Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

berenika39
5. led 2012

@anehap nechceš zkusit na pár měsíců, půl roku, znakování? naprosto neocenitelná pomoc, přesně na tyhle situace, kdy dítě už myslí, ale nemluví🙂)). pro nejdůležitější situace a věci ukážeš znak, dít se ho naučí, pak jen ukáže, nebo ukážeš ty. fajn je, že dítě kolem roku a půl už se bude znaky učit krásně rychle, i motoricky už má ručičkys na to připravené, tak by to mohlo ještě stát za to🙂. ušetřili byste si tím právě stres z toho, že nevíte, co chce. s petrem jsme se s tím fakt vyblbli skoro rok, a moc to pomohlo. Je to jen zábava, v podstatě hraní, společně fajn strávený čas, nic proti ničemu.

anehap
5. led 2012

@berenika39 už jsem o tom něco slyšela - myslím i tady je diskuse? Malá teda občas znakuje po svém - předvede třeba, že mám vyndat z kabelky pomádu na rty(začne si šmudlit rty), krém na ruky(předvede, jak maže ruky - normálně, jak odkoukala ode mě), že si bude čistit zuby(šmudlí si prstem zoubky). Docela kino, myslím, že by jí to šlo..... 😀 😵

blanches
5. led 2012

@anehap jojo tohle někdy dělá Honzík a ukazuje tam, tam pokaždé jinam a já vlastně nevím co chce, kam chce a co tam chce, určitě to bude lepší, jak začnou mluvit 😀 . Dneska jsem zase zcela v pohodě a jeho výmysly zvládám levou zadní, ale včera jsem byla už hodně vyčerpaná, pomohlo mi se z toho vybrečet když jsem ho dala spát po obědě a bylo 😀 .

anehap
5. led 2012

@blanches jo jo to znám, ale ty to máš teď jako těhotná těžší, to bych asi bulela hodně často 😎

berenika39
5. led 2012

@anehap jooooo to je vončo. hodně si děti tvoří samy znaky, to je přirozené, a dá se tomu ještě hodně pomoct. malé to půjde, uvidíš, blbý je, když se začně moc brzo a dít ještě na to nemá, není odezva, ale vás by to už chytlo🙂)). je tu diskuse, https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/baby-sig...
A všechno se dá snadno najít na www.znakovanismiminky.cz. Mě se tahle česká varianta líbila víc, je i originál emerická 😀 😀 , www.babysigns.com. Moc ráda na to vzpomínám, bavilo nás to.

blanches
5. led 2012

@berenika39 my jsme znakovali, ale Honzík spoustu znaků nezačal dělat, nějak se mu nehodily, používal hlavně ty pro zábavu na zvířátka a tak abychom si popovídali, ale znaky na to z kterého hrníčku bude pít atd. nepomůže, hlavně teď jak opakuje tak už skoro přestal znakovat, jenže některá slova jsem ještě nepochopila co jsou.

anehap
5. led 2012

@berenika39 díky, podívám se na to 😉

amelie001
5. led 2012

Ahoj holky,potrebovala bych radu.Mam syna 2,5 roku.Kazdy ctvrtek chodi k tchanum na hlidani.Doma mame vsechno normalni.Pokazde kdyz tam pro nej jdu,hrozne sceny jak nechce domu.Dneska sla tchyne s nami domu a chvilku se zdrzela a malej me drapl za ruku,vyhnal za dvere a zavrel.Ja jsem mu nesla caj a zacal se ke tchyni tulit a rikal ze ji ma rad.Ale ja nevim kde je chyba,normalne si hrajem a co chodi k nim je jak vymeneny.Tchyne mu vsechno dovoli,rozmazluje ho.Poradte mi kde je chyba?

blanches
5. led 2012

@amelie001 není to tím, že prostě babičku vidí právě jednou za týden, tak ji má vzácnou a proto maminku odstrkuje, protože s Tebou je pořád. U nás je to tahle občas s tatínkem, tatínek chodí do práce je vzácnej, tak mě někdy také odstrkuje, že to má jít udělat táta, nebo že za nima nesmím do ložnice, když si hrají (nemáme pokojík spí s náma). Nemyslím si že je chyba ve výchově, nebo tchýni, ale prostě babička s dědou vzácní jsou a je s nima zábava 😉 . Hlavně si to neber osobně, má tě určo moooc rád. To je můj názor.

amelie001
5. led 2012

@blanches -jj,asi mas pravdu.Ale on je jeste problem v jednom.Manzelovy rodice vidi casteji nez moje rodice a jakmile se ukazem u nasich nastane peklo.Vali se po zemi,rve ze on tam nepujde.Nasim je to lito protoze mu neublizujou a me to taky mrzi ze manzelovy rodice ma radsi.

amelie001
5. led 2012

Jo a s tchýní vycházíme normálně.I kdyz me treba nekdy naprdne ze malemu cpe pred veceri sladkosti a nebo ze se smeje tomu kdyz nas maly kouse.

blanches
5. led 2012

@amelie001 to chápu, ale on z toho zatím nemá rozum, je to tím, že je vidí častěji a tak prostě chce tuhle babičku a dědu, protože je vidí častěji, ale přesto málo. Honzík má také raději jednoho dědu, než druhého. Třeba moji mamku vidí častěji, ale na manželovi rodiče se také těší. My to děláme tak, že koukáme na fotky, a říkáme si o babičkách co která má doma a co vždy spolu dělají, nebo i s nima telefonujeme. Když jedeme k babičce, nebo má přijet, tak definujeme která babička. Také se nám stalo, že byl naštvaný když přijela tchýně a ne moje mamka. Ono se to poddá, hlavně se tím nestresovat, třeba si víc o babičkách vykládejte. Ať s ním rodiče podniknou něco co miluje, pak si stím spojí že když k nim pojede, tak bude dělat to a to.

amelie001
5. led 2012

@blanches _my rikame jako ze moji rodice maji psa a ze tam pojedem autem a ze se na nej nasi teší a muj bracha,tak to je absolutni borec.Toho miluje tak,ze ho nenecha najist.Me to dneska bylo lito,ze byl na me jak na cizi☹

blanches
5. led 2012

@amelie001 no vidíš, tak to je dobré, opravdu si to neber osobně, on z toho časem dostane rozum, je to šikovný kluk. Rodiče to určitě pochopí, někdy si s nima o tom promluv. Chápu jak se cítíš, mě také bylo všelijak když mě odstčil, že bude v ložnici jen s tatínkem a maminka néééé, ale jsou to děti neumí dát emoce najevo, hlavně to nemyslí zle, ještě to ani neumí.

dana3262
5. led 2012

Zkusene zeny, poradte prosim. Synovi budou v unoru 2 roky. Co mam delat kdyz chce neco, co nejde a neda si rict? Priklad:
Jsme venku s kocarkem. Chodi, pak chce nosit. Jelikoz je pro me dost tezky posadim ho na rukojet kocarku a on si strci rucicky do mych rukavu. Pak uz je ale velka zima, fuci, on se cely trese (v kocarku ma krasne teply fusak a tam nechce). Sundam ho tedy dolu. Zacina hystericka scena. Nechce ani vozit na rukojeti, ani nosit, jedine, co chce je, abych mu poskytla obe ruce pro vlozeni rucicek do mych rukavu. Upozornuji, ze rukavice odmita jakekoli a ze to nebylo kvuli zime. Takto se ovsem da spatne jit a vubec nelze vezt kocarek. Snazim se ho tedy kazdych par kroku utisit a vzdy mu klidnym hlasem nabizim usazeni do kocarku. Trva to snad pres hodinu a konci to tim, ze jdeme do Country lifeu koupit dobrutku protoze dostavam strach, ze ho snad klepne. Pak ji papa uz v kocarku a behem chvile usne. Vim, ze to neni stastne reseni a zajima me vas nazor.
Jeste musim upozornit na 3mes brasku, ktery taky muze mit vliv.

reruna
6. led 2012

@dana3262 dej mu prostě na výběr - buď budeš sedět v teplém fusaku, nebo půjdeš pěšky a dáš si rukavice, já tě neunesu, rukávy ti nedám, nemůžu tak tlačit kočárek - mluv prostě klidně, ale rozhodně, žádné přemlouvání, jasně stručně vysvětli. Pokud se začne vztekat, jakože asi začne, tak ho chvíli nechej a nevšímej si ho, až se uklidní, zeptej se ho znovu, jestli půjde do kočárku nebo pěšky... nech ho klidně jít i bez těch rukavic a za chvíli mu je zase nabídni, jestli mu není zima... jídlo do kočárku mu vem do tašky, ať to máš po ruce, vezměte sebou třeba oblíbenou hračku do kočárku atd. Já se domlouvám s Lukim předem, jestli půjde pěšky nebo pojede v kočárku - řeknu mu, dnes je zima, fouká, prší, pojedeš v kočárku, nebo pojedeš tam v kočárku a zpátky půjdeš pěšky, dneska půjdeš pěšky a budeš se držet kočárku - z ruku nechce ani za nic, ale kočárku se drží a pěkně jde, než jsem na to přišla, že se chce držet kočárku,t ak mi pořád utíkal

reruna
6. led 2012

@amelie001 chyba asi není nikde, myslím, že to dělají děti běžně, babičky je rozmazlují, proto nechtějí odejít...

dana3262
6. led 2012

@reruna diky za reakci. Jsem z toho trochu zoufala. Prave jsem se ho celou tu dobu revu ptala klidnym hlasem, jestli pujde za rucicku nebo pojede v kocarku, ze jina moznost neni. Neuklidnil se ani na vterinu. Padal na zem, pak me dobihal, chytal me za nohu. Nechala jsem ho tak snad hodinu. Porad stejne jsem mu davala vybrat -za rucicku nebo kocarek. Jidlo jsem s sebou mela. Susenky uz snedl a jablicko (vykrajeny kyticky a srdicka-hlavne, ze se s tim delam)..myslim, ze pomohlo, ze jsem mu koupila lekoricove pendreky s melasou-to nikdy nemel. Nikdy nemel jakykoli 'bonbon'. Jsem zklamana, ze jsme to nezvladli. Muze mit dite takovou povahu? Ze s nim proste nehneme? Takhle to je totiz v beznych vecech casto. Kdyz mu vyhovime je hodny, ale kdyz chce neco, co nejde, tak je zle a stoji na svym dokud to nedostane. Nikdy se mi ani nepodarilo zajet rezim. Jednou spi po obede, jednou ne, jednou usne ve 20:00 jindy ve 23:00, nekdy spi do 10:00 a nekdy do 7:00 a nezalezi kdy jde spat nebo se probudi. Treba spi do 9:00 a ve 13:00 uz je unaveny, jindy spi do 7:00 a nespi cely den. Neda se s nim nic planovat, s nikym se domluvit.. Takova jsem byla ja, ale myslela jsem, ze to mama jen proste nezvladla (prisla prede mnou o 3mes miminko, tak jsem byla vymodlena), myslela jsem, ze mi vsechno dovoli, ale ono to asi skutecne nebylo jednoduche. Muze byt dite povahou proste neoblomne? Kdybych tohle nezazila tvrdim, ze kazde dite se da formovat. Jenze je to tezke a s malym miminkem jeste o 100% tezsi.. 😔

majatob
6. led 2012

@dana3262 takova je presne nase prostredni 😀 ale to nejhorsi obdobi, ktery popisujes uz polevuje a zacina se s ni dat na spouste veci domluvit a ta tvrdohlavost se ted projevuje hlavne v tom kdyz si hraje a neco si umane, tak to proste nevzda dokud to nedokaze 🙂 tak treba to i u vas casem prejde nebo aspon se zmirni a tobe preju pevny nervy nez se tak stane 🙂
jinak k tomu rezimu, my mame dost pevnej a proste jim nepovoluju nejaky vetsi vykyvy, to jsem udelala ted na podzim a maem se z toho zblaznila kdyz mi tu jeste o pulnoci skakali po hlave a ja uz byla fakt hotova. Ze zacatku jsem je chodila rano budit nez si zvykli, ted uz vstavaji sami, kdyz Bibca po obede neusne, tak ju proste necham trapit az do vecera a pak je rada, ze jde do postylky 😅 a pres den maji teda taky cas dost zorganizovanej (zrovna vcera a dnes ho ale nedodrzuju, vcera jsem byla ve skole a dneska se nejak nikomu nic nechce, tak je nechavam si hrat), mam pocit, ze jim to pak pomaha se zorientovat co kdy bude a pak nemaji problem to dodrzet 🙂

reruna
6. led 2012

@dana3262 a zkoušela jsi prostě poodejít a nevšímat si ho? já osobně bych se asi hodinu s ním nedohadovala, dala bych ho do kočárku s komentářem, že je zima a pojedeme domů. Možná mu ten režim chybí a je zmatený, pro děti je režim důležitý. Povaha je vrozená a moc ji nepředěláš, ale je pravda, že teď prožíváte náročné období vzdoru, takže to možná přejde

betelgeuzz
6. led 2012

@dana3262 dělám to podobně, jako píše reruna. My teda máme pro starší skejt. Taky občas začne vymýšlet, dávám ji na výběr, buď půjdeš, nebo tě dám na skejt. Když si odmítá vybrat, řeknu, že ji teda dám na skejt. Někdy se teda rozhodne, nebo aspoň chce vylízt na skejt sama. Když s ní není domluva, vezmu ji a postavím na skejt. To je pak samozřejmě s řevem. Ale vysvětlím ji, že třeba pospícháme, že dojedem tam a tam a pak může chodit. Když už řve, tak už se s ním nedomluvíš. To bych ho prostě chytla a posadila do kočáru.To je přirozené, že se dítě vzteká, když nedostane, co chce. Když ukážeš, že ustoupíš, bude to příště zkoušet znovu.

majatob
6. led 2012

@dana3262 jo jeste jsem zapomnela napsat, ze nase cacora uz nejezdi pres pul roku v kocarku (krom jednoho kratkyho obdobi kdy jsem ju bez kocaru nedostala z bytu), ale slape po svych nebo ju hodim na zada do nositka, tak treba by to bylo reseni, proste zrusit kocarek a oblict tak aby mu zima nebyla 🙂

dana3262
6. led 2012

@majatob vzdycky jsem si rikala, jak je rezim dulezitej a snazim se ho dodrzovat, ale uz 2roky uspavam nekdy 2hod a musit taky delat jine veci, nez uspavat. Umyt se, nakojit-jeste do toho mame bojkot kojeni..
Ach jo.. Jako je ale takovy od narozeni. Plac pri prebalovani, oblikani, svlikani. Obliknout ho ted kdyz jdeme ven?! Jsem vzdycky uplne mokra, pokopana a nasr.na a trva to 10x dele nez kdyby to nedelal. A kazdy den stejne.
@reruna prave jsem si ho nevsimala a on me dobihal. Do kocarku jsem ho taky dala, ald tak se vzpouzi a sjede na zem a kdyz mu dam ksiry, tak se do nich zamota a stejne pak vyleze.

blandik
autor
6. led 2012

@dana3262 - dokavaď pláče, nebude schopen si vybrat z nabízených možností...můžeš to zkusit už doma, že budeš úplně mimo oblíkání a pobyt venku mluvit o tom, že venku je zima..nosíme šálu, rukavice, čepice, teplou bundu...chrání nás před zimou, větrem...jen tak u snídaně třeba...pak bych na ty rukavice netlačila, že je má mít na rukou..jen bych mu nabídla, jestli je chce...pokud ne, tak bych řekla, dobře - dáme je do kapes, až budou ručičky studené, můžeme je použít...Možná bych i zkusila přímo na místě strategii - jé, tobě je zima, dobře můžeš si dát rukavice nebo si dát na chvilku ke mě ruce do rukávů...jakoby mu to umožnit, ale po nějakém čase mu říct, mě už bolí nožičky, potřebuji se postavit...pokud bude plakat, tak ho objemout, a říct mu - já tě chápu, líbí se ti mít ručičky u mě v rukávu...a až se uklidní mu říct s láskou - můžeš být v kočárku nebo si dát rukavice nebo být bez nich...a jestli mu vadí rukavice jako takové, tak bych mu zkusila nabídnout jinou možnost - př. chceš si ven vztí tyto rukavice nebo (nevím co, nějaký pletený nárukávních, něco, co čeho by se mohl zachumlat a pomocí něho pomalu přejít na rukavice...až bude chtít věci chytat venku...). Nevím, proč to dělá - nesnáší ty rukavice nebo se mu lítí tvoje přítomnost?

dana3262
6. led 2012

@majatob do nositka vzdycky chce a pak tam vydrzi minutu. On v tom kocarku spi. Takze kdyz se vychodi, tak jde spat, ale kdyby nebyla takova zima, nebo nekdy nekam specham treba, tak ho necham az chce do kocarku sam.

@betelgeuzz skate urcite poridim, ale dvojkocar necham dokud bude spat. A jak dokazes to, ze kdyz mala nechce na skate a ty ji tam presto postavis nezacne se valet, slezat atd..?
Kamaradka treba chlapecka da do kocaru i kdyz nechce, jdeme na prochazku a necha ho i hodinu rvat. On breci, vzteka se, ale nevylejza. Eda proste dela vsechno az vypadne ven. A pripoutat fakt nejde. To ma ucinej jen asi takovej, ze mu trva o 30sekund dyl nez vypadne.

dana3262
6. led 2012

@blandik takhle bych si to predstavovala 🙂 rukavice mu nenutim. Jen nabizim. Nekdy zabere, ze vsichni motorkari je nosi 🙂
On kdyz v noci spi, tak mi pevne drzi zapesti, ale jen zvrchu. Kdybych ruku otocila a on by mel zapesti drzet zespodu, tak zacne rvat. A to uz se to zlepsilo. V tehotenstvi jsem ho musela objimat obema ruka a nesmela jsem se ani podrbat. Jsem presvedcena, ze to nedela kvuli zime. mam jasnou predstavu, jak ho vychovavat, delala jsem pedak a cetla knihy (mimo jine respekt.a byt resp.) ale on mi to vubec neumoznuje 😅

dagina
6. led 2012

Ahojky,

@dana3262 máš sourozenecký kočár??? Nějak jsem nepochopila, že ho posadíš na rukojeť kočárku....a pak že ho zakšíruješ...., asi jsem přehlédla kde to popisuješ lépe...ale chtěla jsem k tomu říct, že u nás byl sourozenecký kočár velká záchrana, hodně lidí mě ho vymlouvalo, že už je Luci velká atd.....a nemůžu si ho vynachválit Až teď se ho chystám prodat. Měla jsem i skejtík, takže si mohla vybrat 🙂, obojí pro mě bylo OK a procházky byly v pohodě. Někdy jela na odrážedle, někdy si vzala svůj kočárek s panenkou...venku to bylo fajn, ale doma větší terno..., už jsem skoro zapomněla 😅 ..., uffff. Člověk si pamatuje jen to hezký.

majatob
6. led 2012

@dana3262 ja jsem tohle mela s nejstarsim, uspavani klidne dve hodiny (vecer, po obede uz nespi od dvou let), nesmela jsem se ani pohnout...ale da se to zmenit! Ted je naskladam vecer do postylek, nekdy pustim pohadku a odejdu, nekdy tam su s nima a drzim je za ruce, ale do 15 minut je ticho. A je to proste bajecny! Kdyz si predstavim, ze to co jsem byla ochotna delat s nejstarsim bych ted mela 3x...to bych proste nezvladla, ani by nebylo jak to udelat 😅
my ted mame takovejhle rezim:
6.00 vstavam ja, oplachnu se a jdu se protahnout
6.30 budicek deti (posledni dny vstavaji vetsinou se mnou v tech 6), ranni rutina (vyvetrat, ustlat postele)
6.45-7.00 snidane
7.00-7.15 hygiena
7.15-8.00 uklid, nachystat svacina
8.00-9.30 hrani (chvili sami, chvili se mnou, podle nalady vsech zucastnenych🙂)
9.30-10.30 "skolicka" (mam pripraveny program na nejake tema, cteme, delame pokusy, cviceni na grafomotoriku apod.), nejmensi spi
10.30-11.30 priprava obeda
11.30-12.00 obed a prostredni jde spat
12.00-12.15 uklid
12.15-13.00 odpocinek (valime se v posteli a cteme), v 13.00 budim i prostredni
13.00-15.00 prochazka (z toho samozrejme neco zabere oblikani, vyslikani, ale to neni nastesti zadna hruza)
15.00-15.15 svacina (nekdy doma, nekdy jeste venku)
15.15-17.00 bud jeste venku nebo si hrajem doma
17.00-18.00 vyrabeni
18.00-18.15 vecere
18.15-19.00 hygiena, vecerni rutina (vyvetrat, uklidit hracky)
19.00 deti spinkat
19.00-19.30 bud su s nema nez usnou nebo uklizim v kuchyni a chodbe aby vedeli, ze su nablizku kdyby me potrebovali
19.30-20.30 cvicim, relaxuju, ctu apod.
a nejpozdej ve 23.00 se snazim jit spat, ale to se mi moc nedari 😀

dagina
6. led 2012

@dana3262 jak píšeš, že ti malý neumožňuje ho vychovávat dle tvých představ..., bylo to před narozením brášky jinak?? Myslím lepší?! Já dodnes nějak nemůžu překousnout, že po narození druhého mimča šla rabr výchova nějak mimo mě...měla jsem také představu jak vychovávat, ale situace to často neumožňovala. Nám teď hodně pomohla školka, všem to svědčí. Byli jsme všichni moc spolu(žádné hlídání) a to bylo ponorka jak blázen.

dana3262
6. led 2012

@dagina mame easy walker duo. Pardon, ja to ani nepopsala poradne. Na rukojet ho posadim tehdy kdyz se chce nosit-tulit. Abych nenesla tu vahu. Tehotenstvim jsem prisla o 8kg a jsem hrozne slaba.. Dvojkocar je super. Nakonec jsem poridila i phila a teda, ale tam nechci, aby spal. To neni vhodne.