Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

apollo11
18. dub 2012

@berenika39 Tak to je asi nemehlo, protože takhle si je čistí už několik měsíců bez progresu 😕 Asi neví proč by to měla dělat, ale vysvětluj to 1,5-2roční. Jim je to buřt. A že to dělám taky, už ji moc nevzrušuje, není to nic nového 🙂

berenika39
18. dub 2012

@jasekd já petrovi pořád dočistuju zuby, tedy většinou táta - večerní hygiena je jejich akce🙂, psala jsem jen, že na pár dnů, kdy vzdoruje a učí se to, tak se nestane katastrofa, pokud to nebude dokonalé🙂. jasně že souhlas, jsem poslední, kdo by tohle bral na lehkou váhu🙂.
mmch - máme kamaráda, který pil od miminka vodu se štávou z lahvičky až do svých skoro tří let, denně 6-8lahviček, a ve 2letech10m mu museli odstranit 8 !!!!! zoubků v narkoze, protože je měl zkažené, uhnilé, odpadaly. Jebezzubý, náhradu nesnese, špatně mluví, divně vypadá. Takže - beru zpět, @apollo - přitlač🙂.

apollo11
18. dub 2012

@jasekd ty jsi zubařka? 🙂 ono právě je jasný, že dočistit to musí dospělý, když si vezmu, že bych si čistila zuby jako ona, už by mi asi vypadaly. Je to takový začarovaný kruh, protože čím víc jí to čistím násilně, tím míň si je chce čistit i sama.

reruna
18. dub 2012

@berenika39 ty brďo -tak to je děsné s tím chudáčkem bezzubým....te´d aby čekal 3 roky, než mu narostou nové zoubky - ty narostou křivě bez opory mléčných, a ani si nepředstavuju, jak bude trpět výslovnost, řeč, a vůbec uááááááá
@apollo11 já dočištuju zoubky ještě i Míšovi, prý mají rodiče kontrolovat a dočišťovat tak do 6-8 let, než se to dítě pořádně naučí... kousání do kartáčku a já šám já šám, to dělá Luki už hodně dlouho, kdybych to nechala být, tak možná dopadne, jako ten bezzubý chlapeček, i když vodu se šťávou pije výjimečně a rozhodně ne ve flašce...čistíme od prvních zoubků, k zubaři chodíme pravidelně, tohle zanedbat nechci... pokud už jsi vyzkoušela osobní příklad, čištění zubů panence a pak sobě, různé druhy zubní pasty, různé barevné kartáčky, různé říkanky při čištění zoubků, a pořád nic, tak už nevím - u nás na to já šám, já šám, zabírá, že držíme ten kartáček oba a oba děláme áááááááá, no jsou to někdy taky boje, ale nějak to vyčistíme, Míša si začne čistit sám a já nebo mm to pak došudlíme...

jasekd
18. dub 2012

@berenika39
@apollo11 Jasny, spis jsem reagovala na to "cistit sama" ono i kdyz je dite sikovne , na tohle nema. Jj, jsem, proto kdyz jsem to zahlidla, nakoukla jsem, i kdyz jinak sem nechodim...

apollo11
18. dub 2012

@berenika39 jasný, všechen respekt stranou 😎
Malina z lahvičky nepije, ale jedla by pořád ovoce, musím jí to taky trochu omezit. To je zajímavý, že mi máma tvrdí, že za nás se nějaký čištění zubů u batolat neřešilo a zuby jsme měli v pořádku. Ale na to se spoléhat nechci.

apollo11
18. dub 2012

@jasekd Nechci tu z toho dělat zubní poradnu 🙂 , ale ještě se tě zeptám, je ovoce hodně škodlivé na mléčné zoubky? malá si ho zvykla jíst průběžně celý den, hlavně jablka, vím že je to špatně, ale kolikrát třeba nic jnýho nechce. Jinak šťávy jí nedávám, jenom neslazený čaj. Stačí pořádně vyčistit nebo bych jí neměla to ovoce dávat v tolika dávkách?
(k zubařce se te´d nechystáme, tak nemám možnost se jí zeptat, posledně toho ještě tolik nedlabala)

berenika39
18. dub 2012

@reruna mě je ho taky líto, ani nevíš, co jsem si vyslechla, jak je kluk škovnej, jak dobře pije, že ten náš pije málo aže mu dávám jenom vodu...blablabla. Ale fakt to bylo markantní - sladké od narození, kravské s grankem snad od půl roku, sirup do vody do každé láahvičky půl deci, cukr cukr cukr. Pak bonbony po kilech, lízátka, a takhle to dopadlo. jenže víš jak - jsou lidi, který nepřesvědčí nic - ducha mdlého.

jasekd
18. dub 2012

@apollo11 to , ze jsme meli lepsi zuby, no nevim, ale podle me je to hodne tim sladkym pitim, co ted deti ucucavaji. Muj to pije taky, sice hodne redene, ale pije, ma totiz vadu ledvin a pit musi, bere i leky, na ktery se musi vic pit, a vodu odmital, tak mi moc nezbyvalo, ale uz najizdi i na cistou vodu, konecne 🙂 Jinak nejaky mlsani nezna. To ovoce tolik nevadi, nejhorsi jsou ty tlamolepy na piti. Nicmene jednoduchy cukr a zaroven kyselina je to taky. Pokud ovoce nebo sladke piti date, je dobre to pak zapit vodou. Obecne zubum moc nesvedci, kdyz se ji cely den skoro nepretrzite, sliny nestaci zuby "omyt". K tomu cisteni po ovoci, zejmena po kyselem, neni dobre cistit hned, sklovina je narusena a potrebuje cas, aby se remineralizovala ze slin, takze ano, cistit, ale ne hned po takovem jidle. Obecne staci cistit 2x denne, udela li se to poradne. Castejsim se nic nezkazi, ale bacha na to kysele. Staci? 🙂

jasekd
18. dub 2012

@berenika39 takovych pripadu jsem par videla... Nic moc 😔

lusy82
18. dub 2012

Ahoj holky, měla bych zase dotaz. Jak jste zvládaly, jestli ste teda měly takový období, kdy vás prckové zkoušely co vydržíte a nebo muselo být po jejich. Myslela jsem si jak ten vzdor zvládáme, ale teď co přišlo už je na mě moc. A prý bude ještě hůř. Teď ještě navíc jsme pořád nemocný a zalezlím doma, tak je do toho ještě znuděný a o to víc "provokuje" a nechce zabrat ani při odpoledním spánku. Trvá to už 14 dní a já jsem na odpis. Fyzicky i psychycky. Dokonce jsem už ho začala i bít a vždycky mě to mrzí. Vím že je to z mé stránky jen o tom si ulevit a že to nikomu neprospívá a malej jak to nikdy pořádně nezažil je vždycky z toho hodně zmatený. Já která jsem odpůrce tělesných trestů, prostě mě to štve. A celkově používám věty a praktiky, které jsem nechtěla nikdy používat ale v zápalu vzteku je udělám a řeknu. Možná by mi pomohlo alespoň pochopit proč to dělá a co ho k tomu vede. Četla jsem akorát RaBR a nevzpomínám si jestli tam něco takového bylo. Je to spíš o starších dětech a teď jsem knížku půjčila kamarádce. Děkuju moc za odpovědi. Jo a ještě taky teď začal být docela agresivní a začal kromě kousání i bít děti a nás ( ještě před tím než sem začla já ) a pak nás vždycky pohladí a pofouká a myslí si že je to vpořádku. Tak děkuju za každou odpověď, už sem fakt hotová 😝

apollo11
18. dub 2012

@jasekd Moc díky 🙂 s tím čištěním před a po jídle (zvl. kyselém) znám, dodržuju i u sebe. Sladkosti díkybohu ani moc nemusí a ty "tlamolepy" nekupuju, stačí si přečíst složení 😝 jeden čas jsem jí dávala na pití ředěný mošt, protože nechce moc pít, omezila jsem ho ale na minimum, když začala jíst ty tuny jablek. Od té doby mám taky špatný pocit a svědomí, že na to čištění bychom měli trochu přitlačit 😝

reruna
18. dub 2012

@berenika39 hmmm, tak teď už se doufám poučili, tohle je fakt děsné, chudáček malý...
@apollo11 vidíš, já si taky nepamatuju, že by nám rodiče moc čistili zuby a do první třídy jsem ani nebyla u zubaře, mléčné zuby jsem zkažené sice neměla, ale pak už to jelo... na základce jsem měla spoustu kazů, hlavně na prvním stupni - to už jsem si čistila zuby samozřejmě sama a špatně.... pak se to zlepšilo, ale te´d jako dospělá zase trpím na záněty dásní - podle mé zubařky je to prý dědičné, takže mě už od 25 hrozí paradontozou....
A´t si to nejdříve čistí sama, pak jí dočisti, hrejte si na zubaře nebo tak něco, aby zapomněla, že se chtěla vztekat....

lusy82
18. dub 2012

Jinak s těma zoubkama, brácha to měl taky jak psala berenika, akorát mu je netrhali a nechali vypadnout a dorostli mu nový normálně rovný ale zkazily se mu taky brzo. U něj to zase vzniklo tím, že mu máma dávala, aby lépe spal dudlík namočený do medu.
A s pitím vody jsem taky osočovaná a nejvíc kamarádkou, jejíž syn je "závislý" na flašce slazenýho čaje a za noc jí vypije i 2 litry! A teď se mu kazí zoubky a samozřejmě za to může to že jí malej odmítá mléčný výrobky a ta flaška samozřejmě ne. No škoda mluvit.

reruna
18. dub 2012

@lusy82 dělá to proto, že nemá ještě zralou nervovou soustavu - jiná příčina toho vztekání u takto starých dětí není, nikdo za to nemůže, takže je celkem zbytečné se ptát - proč to dělá..... tím se jenom ještě více stresuješ, protože odpově´d není, a i když tobě připadá, že nemůže mít žádný důvod, tak prostě pro něj je těch důvodů milion a jeho nervová soustava se s tím ještě nedokáže vyrovnat - navíc j- ak píšeš - se doma nudí, známe to taky, jsme te´d na jaře ještě nějak více nemocní, než na podzim, celé dny doma a síly po zimě už nejsou... nadarmo se neříká, že jarní deprese je mnohem horší, než podzimní, jarní únava působí na všechny, chybí nám sluníčko... když počasí aspoň trochu dovolí a dítě nemá už 2 dny teplotu, tak se může aspoň na chvíli ven, a ty bys taky potřebovala někam vypadnout sama a zrelaxovat

lusy82
18. dub 2012

@reruna No já o pondělka zdrhám kam se dá 🙂 A s tátou je o něco hodnější, asi už máme ponorku, nebo co. A jak to potom řešíš? Vztekání už mám docela zvládnutý ale to jak zkouší co vydržím a to uspávání už se fakt nedá. A nejvíc mě mrzí moje reakce.

reruna
18. dub 2012

@lusy82 Luki taky přestal spát po obědě -zničehonic- předtím usínal v pohodě a najednou nic, ale on se nevzteká, prostě jenom neusne - válí se v postýlce, chodí pořád čurat a obhlížet, jestli už může vstávat - tak když neusnul ani po hodině, tak už ho nechám a dám ho večer dřív spát, zatím to budu ještě zkoušet ho ukládat, ale vypadá to, že je s odpoledním spaním konec 😝
no a vztekání většinou nechávám být, nebo ho někam odnesu jinam, snažím se být klidná, ale když už je toho moc, tak se bohužel taky neudržím a křičím 😝

lusy82
18. dub 2012

@reruna U nás je to spíš o tom že on je ospalí ale nebude spát. Přjde mi na nespaní ještě malý. dvakrát mi nespal a pak byl už v pět hotový. Jen na to nemá čas a taky si myslím že to je ta zkouška hranic kam až může zajít a co všechno může svým chováním ovlivnit. Což dělá teď při všem. Bojkotuje naše ranní rituáli, které vždycky dodržoval a po obědě vždycky sám naběhl do ložnice. Už jse o tom četla myslím v RaBru nebo tady, že děti si tím ty pravidla utvrzují, protože je vyžadují kvůli pocitu bezpečí a jistoty. Akorát prostě nevím jak k tomu přistupovat. Jsou to většinou takový situace, při kterých to vyvztekání nede. Např. při přecházení silnice nebo když někam jdeme. Nebo s čím si nevím taky rady jak se mám chovat. Něco chce a já se ho zeptám jesli to udělá sám ( poslední dobou chce všechno sám ) On řekne ne máma, tak se ho zeptám jestli opravdu a on že jo. Jakmile to udělám začne se vztekat že to chtěl udělat on a hroznej řev. Někdy to jde vrátit zpátky ale někdy bohužel ne a to je pak řev a neštěstí.

betelgeuzz
18. dub 2012

@lusy82 starší přestala spávat kolem 2 let. Taky byla večer unavená, protivná, ale násilím dítě spát nedonutíš. Taky mě to hrozně štvalo, nejhorší bylo to přechodný období, kdy třeba jeden den usnula a druhý u uspávání vymýšlela. Nakonec přestala spát úplně, teĎ jí pustím po obědě pohádku a chvíli leží a dívá se. Tak zkus třeba číst, nebo něco pustit na DVD, nebo písničky, jenom ať si trochu poleží.
Když řekne, že mám něco udělat já a ona pak řve, že to chtěla sama, tak v klidu řeknu, že si vybrala sama a nechám ji se vztekat. Při přecházení cesty jsem chytla, přenesla a nechala ji vztekat se na chodníku.

lusy82
18. dub 2012

@betelgeuzz Tak nějak to dělám taky s tou silnicí, jinak to asi nejde. Ale je to nepříjemný.
A když ti nespí odpol. tak není večer utahaná. Jiřík už je kolem čtvrtý pátý hotový, ale dneska třeba spal normálně, protože se vyřádil u baby v práci.

hamma
18. dub 2012

@apollo11 U nás ještě někdy funguje, že dostane můj nebo tátův kartáček do ruky a my čistíme jemu a on nám. Na chvíli ho to baví a dá se zbavit aspoň toho nejhoršího. Snažím se aspoň jednou denně mu je dočistit, ale musím přiznat, že někdy na to prostě nemám - když už je protivný dost i předem, tak to prostě nechám být.

anehap
18. dub 2012

ahojte holky, tak s čištěním zubů u nás byl taky docela boj, jak jsme to tak týden flákali, hned se jí udělal takový šedivý povlak....a tak jsem na radu @jasekd trochu přitvrdila, prostě zuby se čistit musely, ne že bysme se prali nebo byl šílený řev, ale vždycky ji musel mm držet a já jsem čistila.....ale po několika dnech už jí to teď přijde jako automatické, řekneme čistit zoubky a už letí pro kartáček, prostě si zvykla 😉 Aještě jsme k tomu vymysleli básničku, aby to byla trochu sranda 😅 Vzhledem k tomu, jaký má strach z doktorů a jak probíhala poslední návštěva zubaře, si nedovedu představit, že by jí měli vrtat kaz, to by musela snad pod narkozu, jinak to nehrozí 😔 Navíc mm má dost problémy se zubama, takže dědičný sklony k tomu má.Takže jsme to tak museli udělat, ale teď už fakt dobrý. Jinak sladký vůbec nejí, pije jablečný mošt ředěný 1:3, dneska měla poprvé(ve 21 měsících)čokoládu - dostala od prababičky, která byla přesvědčena, že jí dává to "nejlepší" a já neměla sílu to řešit 🤐 , ale pravidlo to určitě nebude, naštěstí máme jiné varianty, které nabízíme a prababičku vidí občas 😉

fender
19. dub 2012

my to s těma zubama děláme naopak - tedy ne, že si je nejdřív vyčistí a my pak dočistíme, ale nejdřív mu je čistíme my a pak si je čistí sám do aleluja. má vždycky nějaký ten dětský kartáček - se zvířátkem, s nožičkama atd., často ho měníme, aby byl pořád zajímavý a pohoda 🙂

pavla72
23. dub 2012

@paffi Ahoj,
souhlasim s rerunou:Ja jsem to zatim zavedla jen po obede,ale to z duvodu,ze Kacka to ma posunute a vstava 7 - 8 a chodi spat 21.30 - 22,takze vecer to nemame za potrebi a chodime spat s ni - vlastne jsme vic ospali jak ona.Po obede ji dam do postylky a dam ji moc pusinek,reknu,ze si musi odpocinout,aby jsme mohli zas pekne radit,popr. nekam ci k nekomu ject a ze se na to moc tesim.No a kdyz vim,ze si rano dost prispala a ze neni asi tak unavena jak by mela byt tak ji dam do postylky kram obvyklych plysaku i nejakou hracku na prozkoumavani - traba dreveny vagonek co se da rozebrat na nekolik dilu,nebo lampicku s projektorem a hudbou (ta se sama asi po 3 min vypne) - akorat ji to tak po 30 min dojdu vyndat aby se pri prevalovani pak kvuli tomu neprobudila.Taky sme ji naucili posledni dobou usinat pri CD Dady 20 nej - pres den ji je nepoustim - to je jen usinaci a dokonce se ted vecer tesi - protoze to bere jako ritual a tesi se na Civavu a Alibabu.Tak snad ti to dodalo a pujde to take u vas hladce.

lynks
25. dub 2012

Zpátky z USA, náš drahý syn, nebyl vůbec nadšený ze svý grandma, proištěl a proječel celý pobyt s nima, nenechal se dotknout a zavíral se do klece ke psu 🙂
Ani se mi nedá zhodnotit co a jak výchova tam, přišlo mi, že akorát jim chybí volnost pohybu dětem. To asi bude tím, že s kriminalitou se počítá, např do školy se 10letý musel vozit jednu míli, a odvést dovniř školy a podepsat, že tam dorazil, mno.Takže tak, nic závratnýho jsem Vám nepřinesla k porovnání 🙂
Jedna rada od starých Nikaraguánek, (ale to stejně není pro naše 2+děti) když bolí bříško, tak odvat z koriandrových lístků.nakapat do pusy a za chvilku je po kolice.

hlasil
27. dub 2012

Ahoj holky, už nějakou dobu vás tady sleduju, je mi blízký přístup k dětem, jaký tu probíráte, i když si to nedokážu představit - syn je zatím ještě mimino a já i náš taťka jsem samozřejmě vychovávaní standardním českým způsobem. Chtěla bych to sama zkusit jinak, největší strach mám teda ze zbytku rodiny, už teď máme neshody s mojí mámou ohledně mnoha věcí a nejsem si jistá, do jaké míry bude respektovat moje přání, když bych jí nechala malýho na hlídání, takže to radši ani nedělám ☹, ale to je jiná...
Každopádně dítko nám ale rostě před očinam, a tak jsem se chtěla zeptat, kdy a jak je podle vás čas začít s tímto přístupem k výchově? Teď mámě pěkně zavedený režim a syn teprve začíná lézt a objevovat všechny ty "zakázané" věci, takže zatím jsme toho moc neřešili, žádné hranice nenastavovali, ale asi už bude brzo čas. Máte nějaký tip, jak s takhle malým dítětem začít a čemu se případně vyhnout? Přiznám, že v současné době nemám čas načíst a vstřebat všechny ty knihy, ale nechci zas nic prošvihnout a začít blbě... tak budu vděčná za každou vaši radu do začátku.

reruna
27. dub 2012

@hlasil ahoj, jestli ti jde o to, něco neprošvihnout ve výchově, tak mrkni sem https://www.modrykonik.cz/fotoblog/reruna/clane... je to takový stručný výtah 🙂

betelgeuzz
27. dub 2012

@hlasil já bych doporučila ty "zakázané" věci omezit na minimum. Šuplíky a skříňky s důležitýma věcma zabezpečit, ale nějaký mu nechat, kde si může kramovat. Starší chodila vyhazovat šuplík, kde má svoje oblečení, nebo šuplík, kde mám já čepice a šály 🙂 Zásuvky zaslepit, kytky dát nahoru, atd. Aby jsi celý den nepokřikovala nesmíš, tam neloz apod.
Začít můžeš hned, v podstatě respektující přísput se dá aplikovat od miminka, tím, že dítě ti řeknu, co se chystám udělat, a ne že ho chytnu a beze slova odnesu. KOmentuji mu věci, vysvětluji, i když asi tomu moc nerozumí, ale jde i o tvůj zvyk. Rodiče neřeš, s tím tu asi bojujeme všechny 🙂 Dítě dokáže vstřebat, že každý se k němu chová jinak. Spíš je důležíté, abyste byli za jedno s partnerem.
TAková fajn knížka je Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly, je docela tenká, je tam hodně obrázků, velmi dobře se čte, myslím, že tou bys získala takový základ. 🙂

hamma
27. dub 2012

@hlasil Souhlasím s betelgeuzz - co nejvíc omezit zákazy, co nechceš, aby ti dítě zkoumalo, dej někam, kam nedosáhne. Takový malý dítě si stejně většinou zákaz nezapamatuje, a i když zapamatuje, tak musí zkoušet, jestli platí i za 5 minut a za dalších 5 🙂. Navíc, alespoň u nás funguje to, že pak respektuje ty věci, které jsou opravdu zakázané (protože jsou nebezpečné a je jich opravdu jen pár - nestrkat nic do zásuvky, nechodit sám dolů po schodech, nekopat mě do břicha🙂) a to je asi vše.
Jinak celkově je asi důležitý snažit se vžít se do pocitů dítěte, pokud dítě "zlobí" většinou k tomu má nějaký důležitý důvod a pokud se ti podaří ten důvod objevit, dá se pak snadno zjistit, co tím zlobením dítě chce získat a vyjít mu vstříc nějakým přijatelným způsobem.
U takhle malého miminka, jako je tvůj syn je asi nejdůležitější začít mu vše vysvětlovat (i když tomu zatím asi moc nerozumí) a snažit se mu maximálně vyhovět v potřebě objevovat a zkoumat a v potřebě být v bezpečí. To znamená nezakazovat průzkumné průlezy bytem do skříní a šuplíků, nechat nějakou samostatnost, ale když chce být u tebe, tak ho vzít na klín a věnovat se mu. U nás se to teda hodně osvědčilo, syn je na svůj věk docela "rozumný", umí se zabavit sám, zatím se moc nevzteká (ale to ještě asi přijde) a celkově je vyrovnanej a nemáme moc konfliktů.

cervena_vila
28. dub 2012

@hlasil mně se moji rodiče a prarodiče přizpůsobili, protože za ta léta, co nemají malé děti, prostě vyměkli 😀 Takže nakonec největší boje s rodinou jsou o jídlo - utrpení byly Velikonoce a čokoládoví zajíci, vedlo to k takovému znechucení z komercializace těch svátků, že jsme Velikonoce prostě škrtli a nebylo nic. Argument manželovy babičky, že její děti taky "vyrostli na lentilkách a zajících a nic se jim nestalo" byl naprosto neprůstřelný.

Já teď potřebuju radu. Stupňují se mi problémy při čištění zubů, jak chce Lea všechno dělat SAMA. Jenže od zubařky vím, že ve dvou letech si prostě nevyčistí zuby dobře, chci ji ušetřit vrtání a trhání a být v ústní hygieně aspoň trochu důsledná. Dospělo to k tomu, že ráno si čistí zuby sama (žvýká kartáček) a večer se opakuje kolotoč vysvětlování PROČ je důležité, abych čistila já, dávám důraz na různé aspekty (bílé zoubky, voňavá pusinka, paní doktorka říkala, sama si tam nevidíš....), ale jsou dny, kdy to skončí nějakou násilností - třeba dítětem zamotaným do ručníku, jako když chcete dát tabletu kočce - aby nekoukala ani jedna ruka. Dneska ještě hůř, použila jsem výjimečnou a velmi málo užívanou výhružku o naplácání na zadeček a ani to s ní nehnulo, takže jsem ji opravdu plácla s tím, že dostane další, dokud pusu neotevře. Vydržela čtyři rány, než tu pusu otevřela. Je to děsný, nechci to dělat, je to začarovaný kruh a jsem na sebe naštvaná, že nevím, jak to vyřešit.
Sděluji oprávněný smysluplný požadavek a dočkám se jen pusy na zámek nebo řevu, nebo zahozeného kartáčku 😠 😠 😠