Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

jancip
1. říj 2013

@lynks Podle mě víc, jak mnohé jiné děti. Jaro a léto trávíme na zahradě a stavbě, kde je písek, štěrk, hlína, voda a různé překážky, kde má téměř volné pole působnosti, protože nepatřím mezi matky, které řeší, že se dítě umaže, spadne, rozbije si koleno. To ani nejde, protože on je fakt velmi aktivní a motoricky šikovný, takže kdybych to měla řešit, tak se zblázním a chudák by nemohl nic.....v tom to podle mě není. Spíš je to povaha.

lynks
1. říj 2013

@jancip hmmm, tak mě už nic nenapadá, ale snad trochu pomůže když si tady ulevíš 🙂

betelgeuzz
2. říj 2013

@lynks to je pěkná stránka, zas bych nedělala nic jinýho než četla 😀

evita_ij
2. říj 2013

@yellowbanna ano ano, přesně tak...jak píšeš,tak se chovám i já.... -) je úleva,že v tom nejsme samy 🙂 co,ale jak to řešit? jak to změnit?
Máme podobně staré děti a koukám, že čekáte třetí, to bude taky humbuk co 🙂
S tím neposloucháním je to u nás to samé, věc říkám 10x a když nemá náladu,tak to stejně neudělám... ano, s humorem a nadnesením to jde většinou líp,ale člověk nemá naladu a čas celý den jen vtipkovat a vymýšlet vtípky,aby dítě jakoby navnadilo na to,co potřebuje rodič....

@cervena_vila díky, no je mi jasné,že je to běh na dlouhou trat, pořádně dlouhou....

@lynks kde hledáš čas na jogu? 🙂 to by se mi líbilo,ale nikdy jsem to nedělala a o kurzu nevím, nebo jen doma jogínuješ?
Ale ano, naštěstí to tak dělám, že ač vypěním, snažím se to jí vždy vysvětlit, omluvit se a řeknem si navzájem, že se pomlepšíme a pak se tulíme a říkáme si, že se milujem a je to krásné a v pořádku...

Holky díky... zatím žádné zlepšení nehlásím 😀 pořád stejná semetrika jsem 🙄 😀 😀

lynks
2. říj 2013

@evita_ij joguji doma, ráno, bud když ještě spí, nebo pokuď ne, tak dám vařit kaši naši a je to můj čas, to on už ví, že máma cvičí.je to cca 25min -už mě nechá a ke konci ho i natáhnu na pár ásán :d a on si hraje s vláčkem většinou, nebo uloupí jabko v kuchnyni a něčím se nakrmí....
Takže já si vydělila čas pro sebe a jsem respektována - kupodivu.
No a semetrika? jakýpak co, normální žena s pocity v těle! jeden den je takový (laskavý) a druhý makový ( semetrikový) - ja tam vidím rovnováhu , co.., ne? 😎

evita_ij
2. říj 2013

@lynks hihi, no jo 😀 díky moc, jsi zlatá....
Koukám, že máš 3letého, tak to joooo, já mám holčičku ve školce přes den, a malého doma, tak je to zase jiné, ale je fakt, že o dost klidnější, než když byli do září oba doma.. Ted např. malý usnul,tak mám asi 2hod. čistě pro sebe 😵 😵 paráda... ale musím dodělat fotoknihu pro malou, dělám oběma rok po roce, viz moje alba tady, a ted jeste dodělávám johanku 2.-3.rok 🙂 a za 1,5m už má 4.narozky 😉

monad
2. říj 2013

holky zdravím.. mám tří letou vzdorovitou, tvrdohlavou holčičku a už si taky nevím rady, furt si hraju s myšlenkou, že navštívim odborníka ☹ ☹ ☹

dnes byla ve školce

První den ve školce DĚS-BĚS!!!! řvala jak tur, že nechce jít domu a paní vychovatelka říkala, že, když se jí něco nelíbí, nebo jí někdo něco zakáže, tak se vzteká a vztyčí na ně prst ☹ a že má odpvěď na všechno.. tak nevim. 😒 😒

evita_ij
2. říj 2013

@monad vítej v klubu 🙂 máme stejně staré děti. My ve školce dobrý, jen s jídlem bojujem, malá strašně zlobí,ale nejen ve školce, globálně...Holky ti tu jistě poradí.

tygrous
2. říj 2013

Ahoj, jdu si k vám pro radu - syn (budou mu 4) začal minulý týden chodit do školky, z počátku býval ráno boj, už je to dobré a do školky se i těší...ale dnes mi řekl, že se mu tam nelíbí, protože je tam holčička, která prý bouchá děti a bere hračky atd. A paní učitelka to prý nevidí... už dříve jsem slyšela, že je tam holčička, která ostatní děti šikanuje a ubližuje jim... jak k tomu přistoupit a jak synovi pomoci zvládnout tyhle situace, případně konflikt s touto holčičkou???

yellowbanna
2. říj 2013

@evita_ij ted jsem taky koukala, ze mame deti skoro na stejno...muj starsi ma tri a pul...ted mel zacit v zari chodit do skolky, ale stehujeme se, tak jsme to odlozili, asi na leden (zas aby tam zacal chodit a zvykl si, nez se narodi male). Ja si od toho dost slibuju, protoze mam nekdy pocit, ze uz se s nama doma nudi, ja bohuzel nepatrim uplne k tem nejakcnejsim maminkam, co by doma sypaly z rukavu porad nejake aktivity...no a kdyz se nudi, tak taky vic "zlobi", ze...mladsi zacina byt cim dal aktivnejsi, no a spolu s myma rozbourenyma hormonama je tohle kombinace primo traskava 😅

Ano...taky praktikuju omlouvani a objimani po scene...snazim se to nezneuzivat, zatim to funguje...vecer, po ukolebavce uz potme, si rikame takove podekovani za dnesni den, na co se tesime zitra a tak a vcera jsem rikala, ze mama s Tonikem se na sebe budou min zlobit, budou se snazit se vic ovladat (myslela jsem hlavne na me) a Tonik, jak jindy jen posloucha, najdednou rika "To je pravda"...asi mu to taky dost lezelo na srdci...

betelgeuzz
3. říj 2013

@tygrous vysvětli mu, že by se neměl nechat bít. Navrhni mu nějaké věty, které může říkat: "nechej mě, to se mi nelíbí. Teď si s hračkou hraji já, pak ti to půjčím." Můžeš mu předvést nějaké scénky s plyšákama, figurkama. Taky by to možná chtělo promluvit s učitelkou, pokud je to ve větší míře, tak by měla holčičku víc sledovat.

evita_ij
3. říj 2013

http://www.nevychova.cz/
taky zajímavé 🙂

evita_ij
3. říj 2013

@tygrous no dej vědět, jak jste to řešili.
Johanka taky říkala včera, že tam nějaká Karolínka žduchá děti.... i Johanku před asi 2týdny žduchla. A učitelka to prý neviděla. Tak už jsem zaostřila zrak na holku se znakem žabičky, ale zatím nevím, která to je... a je to těžko, když nejsem s nima ve třídě,ale jen sleduji v šatně... tak jsem jí řekla, aby to kdyžtak řekla paní učitelce, anebo, aby nebyla za žalovníčka, že to děti nemají rády, tak aby to vyřešila ona, aby jí řekla, hele, tohle dělat nemůžeš,to se nedělá, jestli mě žduchneš, tak přijde maminka a dá ti na prdel 😀 což bych samozřejmě nedala,ale jestli se to zopakuje, budu to řešit. nenechám svoje dítě šikanovat 🙂 😵 🙄 Nejdřív bych šla za učitelkou, pak případně za matkou toho dítěte.

tygrous
3. říj 2013

@evita_ij 😀 taky jsem Honzíkovi řekla, ať jí řekne, že mu to vadí, ať to nedělá...ale on právě z dětí má celkem respekt (dříve se jich bál, když byl menší, teď už teda ne...), ale tak vůbec netuším, jak se pak zachová. Já právě jednou zaslechla maminky v šatně, jak si povídaly o nějaké holčičce, že děti šikanuje a bije...ale nevím, jestli učitelka o tom už ví...ale tak snad jo, holčička myslím není nová, už tam chodila dříve... Jéé, žabičku má Jolanka od Denisy😉 (chodí spolu do stejné třídy😉)

lynks
3. říj 2013

@tygrous
@evita_ij
řekněte to učitelce. Ta to má řešit. a svoje děti naučit sebeobranu 🙂

evita_ij
3. říj 2013

@tygrous hihi,to je náhoda s tou žabičkou 😀 Johanka má žlutý tulipánek 🙂 😵

monad
3. říj 2013

@evita_ij taky zlobíme, a taky nejíme!!!! ☹ ☹

evita_ij
3. říj 2013

@monad no já myslela, hlavně s tím jídlem, že "zlobí", odmítá zkoušekt cokoliv, co nezná, nejí zeleninu (jen zakamuflovanou v omáčce ano), nejí chleba, nejí pomazánky (ve školce 90 % svačin je chleba s pomazánkou...), nejí ovoce, jen některé - letní ano-meloun, a co si utrhne u babičky - jahody, maliny, ostružiny, borůvky, rybízy.... jinak nic, jablíčka ne, hrušky banány vůbec.... broskev v životě neměla, merunka, neměla...atd atd... ona řekne,ze ji to nechutna, ale ona to ani nezkusí! no moje nervy! 😀

evita_ij
3. říj 2013

holky, a co ta kinezilogie? pomůže mi to odbourat nějaké zažité věci? jako to řvaní a placání?

monad
3. říj 2013

@evita_ij ahaa, no my to máme úúúúplně stejně s tim jídlem. spapá tamjenom svačiny a ne vždy, včera jsem pro ni šla a hlady snědla malý koláč s tvarohem, který taky nejí.. je to děs s tim jídlem!!! taky co nezná nesní jinak jí jenom, salám, rohlík, sýr, okurku, těstoviny.. toť vše.. občas karboš, ale to je všechno

betelgeuzz
3. říj 2013

@evita_ij to přece není žalování, dítě by si nemělo nechat něco líbit jen proto, že někomu by se to nemuselo líbit. Učitelka je tam od toho, aby tyhle konflikty řešila. Je normální, že takhle malé děti to ještě neumí. A říkat, že příjde maminka a dá ji na prdel ,mi moc vhodné nepříjde. Za prvé to není pravda a za druhé nemám ráda takové vyhrožování. Dcera tohle přinesla ze školky, doma jsem to nikdy nepoužívala a nadšená teda z toho nejsem. 😠

berenika39
4. říj 2013

@betelgeuzz musím říct, že taky petra učím "žalovat", a to ne v tom pejorativním smyslu slova, ale prostě chci, aby věděl, že když se mu bude dít něco, na co sám nestačí, musí najít nejbližšího dospělého (momentálně paní učitelku) a jasně jí vysvětlit, co potřebuje, že potřebuje pomoct. to není žalování - žalování je to, když jeden kluk napráská druhýho proto, aby mu způsobil problém u paní učitelky.....dneska je jiná doba, než když se žalovalo pro ten pocit (počkej, já ti zavařím). dneska je to opravdu reálné volání o pomoc a myslím, že tohle by každý dítě mělo vědět, umět.....až se dostane do opravdu svízelné situace, nikdo jiný než dospělák mu nepomůže. a že určitě (bohužel) situace, kdy si děti nebudou vědět rady, nastanou. mrzí mě to. ale to je realita.
Jinak obecně - Petase jsem naučila už kolem třetího roku jasně formulovat nevoli, a funguje to, ohradí se, řekne, a pak mi to i vypráví. Jde o to, že děti, které by se třeba i fyzicky ubránily nějakému napadání, tak se nemusí dostat do problému, pokud obhájí svoje - nechci, abys mě bouchal, nedělej mi to, mě to bolí, přestan prosím s tím a tím, mě se to nelíbí. Oprávněný požadavek. nic víc.

yellowbanna
4. říj 2013

Se zajmem ctu o tom, jak naucit deti branit sve zajmy a umet se ohradit, kdyz se jim neco nelibi. I mne se ted podobne rady hodi, i kdyz nejde o nic tak zavazneho jako sikana nebo fyzicke ublizovani. Tady u nas je neco jako MC a jednou tydne je tam miniskolicka pro deti od dvou let - tri hodinky si hrajou, zpivaji, malujou - poprve bez maminek. Tak jsem si rikala, ze to zkusime - jako pripravku na skolku...nekolik dni psychickeho pripravovani (povidali jsme si o tom, jak to bude fajn), v pondeli jsme si tam byli v herne pohrat, Tonikovi se tam libilo, tesil se...hned si zacal hrat, ja zamavala, odesla...a bylo to! Ani po mne nevzdechnul. Hned prvni den. Kdyz jsem pro nej prisla, byl nadseny, odchazeli jsme posledni...pancelka rikala, ze nebyl absolutne zadny problem. Dokonce i mluvil a zapojoval se 😅
Ale vecer z nej vypadla jedna prihoda - dala jsem mu na svacinku jablicko a Brumika. Az pani ucitelka rekne, ze je cas svacinky, ze si je sni. Ok. Krabicka od jabka prazdna, Brumik nikde. Super. Rikam, snedls vsechno - snedl jsem jablicko. Snedl jsi brumika? -Ne. Hmm..nechapu, nepatram. Vecer se ptam (abych mela prehled, jsem taky novacek), co mely ostatni deti na svacinku. Tonda ze nevi, ale ze jedna holcicka mu vzala medvidka 😕 Ze se zamracil, ale ze mu ho nedala zpatky. Ejhle kam zmizel Brumik, kdyz ho teda Tonik sam nesnedl 😒 Ptala jsem se, jestli to videla pani ucitelka a co rikala, ale uz jsem se rozumne odpovedi nedockala. Tonik to bral jako hotovou vec, proste se to tak stalo. Ale mne to prislo hrozne lito - jeho prvni den a hned tohle. A ze se nedokazal branit. A ted - co mu mam poradit? Co mu mam na to rict? Mel jit za holcickou, rict, ze se mu to nelibi, ze je to jeho svacinka, at mu ji vrati...asi ano, ale u nej si to neumim dost dobre predstavit (je to ten typ, co uhyba detem na skluzavce, pousti vsechny pred sebe a ceka, az bude konecne uplne volna) nebo mel jit za pani ucitelkou, ze mu nekdo sebral svacinu? Rozumim argumentu obratit se na dospeleho o pomoc v pripade sikany a tak, ale tady to porad vypada trochu jako zalovani...nebo ne?

jarkalada
4. říj 2013

@yellowbanna nevím, jak to bylo, ale co když mu to zas tak nevadilo? Kolikrát naše děti mají nějakou pro ně laskominu. Daj si to do krabičky nebo na stůl do misky, pak koukaj, kde co lítá, druhej mu to sebere, první jen koukne a čte/hraje si dál.. a je mu to fuk..

yellowbanna
4. říj 2013

@jarkalada ja taky nevim, jak to presne bylo, ale uz jen to, ze mi rekl, ze se na tu holcicku zamracil, mi rika, ze mu to uplne sumak nebylo a prave proto, ze vim, ze ho lehce "prevalcuje" i jen trosku prubojnejsi ditko bez postrannich umyslu, tak bych ho rada naucila si v techto situacich poradit...

betelgeuzz
5. říj 2013

@berenika39 mladší uměla mezi prvními slovy říct: "nelíbí". 😀 Starší ji někdy trochu trápí, tak se umí bráni už od mala.
@yellowbanna a když ti někdo ukrade kabelku, nebo vykrade byt, půjdeš žalovat na policii? Asi půjdeš a jako žalování to brát nebudeš. Policie je tu od toho, aby to řešila, tak proč nepožádat ve školce o pomoc paní učitelku? až bude mít třeba 7, tak bude schopen jít za někým sám a bránit si svoje věci, ale teď je malý, učitelka a my jsme tu od toho, abychom děti tyhle situace učili řešit a pomáhali jim při tom.

yellowbanna
5. říj 2013

@betelgeuzz Mas pravdu... presne...diky...no, doufam, ze se to nebude opakovat...pristi tyden bude na svacu neco ineho 🙂

reruna
6. říj 2013

@yellowbanna mě to jako žalování nepřipadá, ta holčička nemá právo mu brát jídlo, obě děti jsou ještě malé, potřebují dospělého, aby je navedl k tomu, co se má a nemá - holčičku upozornit, že druhému se jídlo brát nesmí a tvého syna zase podpořit v tom, aby si to uměl ohlídat sám, až bude větší, tak mu to určitě půjde, ale nechat ho v tom, aby to raději neříkal, že žalovat se nemá, tak to z něj uděláš ideální objekt pro budoucí šikanu ve škole, kdy mu budou spolužáci brát svačiny záměrně a on to neřekne, protože to je přece žalování a ani se proti tomu neohradí, proč by měl, když mu to tak dělaly děti odjakživa... tohle bych řešila, vysvětlovala, a učitelku upozornila já, protože ona si toho nemusela vůbec všimnout a třeba ji ani nenapadlo, že by to měla snad hlídat - ve normální školce k tomu dojít nemůže, děti mají svačinu tam, nenosí si ji z domu, všichni mají to samé a sedí pěkně u stolečku, je přehled, co kdo jí. Pokud vy těm maloškům dáváte svačinku z domu, oni si určitě neumí poradit sami, aspon ze zkušenosti vím, že moji by nebyli v tom věku.

lynks
6. říj 2013

@evita_ij zajímavé - ta stránky o nevýchově...Nejvíc mě zaujalo ta otázka, kterou si máme položit , když chceme aby něco dělalo ----"Je to pro dítě hra?" Jak prosté a proč to tak nedělám..hmmm jdu si to napsat na lednici 🙂

evita_ij
9. říj 2013

Holky, tak konkrétně k naší holčí nejdřív.....Johanka v listopadu 4 roky.....:
tak např. my ji jakoby v něčem vyrušíme, když třeba lítá po bytě, má jakože nějaké vystoupení, tančí zpívá...do toho přijde manžel z práce, unavený,ale na ni natěšený, veme ji do náruče a ona se začne děsně ale děsně vztekat, že jí přerušil vystoupení..... začne brečet, dělat na nás ksichty, začne říkat, že nás nemá ráda, že si s náma už nikdy nebude hrát, nebo že jsme zlí.... na to můj muž naprosto nevýchovně se ještě naštve, že teda domů z práce nebude jezdit,když je malá na něho taková, že zítra domů nepřijede (!), a ještě naštvaný odejde do ložnice a je nafrčený.... nikdo z nich neustoupí, napjatá situace k prasknutí hlavy..........
....nechali jsme ji uklidnit, pak se šel omluvit manžel, že ji jako nechtěl vyrušit při vystoupení...ona omluvu nepřijala an nadále je na něj škaredá...... až se zklidnila uplne,tak jsem jí řekla,at se jde tatínkovi omluvit ona, tak jsme šly spolu...jako ted to zní celkem klidně, žádný extrém,ale bylo to hrozné....

Druhá situace: např. dnes, jdem ze školky, tam jsou schody od školky k chodníku,pak hned cesta..... celkem klidná, jednosměrka,ale aut tam jezdí dost.... mám s sebou malého,takže s ním vyjdu po schodech a ona trvá na tom, abych se vrátila dolů, a s ní taky vyšla za ruku po schodech, po tom šikmém pro kočárky.... já řeknu ne,že tam nemůžu nechat vládíka samotného na chodníku, kde vedle jezdí auta.... a ona řve a trvá na tom, at sejdu dolů.... tak začnu zvyšovat hlas, at jde nahoru, ze uz musime jet (samozrejme spěcháme na plavání) a at jde sama,ze to umi, a ze ja se s vladikem jiste vracet dolu nebudu.... no s řevem pak přiletí,ale zase jsem zláááá maminka apod apod... já vím, že si ještě v hlavičce nespojuje,že je ta starší a očekávám od ní víc, nez od malého a ze nemuzu někdy dělat věci,co ona chce.....

nebo jak byste to udělaly vy....