Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

ofelieee
13. pro 2011

@pamal v nějaký chytrý knize jsem taky četla že existuje nesnášenlivost fruktózy, čili cukru co je v ovoci hlavně - neříkám, že to musí být ono, ale přidávám to jako jeden z důvodů, proč by mohlo dítě odmítat jíst. Taky věřím, že to poznají, že vědí, proč nechcou. Můj je ještě malej, ale i tak už má jídlo za dobrej indikátor - když třeba začne hůř jíst, můžu se spolehnout, že do dvou dnů dostane rýmu. Oni tu intuici ještě nepopřeli 🙂

blandik
autor
13. pro 2011

@lusy82 - hm, já bych asi dala kombinaci dvou jídel - aby tam měl to, co bezpečně jí + to ovoce..netlačila bych...aspo'ň u našeho to bylo tak, že měl různá období, jedno kdy nechtěl nic, ale absolutně nic nového ochutnat, a pak zase období, kdy najednou chtěl od nás ochutnávat...a tak nějak stačilo, že jsme to jedli my...třeba nikdy nechtěl ochutnat tu'nákovou pomazánku domácí...a nedávno se mě ptal, že by chtěl zkusit...A zkusila bych péct buchtu třeba s jablíčkem, nebo do palačinek se dá jablíčko natstrouhat...a taky bych neříkala před dítětem nahlas,. že mu nechutná ovoce - oni si takové hlášky uloží jako skutečnost, pak to tak berou, že ho nejí..

lusy82
13. pro 2011

@blandik Já mu dávám spíš třeba k snídani namazaný rohlík a k tomu třeba hroznový víno a buť to sní, nebo nechá. Ale kdybych mu to dala takhle najednou tak to zaručeně nesní , nebo to spíš vybere. Dělal mi to s jogurtem s rohlíčkem ( Nemá rád sýr ani salám, který dřív jedl ). Já už to neřeším. Z té kaše to sice není úplně přirozený zdroj ale lepší než nic, naštěstí mi jí alespoň ty banány . I tři za den. Určitě to je jen přechodný, dříve jedl ovoce opravdu jakékoliv a to ve velkým.

blandik
autor
13. pro 2011

@ofelieee - náš měl možná něco jako alergii na fruktozu, cca do dvou let nesnesl určité sladší ovoce typu banán, vadila mu i sacharoza - projevovalo se to průjmem..nevím přesně, co to bylo, žádný lékaž mi to nepotvrdil...jen tak z pozorování...

blandik
autor
13. pro 2011

@lusy82 - u nás to bylo přesně tak s tím masem, šunkou (přestal to jíst v době, kdy začal jsít vajíčka a jogurty, měli jsme to pousnuté na dva roky kvůli potrv.aleriím)...a pak to najednou přešlo...neměla jsem pocit, že mu to přestalo chutnat, jen to tak říkal..tedy nebyl nějaký incident, že by se mu to zprotivilo..tak jsem nějak věděla, že zase začne...

pamal
13. pro 2011

@blandik Zkusím mu dávat ovoce např. ke snídani o víkendu, kdy je manžel doma. Jako že v sobotu a v neděli se ovoce ke snídani jí. Na něho platí takovéto rituály. Když ochutnal oplatky, tak je potom chtěl často. Tak jsem mu řekla, že oplatky a jiné sladkosti se jí jen na výletě, a on to plně respektuje a vůbec ho nenapadne to doma chtít. A uvádí v tím úžas příbuzenstvo.

@ofelieee To je zajímavé s tou nesnášenlivostí fruktózy. Přijde mně fakt divné, že ovoce odmítá úplně od počátku, od sedmiměsíčního miminka. Párkrát jsem četla v časopise jak nějaký léčitel říkal, že banány mají v sobě cosi škodlivého a nemají se dětem vůbec dávat. Tak jsem si tak víceméně z legrace říkala, že to dítě možná díky své nezkažené intuici ví co není pro něho dobré.

@lusy82 Já jsem také vděčná že jí aspoň ty kaše. Ty přímo miluje. Ale přidat do nich nic nesnese. Takže taky neřeším, že přestal najednou jíst jogurty a lipánky. Těch lipánků snědl přes sto (sbírali jsme víčka, tak to vím) a pak jednoho dne řekl "to nemám rád" a utrum. Namazaný rohlík v životě nesnědl. Jedině suchý.

No, jsem holky moc ráda, že nejsme výjimka. Protože od známé dítě se neustále cpe vším možným (ale spíše zdravým jídlem), po cvičení se děti cpou ovocem a mé dítě nechce nic než svých pár jídel. Pak si připadám jak z jiné planety.

blandik
autor
14. pro 2011

@pamal - 😀 😀 😀 Náš nemůže jíst mléčné kvůli kašli, je to už asi dva měsíce, a taky je okolí konsternované, že malý řekne, že nemůže jíst ve školce buchtu, protože tam je mlíko..fakt disciplinovaný...Jinak u nás můžě cca od dvou let sladké jen na svačinky (předtím vůbec nemohl...). Já někdy dávám ke snídani místo zeleniny třeba nakrájené jablíčko k housce...nebo banán na chleba s medem...

berenika39
14. pro 2011

@pamal zkusila jsi ovoce někdy, když má vysloveně hlad? třeba hned po nejké fyzicky náročné vycházce, nebo i třeba ráno? dávám petrovi ráno před cesto do školky jen vypít mléko, to má rád, a pak mu do krabičky nakrájím na cestu jablko a sýr.

eveluska
14. pro 2011

@berenika39 u nas stejny, rano v posteli sunar a pak ke stolecku dostane nakrajeny jabko nebo banan apod. a vodu a to "snida" a smakuje mu 🙂

pamal
14. pro 2011

@berenika39 Díky za radu, zkusím to. No ale ..., když jsme se jednou v létě celkem dost prošli a našli lesní jahody, tak nám ty jahody naše dítě nosilo, abychom jedli. Sám se jich ani nedotknul. Takže tak.

ofelieee
15. pro 2011

@blandik tu knihu hranice respekt laska a ještě něco jsem četla ještě těhotná, ale nějak se mi to nespojovalo s žádnou zkušeností, tak mi to moc nedalo 🙂 mám ji doma a až odevzdám jednu práci tak se na ni chci vrhnout

blandik
autor
16. pro 2011

@ofelieee - mě to na začátku přišlo takové neuchopitelné, ne moc uspořádané a docela jsem se v tom neorientovala..mylsím, že je to překladem z němčiny - příliš mnoho infa, které naše čeština hůře uchopuje. ale přesně jak píšeš, kdybych ji četla dříve, aniž bych znala rabr nebo montessori a neprožila si nějakou dobu s dítětem ve snaze o jiný přístup, asi bych ji odložila..takhle mi dala hodně..tak jsem zvědavá, jak se ti bude zdát, až se k ní vrátíš..když tak pak písni, ráda si přečtu..tuším, že ji chci přečíst dva krát, protože ten začátek jsem nějak jen scanovala a unikl mi.

dagina
17. pro 2011

@blandik v té knížce jsou tedy jasně pochopitelné, jak nastavit určitá pravidla? Si stále nejsem jistá, zda u nás nějaká pravidla jsou, mi přijde, že se vše odvíjí a řeší od konkrétní situace, lépe řečeno např. když spěcháme je dovoleno něco, co normálně ne.... 😒 .
Jsem koukala do knihovny zda jí nemají... bohužel, si jí asi po novém roce koupím. Už jsem toho četla tolik..., vše dobrý, z každé knihy jsem si vzala nějaký nový poznatek nebo mě nutila k zamyšlení .... 😅.

blandik
autor
17. pro 2011

@dagina - není to tam napsané polopaticky, že udělejte to tak a tak, tohle v tomto věku a tamto jindy, spíše si pak člověk potřebuje udělat syntézu...chybí tomu trošku systém a tak nějak skáče z oblasti do oblasti, nebo u něčeho bych chtěla, aby napsala věci více konkrétněji.ale v globále ukazuje, proč něco funguje a proč něco nefunguje, dává do souvislosti třeba nevhodné prostředí (typu rušná akce, dlouhá jízda v autě..a následné kňourání, odmítání se převlíkat...), taky rozebírá správnou formu lásky - ne takovou tu mazlící, ale respektující, kdy dítě posloucháš celou svou bytostí, tím mu dáváš správnou formu lásky...řekla bych asi, že to potřebuji přečíst ještě jednou, je tam hodně zajímavých věcí, ale tak nějak utopené v textu...Přemýšlím, že si ji taky nechám naježit...

ofelieee
17. pro 2011

🙂 nechat naježit je krásný. Já si vzpomínám, že mě při čtení ubíjelo množství slov... myslela jsem na to, že autoři jsou obvykle placení za počet stran a nikoliv nosnejch myšlenek 😅 ale na další čtení se těším, zaujala mě i tak.

fender
17. pro 2011

@blandik nehodila bys sem, prosím, odkaz na tu knížku? teda možná jsi ho dávala dříve, ale nechce se mi hledat zpět na obou diskuzích 😅 😅 😅 😅 🤐 děkuji 😵

dneska mám nějaké chmury, asi se budu muset definitivně smířit s tím, že se svým přístupem budu vážně ostatním za exota 😖 ☹ je mi z toho smutno, když vidím, co se děje a jak by to všechno mohlo fungovat jinak, líp..... no, dítě a správná cesta je pro mě víc, než nepochopení okolí, ale nikdy jsem si nemyslela, že mezi tím budu muset volit 😔 ale už mlčím a jdu zpět na vánoční úklid, ať tu nenesu špatnou náladu 😅 🙂

blandik
autor
17. pro 2011

@ofelieee - mě taky, hodně dlouhé věty a těžké konstrukce, ale myslím, že je to částečně i překladem z němčiny (tedy předpokládám), setkala jsem se s tím i u jiných přeložených knížek z němčiny - je to na nás moc obsažné, a technické...Kdežto en knížky v překladu zase někdy působí hloupěji než jsou...

@fender - mě nedávno docvaklo, že tím, jakou cestu jsem zvolila a s čím jsem se ztotožnila jsem se exkomunikovala do obce věčně nespokojeného občana s naším školstvím a okolím a jelikož alternativ je pomálu (a i ty, co tady jsou - nabízí donucovací prostředek k poslušnosti typu - ten a ten zlobí, čert si je za to odnese do pekla...v postýlkách nemluvíme, můžou se probudit skřítci a vylézt... 😠 ) a nečekám, že tady do pár let vyroste škola svobodného typu - něco mezi montessori, waldorfem a ostatním, kde se nebude fabulovat o nadpřirozených bytostech, ale nebude to zase tak sterilní a vědecké jako montessori - kde prostě budou jasná pravidla, možnost pro děti se rozvíjet dle svého tempa a učitelé budou mluvit rabrovsky...no prostě nikdy nebudu mít klid, když bude chodit do klasické školy, budu trpět při každém projevu autoritativního nesmyslného přístupu, kde se zabíjí zvídavost dítěte...když bude chodit na waldortf, budou mě dostávat křes'tanské svátky, háčkování a odmítání internetu...A žere mě to čím dál více..
Ten odkaz je: http://www.kosmas.cz/knihy/152945/svoboda-a-hra...

fender
17. pro 2011

@blandik díky 🙂 takže myslíš, že stojí za to?

spíš než škola mi vadí školka. když půjdou do školy, už budou starší, budou mít aspoň malinko svou hlavu, svůj rozum, nebudou tak moc nasakovat všechno kolem jako to dělají teď, když jsou ještě maličcí.
víš, jak jsem psala o té školce, co máme za domem, že nám tam malého nevezmou tak tam ani nepůjdem na zápis???? mám dva známé, kteří tam mají děti. ten jeden mi včera říkal, že si jdou po novém roce stěžovat ředitelce a pokud to nepomůže, pak půjdou rovnou na zřizovatele. učitelka se dětem vůbec nevěnuje, sedí u PC a hraje hry. v lepším případě je aspoň v jedné místnosti s těmi dětmi. paráda, ne???????

a školství je jedna věc, v mém případě to vede k rozporu i s některými mými kamarádkami a to mě mrzí ze všeho nejvíc. zařekla jsem se, že o výchově už nehodlám nikde mluvit - pokud se mě někdo přímo nezeptá na můj názor v nějaké konkrétní věci.... a i po tom odpověď ještě dobře zvážím 🤐 😔 je to celé na hlavu, měly bychom o tom mluvit všude, tak nějak celkově by se o tom mělo mluvit, jak to tu psala reruna myslím..... a mezitím vlastně nemůžeš nic říct aby tě málem neukamenovali a vzdor a vztek u dítěte se nakonec vždycky vyřeší tím, že se mu zmaluje zadek. a za týden budou všichni ohromně překvapení, že tu scénu to hrozné vzteklé agresivní dítě předvedlo znovu.

fuj, dneska je nějaký blbý den. omlouvám se za výlev a radši jdu spát 😝 🙂

berenika39
17. pro 2011

@blandik Jsem si ji taky objednala, a k tomu Čtyři dohody. Tak, a budu sečtělá 😀 .
@fender neházej flintu do žita. mě taky všechno momentálně slušně řečeno "točí", dokonce jsem se dočetla, že je to diagnoza - winter blues. Prostě za to může všechno a všichni, jenom ne já, počasí, tma většinu dne, stres z okolí, období, napětí .... Už aby bylo 3.ledna. 😝

ofelieee
17. pro 2011

@fender já se někdy podobně cítím v mnoha věcech, asi je to prostě tak, že jsme si zvolily složitjší cestu. Látkuju, neočkuju, rodím doma... a je pro mě náročný do některých skupin zapadnout, bohužel i třeba rodinných. Taky mě to někdy mrzí. A taky si musím říkat -ale já dobře vím, proč to dělám, a věřím, že je to tak správně, takže nemá smysl uhýbat jen proto a proto... a to ještě nevychovívím, jenom zatím mazlím 🙂

majdula
17. pro 2011

Ahoj holky, uz sem moc nechodim, ale ted jsem zbezne nakoukla a presne se ztotoznuju s @blandik v tom, ze uz ted jsem nevimjaktopojmenovat smutna? nastvana? bezradna? ohledne skolky a skoly, kde se s tim autoritativnim pristupem setkaji kluci nejvice a ja proti tomu budu bezmocna a presne, ty alternativy kazda sama o sobe jsou proste nerikam ujete, ale na kazde mi neco vadi, at uz skolka lesni, waldorf (tam neskousnu to pozadi), jeste snad montessori, ale co pak po prestupu na stredni rekneme?

Jeste vic me v te me beznadeji utvrdila tahle prednaska dr. Novackove

https://www.youtube.com/watch?v=7cnxm-OatVs

urcite tu uz probehla, ale to se neokouka 🤐 na zaklade toho mi manzel (je taky ucitel) koupil jeji knizku Myty ve vzdelavani, doporucuju, ale jak rikam, na me z toho pada akorat cira beznadej, protoze zmena skolstvi v tomhle smeru se cekat neda... je to utla knizecka za par korun http://www.zkola.cz/zkedu/rodiceaverejnost/vzde... ja ji zhltla jednim dechem.

Kez by porad stacilo jen mazlit, jak pise @ofelieee ... jak ja to nechci resit, tyhle nevyhnutelne a neprijemne veci jako je skolka, skola, jako po precteni knizecky jsem normalne mela chut ucit kluky doma 😅 😀

Jo a @fender mi taky mluvis z duse, uz o nasi vychove nemluvim a to ani na primej dotaz, radeji zamlzim... nema to smysl, kdo neni informovanej, nepochopi, pokazde jen slysim anebo aspon vidim v pohledu to Aha, vy mate tu volnou/americkou vychovu... nemam uz silu to vysvetlovat. O to horsi, ze to nepochopeni je i v rodine, ale ono to staci i u kamaradek s detmi, vidim jak Rada nepobira to jejich chovani, trestani, vydirani, buzeraci... Snad chape nebo pochopi, ze to je sice bezne, ale normalni ne a ze my doma se chovame jinak.

Uf, tak jsem se vypsala a ted uz budu zas jen obcas nakukovat 🙂

blandik
autor
18. pro 2011

@fender - občas mě to taky naštvává, protože se cítím stejně - v práci poslouchám, jak miminko nebudou rozmazlovat a budou ho vláčet po všech čertech...jak nejlepší výchovný prostředek je dobře mířená facka...V rodině širší nejsem dobře přijímána, pokud začnu o výchově mluvit...ticho nebo se dozvím, že to moc řeším a moc čtu...přitom nevím, co je na tom špatného, lidi se vzdělávají v kde čem, vnímají to pozitivně..tak proč ne v tom, co je vlastně od pradávna naším základním úkolem tady na zemi...zdá se mi, že okolí věnuje více energie sledování sportu a politice než přemýšlením o tom, jestli to, co dělají je skutečně v souladu s tím, jak to chtějí...
K té knížce - mě to dalo hodně a jsem z ní nadšená, myslím, že to dává takový trošku protipól tomu, kam může respektující výchova zajít a pomáhá si uvědomit nutnost hranic, ale přitom zachovává v principu rabr, ale jak tady psala ofelieee - je to takové kostrbaté čtení, ale je tam spousta momentů, které jsem cítila podobně a tam to rozepisuje...a pomohlo mi to v naších hrát "na něco", které mi vadí a nebaví mě...
Školka - přesně to vidím, jak se vlivy ze školky promítají do vývoje malého, jak začíná kopírovat...začíná mi mírně vadit takové to infantilní prostředí založené na nadpřirozených bytostech, což ze své podstaty nesnáším, nějak se kloním k tomu, že to děti nepotřebují - jedna věc je číst o skřítcích, vílách aspol pohádky a netajit se s tím, že to jsou vymyšlené pohádky od lidí, a druhá je tvrdit, že příjde čert a zlobivce si odnese..nebo že skřítci vylezou, když budou děti mluvit v postýlce... 😠 No, učitelka závislá na hraní her na počítači - co k tomu dodat, musím říct, že aspoň tam u nás mají zájem o děti a věnují se jim. Učím se dělat kompromisy, protože to, co si představuji jako ideální tady prostě nebude tak brzy, nedovedu si předtavit, že by se vůbec našlo tolik pedagogů v celém kraji natož v jednom městě, aby mohli takovou svobodnou školku/školu vytvrořit...
@berenika39 - čtyři dohody jsou úžasné, dají se někde na netu stáhnout namluvené s Duškem - manžel to teď poslouchá v autě, já ještě neměla čas - a jak jsem včera doma ujela, tak na mě výtahl soudce a trest a že šířím jed 😅

@majdula - myslím, že děti mají krásnou vlastnost považovat za normální to, co se děje doma v rodině a okolí jen analyzovat - tedy chování dospělých...tedy asi tak v tom dětském věku...Náš taky když slyší, že někdo křičí na dítě - tak se mě ptá - proč kříčí, on nemá křičet...Ale současně na něm vidím, jak zkouší občas chování děti ve školce a čeká na mou reakci, co já na to - začal třískat autíčky a hrát si více agresivně s autíčky /přesně tak jsem viděla si hrát děti ve školce/, začal se smát s rukou před ústy a divnými skřeky...to jsou zatím malé věci, a doufám a tuším, že nejsou permanentní, je to jen přechoné napodobování - stejně jako že začla jíst více méně sám nebo se oblíkat ...napodobuje vše bez výběru...Osobně bych dítě na montessori dala, doufala, že při přechodu na střední školu už bude vyspělejší...Někdy mě napadá, že začnu učit, abych si mohla realizovat svůj sen aspoň pro sebe...protože nevím, jak tu situaci řešit, jak se s tím vyrovnat, že okolí je jaké je...a strašně moc mi začínají chybět lidi kolem, kteří by smýšleli jako já, kde bych nemusela narážet při společných akcích na jejich výchovné metody a úšklebky při našich postupech...Děkuji za odkaz, kouknu na to večer...

betelgeuzz
18. pro 2011

@majdula dobrý odkaz na tu zkolu. musím to hned ukázat m, je taky učitel, a na ten web chodí.
Mmch je tam seznam všech plánovaných kurzů RABRu na příští rok.

fender
18. pro 2011

u nás v rodině tedy došlo celkem k posunu.... nedávno jsem psala, jak jsem byla v práci a prcek byl doma jen s mým tátou a že to tedy bylo divoké 😅 no nicméně tátu to konečně posunulo k tomu, že PŘEČETL JAK MLUVIT A TEĎ ČTE RABR!!!!!!! neuvěřitelné. mně to sice víceméně zapřel a ještě tu knížku trochu pomluvil, ale mamka ho naprášila, že pilně studuje 😀 😀 😀 tak jsem hrozně ráda 😵 i kdyby to nemělo nějaký extra dopad, alespoň bude přesně vědět, o co nám doma jde.

mně třeba nadpřirozeno jako takové až tak nevadí (já být dítě tak v té postýlce najust budu mluvit, abych ty skřítky viděla 😀), pokud se to nepřehání, a pokud je to nadpřirozeno pozitivní, tj. žádní čerti na zlobivé děti. my teda máme doma toho ježka 😅 😀 co nosí dárky 😀
taky se tak těšíte na vánoce? mně se hrozně líbí ta dětská radost, to čisté nadšení když vidí rozsvícené stromečky, jak se mi chodí dívat do diáře, kdy už taky budeme mít stromeček (musela jsem tam na 24.12. jeden nakreslit, aby to poznal, kdy to bude),. letos z toho prvně bude mít trochu rozum, hned to dostává novou dimenzi 😵 ještě sníh by mohl napadnout, u nás zatím není.

fender
18. pro 2011

tak knihu už jsem si taky objednala. měla by dojít raz dva, tak se těším a pak sdělím dojmy 🙂

blandik
autor
18. pro 2011

@fender - já si to letos hodně užívám, malý taky chce chodit na trh každý den, kouká na stromek a na pečené kaštany...a doma se účastní pečení cukroví a máme pravidlo, co se peče, ho může jíst...patlá se s těstem, odpol se chystáme péct perníčky na stromeček...se těším...a dneska se mi konečně podařilo ho dostat ke kreslení přáníček a dárků pro příbuzné..sice všechno, že je pro mě...a koukala jsem jak puk na vliv školky... přísahám, že za svůj dosavadní život nakreslil tak max pět lidí - a to jen hlavy s břichcem a noahama v nějakém autě a neustále kreslil všechny možné dorpvaní prostředky...dneska mi sám od sebe nakreslil na přáníčko k Vánocům mě - s pupkem a manžela s lulíkem, jak čůrá...dědu s lulíkem a kaktusem, pak taky domeček a miminko v postýlce s peřinkou..nestačila jsem se divit...jen je trošku škoda, že on nás nakreslil a pak nás vybarvil stejnou fixou... 😵

To je paráda, že tvůj táta čte,krása, sen...dala jsem tu knížku moji mámě, ale ta letos nemá čas číst...nicémě ona mě ale v tom neskutečně podporuje, všímá si okolí, vidí ty rozdíly a někdy mi dost dává sílu...Ale vnukla jsi mi nápad dát rabr tchánovcům pod stromek...oni dělají mrtvého brouka, neptají se..ale když je nějaký problém - jakože Míša posílá babi pryč, tak pak o tom mluvíme a tchána to zajímá...tak nevím, když mu to dám, mohl by se pustti do samostudia...měl by to doma...jen nevím, jestli je už totálně nenaštvu 😅

sariss
18. pro 2011

Ahoj holky, objevila jsem toto tema nedavno a procetla trosku ze zacatku dsikuse, to se mi libilo moc = ale nejsem si jista zda diskuze pokracuje porad ve stejnem duchu-tematu, mluvite tu o domacim skolstvi, o tom ze nektere neockujete...

Me hlavne zajima ten "jiny" styl vychovy. Nasi male je dnes presne 14 mesicu a zacina si rekneme "prosazovat svou" neni to asi ani tolik o vzdoru jako spis ze testuje kam az muze zajit. Nehodlame ji vychovavat (nebo spis nevychovavat ) stylem zakazy prikazy vydirani a tresty, zatim to resime ytak jak nam prijde ze je to nejlepsi ale mùusim priznat ze trochu tapeme ohledne toho co uz je schopna pochopit a co jeste ne a jak nejlepe a nejjasneji ji urcite veci vysvetlit...proste bych chtela dobre zacit nenapachat ted nejake skody ktere pujdou v budoucnu tezko napravovat.
Musim se priznat ze nez jsem mela sve dite zastavala jsem nazor ze vychovne placnuti pres plinku neni na skodu a ze ta "volna" vychova je spsi rozmazlovani a ze dite musi mit jasny limity. Ted to vidim trochu jinak. Na svou malou bych v zadnem pripade nevztahla ruku a neumim si ani predstavit ze bych na ni kricela. Vim je jeste malinka, ale proste si myslim ze to jde jinak. Fyzicke trestani bych zakazala zakonem, kazdopadne ucit uz od ranneho detstvi dite to ze silnejsi ma prevahu prave proto ze je silnejsi a vetsi a musi se poslouchat
, jinak mi naseka ^povazuju za prilitivni myslenkovy pochod.

@fender Pisete tu o knizkach = co je RABR? Kdo napsal Jak mluvit a je to cely titul?

Co byste poradili ohledne toho vztekani? Konkretni situace -mala zatim nechodi, jen za rucicky. Moc to nepraktikujeme aby nemela spatne drzeni tela ale obcas doma, kdyz vylozene chce. Se mnou cupka a desne ji to bavi ale s tatinkem koro nikdy nechce a kdyz k ni jde jakoze budou cupkat spolu spusti rev a natahuje rucicky na me. Zkouseli jsme vysvetlovat, nic naplat. Taky tohle dela casto vecer kdyz se tata vrati domu a jde si s ni hrat ze nechce. Ja chci treba varit nebo tak neco a potrebuju aby byla s tatou a i on chce pac ji cely den nevidi, ale ona je casto proste nalepena na me a tatu "nechce". Neni to tak ale vzdy, i kdyz bylo obdobi kdy k nemu vylozene nechtela. Vse probiha dobre kdyz jsou sami doma, kdyz jsel pryc z bytu.

fender
18. pro 2011

@sariss Respektovat a být respektován http://knihy-pro-pedagogy-i-rodice.hledejceny.c...

Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly http://knihy.abz.cz/prodej/jak-mluvit-aby-nas-d...

diskuze pokračuje určitě ve stejném duchu. ty tvoje příklady jsou malinko vytržené z kontextu 😉 možná může mít malá separačku, věk by na to i měla a potřebuje tě prostě zrovna víc, než tátu... já bych to nehrotila, ono to přejde, jako všechno. a pak přijde něco dalšího 😀

sariss
18. pro 2011

@fender diky za linky
Jak to myslis moje priklady jsou vytrzene z kontextu?
Psala jsem rychle a neprecetla si to po sobe ted vidim ty chyby :o)

Jen jsem chtela rict ze se mi tahle diskuze libi, ze to vidim podobne a prestoze 2 roky jeste nemame rada bych sem obcas nakoukla eventuelne se zeptala na nazor na urcite situace.

fender
18. pro 2011

@sariss jasně, my tě berem 🙂

myslela jsem to tak, že diskuze není o domácím školství nebo očkování/neočkování, to patří jinam 🙂 zmiňovala jsi to ve svém prrvním příspěvku, ale to psaly holky na poslední stránce v souvislosti s tím, že se v okolí setkáváme s nepochopením, "klepáním na čelo" apod., když neřešíme věci bitím, křikem atd..... asi jako když se rozhodneš dítě nenaočkovat (jakože moje třeba očkované je 😀).. a domácí školství zase bylo v souvislosti s tím, že nás štve klasický přístup ve školkách, potažmo školách...