než bychom tam vůbec šli - že sousedi staví a co tam všechno mají, že se tam musí opatrně...jak píšeš, děti jsou už větší, tak by to snad pochopily... po příchodu na místo, kdyby začali lítat a skákat po těch připravených věcech, tak bych je upozornila, že jsou to křehké věci, že by to mohli poškodit a navíc si ještě ublížit - tohle bych zopakovala tak 2X - samozřejmě důrazně, ne jen tak naoko na ně pořvávat během klábosení... ale z očí do očí říct - třeba jim říct - přeju si, abyste si tady na tom bezpečném místě hráli s autíčky, než si vypijeme kafe - pak půjdeme ven na hřiště a tam se vyběháte - no a kdyby teda neposlechli, tak bych odešla i s dětmi

anehap
30. dub 2012

@reruna díky,to mám radost,že nemám jediná stíhačku 😀 Vím, každý dítě je jiný,já i mm jsme byli oba takoví - kam nás posadili,tam nás našli, ale malá je celá tchyně,šílený temperament(ta nám pořád škodolibě říká,že pokud bude malá opravdu po ní, tak do její puberty budeme šediví 😀 ), prostě v klidu nevydrží a jak má možnost, tak zdrhá....opravdu musím mít hodně rychlý reakce. To jsem ráda, že se ti malý zklidnil, já taky doufám,že se to uklidní s věkem, že ji nebudu honit věčně....snad jednou přijde na to, že jsou zajímavější věci, než utíkat.... 😝

cervena_vila
30. dub 2012

@anehap nemám takovou poletuchu, jen ty silnice "tvrdě trénujeme", protože jsme na vesnici, kde to je bez chodníku. Rodinné pravidlo je nejen rozhlížet se (to mi dělá už teď ve dvou letech, že se rozhlédne, řekne "auto ne" a pak se jde a rozlišuje zelenou a červenou na semaforech - neustálé opakování), ale ve chvíli, kdy jdeme po silnici, zastavit se na místě, kdykoliv projíždí auto. Dává to velkou kontrolu nad dítětem - máš jistotu, že si všimlo, že auto jede a vnímá to. Neuteče ti pod něj. Tohle učila moje babička mě, teď to naučila moji dceru a jsem za to moc ráda.

cervena_vila
30. dub 2012

@hlasil taky se mi zdá, že to byl spíš ten typ rodičů, co nechají dětem volnost a řeší až důsledky. Nebezpečná místa vyloženě nezakazuju, ale nepodpořím chování, co může vést k úrazu. Třeba chození po zídce, kde není zábradlí umožňuju jen za ruku. Na místa, kam by se beze mě nedostala, ji nepomáhám (dneska se snažila vylézt po klouzačce tlačíc kočárek, moje babi ji šla hned pomoct nahoru, tak jsem jí to zatrhla, že to je blbost). A na stavbě nevím, ještě jsme nebyly...

cervena_vila
30. dub 2012

Ad zuby: dneska zase děs. Všechno mi odkývala, že rozumí a do pusy mě nepustila. Zase zabalení do ručníku a čištění za řevu... Přešlo to v ukázkový vzdorový řev. No už sladce spinká a já sbírám síly na zítřek. Nějak nám ty vzdory houstnou, dva za den jsme ještě neměly.

yellowbanna
30. dub 2012

dobry vecer...potrebovala bych od vas zase jednou poradit...jde o vecerni, ale i odpoledni ukladani do postele....stava se to pomalu neunosnym...syn ho strasne prodluzuje, nejvic tim, ze se mu chce curat/kakat, protoze vi, ze tohle mu odmitnout nemuzeme..je schopny si rict treba i petkrat za sebou a pokazde se vycura, takze ani nemuzem rict, ze by si uplne vymyslel, ale jak si za cely den na nocnik ani nevzpomene, kdyz ma jit spat, najednou musi porad. I na nocniku to hrozne protahuje, porad tvrdi, ze jeste neni apod. Cely proces od Vecernicku, pres koupel, mliko, cteni knizek, nocnik - az do usnuti, trva minimalne hodinu a pul, ale klidne i dve hodiny, kdyz ma fakt "den" ☹ Za chvili se ma narodit dalsi syn a ja se bojim, ze se to jeste zhorsi... nejak nevim, jak z toho ven, vetsinou to konci totalne vynervovanym rodicem (s manzelem se u vecerniho uspavani stridame po dnech) a vyslovene bojem o to, aby uz sel maly konecne spat. Rabr ted ctu, ale radu jsem tam zatim nenasla, zatim se mi taky zda, ze je to spis pro starsi deti... Poradite prosim? Diky...

fender
30. dub 2012

malý byl taky sprinter, když se naučil chodit 🙂 největší sranda byla zdrhat kdykoli a kamkoli 😝 řešila jsem to stejně, jako holky, pokud to šlo, nechala jsem ho, pokud to nešlo, šel rovnou na kočár. dobrá zpráva: přešlo ho to 😀

a s tím usínáním - totéž 😝 nemáte náhodou doma moje dítě? čůrat. napít. pomazlit. napít. čůrat. hodinu vkuse 😝 nezabíralo nic.... tak jsem to neřešila, ale my teda nečekáme druhýho prcka, no.... nicméně další dobrá zpráva: taky ho to přešlo 😀 největší zlom nastal když jsme ho přesunuli z ložnice do pokojíčku. přečteme pohádku, pomazlíme, lehne a spí 😅

asi to jsou věci, kterými si musí projít většina dětí...... pak to přejde... a přijde něco dalšího 😝

reruna
1. kvě 2012

@yellowbanna asi tě nepotěším, ale možná prostě přišel konec poledního spánku, když takhle zdržuje a neusne do 1,5 hodiny (většina moudrých knih radí, že jak dítě neusne do půl hodiny, tak to máš vzdát, vzít ho z postele a zkusit to za půl hodiny znovu, protože evidentně ještě nebyl jeho čas), tak to fakt nemá asi smysl ho dávat po o spát, navíc je pak vyspanej a večer dělá to samý....moje rada - zkus ho teda po o nedávat a večer dřív a měl by usnout hned. Oba kluci měli mezi 2-3 rokem období, kdy po o krásně usínali a večer taky šli spá, pak zas několik týdnů po o prostě neusnuli, ale odpočívali - prostě leželi třeba tu hodinu i déle v postýlce, mezitím taky chodili různě čurat, kakat atd. ale odpočinuli si, neusnuli sice, ale do večera pak vydrželi a večer pak krásně usnuli. Luki má teď zrovna takové období - jednou spí a jednou nespí po o, takové hloupé přechodné období, kdy nevíš, co bude... ale ukládat ho ukládám, aby si aspon teda odpočinul - tak ho ukládej, ale netrvej vyloženě na tom, že musí usnout, pus´t mu třeba hudbu, hlavně ať odpočívá...

betelgeuzz
1. kvě 2012

@hlasil já myslím, že je možné oboje. Nebyla jsem tam, nevím, jak přesně situace vypadala. Mohli to být RABR rodiče, kterým nevadilo, že dítě může spadnout, však co, zase se zvedne 🙂 Že je materiál drahý, je třeba nenapadlo, třeba si mysleli, že je to už odpad. Když paní neupozornila, že jí to vadí, tak neviděli důvod zasahovat. Ale taky to mohli být rodiče, kterým je vše jedno a neřešili ani nebezpečné situace. Na návštěvách je asi lepší se zeptat, jestli vadí, že děti lezou tam a tam. Doma to zabezpečit tak, aby se dítě nemohlo zranit. Ono žití na staveništi může být pro dítě i zábava, viz tento článek 🙂 http://www.montessoridoma.cz/?p=374
@anehap u nás bylo taky toto období, kdy se snažila utíkat. Taky jsem to řešila tím, že buď za ruku, nebo do kočárku, kočárek byl samozřejmě s řevem, ale časem to přešlo. Teď, až na občasné excesy, chodí pěkně.

yellowbanna
1. kvě 2012

@fender u nas se to prave zacalo prodluzovat, kdyz jsme ho presunuli do pokojicku do velke postele... 😒 On chodi obecne pozdeji spavat - oproti ceskymu "rozvrhu dne". Tata se vraci z prace kolem sedme, tak aby se navzajem jeste trochu uzili. Veceri po sedme, kolem osme Vecernicek, koupel, pak do postele...byvaly doby, kdy kolem devate spal, ted klidne deset, pul jedenacte, nez se vratime z pokojiku...bohuzel jsme si ho naucili, ze jsme s nim, dokud opravdu neusne...myslite, ze by pomohl prechod na "cteni, zhasnout, pusa a dobrou noc, ja jdu"? Ale jak na to prejit bez toho, abysme se vsichni zblaznili, to nevim...

@reruna vidis, to me nenapadlo...neco na tom bude...je fakt, ze kdyz uz pak (odpoledne) usne, spi klidne i pres dve hodiny a kolikrat ho musim i budit, protoze by pak bylo uz hodne pozde...asi mas pravdu...zkusim to s tim, ze kdyz odpoledne neodpadne hned, holt ho nutit nebudu...kdyz on vetsinou byva unaveny, kdyz odpo nespi, je s nim pak uz vecer k nevydrzeni, takze si nemyslim, ze by byl cas ten odpoledni spanek uplne utnout, asi je to takove obdobi, jakym prochazi tvuj syn - nekdy jo, nekdy ne...asi jsem si to ani nepripoustela, protoze me ty dve odpoledni hodiny, kdy spi, fakt bodnou...ted pred porodem cim dal tim vic, protoze tenhle klid mi uz brzo skonci 😅

yellowbanna
1. kvě 2012

update z dneska - odpoledne fakt nespal...dala jsem mu hodinu, vcetne nocniku, ani znamka ospalosti, tak jsem ho znova oblikla a smytec, schvalne, co to udela...vecere o dobrou hodinu driv nez normalne a u vecere zacal uplne brutalnim zpusobem usinat, chudacek...tak jsme ho hned vzali, sli prevlict, mliko a od toho okamziku to trvalo 2.5 hod (!!!), nez usnul - do tehle doby se veslo nekolik hysterickych zachvatu (jeden z nich malem dostal i tatinek), x ruznych pokusu, jak nemuset zustat v posteli (vcetne odvolavani se na babicku, ktera u nas momentalne je, jen aby mohl prijit do kuchyne...) Nakonec jsem s nim byla ja, sedela u nej na zemi, zatimco on hystericky brecel, rikala jsem mu, ze rozumim tomu, ze se zlobi, ze vim, ze je moc unaveny, ale ze uz jsme si nahrali a nacetli dneska dost a dost a ted je cas spinkat...pak uz jsem jen sedela, cekala, az se uklidni (nesnasi, kdyz ho chci vzit do naruce, kdyz se vzteka) a rekla mu, ze az bude chtit, ze jsem tam a muze prijit za mnou...trvalo to celou vecnost, ale nakonec najednou prestal plakat, rekl "Jo" - na poctvrte jsem uhodla, ze mysli "Jo, chci jit k tobe". Nechal se vzit do naruce a behem minuty usnul, jak byl uplne hotovej ☹
Nejhorsi je, ze v tomhle pristupu se neshodneme s manzelem - ne, ze by mi neveril nebo si myslel, ze je to spatne, ale on ten rev proste nedava, fyzicky nedokaze "jen tak prihlizet" a radsi udela vsechno pro to, aby syn brecet prestal (precte dalsi knizku, prinese ho do kuchyne za babickou, rozsviti, zhasne, jak si to maly naporouci...jenze to pak situaci jen zhorsuje...zacina se jakoby porad znova a hysteraku se stejne nevyhneme... pak mu rupnou nervy, odejde uplne z pokoje a uz je to jak lavina.... ☹ Dneska to byl teda rekord....

reruna
2. kvě 2012

@yellowbanna hm ☹ to byl teda večer no....evidentně jste to už večer přešvihli, večeře o hodinu dříve byla už pozdě....a kdy vstává ráno? Luki vstává ráno v 6-6:30, pak spí 13-14 (zhruba) a večer tak od 20 h spí. Pokud ale neusne po o, tak večeře jde spát před 19 h, prakticky hned po Večerníčku a usne okamžitě - zato ale ráno vstává v 5-5.30 a ten den většinou pak po o usne...takže u nás se to tak nějak ob den povede nebo nepovede a úplně ti rozumím - vzdát se toho odpoledního spaní je kolikrát horší pro maminku, než pro dítě. Já bych mu ten odpolední spánek nebo odpočinek ještě teda nebrala, bude léto, u vás se stejně dodržuje odpolední siesta a večer se chodí spát později, ať si užije večer ještě tatínka. A myslím, že ten večerní režim by u vás mohl pomoct, nám se to osvědčilo - pohádka, zhasnout a odejít, když jsme tam zůstávali usínal déle a s tm se domluvte na jednotném postupu předem

yellowbanna
2. kvě 2012

@reruna to teda byl 😅 Ja ti nevim, jestli uz to bylo pozde ta vecere...jeste driv by mi to prislo uz moc...rano se Tonik budi dost ruzne - jsou dny, kdy se probudi v 6.30, prijde za nama do postele, vypije mliko a jeste to zalomi a spi treba do deviti (jako dneska). Parkrat uz spal bez probuzeni ve sve posteli do deviti, desiti! A pak jsou dny, kdy se probudi v sedm a uz nezabere, jeste chvili se s nama vali, ale pak vstava...spat chodi plus minus stejne, takze jsme nevypozorovali nejaky vliv vecerniho usinani na tohle buzeni...
Vcera jsme o tom jeste dlouho diskutovali s manzelem, o vikendu chci zkusit usinani bez nas...mame takove svitici hvezdicky na strop, jeste jsme je nenalepili, tak je nalepime o vikendu, budem si o tom povidat pres den, ze mu budou delat spolecnost a tak...treba to pomuze tomu prechodu...uffffa...diky moc za rady! 🙂

reruna
2. kvě 2012

@yellowbanna pozor na ten spánek ráno - když vstane po té 6 hodině, tak by se mělo už vstávat, protože jestli ještě pak usne, tak už si vlastně ukrajuje z denního spánku - tak jsem to někde četla, takže on si vlastně ten spánek po o přesune pak na to ráno.... asi by to chtělo pevný režim a pak si myslím, že po o ještě spávat bude. Ty hvězdičky jsou dobrý nápad, taky je máme a ještě pouštíme ukolébavky

2veverka
3. kvě 2012

Holky, ráda bych se zeptala: co vám vnitřně pomáhá, když dítko jede na vlně negativismu a naschválů, chcete se dobře rozhodovat a zachovat si tvář, ale cítíte silnou únavu?

majatob
3. kvě 2012

@2veverka jo tak to bych taky potrebovala vedet 😅

2veverka
3. kvě 2012

@majatob Já si vždycky zkouším představit, jak bych se chtěla chovat, kam bych chtěla směřovat - ale jsou situace, kdybych je nejraděj ponechala svému osudu ☹ teda radši jen na chvíli

hamma
3. kvě 2012

@yellowbanna Ahoj, já tedy nejsem žádný odborník na spaní, náš syn chodí spát jak ho napadne (tak mezi 10 až půlnocí), v noci se budí a chce mlíčko (je mu rok a půl, takže hlady to určitě není) a přes den spí půl až dvě hodiny v naprosto různých dobách. Ale napadlo mě, jestli to nemůže souviset s blížícím se termínem porodu. Děti jsou na tohle hodně citlivé a prostě možná cítí, že maminka (a tatínek taky) už není tak úplně jenom jeho a chce si vás co nejvíc užít, tak se mu prostě nechce být samotnýmu v posteli, když ví, že jste někde poblíž.
To samozřejmě není žádná rada, co s tím - to já bych taky potřebovala poradit (něco jinýho než nechat ho brečet, však si zvykne🙂), ale spíš jenom takový postřeh. Náš syn se třeba hodně změnil od té doby, co jsem otěhotněla. Začal se mnohem víc mazlit, jednu dobu hrozně žárlil, málem na mě nemohl sáhnout ani manžel a je celkově takovej víc mamánek, ale i tatánek 🙂

yellowbanna
3. kvě 2012

@reruna tak to je podle me neproveditelny...jakoze chapu moc dobre, jak to myslis, ale pokud by se od tech sesti rekneme - dobre - do osmi nezabavil sam (jakoze samozrejme nezabavil), tak se u nas v sest rano opravdu vstavat nepodari. Jsme s manzelem oba sovy, tohle by nas do tydne polozilo... 😅 O vikendu si to nedovedu predstavit uz vubec...vim, ze to tak spousta rodin ma, ja blahorecim tomu, ze se rano trochu vyspime...
Btw vcera jsem ukladala do postele ja - po knizkach a ukolebavkach, uz pri zhasnutym svetle zacal zkouset to stejne, co den predtim - rev. Ja si sedla na zem ke dverim (normalne sedavam na postylce) a klidne (jsem na sebe pysna! 😅 ) jsem mu rekla, ze ja jsem tu s nim, az bude chtit, at si lehne do postylky a spi. Vyzkousel i to, ze chce videt babicku a tatu, rikam, ze odpocivaji, ale ja jsem tam s nim, at se neboji. Dvakrat prisel za mnou z postylky ke dverim, dvakrat jsem ho v klidu odnesla zpatky a opakovala, ze je vecer a cas na spani. Sice porad brecel, ale nebyla to hysterie, poznala jsem, ze to ze sebe tlaci a zkousi me...po treti najednou jako kdyz utne, zustal na posteli a rika "Maminko tam". Abych si sedla k nemu. Rikam, tak jo, ale ty si lehni na polstarek. Lehl si a do peti minut spal...ufff....
Odpoledne se mu zase spat nechtelo, ale spis proto, ze chtel delat jine veci, videla jsem na nem, jak je unaveny, ziva... kupodivu zabrala znova taktika se sednutim ke dverim...tak uvidime zase vecer...

@hamma Tonule byval umazleny uz pred tehu 🙂 Celou dobu ho na miminko pripravujeme, tesi se, ale je fakt, ze do hlavy mu nevidim, muze to teda byt i blizici se realitou, jak rikas 🙂 Mne jeste napadlo, ze ma posledni mesic trosinku rozhozenou rutinu v tom, ze tu porad nekdo byl - na Velikonoce svagrova s neterema, pak moje dve kamosky na veletrh, hned po nich prijela tchyne a uz tu zustane az do porodu. Sice se snazime, aby se to na dennim rezimu neodrazilo, ale ono odrazi, ze...a dost...tak si to tak trochu spojuju, ale nic s tim bohuzel ted neudelam...a pak se narodi maly a to bude teprve hukot! 😅
Jo a mimochodem - Tonda chce v noci mliko doted...nebudi se teda pravidelne, ale kdyz se probudi, chce zaprve jenom tatinka a zadruhe mliko...hmmm 😕

reruna
3. kvě 2012

@yellowbanna s tou rutinou máš pravdu, malé děti prý potřebují a vyžadují rituály, takže ted nějakou dobu bude fungovat to tvoje sedění u dveří (snad) a pak zkusíš třeba, jestli by šlo, že bys seděla v obýváku a nechat otevřené dveře a chodit se na něj dívat, jestli už spinká...no a stím raním vstáváním tě úplně chápu, taky bych ráno chtěla spát déle aspoň o víkendu, bohužel děti si říct nedají, dneska jsme vstávali v 5:30 😝 já prostě musím chodit spát nejpozději ve 22 h, jinak bych to samozřejmě taky nevydržela, a mm necháváme ráno spát do 8, ten chodí spát až o půlnoci....