Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

cervena_vila
28. bře 2012

@adlos14 asi to není to, co chceš slyšet, ale vodila bych ho za prst dál, dokud se sám neosmělí. Mně se zdá, že prostě potřebuje tu jistotu, že jsi s ním, že se ještě necítí zralý na to, "jít sám do světa". Teď bude jaro, venku začne být hodně věcí ke zkoumání a zvědavost je mocná - jednou ten krůček sám udělá a třeba tě překvapí, jak to bude brzo.
Sousedky bych posílala do p*dele, obvykle nejsem sprostá, ale tyhle "dobré rady" mi dělají rudo před očima...

adlos14
28. bře 2012

@cervena_vila Tak teď jsme přišli z venku a zase tam byla ta protivná sousedka a furt mi říkala pusť ho ať jde sám a když ne dej mu po říti tak jsem do té říti poslala ji.Už mě štvala dlouho.Zkusila jsem to po svém,začala jsem mu říkat kam půjdem že je tam auto a má světla a půjdeme se na ně podívat a pořád jsem mu vykládala a pomalu ustupovala a šel za mnou a bez řevu kupodivu.Pak zase o kus dál bylo něco tak jsem to okecavala a šel ta kráva jen čumělá a říkala že to není možné.Na každého hold neplatí tvrdá ruka.Sice mě bude bolet pusa s toho okecavani ale hlavně že jsou výsledky 🙂

reruna
28. bře 2012

@adlos14 pokud ti dítě venku chodí za prst, tak bu´d jen ráda, náš mladší například nechce za ruku chodit vůbec a neustále utíká...

adlos14
28. bře 2012

tak to se zase naběháte 🙂 jo všechno má své pro a proti 🙂 .

reruna
28. bře 2012

@adlos14 to je pravda... 😉 kolikrát už jsem si říkala, že bych pořídila takové to vodítko na děti, ale neměla jsem nikdy odvahu to koupit 😅

geliva
28. bře 2012

@adlos14 taky si myslím, jak píše reruna, bud ráda, že se venku drží, co by za to daly maminky, kterým se děti nedrží a mají strach at nevběhnou pod auto.

cervena_vila
28. bře 2012

@adlos14 😵 Jé, to je super! Já taky pořád melu, co jdeme dělat a kam..., až mi dělá problém, mluvit na manžela večer normálně... 😅

adlos14
28. bře 2012

@cervena_vila tak to věřím 🙂 to my s ním ani nemáme kdy mluvit protože je od rána do večera v práci i vikendy takže není divu že je malý mamičák a nechce se mě pustit.S tím bohužel nic nenadělám ☹🙂

dewnat
29. bře 2012

Ahoj holky,potřebovala bych radu jak na malou.Zase začala utíkat na silnici,už jsem myslela,že je to zanámy ale nene.Další její neřestí je,že někdy vezme třeba plastovou kuželku a bouchne manžela do hlavy apod.jak na ni????mám ji dávat zakazy např.zakáz dívaní se na večerníček když to bude dělat?

reruna
29. bře 2012

@dewnat tyhle zákazy typu - nemůžeš se dívat na Večerníček, protože jsi odpoledne vběhla do ulice, to podle mě nemá smysl - nebude si to už pamatovat a ponaučení si z toho v tomto věku asi nevezme - ale jiný příklad - je potřeba uklidit hračky, až je uklidíš, bude Večerníček, když se opozdíš - neuvidíš začátek - to je přirozený důsledek, to je o něčem jiném... tyhle konkrétní případy, co popisuješ je potřeba řešit hned, když se stanou..a vždy stejně - takže příklad - někoho veme hračkou po hlavě - tak zachytit tu ruku a jasně říct - žádné bouchání, to bolí... popřípadě politovat toho, koho bouchla - pohladit, dát pusinku.
Utíkání do ulice - chytit, zastavit se, kleknout si k ní, z očí do očí pevně a důrazně říct - chodí se po chodníku, na silnici jezdí auta. pokud neposlechne, tak dát do kočárku nebo vzít na ruce...
Podobné situace řešíme taky...

tygrous
29. bře 2012

Holky, jak vysvetlit 2-letakovi, ze nad pardennim miminkem nesmi mavat lopatou, delat kolem nej kotrmelce, hopsat tak, ze trepe hlavou par centaku nad hlavou mimina, apod...snazim se mu porad opakovat, ze miminko je krehke, ze ho to pak bude bolet a bude plakat a budeme ho muset utesovat a budeme mit mene casu na hrani spolu...ale vubec ho to nezastavi...a kdyz zrovna kojim, tak mam co delat udrzet mimino u prsu a jeste druhou rukou ho chranit... Jako snazim se starsimu venovat co to jde (a zatim to jde, mimco vicemene porad spi), pri kojeni kolikrat se prituli taky z druhe strany a hezky si povidame a hladime se...miminko taky chce porad hladit, nemam pocit, ze by zarlil...jen se bojim, aby mimcu neublizil tim, jak je hrrr.

ameliejulliette
29. bře 2012

@tygrous To mě moc zajímá, co Ti kdo poradí, za chvíli budu řešit s o trošku mladším 😀 Zatím trénujeme na panence, že se k ní chováme jemně a děláme jen malá malá... No ale realita bude samozřejmě jiná...

tygrous
29. bře 2012

@ameliejulliette 😉 Jako Honzik ho hladi porad, sice je to takove neohrabane a hlavne ho chce hladit jen po hlavicce, ale je to hezke. A to hopsani a hazeni hracek atd dela uz strasne dlouho, to se snazim odbourat uz davno, jen ted to dostalo novy rozmer...

ameliejulliette
29. bře 2012

@tygrous To je mi jasné, z mé strany to rozhodně nebyla rada 😉 určitě jste se věnovali i přípravě 😀 Já jen psala, v jaké fázi jsme my, a nevím nevím, nakolik to bude funkční 😀

tygrous
29. bře 2012

@ameliejulliette jasne😉 Vysledek zjistis, az to prijde... ja si stejne myslim, ze se to pak i bude menit v zavislosti na jinych souvislostech... A my zas moc extra pripravu nedelali😅

cervena_vila
29. bře 2012

Ad silnice - dětem uniká ten význam. Kamarádky syn si dlouho držel představu, že když ho na přechodu přejede auto, že zase obživne. Myslím, že ukázat v létě přejetou žábu, by mohlo být funční přivedení do reality...

berenika39
29. bře 2012

@tygrous mimo téma, ale at mě zastřelí....gratulujuuuu! hodně zdraví🙂

reruna
29. bře 2012

@cervena_vila děti tak do 6- 8 let nechápou smrt jako něco konečného, takže v tomto směru tady myslím žádná žába nepomůže, oni k tomu prostě musí dospět a do té doby je na rodičích hlídat, hlídat a hlídat....možná lepší, než že by mohl umřít, je říct, že se rozbije a bude to bolet a bude v nemocnici atd. jenž i to někdy nemusí být to pravé - na takové řeči mi syn ve vzdoru odpovídá tak, že se chce rozbít atd. že chce by ho auto přejelo atd.
@tygrous také gratuluju! takové situace jsem naštěstí řešit nemusela, první syn nebyl takové třeštidlo (to ten mladší by byl pro miminko pohroma 😀 ), ale nenapadá mě nic jiného, než prostě hlídat a spíš jemně, bez neustálého upozorňování ukazovat, jak se má jemně k miminku chovat, myslím, že to hodně odpozoruje od tebe...

cervena_vila
29. bře 2012

@reruna to byl pokus na slepo, mně zatím do silnice neutíká, děsím se toho dne, kdy ji to napadne. 😖

betelgeuzz
29. bře 2012

@tygrous gratuluji.
@ameliejulliette to je hezké, že děláte takovou přípravu. 🙂 A jak na to malý reaguje? mně přišlo, že to dcera moc nevnímala, ani to těhotenství. A to mám větší rozdíl.
@tygrous Ali kolem mě taky skákala u kojení, ale nic speciálního jsem nedělala. Spíš neustále upozorňovala, že skákat může na zemi, nebo ji řekla, že si může vedle mě sednout i jsem pouštěla pohádky.

tygrous
29. bře 2012

@reruna
@betelgeuzz diky... jojo, tak o to se taky snazim-porad upozornuju, ale moc to neucinkuje zatim...

dewnat
30. bře 2012

@reruna děkuji za odpověď.vyzkouším.Malá to bere jako hru,tohle utíkání,vždy se u toho směje,že vběhla do silnice.A já z toho šílím.

ameliejulliette
30. bře 2012

@betelgeuzz No on má hrozně rád tu panenku, které od začátku říkáme mimi (ještě, než jsme čekali mimi 😅 ), a teď mu říkáme, že v bříšku je taky mimi, že je malinký a že ho ještě nemůže vidět (protože hledá, že Kdejee?), ale že může udělat přes bříško malá a dát pusinku... Tak teď kolikrát sám od sebe přijde, vyhrne mi tričko, poplácá břicho a dá mu pusinku... Zatím mi to stačí 😀 Ale jsem zvědavá, jak to bude 😉

betelgeuzz
30. bře 2012

@tygrous chce to trpělivost, i když tu v šestinedělí člověk moc nemá, co? 🙂

tygrous
30. bře 2012

@betelgeuzz jojo, ale priznam se, ze v tehu jsem byla netrpeliva mnohem vic, ted jsem naopak docela v klidu😉

betelgeuzz
30. bře 2012

@tygrous tak to já byla v těhu klidná, ale v šestinedělí jak nášlapná mina 😀

berenika39
1. dub 2012

jmenuje se to tu Výchova trochu jinak, tak snad si to někdo přečte:
http://blog.peoplecomm.cz/clanek/bit-ci-nebit-n...

blandik
autor
2. dub 2012

@berenika39 - ten článek je supr, skutečně je vidět, že společnost jako taková (představovaná médii) nemá jasno v tom, jestli bití děti je nebo není v pořádku, když si dovolí otisknout článek, kde osobnosti se vyjadřují o tom, jestli plácnout nebo ne..Ten příměr s tím, že článek o tom, jak silně a jestli bít manželku nebo handicapované, by napsaný nebyl, protože by to nebylo etické..Je to smutné, a nejvíce mi je smutno, že lidi svalují dnešní problematickou mládež na volnou výchovu, pořád žijí ve vzorci, že pokud dítě bude poslouchat, nebude dělat špatné věci ani v dětství ani v dospělosti, pořád to je založené na síle a nucení, jenomže i ti malí panáčci jednou vyrostou...

Nedávno jsem si tak říkala, že vlastně to, co můžu udělat pro výchovu je, že se pokusím co nejvíce pracovat na eliminaci vlastních chyb v chování, a dítěti budu oporou, nebudu ho soudit ani hodnotit a budu tady pro něj, když to bude potřebovat, nechám mu samostatnost a volnost s tím, že mu ukážu, jak svět funguje...

dewnat
2. dub 2012

@blandik
@berenika39
reruna

Ahoj holky,potřebovala bych radu jak na malou.Zase začala utíkat na silnici,už jsem myslela,že je to zanámy ale nene. Další její neřestí je,že někdy vezme třeba plastovou kuželku a bouchne manžela do hlavy apod.jak na ni????mám ji dávat zakazy např.zakáz dívaní se na večerníček když to bude dělat?REruna mi radila,že ji mám chytit zaručku a říct,že to druhého bolí ale zdá se mi,že to na ní nefunguje.Takhle začíná řádit spíše na večer ,takže teďka ji trestám,tak že ji to nejprve v klidu vysvětlím a když se to stále opakuje vezmu ji a jde hned spát a žádné dívání na telku.

reruna
2. dub 2012

@dewnat jestli takhle "řádí" hlavně večer, bude nejspíš už dost unavená, možná by pomohlo dávat jí spát dříve, třeba o žádnou tv ani nestojí, ale třeba by byla více v klidu, kdybyste se dříve navečeřeli, umyli, a pak si třeba delší dobu před spaním četli v posteli pohádky? to je jen návrh... nezměnili jste třeba nějak režim - spí ještě po obědě? jestli nechce už spávat, tak je ten večer už vždycky dost problematický.... S tou silnicí, jestli ti pořád utíká i přes upozornění a nechce chodit za ruku, tak jedině asi do kočárku připoutat, nebo chodit někam, kde není silnice - park atd. dvorek, jestli je to možné a říct - že tady může lítat, ale jak půjdete kolem silnice, tak ne.