Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

lusy82
16. led 2012

@apollo11 Dík za odpověď, já se snažím vymýšlet, jenže tady jsou většinou rady pro starší. U nás vedou ty zmiňovaný kostičky, pak říkanky s ukazováním a pak vymýšlí různý jeho "blbinky" . Jako dát menší kyblík na větší jako komín, nebo po nich leze aby viděl co potřebuje. Ale už mu je to taky dlouhý a nejvíc mi štve když začne házet hračkama tak že je rozbíjí, dokonce mě začalal i být a kousat.Z počátku jsem to řešila v pohodě, říkala jsem mu že mamince se dělá malá nebo dává pusinka a že když se zlobí, tak ať si bouchne do gauče nebo kousne do nějakých kousacích hraček. Jenže když to nezabíralo tak už jsem fakt byla vzteklá a dala jsem mu i jednou lehce přes pusu. Upozorňuju, že tohle všecho se odehrává v tomhle týdnu nemoci. Dneska jsem se dokonce brutálně pohádala s přítelem, protože sice mi sem tam pomůže ale musím si nejdřív vyslechnout svý a pak on RaBR vůbec neovládá a když vidím jak se k malýmu chová takradši po něm ani nic nechci. No prostě už se těším zítra k tý kamarádce, po návratu to všechno zase budu vidět líp. 🙂 ...

fender
16. led 2012

@lusy82 ony všechny děti jsou protivnější, když musí být delší dobu doma a to nedejbože když není dobře třeba i mámě, to je pak hotovo 😅 😀 nekoukala jsi do té nové diskuze, co založila blandik, jsou tam tipy na to, co dělat.... u nás stačí, aby byl doma dva dny a už je to nápor na nervy 😅 taky neví, co by, je víc "rozjívený", nic ho dlouho nebaví. a jak se rozjede, tak nezabere mám dojem nic, ani rabr ani nerabr 😅 my hodně lepíme samolepkové knížky, to by malého nebavilo? je jich milion s autama, traktorama......

lusy82
16. led 2012

@majatob Díky, no to ti závidím, že tě prckové takhle nechají si udělat zkrášlovací den. Já si tady před tebou přijdu jako úplná budižkničemu, ty tu zvládáš tři malé děti a já si tu stěžuji na jedno. Ale je pravda, že maej by mi v té koupelně asistoval pohádka nepohádka. I když před vánocema jsem takhle udělala spousty práce, s tím že jsem tam jednou za čtvrt hodiny byla přepnout pohádku nebo zkouknout jestli nic nedělá. Ale tři hodiny v kuse. To nehrozí. 😀 S tím upravením se to zkusím, teda kromě toho namalování, nebaví mě pak se zbytečně odličovat když jsem nikde nebyla 🙂 , Jiak máš pravdu v uklzeném bytě je mi taky vždycky líp, ale já na to teď neměla vůbec energii a bylo to zbytečné když jsme trávili doma 24 hodin denně.

majatob
16. led 2012

@lusy82 tak si vubec nepripadej...ja toho mam taky casto plny kecky, od konce rijna jsou deti v podstate furt nemocny, uz meli aj antibiotika a nic, jedem v nemocich dal, takze si asi dovedes predstavit jak obcas vypadam 😅 nejmensi by me taky nenechal, ale jak ma horecku, tak furt chudacek spal, budil se jen na jidlo, chvilku pohrat a zase lehnul, asi mu fakt nebylo dobre ☹ ale tak aspon jsem to vyuzila k tomuhle kdyz uz mu stejne nemam vic jak pomoct 😒

lusy82
16. led 2012

@fender Jo nakoukla ale přijde mi na většínu ještě malý. To nalepování možná, nevím a kde to seženu? Hodně rad je i v časopisu Betinka. U jiříka nejvíc vedou říkadla a písničky s hraním ( jako je kolo kolo mlýnský, paci paci a tak ). Ale já si myslím že nejvíc je to ve mě. Fakt už to na mě všechno padá, měla jsem teď i problémy v rodině které ještě jen tak neodezní, do toho nemoc malého ( po páté během pár měsíců ) i moje a týden doma. No a počasí tomu taky moc nepřidá. Prostě zítra pokecám s kámoškou a bude líp 🙂

majatob
16. led 2012

@lusy82 zkusim pohledat odkaz na stranky, kde byly fajn napady aj pro prcky, pamatuju si z toho akorat, ze jsme hrali "ponozkovej basketbal" (hazeni smotanych ponozek do kyble, melo to velkej uspech 😀 )

fender
16. led 2012

@lusy82 koukni třeba tady http://www.deti-knihy.cz/predskolaci/samolepkov... mají to i v knihkupectvích a viděla jsem je i v intersparu.

lusy82
16. led 2012

@majatob Hm to jsem na tom stejně s těma nemocema, malej taky marodí už po několikátý. Po každé na Antibiotikách 😢 . Akorát že on má 39 horečky a vůbec mu to nevadí 🙂 . Jen jednou jsem ho zažila, když měl přes čtyřicet, že fakt ležel bezvládný a jen pospával. A nic moc pohled. 😢 .Ale taky to byl pro mě relax když šel už v šest spinkat a spal až do rána, normálně usíná až tak v devět. I když jsem se o něj bála, protože jsem ho takhle nikdy nezažila.

majatob
16. led 2012

@lusy82 mela jsem ho asi ve starym pocitaci, tak bohuzel, z hlavy si vubec nepamatuju co to bylo za stranky ☹ ale jeste me napada, aby trochu vybil energii, delam detem obcas "opici drahu" kolem bytu (preskakat po polstarich, prelizt horu z perin, jit po svihadle, vysplhat po zebriku do postylky apod.) nebo jim rozlozim sedacku a hopsaji na ni jak na trampoline 😀 a pak milujou staveni domecku z dek, ruzny schovavacky...

majatob
16. led 2012

no ale nejaky extra radeni asi pri horeckach neni uplne idealni 😀

lusy82
16. led 2012

@majatob No právě , já se snažila být na gauči a vymýšlet nějaký hry v klidu, ale ta opičí dráha není špatný nápad, to by ho mohlo bavit, on je právě takový malý lezec a akrobat a nevydrží chvíli v klidu. Tohle by ho mohlo bavit. Bukry děláme taky to ho baví, i když nejvíc je bourat 😀

majatob
16. led 2012

@lusy82 no udrzet nasi prostredni celej den v klidu na gauci si teda taky nedovedu predstavit 😀 😀 😀 😀

lusy82
16. led 2012

@fender No je to dobrý nápad k narozeninám. Hraček má už strašně moc že neví co s nimi tak tohle by bylo supr. Tak díky za inspiraci 🙂

lusy82
16. led 2012

@majatob No právě. My akorát ty kostičky, krteček a pohádky na internetu ( než nám zničil wifinu a internet jde jen v kuchyni na lince 😀 ), jo a taky ho baví když mu kreslím obrázky a prohlížení nebo čtení knížek a letáků. Mám tady po tom týdnu pěkný štůsek mých uměleckých výtvarných děl 😀

majatob
16. led 2012

@lusy82 jeste me napada, ze nase mala ted miluje takovyty aktivity ve stylu montessori jako presypavani, prelivani apod. a u toho vydrzi hrozne dlouho, treba by ho to taky zaujalo, ted naposledy jsme delali treba, ze jsem smichala krupici s drobnyma koralkama a deti to nabirali do sitka a oddelovali krupici od tech koralku a pak jsme tu krupici nasypali na plech a kreslili do ni prstem, nebo jsem jim dala ruzne velky sklenice s vickama a sroubovali a zkouseli do nich vkladat ruzne velky hracky, nebo jsem jim vytahla krabici starych zipu a trenovali zapinani a rozepinani, to je strasne dlouho bavilo nebo dostali dve misu s vodou, trychtyr, hrnek, naberacku a prazdnou misu a lahev a prelivali vodu...to jsou takovy nenarocny cinnosti na pripravu a moje to fakt bavi, tak co treba zkusit neco takovyho? 🙂

majatob
16. led 2012

nebo z vytvarky treba neco pro prtata-tiskani bramborou, nastrihanou houbickou, otisky rucek, nozek, prstiku, roztirani barev spachtli, rozpijeni barvicek, rozfoukavani tuse, vodovy omalovanky....to jsou taky cinnosti na docela dlouho 🙂

apollo11
16. led 2012

@lusy82 S tou vanou, jak psala majatob - to mi připomnělo, že to je u nás častý způsob, jak se malé na chvíli zbavit 😉 je fascinovaná vodou, takže jí třeba napustím jen tak trochu vody, pustím ještě kapky z kouhoutku a ona je chytá, hází do vody různé věci (předem jí je přichystám, aby ji tam nenapadlo hodit třeba mobil) a sleduje, co plave a co se potápí.. nebo dám do lodičky svíčku a zhasnu v koupelně a jdu pryč, vydrží tam v úžasu dost dlouho 🙂

To kousání mě mrzí, ale ty malý děcka to asi nedělají ze zlého úmyslu. Vypozorovala jsem, že je baví ta reakce.. malá mě třeba jeden čas tahala za vlasy a asi se jí líbilo, jak zařvu.. začala jsem to ignorovat nebo jsem prostě jen odtáhla hlavu a rychle ji zabavila - přestala to dělat. Ale jinak moc zkušeností s tímhle chováním nemám, tak nemůžu moc poradit, jak na to, určitě tu holky poradí líp.... Nejhorší je, že pak se ty reakce cyklí, taky to znám, že když jsem protivná, je protivná i malá a tak pořád dokola ☹

majatob
16. led 2012

koukni sem, je tu spousta videi 🙂 http://www.rodina.cz/clanek7911.htm

lusy82
16. led 2012

@majatob Já už o něčem takovém přemýšlela, ale zatím hledám odvahu. A to s tou vodou děláš kde. Já se bojím toho bordelu a že ho pak chytne ten jeho amok jako u kostiček. To samé s pastelkama a papírama. hraje si pěkně třeba čtvrt hodiny a pak je začne házet okolo sebe. No a s tou moukou barvičkama by to bylo úžasný 😀 😀 😀 . Taky se ti to stává? Jednou jsem ho nechala si v obýváku na stole přelejvat vodu ze sklenky do sklenky a tak prostě co ho napadlo no a nakonec sklenička skončila na zemi.

apollo11
16. led 2012

@lusy82 ..to přesypávání u nás taky, nebo ráda přehrabuje kamínky, oblázky, přendává věci a tak.. 😉

majatob
16. led 2012

@lusy82 "suche" aktivity delame v pokojicku a pod sebou maji velkej karton, kterej muzou zapatlat (ikdyz koberec uz taky vypada zajimave, takze me nejakej flek ani na nem nevadi), prelivani vody jsme delali v kuchyni na zemi a pod sebou meli velkou osusku aby jim nebyla zima...ale kupodivu moc nazbrndany ani nebylo, docela pekne se aj mala trefovala 🙂 no ale me ten "bordel" zas tak netrapi, nafasujou pak vysavac, kostata nebo hadry a spolecne to uklidime a o dalsi zabavu je na chvili postarano 😀

lusy82
16. led 2012

@apollo11 Jo já vím že už o tom ubližování holky tady hodně psali, tak jsem to skoušela ale jak to nezabíralo, tak už jsem fakt vyletěla. Myslím teď v posledních dnech. Já fakt vždycky potřebuju alespoň na jeden den vtýdnu vypnout a zmizet a být zase někdo jiný než máma.A pak to zase je v pohodě. Akorát tenhle týden byl nějaký extrémní 😝

lusy82
16. led 2012

@majatob Jo malýho to taky baví uklízet. Ono ty mouky a tak není až tak hrozný, spíš ty barvy. Já malýho takhle nechávám vyřádit, když spolu vaříme Třeba jednou jsem mu dala na jeho stoleček do misky mouku cukr a pak vodu aby si mohl patlat. Jenže jak to bylo sladký tak to pak začal dlabat 😀 😀 😀 , takže příště bez cukru 😀 😀

berenika39
17. led 2012

@lusy82 vodu řeším ve dřezu, nebo na kuch lince, dá si ke mě židličku a žbrndá...tam se to dá v poho utřít.

blandik
autor
17. led 2012

@majatob - náš měl zase fobii ze stříhání nehtů na noze, že to bude bolet...nevím, u nás se to poddalo, ale rok a půl jsem stříhala ve spánku...

2veverka
17. led 2012

@apollo11 Prosím tě, můžu se zeptat, jaký předměty do vany házíš? Mně to připadá jako skvělý nápad, ale abych nebyla moc překvapená...

majdula
17. led 2012

To jsem chtela taky napsat, ze vetsi (a casto i delsi) atrakce nez samotne hrani je pak uklizeni nasledku - jak pise @majatob 😎

anehap
17. led 2012

@lusy82nálepky u nás taky jsou v kurzu, nejlepší zvířátka - malá jich má několik a vlepuje si je do různých sešitů, omalovánek atd, u toho se zabaví dlouho.....
Pak ještě dělám to, že jí nasypu do misky burizony(má je i ráda na jídlo, jsou i barevný s příchutí), chvilku baští, pak jí dám různý lžičky, zkouší nabírat, k tomu různý misky, šlehací mísy atd, kam to přesypává. A skončí to tak, že to většinou vysype na zem a hned peláší pro svoji novou lopatku a smetáček, aby mohla zametat(teda lépe řečeno rozházet po celé místnosti 😝 ), ale o zábavu je postaráno 😀
Ale je mi jasný, že když už jste doma zavření týden, nezabírá nic 🤐
Já u malé zůstávám doma vždycky jen ty dny, kdy je fakt vysoká teplota a vidím, že je slabá a když už má třeba zvýšenou, jdeme na vzduch- ale aby nelítala, jen v kočárku. Jsme na tom závislí, taky doma blbnu 😖

petkula
17. led 2012

@majatob měření teploty byl u nás taky velký problém - nezabralo ani předvádění na jiných osobách. Nikdy se to neobešlo bez hrozného řevu. Na stříhání nehtů už si celkem zvykl ale teploměr prostě ne. Tak jsme nakonec koupili bezdotykový - jaký mají třeba v nemocnicích a je klid 🙂

apollo11
17. led 2012

@2veverka Skoro všechno, co jde 😉 nejvíc vedou takový ty skládací kalíšky (mají to např. v dm) různých velikostí s různým počtem dírek na dně, takže u každého voda jinak protéká.. a hračky do vody, gumová zvířátka.. to co máte bězně do vany 😉 A pak všechno možný: misky -do nich třeba ještě vkládá menší předměty.. lžičky, vařečka na míchání, cedník, kelímky, víčka, houbičky na nádobí, naběračka - dám do vany třeba ještě kyblík a ona přelívá.. oblázky od moře, to je u nás teď hračka no.1 (na těch se jí líbí, že právě neplavou) klacíky, co si přitáhne zvenku, jednou jsme házeli i lístečky z růže 🙂 nebo i papírky.. lodička z voskovaného papíru.. nebo jsem jí ukazovala, jak se bublá do vody brčkem, pouštěli jsme svíčku do misky, ale u toho se musí hlídat, skořápky z ořechů, jednou tam skončil i rohlík, ale to už se mi nelíbilo 😀
Ono to třeba každé dítko nemusí bavit, ale naše je z toho momentálně urvaná. Hlavně jsem to uvedla jako jednu z činností, u které ji fakt můžu chvíli nechat samotnou (vzpomněla jsem si teď na tu scénu z Kolji 😀 ) ..Pak jen utřu louže, převlíknu, žádná velká pohroma to většinou není. Pod sebou má samozřejmě rohožku, aby neuklouzla..

Jinak je taky na hodně složitějších aktivit ještě malá, má 19m.. třeba výtvarné věci s ní skoro nejdou dělat, pořád jen ochutnává barvy, okusuje pastelky.. 😅 sice nakupuju netoxické, ale i tak asi není ok, aby se tím ládovala. Nevadí, na to má ještě hromadu času 🙂